I Wim iilems A Met open oog door de natuur door G. Kuijpers i I I L. Mli I föi I GROTE SORTERING HEIDEPLANTEN EN VASTE PLANTEN Wij bieden U: Voor de dames <0, en U weet niet zeker of de schoenen van uw kinderen nog groot genoeg zijn; laat het ons dan even electronisch opmeten, dan weet U het zeker!! Na ook moor volop HOLLANDSE DROOGBLOEMEN 1111 Toerusting vrijwilligers PbflNTENKWEKERW Ruilbeurs I 1 IV -n 1 I nwwr>'Ti I I I 1 id i 65 ers krijgen bij ons 10% KORTING op het door hen aangekochte schoeisel!! - kinderschoenen in 5 wijdtes - van fabriek naar publiek (dus goedkoop én kwaliteit) - wij maken eventueel "onparen” - houden groeicontrólekaarten van uw kinderen bij en geven evt. advies over de voetstand is onze collectie knielaarzen in div. kleuren bijna geheel binnen! Industrieweg 13 Moergestel Tel. 04243 - 1867 Aan het werk tegen de gevel van een woonhuis 12 jaar en een 30 nesten gemiddeld per jaar zal Piet het wel weten. Hij heeft ze gevonden on der dakpannen, strooien daken, in spouwmu ren, jaloeziën en in de grond langs droge sloot kanten. Een bijzonder geliefde plaats voor wespen is de onderkant van oude, verweerde, houten vensterbanken. Hij moet soms halsbre kende toeren maken om de nesten te kunnen bereiken. Een van zijn moeilijkste operaties is wel geweest een nest in het transformatorhuisje in de Kloosterlaan. Een rond nest van wel 80 cm. doorsnee, het grootste tot nu toe, was practisch onbereik baar. Hierin huisden wel zo’n 2500 wespen. Zoals iedereen weet zijn wespen gevaarlijke, agressieve beestjes. Piet pakt zich dan ook goed in voor hij tot actie overgaat. Hij trekt No. 60. DE WESPENVERDELGER VAN MOERGESTEL. Onlangs maakten wij op een zomeravond een aktie mee van wespenverdelger Piet v.d. Wouw. Piet is misschien bij velen nog beter be kend als Piet van de geminte ofwel als Piet van Koos van Koope, m.a.w. een echte Moer- gestelnaar. Als er fruit aan de bomen hangt, zo van half juli tot begin oktober, komen volgens Piet de meeste klachten binnen. De wespennesten komen op de meest onmoge lijke plaatsen voor. Na een ervaring van zo’n Piet van de Wouw in volledig tenue c Op zondagmiddag 27 september a.s. organi seert het Trefsentrum Moergestel weer een ruil beurs. Er kan van alles geruild worden: platen, stekjes, buttons, kleren, enz. enz. Trefsentrum zelf heeft o.a. platen, ’n grote rieten mand en zowaar een spinnewiel! Iedereen, groot en klein, is welkom en de en tree is gratis. We beginnen om 14.00 uur. Dus tot 27 september in het Trefsentrum, Kerkstraat 15, Moergestel, tel. 04243-2239. I In het werkjaar 1981-1982 organiseert de deke nale raad weer enkele aktiviteiten tot toe rusting van hen, die als vrijwilliger meedoen aan het pastorale werk in de parochies. Voor hen, die pas zijn gaan meedoen of van plan zijn mee te gaan doen wordt een inleiden de cursus gegeven over de persoon van Jezus Christus, over de kerk over de pastor en de leek in de kerk. (6 avonden). Er wordt een bijbelcursus gegeven voor hen, die wat meer in het boek van geloof thuis wil len raken (10 avonden) en een cursus voor hen, die nu of in de toekomst bereid zijn voor te gaan in een gebedsdienst (7 avonden). Boven dien wordt op 7 november een markt gehou den voor alle groepen, die op welke wijze dan ook bezig zijn met liturgie. Er is een kleine prospectus uitgegeven, waarin men alle gegevens kan vinden. Deze is te beko men op de pastorie. 11 L een grote papieren zak over zich heen. Die zak is bekleed met wollig haar. Wespen hebben na melijk een hekel aan haren, licht Piet toe. Van zelfsprekend is hij toch nog diverse keren gestoken. Dikke enkels en handen zijn dan het gevolg. Het meest agressief zijn de wespen, volgens Piet, bij regenachtig weer. Waarschijnlijk blij ven ze dan in de direkte omgeving van het nest en hebben dan nog geen nektar verzameld. De verdelging met spuitbus vind ’s avonds plaats, omdat ze dan allemaal thuis zijn bij moeder koningin. Op een afstand van enkele cm’s van de vliego pening spuit Piet een insectenverdelgingsmid- dels in het nest, waardoor de wespen vrijwel di- rekt bedwelmd raken en na luttele seconden in de wespenhemel zijn. Hoewel er veel soorten wespen zijn, hebben wij meestal te maken met de gewone of papier- west. Rond augustus worden in de nesten jon ge koninginnen geboren, die forser zijn en een groter achterlijf hebben dan de gewone wespen. Ze vliegen direkt uit en paren in de lucht met een wespenmannetje. Na de eerste wat strengere nachtvorst sterft het wespenvolk uit en het nest is dan dus niet meer bewoond. De jonge bevruchte koninginnen hebben in middels een beschut plekje gezocht waar ze overwinteren. Rond april komen de jonge koninginnen weer tevoorschijn en zoeken een nest op een van de bovenvermelde plaatsen. Vangt U zo’n konin gin en verdelgt U die, dan verhindert U het ontstaan van een heel wespen volk. Heeft de koningin evenwel een plaats gevonden voor haar nest, dan begint ze direkt met de bouw. Ze zoekt daarvoor stukjes hout die ze stukbijt en verwerkt met behulp van speeksel tot een soort perkamentachtig papier. (Papierwesp) Het nest is in aanvang erg klein; ongeveer een ping-pongbal groot. Ze begint met enkele eie ren te leggen en zoekt zelf naar voedsel. Dit bestaat uit allerlei insecten, vooral vliegen. Zo gauw de jonge wespen uitkomen, helpen ze de koningin met het voeren van de larven en de uitbouw van het nest. Een nuttige kant van de wesp is, dat ze wel honderd vliegen per dag kan vangen. Ze verdelgen weer bijen en dat is dan weer schadelijk. Onze wesp stort zich op de bij, in een flits knaagt hij haar middendoor en neemt het achterlijf en de poten, waaraan de nektar zit, mee naar het nest. Rond augustus is er geen jong broedsel meer te verzorgen. Ze krijgen meer trek in zoetigheid en dat is de tijd, waarin we er last van beginnen te krijgen en zoals wij boven zagen, Piet in ac tie moet komen. Zelden komt hier een ander soort wesp voor, de grote hoornaar of horzel (niet de paarden- of runderhorzel). Die is ongeveer 214 keer zo groot als een gewone wesp. Een bekend Oost- ’n Wespennest in huis is natuurlijk niet alles, maar let eens op de prachtige structuur van zo’n nest Op voorzichtige afstand blijven is het beste wat deze jongeman kan doen.... Ik zelf heb wel eens meegemaakt, dat een paard met de drieschaarploeg op hol sloeg. Ik kan mij nog herinneren dat ik bezig was met ’t ondiep ploegen van stoppelland. Het land moest weer gereed gemaakt worden voor het nagewas knolgroen. Het bovenste gedeelte van de wespennest werd er afgelicht. Ik weet niet meer wie toen ’t hardst heeft gelopen Den Beis of den voerman. Brabants spreekwoord luidt: Zeuven hórzen kunnen een perd verteurzen. Dit spreekt voor zichzelf. Alleen is dit in Moer gestel volgens Piet nog niet voorgekomen. Wel heeft hij eens horen zeggen, dat bij het vervoer van bijenkorven, toen bij een ongelukkige ma noeuvre een korf omviel, het paard werd doodgestoken. Zelf heeft hij gezien dat een rat die te dicht een wespennest naderde terstond door de wespen werd doodgestoken. I I 1 4 -i. I| i j M 1 tB r 13 g 1 - j fa "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 PAGINA 5 K;ï’ ‘Wys. ■..aiiWA i SCHOOLSTRAAT 31a 5066 EC MOERGESTEL TEL. 04243 - 1442 voet Schoenen v - 1 i - 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 5