18 5 5 9 9 9 9 J TOE is 50 Jaar parochiekerk St. Jans Onthoofding 4 F U de schoonmaak, wij de rommel... zondag 13 september is het weer vlooienmarkt! I ii i1 1 I •U lüi Fonds Kollekte Koningin Wilhelmina Succes voor de familie van Remunt In Memoriam JOS VAN LAAK j I Zaterdag 5 september a.s. halen we alles weer op in de kom van onze gemeente, want Wilt U eerder ruimen, bel dan gerust 1383 en wij halen het direkt bij U op! Nog slechts drie weken hebben we de tijd om Moergestel weer van veel rommel te verlossen. Alles is welkom (behalve puin, glas, plastic enz.) Buiten de bebouwde kom wordt alléén op telefonische oproep afgehaald. 44 - H 1 fietsen uit solidariteit. kasteel Nieuwenhof van Moergestel aange kocht om te dienen als een gesticht van liefda digheid voor de zusters van Liefde om jonge novicen op te leiden en om les te geven aan de meisjes uit de gemeente. In 1868 werd daartoe door de kerk bij het klooster een school gebouwd. In de jaren zestig werden voor de toenmalige paus Pius IX die in behoeftige omstandigheden verkeerde collecten gehouden en de broederschap van de St. Pieterspenning daartoe opgericht. Uit Moergestel zijn toendertijd twee jongens naar Rome vertrokken als zou om voor de paus te vechten. In 1876 kreeg pastoor van Dooren een oogziek te, waardoor hij geruime tijd geen missen kon verzorgen. In 1878 deed hij afstand, omdat zijn kwaal verergerde. Andreas de Louw (geb. 12-12-1830 te Geldrop) pastoor van 1878 tot 1895. Tijdens zijn pastoraat werd de kerk grondig gerestaureerd en verbouwd in 1879, voor een bedrag van 23.500 gulden door architect We ber. In 1891 werd een ’’bewaarschool” gesticht. Mgr. Jhr. Ludovicus van Rijckevorssel-van Kessel (geb. 04-04-1850 Ravenstein) pastoor van 1895 tot 1921. Hij was de eerste priester in Nederland die een auto bezat. In 1902 richtte hij de boterfabriek op en in 1903 het verenigingsgebouw. Josephus Janssen (geb. 03-06-1873 te Grave, overleden in 1962) pastoor van 1921 tot 1947 Tijdens zijn pastoraat werden gebouwd de St. Josefschool (1928) onder architect A. Vriens, de nieuwe parochiekerk in 1931/32, onder ar chitect Valk en het St. Antonius Gasthuis. In het parochie-archief schrijft pastoor Jans sen dat tijdens de oorlog 40/45 de parochianen buitengewoon goed zorgden voor de geestelij ken. De pastorie werd een tijd gevorderd door de Duitsers, waarna de pastoor een poos in het huis van Martina Rijnen verbleef. In 1947 vroeg hij ontslag, nadat nog in dat jaar op grootse wijze zijn vijftigjarig priesterfeest was gevierd. Henricus van den Boogaard (geb. 20-05-1901 te Vierlingsbeek, overleden in 1967) pastoor van 1947 tot 1967. Hij heeft gezorgd voor een nieuw orgel in de kerk en onder zijn bezielende leiding is het ver enigingsgebouw ”Den Boogaard” gebouwd. Joseph Müskens (geb. 17-02-1919 te Groes- beek, overleden in 1973) pastoor van 1967 tot 1973. Een nieuw systeem van parochiebijdrage werd ingevoerd. De zgn. ’’teenermissen” met kape laan Berkers gingen van start. 30 AUG. 9 1Q81 MOERGESTEL. De voorbereidingen zijn bijna klaar. De Toer- Mee kan, dankzij de inzet van velen, zondag 30 augustus tussen 11.00 en 13.00 uur van start gaan. De Werkgroep M.O.V. is te klein om zo’n groot gebeuren als een Toer-Mee alleen te organiseren. Gelukkig kan ze rekenen op be langstellenden die posten, deelnemerskaarten rondbrengen, de route mee hebben uitgestip peld, voor de attrakties zorgen en noem maar op. Voor Theo Raaymakers hopen we, zal ie dereen op de fiets stappen en met de sponsor- toezeggingen een groot aantal kilometers gaan fietsen. De start is op het St.-Jansplein voor Den Boogaard. Het zorgvuldig uitgezet parcours gaat in een grote ’’cirkel” om Moergestel heen. U kunt dus op de fiets rustig van de prachtige omgeving van ons Brabantse dorp genieten. Ie dereen die fietsen kan is welkom om mee te doen, de anderen zullen gaarne als sponsors hun steentje willen bijdragen. Wie meefietst dient een startkaart te hebben. Deze wordt bij ieder gezin gratis bezorgd. Voor meer deelnemers uit een gezin en natuur lijk voor mensen van buiten Moergestel, zijn meerdere startkaarten verkrijgbaar bij het Ge meentehuis en bij het Antoniusgasthuis aan de Raadhuisstraat. Op deze kaarten staat veel in formatie, die voor de deelnemers van belang is. Zorg dat uw fiets in orde is, dat de stemming erin zit, dat u een deelnemerskaart hebt en doe mee. Toer mee 1981. I fa Afgelopen zaterdag 15 augustus, behaalde de familie van Remunt, Korenstraat 26 tijdens de fokpaardendag te Oss met hun Shetland Pony’s de navolgende prijzen: Saskia van Stal ”De Lindehof” een 2e prijs. Liesbeth van Stal ”De Lindehof” een le prijs. Leny van de Kleine Stal een le prijs. Proficiat famile van Remunt met dit succes! WJ Op maandag 24 augustus start de grote jaar lijkse K.W.F. kollekte voor de kankerbestrij ding. Jaarlijks is er genoeg enthousiasme om de kol lekte te organiseren, genoeg inzet om voor het goede doel te kollekteren en zijn er genoeg pro jecten die moeten worden gefinancierd. Veel geld is er nodig om de langlopende projec ten van het Nederlands Kanker Instituut, het Rotterdamsch Radio-Therapeutisch Instituut en wetenschappelijke onderzoeken van andere kankerinstituten te kunnen financieren. Dank zij de medische vooruitgang geneest thans 40% van alle kankerpatiënten. Steeds méér patiënten moeten geholpen kunnen wor den. Voor de kankerbestrijding is nooit geld ge noeg. Daarom, geef; daar kan en mag U niet om heen! Vorige week ontvingen wij het bericht van het overlijden van ons oud- bestuurslid Jos van Laak. Tijdens de uitvaartdienst werden de woorden aangehaald: ’’Geen mens leeft voor zichzelf alleen”. Deze woorden waren op Jos zeker van toepassing. Naast de zorg voor zijn ge zin wilde hij zich ook voor anderen in zetten. Daarom nam hij 18 jaar geleden plaats in het bestuur van Jeugdbelangen St. Jan. Toen Jos afgelopen januari officieel af scheid nam, werd hij terecht in het zon netje gezet. Naast zijn taak als penning meester had hij namelijk bergen werk verzet voor de jeugd. Na dat afscheid bleef zijn belangstelling voor St. Jan bestaan. Ook ging hij nog vaak naar ’’zijn” jeugdgebouw in de Bosstraat. Daar deed hij werk zoals hij het jaren gedaan had; rustig en kundig. Zijn inzet voor de gemeenschap beperk te zich niet uitsluitend tot ons werk; ook elders was hij aktief. Dankbaar blijven wij voor wat hij voor de jeugd van St. Jan deed. Wij wensen vooral Mevr, van Laak en haar kinderen de nodige sterkte om dit zware verlies te dragen. Het bestuur van Jeugdbelangen St. Jan Herman van de Broek (geb. 27-03-1933 te Boven-Leeuwen) Op 7 oktober 1973 als pastoor van Moergestel geïnstalleerd. In 1974 werden een viertal avonden georgani seerd met als Thema ’’Rondom de Kerk” waarbij de parochianen uitgenodigd werden om samen mee te denken en mee te praten. Het bleek dat in de parochie al verschillende werk groepen op pastoraal terrein bezig waren. Dit is verder uitgebouwd en in 1977 werd de twee de serie parochieavonden gehouden met als thema ”Óp weg met elkaar” en nadien elke twee jaar. In 1979 ’’Naar 1985” en in 1981 ’’Rondom het gezin”. De gele brochure is een bekend verschijnsel ge worden en vele parochianen werken actief mee. In 1975 is de oude pastorie verkocht en ver huisde men naar de Raadhuisstraat. In 1980 werd de restauratie van de kerktoren afgerond. Op zaterdag 29 augustus op de naamdag van de patroonheilige van de parochie, St. Johannes Onthoofding, vieren we het vijftigjarig bestaan van de parochiekerk. Tevens is het een start van de kerkelijke activiteiten voor het komend jaar. Zaterdagavond is er feest in Den Boogaard, een mogelijkheid om elkaar te ontmoeten. Zondag 30 augustus is de grote fietstocht, waarover elders meer. In de laatste week van augustus krijgt U een boekwerkje met het programma thuisbezorgd. De komende weken zullen in dit blad enige artikelen over de historie van de parochie te lezen zijn. De Parochie door de jaren heen Over de oprichting en oudheid van de gemeen te Moergestel alsook over het kerkelijk leven is weinig bekend. Uit geschreven bronnen (o.a. het Meijerijs Me morieboek van de heer A. van Gils, uitgegeven in 1819) weten we dat in 1334 het patronaat van de parochiekerk, gewijd aan de Heilige Jo hannes Baptista, door het Kapittel van St. Jan te Luik aan de abdij van Tongerloo is opgedra gen. De kerk is in 1584 geheel afgebrand en in 1610 tijdens het twaalfjarige bestand weer door de katholieken opgebouwd. In 1388 was Moergestel door de Geldersen ge heel in brand gestoken en de oogst vernield. In 1702 werd het dorp door de Fransen totaal uit geplunderd. Na de vrede van Munster (1648) werd de katholieken de kerk ontnomen door de protestantan. Beginnend met de beel denstorm: de vernieling van de heiligenbeelden door de volgelingen van Calvijn, werd de kerk "gezuiverd” en de katholieken fel vervolgd en gediscrimineerd. De gereformeerde kerk werd toen ook de offi ciële staatskerk. Geleidelijk werd de tolerantie tegenover de katholieken groter. Aanvankelijk konden ze slechts heimelijk diensten verzorgen en bij wonen. Na de inval van de Fransen in 1672 werd in onze parochie een bedehuis opge richt. Pas in 1811 kregen de katholieken hun paro chiekerk weer terug van de protestanten. Opmerkelijk is wel dat in 1805 de toen overle den predikant van der Meulen, die het Broothuys als pastorie gebruikt had, geen op volger kreeg omdat Moergestel slechts 8 pro testanten telde. De Religieuzen van Tongerloo bedienden van oudsher de parochie tot het jaar 1883. De aller eerste pastoor was Henricus de Oosterwijk, van 1377-1414. Ook tijdens de vervolging van de katholieken werden er kanunniken van Tongerloo als pastoors benoemd. In 1838 stierf de abdijheer Hieronymus Pes- sers. Als pastoor werd toen aangesteld een we reldlijk priester, Lambertus van Dooren, hoe wel de religieuzen van Tongerloo heftig pro testeerden, maar dit werd door paus Gregorius XVI afgewezen. Daarna zijn er geen priesters van de abdij meer benoemd. Uit het parochie-archief blijkt dat er in 1851 "volgens de laatste telling 1193 zielen behalve enige protestanten in de gemeente zijn”. In 1951 zijn er 3260 parochianen in 1931 nog maar 2070). Pastoors van Moergestel vanaf 1838: Lambertus van Dooren (geb. 02-05-1800) pastoor van 1838 tot 1878. Tijdens zijn pastoraat is in 1839 de pastorie aan de Postelstraat gebouwd. In 1940 werd het ------ - Hi 1 in 2 i M j’ I i s INDIA s -r fl i1NA4 Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 6e Jaargang - Nr. 203 1 J I moergestel: «■ww nieuws ‘i i -1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 1