I b I lil *1 I I I I I 1 Byen: een boeiend volkje Beste mensen van Moergestel vo I i I ur 1 •VL •I M Rien Mulders. Het uitnemen van de ramen •I Een ontzegeld raam Het plaatsen van de ramen in de centrifuge Goed idee! Toer mee! Met de Werkgroep M.O.V.! Daarna worden de volle ramen in de honing slinger, een soort centrifuge voorzien van een aftapkraan, geplaatst. Meestal wordt de slin ger d.m.v. een zwengel met de hand gedraaid. Het verwijderen van de wasdekseltjes met een ontzegelvork Mevrouw Mulders helpt een handje bij het slingeren fff. Beste mensen, als de plannen wat verder zijn zal ik jullie weer een keer gaan schrijven. Ik zal proberen om dat niet zo lang te laten duren als deze keer. Heel veel groeten en de allerbeste wensen en dan maar weer tot schrijfs! Theo Raaij makers c/o Archbishop’s House Sardar Patel Road Secunderabad A.P. 500 003 India is I ''li' t .p hli ffea Voordat tot slingeren kan worden overgegaan moeten de honingcellen eerst worden ontze geld, d.w.z. de wasdekseltjes waarmee de ho ningcellen zijn afgesloten moeten worden ver wijderd. Dit gebeurt m.b.v. een ontzegelvork. Het verwijderen van de wasdekseltjes met een ontzegelvork Het is alweer een tijdje geleden dat ik iets van me heb laten horen en we zullen het er maar op houden dat ik het druk heb! Dat is geloof ik ook wel zo, en van schrijven komt niet zo heel veel. We hebben er hier de zomer intussen opzitten en dat vind ik helemaal niet erg. Het is dit jaar ontzettend heet geweest, veel heter dan andere jaren geloof ik, maar het kan ook wel zijn dat je in zo’n stad als hier de hitte nog veel meer voelt vanwege al het verkeer en de krioelende mensenmenigte. We hebben nu wel wat regen gehad, de afgelopen paar dagen ook weer wat buien en het is in ieder geval al een beetje afge koeld, zodat het nu nog maar een graad of der tig is. Maar het is niet zo dat we nu kunnen spreken van erg goede regens hier; dan zal er nog wel wat meer moeten vallen. We hebben hier de afgelopen weken in de stad ook nogal wat relletjes gehad; dat is niet alleen in Europa in de mode blijkbaar. Hier waren het dan voornamelijk gevechten tussen muslims en hindoes en daar zijn alles bij elkaar zo’n vijfendertig doden bij gevallen. Er mocht in sommige delen van de stad geen mens de straat meer op, alleen een uurtje ’s morgens om wat inkopen te doen, maar er was niet veel voorraad omdat er niks aangevoerd kon worden. Het hele zaakje lag stil, en ook hier in de buurt was het wel te merken. Er wa ren veel winkels dicht, de scholen werkten niet meer, restaurants waren ongeveer leeg, etc. Je voelde je ook niet helemaal lekker op straat. weten uit de vorige brief, was ik al bezig met werk voor de straatjeugd hier in de stad, en ik wilde eigenlijk wel met dat werk doorgaan. De aartsbisschop was daar bijna meteen voor te vinden, en we gaan hier nu langzamerhand een centrum opzetten waar we kinderen van de straten en de stations kunnen opvangen. Ver der zullen we ook wat aandacht gaan besteden aan gehandicapte kinderen. We waren ook daar al mee bezig, maar nu ik niet meer naar kantoor hoef kan ik me wat meer in al dat werk gaan gooien. We hebben op het ogenblik ongeveer vijfentwintig kinderen hier in huis en een paar daarvan zijn gehandicapt. Een zestal gaat nu naar school, en eigenlijk is dat al heel wat; die kinderen hebben vaak jaren op straat gewoond, en dan valt het niet mee om aan dat georganiseerde leventje van school te wennen, maar tot nu toe gaat ’t prima. Die andere kin deren zijn nu ook al een aantal maanden hier, en zijn veel veranderd vergeleken met toen we ze van straat oppikten. Ze zijn heel wat rusti ger, zuiverder en gezonder geworden, en ik ge loof dat we echt de goede kant opgaan. We zijn nu bezig met plannen te maken voor een eenvoudig gebouw waar we terecht kunnen met die kinderen. Ons idee is in de eerste plaats om een gebouw ter beschikking van hen te stel len waar ze kunnen komen om te slapen, eten, voor medische behandeling, om een bad te ne men etc. Als er dan langzamerhand wat gaan blijven - wat wel zal gebeuren - dan is dat al leen maar meegenomen en kunnen we gaan denken aan scholing of bijvoorbeeld een tech nische opleiding. Voor de gehandicapten pro beren we wat te doen aan rehabilitatie, want anders zijn die lui vaak gedoemd om te gaan bedelen; we proberen ze gewoon een beetje een meer menswaardig bestaan te gaan geven en ze op eigen benen te laten staan. Uiteraard zijn we veelal nog met plannen bezig, maar we heb ben toch al die kinderen al in huis, dus we heb ben al volop te zorgen. ‘1 fllHM Voorzichtig en langzaam wordt nu begonnen de centrifuge met de ingehangen en ontzegelde ramen rond te draaien. Geleidelijk wordt de snelheid opgevoerd. Door de centrifugale kracht wordt de honing uit de cellen tegen de binnenkant van de kuip geslingerd. Dit proces herhaalt zich, totdat alle ramen aan beide kanten ontzegeld en gecentri fugeerd zijn. De honing wordt nu gezeefd om wasdeeltjes en andere verontreinigingen eruit te halen. De geslingerde en gezeefde honing blijft daarna een paar dagen in een vat of emmer staan. De in die tijd naar het oppervlak komende lucht belletjes, kleine wasdeeltjes e.d. (’schuim’) worden er daarna voorzichtig afgeschept. Wanneer de honing in het vat wazig/wolkig wordt, is het tijd om haar in potjes te doen: het produkt is klaar. zo’n beetje een gevoel of er iets broeide. Ge lukkig is dat nu allemaal achter de rug. Uit voorzorg hebben ze nog wel af en toe een avondklok als er bijvoorbeeld een belangrijk feest is. Volgende week zal dat wel weer gebeu ren omdat dan de muslims het einde van hun vasten gaan vieren. Maar voor de rest draait al les weer normaal en ik ben dan ook al weer met een gerust hart de stad ingegaan. Ik ben nu al weer zeven maanden terug in In dia, en het is net alsof ik nooit weg ben ge weest. Zoals ik vorige keer schreef was ik bezig met werk op een kantoor hier in de stad. Dat is een kantoor dat projekten vanuit de hele staat bekijkt en daar dan eventueel hulp aan geeft. De organisatie was een beetje zoek, en we heb ben daar heel wat aan kunnen doen. Het is nu zo, dat ik op dat kantoor wel afgewerkt ben; ik ga er zo nog wel eens een keer naar toe, maar echt veel werk heb ik niet meer. Oorspronke lijk was het idee dat ik tijdelijk dit werk hier in Secunderabad/Hyderabad zou doen, en dat ik daarna met een paar collegas naar Calcutta zou gaan. Die collegas kunnen maar erg moei lijk een visum voor India krijgen, en aan twee van hen is het visum al geweigerd. Daarom is nu mijn benoeming voor Calcutta ook inge trokken, en ik ben nu voor het aartsdiocees van Hyderabad benoemd. Ik ben daar eerlijk gezegd wel blij mee, want ik was hier toch al aan het werken, en bovendien heb ik wat colle gas in de buurt, en ik kan de taal al spreken. Als ik naar Calcutta was gegaan had ik weer met een nieuwe taal moeten beginnen, en dat is niet zó aantrekkelijk. Toen mijn benoeming Brabantse Dagen in Heeze - 22 t/m 30 au gustus. Voor de 24e keer worden dit jaar de Brabantse Dagen in Heeze gehouden van 22 t/m 30 au gustus. Dit jaar vormt het thema ’’Boeken op straat” de achtergrond voor dit folkloristisch historisch spektakel. Er wordt een tentoonstel ling ingericht, een Heezer-middag en een kin- dermiddag gehouden en een toneelmanifestatie en ambachtenmarkt zullen worden opgezet. Op het Stabrechtplein wordt een kunstmarkt ingericht. De Brabantse Dagen worden af gesloten met het hoogtepunt: een grote folklo ristische optocht waarin 1500 deelnemers uit Nederland en Vlaanderen de literatuur zullen uitbeelden. Deze optocht begint om 14.30 uur. Een passe-partout voor de optocht, de am bachtenmarkt en de tentoonstelling kost 7.50. De optocht en de markt kosten samen 6,- en de entree voor de tentoonstelling is 1.50. De Spoorwegen zullen weer trein- toegangskaartjes verkopen voor 30 augustus. Brabantse Muziekfeesten te Beek en Donk - 28, 29 en 30 augustus. Drie dagen staat Beek en Donk in het teken van de Brabantse muziekfeesten. Gedurende deze dagen treden en diverse muziekgezel schappen en dansverenigingen op. Naast deze optredens van o.a. bigbands, popgroepen, zangkoren, majorettes, volksmuziekgroepen en hofkapellen is er nog een muziekmarkt met demonstraties van instrumenten bouwen en bespelen, verkoop van oude en nieuwe platen, instrumenten, muziekkleding, patofoons en grammofoons. Vrijdags beginnen de feesten om 20.30 uur, zaterdag om 11.30 uur en zon dag om 12.00 uur. 29 en 30 augustus wordt in Lith voor de zeven de maal de Internationale Bak- en Transport fietsenrace gehouden. Zaterdagavond om 19.00 uur zijn er op het Marktplein behendig heids wedstrijden op bak- en transportfietsen. Dit als voorproefje op de tijdritten over 50 km. door de verschillende kerkdorpen op zondag morgen. De start daarvoor wordt om 9.30 uur gegeven op het Marktplein te Lith. Zondag middag worden vanaf 13.30 uur de tijdritten over 1000 m. verreden. Er wordt gestart in 3 klassen: bakfietsen, transportfietsen dames en transportfietsen heren. De deelnemers strijden om de zg. ’’Grote Prijs van Lith”. voor Hyderabad bekend was, ben ik meteen Alleen op zondagmiddag wordt entree ge- met de aartsbisschop gaan overleggen wat ik vraagd: 2,50 voor volwassenen en 1,- voor hier dan wel zou kunnen doen. Zoals jullie wel kinderen. Het afnemen van de honing. Het eerste werk van de imker, alvorens hij overgaat tot het afnemen van de honing is het opzetten van de bijenkap. Om de bijen te kal meren wordt rook gebruikt of ook wel de z.g.n. carbollap. Dit is een lap die gedrenkt wordt in een oplossing van carbolzuur in wa ter. Nadat de bijen gekalmeerd zijn kan de kast worden geopend en kunnen de ramen er uit worden genomen. Van de ramen die het oogsten waard zijn worden de bijen afgeschud of afgeveegd. Vooral als er veel honing in zit is dit een lastig karwei. Een goed gevuld raam kan soms wel 3 tot 3,5 kilo honing bevatten. opnemen en verteren van voedsel. Er is dus geen sprake van een winterslaap. In het voor jaar begint de kringloop opnieuw. Een goed gevuld raam. De witte zeskantjes zijn de verzegelde honingcellen. We gaan weer terug naar het oorspronkelijke volk dat nu geen koningin meer heeft. Deze wordt na enige tijd echter geboren uit de eitjes die de oude koningin heeft gelegd. Het zwer men kan zich nu nog een paar keer herhalen. Het oorspronkelijke volk verzwakt hierdoor natuurlijk sterk. Uiteindelijk maken de bijen dan ook een eind aan het zwermen door de nog niet rijpe jonge koninginnen in hun cel te do den. De jonge koningin moet zo vlug mogelijk eitjes gaan leggen om het volk weer sterk ge noeg voor de winter te maken. Daarvoor moet ze eerst paren met één of meer darren. De pa ringen (bruidsvluchten) gebeuren in de lucht. Daarna is ze in staat honderduizenden be vruchte eitjes te leggen. Ondertussen is het volop zomer geworden. Het door het afzwermen verzwakte volk moet de volkssterkte weer opvoeren en zijn winter voorraad aan honing gaan verzamelen. Trou wens, de meeste bijenhouders willen ook graag honing hebben. Ze nemen de bijen hun voor raad grotendeels af en nemen er suiker voor in de plaats. Het tempo waarin de koningin eitjes legt, daalt en langzamerhand staakt ze het eierleggen ge heel. Naar gelang de honingvoorraad groot of Hem is, geeft de imker suikerstroop als voed- SCI. Voor de buitenwereld heerst er in de bijenkast volledig rust. Dat is echter maar schijnbaar. Het volk is voortdurend in de weer om de kou de te bevechten. Warmte houdt het volk in le ven. Deze warmte wordt verkregen door het ui j ’r h H I f 'WERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 16 vervolg van pag. 1 Kl -tip. ■f' - F'" i O Int. Bak- en Transportfietsenrace te Lith - 29 en 30 augustus. 1 De herfst De winter ip V.JiF 1 i’ l - V s

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 7