Volgende week zaterdag halen we alles bij U op.... I p I Ij I I Ki Bijen: een boeiend volkje 1 ZONDAG 13 SEPTEMBER IS HET WEER VLOOIENMARKT! PROGRAMMA zaterdag 29 augustus T,® 41®" -ill Topper op Barberjès-festival ft l-ï Zaterdag 5 september rijdt de traktor weer door de kom van de gemeente om Moergestel van zijn vlooien te verlossenwant I I F IT y i Wilt U eerder ruimen, bel dan gerust 1383 en we halen het nu meteen bij U op! Gezicht op de bijenhal Boeken, poppen, akku's enz., hoe groter de verscheidenheid van artikelen, hoe liever wij het hebben. Alles is welkom (behalve puin, glas, plastic, enz.). ZATERDAG: Doe mee, luister mee, praat mee ZONDAG: Doe mee: TOER MEE!! - Patroonsfeest St. Jan Onthoofding - Viering 50-jarig bestaan parochiekerk r De verschillende bijen in één volk In een bijenvolk kunnen we drie verschillende bijen onderscheiden: de koningin, de werkbij en en de darren. De koningin is groter dan de andere bijen; haar achterlijf is langer en haar vleugels zijn korter. Ze speelt een grote rol bij de voortplanting van de bijen. Het leggen van eitjes is haar belang rijkste functie. De darren zijn zwaarder van bouw; zij hebben geen angel; hun ogen zijn groter dan die van werkbij en koningin. De dar is hieraan gemak kelijk te onderscheiden. Per volk komen door gaans enige honderden darren voor. Hun enige taak is het, de jonge koninginnen te bevruch ten. Die taak valt slechts aan één of enkele ten deel. Na de copulatie sterft de dar onmiddel lijk. De overige mannetjes worden door de werksters verdreven of gedood. De werkbijen zijn kleiner; hun achterste paar poten is voorzien van een inrichting om stuif meel te verzamelen. Het is een vrouwelijk we zen waarvan de geslachtsorganen niet ontwik keld zijn; ze zijn slechts rudimentair aanwezig o.a. in de vorm van een angel. Een goed bijenvolk bevat 50- tot 60.000 werk bijen en hun taak is zeer omvangrijk. Zij bou wen de raten, bewaken en verdedigen de korf Een houten bijenkast wordt door de imker meestal zelf vervaardigd. tegen indringers, houden de kast op tempera tuur, voeden de larven en zorgen voor de luchtverversing door met hun vleugels te waai eren bij het vlieggat van de kast. Hun voor naamste taak is echter het verzamelen van de bloemennectar en het stuifmeel. Het voorjaar In het voorjaar bestaat een bijenvolk uit een aantal (10 15000) werkbijen en één koningin. De koningin, die in de winter geen eitjes heeft gelegd, begint daar meestal weer mee in febru ari. Als het weer goed is en er veel voedsel bin nenkomt, wordt het tempo van eitjes leggen sterk opgevoerd en er komen dus veel jonge bijen. 3 s The Wooltown Jazzband A.s. zaterdag organiseert C.V. ”De Pierewaai ers” haar jaarlijkse Barberjès-festival in café- restaurant ”De Brouwer”. Aanvang 20.30 uur. Voornaamste gast tijdens dit festijn, dat toe vallig de opening van het Jazz-seizoen inluidt, is ’’The Wooltown Jazzband”. The Wooltown is een van de weinige Jazz orkesten in ons land, die haar optredens verle vendigd met het optreden van een zangeres en wel Hanneke Dirven. Haar ietwat hese stem doet de Amerikaanse muziek goed tot haar recht komen. De Wooltown vierde en viert dit jaar haar 25- jarig bestaan. Dit heeft ertoe geleid, dat haar supporters zich verenigd hebben in de Stich ting Wooltown Jazz Society, welke er reeds di verse avonden in geslaagd is Jazz-avonden te doen uitgroeien tot ware happenings. Gezien hun aantal vaste donateurs, die met hun ’aanhang’ (vrouw, verloofde, vriendin e.d.) een continent vormen van 650 personen is het niet verwonderlijk, dat er steeds uitver kochte zalen gepaard gaan met het optreden van ’’The Wooltown Jazzband”. In samenwerking met het orkest stelt de Stich ting ook de programma’s vast voor de diverse avonden. De stichting is er tevens in geslaagd een Amerikaanse tournee samen te stellen, waarbij de Wooltown o.a. op zal treden in de geboortesteden van de Jazz nl. New Orleans en Nashville. Diverse supporters zullen hen tij dens deze trip vergezellen. Voor u bestaat echter de mogelijkhei eerder te genieten van dit fameuze orkest. In verband met de grote toeloop van de leden van de Stich ting Jazz-society adviseren wij u nu reeds uw toegangskaartjes te halen bij: Café-rest. ”De Brouwer”, Rootven 11, of bij J. Denissen, Burg. Maeyerstraat 9. Entreeprijs; 6,-. (>4 voldoende voedsel voor de winter kunnen oversparen. De bijen zijn dus praktisch afhankelijk van de mens. Dat is nodig, want de oude bijen (dat zijn de bijen die overwinterd hebben) sterven nu snel af. Na enige maanden worden er veel meer jon ge bijen geboren dan er oude doodgaan: het volk groeit. Rond half mei is het aantal werk bijen gestegen tot 50.000 a 60.000. De zomer De koningin is in staat al dan niet bevruchte eitjes te leggen. Uit de bevruchte komen vrou welijke dieren; of die tot werkster of tot konin gin zullen uitgroeien, hangt af van de behande ling die ze krijgen van de werkbijen. Uit de on bevruchte eitjes komen steeds darren. Is een aantal jonge koninginnen gereed om uit te ko men, dan is de tijd van het zwermen aangebro ken, d.w.z. er zondert zich van het bijenvolk een groep bijen met een koningin af. Een grote wolk bijen hangt dan zoemend in de lucht. Dit duurt niet lang, want meestal zien we ongeveer 10 minuten later de bijen, met hun koningin tot een tros verenigd, aan een tak hangen. Zo’n zwerm wordt door de imker ’geschept’, d.w.z. hij doet hem in een kast of korf. Hij is weer een volk rijker. Wel eens van apicultuur gehoord? ’Nee’ zult u waarschijnlijk schouderophalend zeg gen. Woorden als imker, bijenkorf, maar vooral was en honing zullen u waarschijnlijk veel meer zeggen. Apicultuur is dan ook de bijenteelt (apis bij) die de laatste decen nia enorm aan populariteit heeft gewonnen. Ook Moergestel kent een aantal fervente imkers waaronder Denis Mulders aan de Heuvelstraat, in wiens bijenhal wij een kijkje namen. Hier werd ons duidelijk dat er heel wat komt kijken voordat je een potje zelfge- oogste honing op tafel kunt zetten. Het leven van de bijen in grote lijnen Vóórdat de bijenteelt door de mens beoefend werd, huisden de bijen in holen en spleten in de vrije natuur. In vele gevallen woonden ze in holle bomen. In onze streken was de eerste bij enwoning die de imkers gebruikten dan ook een stuk holle stam. Daarna is eeuwenlang de van stro gevlochten korf in gebruik geweest. Tegenwoordig worden de volken in houten kisten (bijenkasten) gehuisvest. Deze bijenkasten bestaan uit losse onderdelen en kunnen dus uit elkaar genomen worden. Met behulp van de was die de bijen in hun was- klieren vormen, bouwen ze raten, d.w.z. pla ten van zeshoekige vakjes (cellen) die vertikaal in de woning hangen. Deze raten zijn onmis baar voor het volk, want de jonge bijen wor den erin gekweekt, het voedsel wordt erin be waard en het gehele volk ’zit’ erop. In ons land komen in het wild niet veel bijen volken voor, omdat ze in de meeste jaren niet lil I? T 1 -ƒ hE -n YV 48 hte I vervolg op pag. 7 Buiten de bebouwde kom wordt alléén op telefonische oproep afgehaald! 18.00 uur: Muzikale rondwandeling door het dorp door: Harmonie "Prinses Juliana”; Drumfanfare "Moergestel'; Gilde "St. Catharina"; Gilde "St. Joris"; Gilde "St. Sebastiaan en Barbara". 19.00 uur: Plechtige Eucharistieviering m.m.v. Gemengd Koor. Thema: "Huis dat een levend lichaam wordt". (De H. Mis van half acht komt te vervallen). 20.00 uur: Gezellige bijeenkomst in "Den Boogaard" voor ieder die maar wil komen. In de loop van deze avond: - bekendmaking van de uitslag en de prijzen van de grote prijsvraag in "Moergestel-Nieuws"; - veiling van enkele bidstoelen uit de kerk; - samenspraak van Mieke Stuiver en Joan van 't Huukske; - bekendmaking van de uitslag van de fotowedstrijd. (Er is tevens een kleine tentoonstelling ingericht van torenfoto's). - mogelijkheid tot inschrijving voor de fietstocht van zondag. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 6e Jaargang - Nr. 204 I I I k I I - 1 j H Jy I I I I moergestel J W.y 11 'V ji’

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 1