11 Jl TOE Met open oog door de natuur moergestel- nieuws i L KINDERKLEDINGBEURS liil ■M Natuur dia-avond GEMEENTE MOERGESTEL Rijksbijdrageregeling Sociaal-Kultureel werk Kollekte Kon. Beatrixfonds BEKENDMAKING BEKENDMAKING Bier en Wijnfeesten jï*1 1 door G. Kuijpers Vroeger maakte de Heimschut deel uit van de 30AUG.U981 MOERGESTEL. No. 59 De lep, of de Heim schut, zoals ze in Oirschot zeggen Café-Rest "DE BROUWER" woensdag 23 september van 14.00 17.00 uur Inbreng kleding van 1-16 jaar dinsdag- en donderdagmorgen 9.30 - 11.00 uur: Past, v/d Boogaardstraat 17 INLICHTINGEN: 1134 of 1895 fitlsen uit solidariteit. Als men in Oirschot op een zondag het aloude volksvermaak, dat de zondagwandeling heet, beoefent, kan men ergens in de Mortelen, gele gen bij het landgoed ’’Heerenbeek” bijzonder oude, knoestige bomen aantreffen. Er zijn wel meer van deze apart gevormde bo men, maar de soort die wij bedoelen is tegen woordig een buitengewone zeldzaamheid. We bedoelen hier de Iep of de Olm. De Latijnse naam is Ulmus campestris wat letterlijk bete kent: een Olm wonend in het veld. Helaas verdwijnt de Iep meer en meer uit ons landschap, doordat hij aangetast wordt door een schimmel. Deze schimmel wordt verspreid door de grote en de kleine iepespintkever. banheimsels (afrastering of omwalling). Ze werden geplant op slootkanten en in houtwa len. De boerenbevolking nam steeds toe, men De schimmel veroorzaakt de gevreesde iepziek- te. De bomen worden midden in de zomer kaal en gaan dood. We kunnen in onze omgeving deze bomen nog bewonderen links en rechts van de weg rijdend van Quatrebras, bij de rijksweg te Udenhout, richting windmolen Oisterwijk. In Moergestel is een schitterende treurvorm te zien bij het huis van dhr. Vlem- mix, Kromweistraat 6. Dat deze boom vroeger enorm talrijk is geweest begrijpt iedereen die zich het bekende canon lied herinnert ’De uil zat in de Olmen bij het vallen van de nacht”. Tegenwoordig is men bezig variëteiten te kwe ken die beter bestand zijn tegen deze ziekte. Op onze wandelingen in ’’Heerenbeek” heb- Zaterdag 26 september zal onze residentie om getoverd zijn in ’n Weinstube, met op de ach tergrond ’t smeulende houtskool van de barbe cue. Romantisch aangepaste muziek zal deze jaren lange traditie omlijsten. 23.00 uur - parapluie-hang-wedstrijden Iedereen kan meehangen.... Hopelijk mogen we alle Durdraaiers op deze avond verwelkomen. Dus: 26 september BIER en WIJNFEESTEN in café ,,’t DRAAIBOOMPJE” De laatste zondag van augustus was een zono vergoten dag, waarop er flink gefietst werd. Het startbureau van de ”Toer-Mee 1981” ging om 11.00 uur open en kreeg die dag maar liefst ruim 400 deelnemers te verwerken. We zagen de jonge, de oude, de sportieve en de kalme, peinzende peddelaar aan de start verschijnen. De werkgroep had het zich niet beter kunnen wensen. En onderweg alléén maar stralende en lachende gezichten, te gek!!! Fantastisch, dat verscheidenen met zoveel inzet bij al hun kennissen aangeklopt hadden om zich te laten sponsoren. Bovenal wordt Theo Raaymakers met de op brengst, een bedrag van zo’n 10.000,-, een aardig eindje in de goede richting geholpen en daar ging het toch om. De werkgroep M.O.V. bedankt de mensen die bij de organisatie meegeholpen hebben, zoals de mensen op de posten, de brigadiers, de mensen van de E.H.B.O., de gemeente, ons gemeenschapshuis Den Boogaard, de Trap pisten, de basisscholen, Moergestel Nieuws en ook de fietsers, de sponsors, de gevers en iede reen die op welke manier dan ook bijgedragen heeft tot het welslagen van deze Toer-Mee. Al lemaal bedankt en tot 1982. Werkgroep Missie-, Ontwikkelings- en Vredeswerk Met ingang van 1 januari 1980 is de Rijksbij drageregeling Sociaal-Kultureel werk in wer king getreden en die regeling houdt ondermeer in dat voortaan niet langer het rijk de moge lijkheden schept voor subsidies aan organisa ties, maar dat de gemeenten en provincies dat gaan doen. Zij zullen daarbij ook de richting van het susi- diebeleid bepalen in samenspraak met de bur gerij. Overigens kwam tot dusver het grootste deel van de subsidies voor Sociaal-Kultureel werk al uit de gemeentepot. Het resterende deel werd door het rijk beschik baar gesteld (±25%). Aan de nieuwe regeling ligt de bedoeling ten grondslag dat de gemeentelijke overheid, na overleg met de bevolking, gaat bepalen hoe de subsidiegelden binnen de gemeente verdeeld gaan worden. Dit overleg kan b.v. door middel van informa tie en spraakavonden. De vraag die vaak gesteld wordt is: ’’Gaat de subsidiekraan nu dicht?” Geloof dat maar niet; het bedrag wat momenteel door de ge meente aan diverse subsidies wordt uitgegeven zal zeer zeker ook in komende jaren blijven bestaan. Echter zal bekeken worden of de verdeling wel rechtvaardig is en of niet een herverdeling dient plaats te vinden. Dit houdt in dat het totaalbedrag hetzelfde blijft, maar dat het op een andere, eerlijke ma nier verdeeld gaat worden. Op 30 september a.s. zal de eerste inspraaka vond voor de Moergestelse bevolking worden gehouden en wel in de burgerzaal van het ge meentehuis. Aanvang 19.30 uur. Het in 1982 en daarna te volgen subsidiebeleid zal dan o.a. aan de orde komen. De werkgroep voor welzijnszaken. TER INZAGELEGGING ONTWERP SOCIOGRAFISCHE SCHETS VAN DE MOERGESTELSE SAMENLEVING Het blad heeft een bijzondere vorm, de twee helften zijn ongelijk van lengte. Door de bovengenoemde iepenziekte en de roofbouw die men op deze bomen toepaste door het afstropen van het loof, zijn er slechts weinig overgebleven. Zij dragen nog altijd de naam Heimschut en met recht al eeuwen lang. Deze naam komt van ’’beheimd” d.i. omwald perceel, waardoor het vee beschut was onder de brede kroon van takken. In Oirschot gaat het volgende verhaal: in vroe ger tijden heeft menige boerenknecht, die de koeien moest houden op de uitkijk gestaan, meer om uit te zien naar een hoedster dan naar zijn koeien. Zag hij iemand dan zette hij zijn handen aan zijn mond en zijn roep galmde over de beemden als volgt: Hei-e hei-e hoei (met ’n lange uithaal) ik kan nie van mijn koei, ze lopen ammel dur de heg kom is efkes disseweg Hèè-hiep héé-hiep héééj Tenslotte was er dan altijd wel iemand die zijn koeien in de steek liet en een tijdje kwam buur ten. Menig huwelijk is te danken aan de Hiemschut in Oirschot. Waar een Iep al niet goed voor was. In de periode van 21 tot 27 september vindt weer de jaarlijkse huis-aan-huis-kollekte plaats voor het Kon. Beatrixfonds. Het plaatselijke afdelingsbestuur rekent weer graag op uw medewerking in deze. Dinsdag 22 september a.s. opent het I.V.N. afd. Oisterwijk en Omstreken haar winterpro- gramma voor het seizoen 81/82. Deze eerste avond zal worden verzorgd door dhr. Jan Matheeuwsen uit Oirschot. De hoofd serie voor deze avond is getiteld ’’Rondgang door de herfst” met voor de pauze een andere serie genaamd ’’Van dagpauwoog en hageveld”. Een en ander zeer goed passend in deze maand. Beide series zijn rijk aan variatie zodat naast flora en fauna ook aandacht wordt besteed aan het landschap waarmede een en ander zeer duidelijk is verbonden. Voor het nieuwe seizoen rekenen wij wederom op Uw belangstelling. In het vorige seizoen hebben velen hiervan blijk gegeven. De avond zal word gehouden in de zaal van ”Het oude nest” te Oisterwijk en zoals gebrui kelijk is de toegang gratis. rl 3 ben wij laatst dhr. Jan van Hout, of Jan de Gast zegt men wel in Oirschot, gesproken. Jan, een natuurkenner bij uitstek, woont in de Lo- pensestraat 6, gelegen tussen ’’Heerenbeek” en de Mortelen. Jan vertelde ons een interes sant verhaal over de Iep oftewel de Heimschut. ging meer koeien houden, hetgeen de verstand houding onderling niet ten goede kwam. Van prikkeldraad had men nog nooit gehoord daar om ging men over tot het plaatsen van ban heimsels. Dit had tot voordeel dat men om de 8 jaren veel geriefhout bij de deur had. Het vee kon men met deze omheining die ook veel doornige struiken bevatte, gemakkelijk in de beemden houden. Om teveel veevraat tegen te gaan ging men de meeste struiken knotten. De Iep was de meest voorkomende houtsoort om dat hij sneller groeide dan de Eik en bijzonder taai was. Bovendien hadden de bladeren een hoog zetmeelgehalte en waren dus uitstekend veevoer. De boter kreeg hierdoor ook nog een apart lekkere smaak. - i lV "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 16 SEPTEMBER _4 PAGINA 5 iepegil INDIA iepcbloesem NOTEER OF KNIP UIT Burgemeester en Wethouders van Moergestel, de burgemeester, J.B.S. ter Veer, de sekretaris l.s., J.J.A. Nijtmans. Burgemeester en Wethouders van Moergestel maken bekend dat zij voornemens zijn om met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet aan J.M. Timmermans, Zandstraat 1 te Moergestel, vergunning te verlenen tot het bouwen van een schietbaan, op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel, sektie B nr. 1929 gedeeltelijk, plaatselijk be kend Zandstraat 1 Onderhavig bouwplan ligt met bijbehorende bescheiden vanaf 18 september 1981 ge durende 14 dagen voor een ieder ter gemeentesekretarie, afdeling Algemene Zaken, ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder tegen dit voornemen schriftelijke bezwaren in dienen bij het Kollege van Burgemeester en Wethouders van Moergestel. Moergestel, 16 september 1981. Burgemeester en Wethouders van Moergestel, de burgemeester, J.B.S. ter Veer, de sekretaris l.s., J.J.A. Nijtmans. Burgemeester en Wethouders van Moergestel maken bekend dat in verband met werk zaamheden in de periode van 7 september 1981 tot 31 oktober 1981 afsluitingen kun nen plaatsvinden van de Oostelvoortjes. Moergestel, 16 september 1981. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de burgemeester, J.B.S. ter Veer, de sekretaris l.s., J.J.A. Nijtmans. f U iepespintkever Op de afdeling Sociale Zaken en Welzijn van het gemeentehuis ligt vanaf 21 september a.s. gedurende 14 dagen voor eenieder de ontwerp sociografische schets van de Moer gestelse samenleving ter inzage. De schets zal gebruikt worden als inleiding bij het opstellen van het sociaal-kultureel plan 1982/1985. Opmerkingen vanuit de bevolking bij de ontwerp-schets zijn welkom en zullen zo nodig verwerkt worden alvorens het geheel aan de gemeenteraad ter informatie zal worden aangeboden. I MM I 1 hl

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 5