4 gggas Met open oog door de natuur door G. Kuijpers I I Voor vader hebben wij vele mooie geschenken.... VADERDAG! Gilde St. Catharina Kindernevendienst Postzegelverzamelaars JAN VAN VELTHOVEN Het ene bisdom ’s Hertogenbosch i M. IJ Aanstekers Horlogebanden Gouden dasspeld met briljant 225,- zittend werk? ga er dan op de fiets naartoe! Postbooi of Abraham? Herenhorloges vogels, waarvan men vroeger aannam, dat ze ril 16 juni a.s. een serie van twee postzegels die de aandacht vestigden op de exportwaarden 60 en 65 cent. A.s. zondag om 11.30 uur is er weer een kin dernevendienst. Dit keer weer voor de kinde ren van de 4e klas van de basisscholen. Deze dienst staat onder leiding van dhr. J. Geerts. tv Op 4 juni waren in Moergestel bijeen: veertig personen, vertegenwoordigers van kerkbestu ren en parochieraden van het dekenaat Oister- wijk. Vraag 4: Bent u van mening, dat in de huidige situatie van de kerkgemeenschap van ons land een verdeling van het bisdom grote risico’s met zich meebrengt? Antwoord: Geconstateerd werd, de het eigen lijk toch jammer is, dat we een beetje uit angst bijeen zijn, dat vanuit Rome ons een te sterk hierarchisch kerkbeeld wordt opgedrongen, waardoor nog meer verdeeldheid en polarisatie gezaaid wordt. Als de gemeenschap inspraak zou hebben bij een bisschopsbenoeming wordt dit risico weliswaar verkleind, maar hoe meer bisschoppen, hoe meer gevaar van regelen van bovenaf. De huidige situatie vond men niet ge schikt voor een verdeling van het bisdom. ‘b i vil - De tussenstand van de onderlinge competitie van het schietseizoen 1981 is thans als volgt: 1. Frans Becx 75 pnt; 2. Hein Bruurs 74 pnt; 3. Peter Wolfs 73 pnt; 4. Gust Creusen 72 pnt; 5. Jan Bruurs 70 pnt; 6. Jan van Daelen 69 pnt; 6. Adrie o/t Hoog 69 pnt; 8. Mark van Daelen 67 pnt; 8. Peter o/t Hoog 67 pnt, 10. Ben Meurs 66 pnt; 10. Kees Wolfs 66 pnt; 12. Janus Wolfs 65 pnt; 12 Harrie van Aarle 65 pnt enz. - Op zaterdag 13 juni schutterswedstrijd op het schietterrein van Gilde St. Joris nabij ”’t Draaiboompje”. We gaan het weer opnemen tegen de schutters van Gilde St. Ambrosius uit Baardwijk en St. Joris van Moergestel. Aan vang 18.30 uur. - Zondag 14 juni gaan we samen met 9 andere Gilden kampen om de hoogste eer van de zgn, ’’Klein Kring”. Het schietterrein is gelegen na bij de ’’Oude Toren” te Oostelbeers. De schut ters van St. Catharina zijn om 14.30 uur aan de beurt. Gildebroeders doe je best. - Ins ons Gildehuis ”De Klaore” zal op dins dag 16 juni een ledenvergadering worden ge houden. Aanvang 20.30 uur. Enkele belangrij ke punten uit de vergadering zijn: Koning- schieten 1981, foto-wedstrijd ”Wie wordt de nieuwe Koning?” Zij bespraken de nota van Mgr. J. Bluyssen: ”het ene bisdom ’s Hertogenbosch”. Aan de aanwezigen werden vijf vragen ter bespreking voorgelegd. Vraag 1: Bent u van mening, dat de geloofsge meenschap van ons bisdom moet meedenken en meespreken over belangrijke beslissingen, die genomen moeten worden inzake de pasto rale opzet van het bisdom? Antwoord: Uit de heilige schrift blijkt duide lijk, dat kerkzijn alles te maken heeft met geza- melijke verantwoordelijkheid (Ef. 4,12;1 Kor. 12). Ook Vaticanum II heeft gespreide verant woordelijkheid bepleit. Wil de betrokkenheid van allen op het kerkgebeuren waargemaakt kunnen worden, dan moet de geloofsgemeen schap inderdaad mee kunnen praten. Gebeurt dit niet, dan komt er te grote afstand tussen hiërarchie en de basis. Vraag 2: Bent u van mening, dat de bisschop zijn ambt vooral moet uitoefenen als een reli gieus leiderschap? En dankt u dat in meerdere kleinere bisdommen zo’n uitoefening van het bisschopsambt beter zal gebeuren? Antwoord: Zeer beslist werd het bisschop sambt gezien als religieus leiderschap. In onze eigen bisschop wordt dit leiderschap heel goed teruggekend. De stem van onze bisschop wordt goed gehoord. Deze stem mag niet verzwak ken. Veelvuldiger contact met de basis zou van voordeel kunnen zijn. Maar door oprichten van meerdere bisdommen is dit contact niet ge garandeerd, omdat nabijheid sterk afhankelijk is van de persoon van de bisschop. Ons ver trouwen in onze bisschop mag echter niet met zich meebrengen, dat er geen kritiek meer uit gebracht zou mogen worden. Vraag 3: Bent u van mening, dat de opzet, waarvoor in ons eigen bisdom gekozen is (a. religieus leiderschap van de bisschop, b. bestuurlijke organisatie zoveel mogelijk gede legeerd) redelijk voldoet? Welke argumenten pleiten volgens u voor behoud ofwel voor ver andering van de huidige opzet. o.a.: TUINGEREEDSCHAPPEN GAZONMAAIERS BOOR-, SLIJP-, ZAAG- EN SCHUURMACHINES LASAPPARATEN TUINSTOELEN FIETSEN en nog vele andere artikelen 44 f 1 tegen de winter in een sperwer veranderden om in het voorjaar weer koekoek te worden. Nog lang niet alles is over de koekoek bekend. Eén van de laatste ontdekkingen is, dat als het koekoeksvrouwtje gaat leggen, zij een roofvo gelachtige houding aanneemt. Zo de vogels naar zich toe lokt en dan snel van de gelegen heid gebruik maakt. Zij kan zelfs in haar vlucht zich tegen een overkapt nestje aandruk ken en vliegensvlug haar eitje er in leggen. Onze koekoek is een typische lentebode, je hoort hem alleen bij mooi, warm weer, hij komt tegen mei en vertrekt al weer eind juli en augustus. Iedereen kent ook de spreuk: In mei leggen alle vogeltjes een ei, behalve de koekoek en de spriet, die leggen in de meimaand niet. Hij heeft echter nog meer snaakse streken. De koekoekman houdt het niet bij één vrouwtje. Hij schijnt te ’denken’dat al die mooie koe- koekvrouwen toch niet voor ene koekoekman zijn geschapen. Antwoord: In de huidige opzet kunnen we ons kerkbeeld terugvinden van gedeelde verant woordelijkheid, de betrokkenheid van velen op het kerkgebeuren en de betrokkenheid van de kerk op het maatschappelijke gebeuren. Wel werd gesteld, dat de bisschop naast zijn re ligieus leiderschap ook de eindverantwoorde lijkheid moet behouden voor de gedelegeerde taken van bestuur en goed contact moet onder houden met de gedelegeerden. Voorkomen moet worden, dat door verdeling van het bis dom krachten worden versnipperd en te hoge kosten voor bestuur worden gemaakt. No. 55 De Koekoek. Het is een van de weinige vogels, die over heel de wereld, voorzover hij er voorkomt dezelfde naam heeft. Dit is natuurlijk niet zo vreemd, want als hij zich laat horen of het nu in Japan of Moergestel is, steeds roept hij zijn eigen naam. Hij komt in Afrika, Europa en Azië tot op de eilanden in de Stille Oceaan voor. Onze koe koek lijkt enigszins op een sperwer. Hij heeft een grijze kop en hals en een wit met donker grijs gestreepte onderkant. Hij heeft een in ver houding iets te lange staart en puntige vleugels. Hij heeft daardoor een wat roofvogelachtige vlucht, vandaar ook de mogelijke verwarring met de sperwer. Het is geen beste vlieger maar ondanks dat, weet hij per jaar 2 x 3.000 km af te leggen op zijn tochten van zomer- naar win- tergebied en omgekeerd. Onze koekoek zit ’s winters in centraal Afrika. Iedereen weet, dat deze vogel niet zelf broedt, maar de eieren deponeert in de nesten van an dere vogels. Op een enkele uitzondering na (de koereiger) is de koekoek de enige vogel, die voor het grootbrengen van zijn nakomelingen schap parasiteert op andere vogels. Er is veel onderzoek verricht in deze zaak. De vrouwtjes koekoeken leggen haar eieren in de nesten van één bepaalde vogelsoort. Mogelijk die vogels, waardoor zij zelf zijn grootgebracht. Zo heb ben wij wij dan heggemus-koekoeken, roodborstjes-koekoeken enz... Het zijn altijd insecten-eters, zoals kwikstaarten, tuinfluiters, grote en kleine karakiet en de geknaagde roodstaart. Eén vrouwtje legt soms wel 20 eieren. In ieder nestje legt ze dan één eitje, dat kwa tekening en kleur sterk gelijkt op die van de pleegouders. De koekoekseieren zijn wel wat groter. Na on geveer 12 dagen komt de jonge koekoek, meestal iets voor de andere eieren uit en be gint direkt de andere eieren of jonge vogeltjes uit het nest te werken. Hij kruipt onder de eie ren of jonge vogeltjes en als hij ze dan op zijn rug heeft is de zaak bekeken. Slaagt de koe koek er niet in en jong uit het nest te krijgen, dan is dit vogeltje toch ten dode opgeschreven, omdat de jonge koekoek alle voedsel opeist en veel sneller groeit. Na 3 weken is hij uit het nest gegroeid en wordt nog wekenlang door zijn pleegouders verzorgd. Op het laatst moeten die op de rug van hun extra uit de kluiten gewassen pleegkind gaan zitten om het voedsel in de opengesperde muil te kunnen deponeren. Als de jonge koekoek niet meer gevoerd wordt, vertrekt hij binnen enkele weken hele maal alleen, zonder hulp van wie dan ook, naar centraal Afrika om het volgende jaar in stinctmatig, feilloos weer in onze omgeving te rug te keren. De koekoek is zeer nuttig. Het zijn uitgespro ken insecteneters, vooral kevers, vliegen, vlin ders, motten, waterjuffers of glassnijders en hun speciale lekkernij is een grote behaarde rups, die meestal erg giftig is en door andere vogels met rust gelaten wordt. De beide geslachten zijn moeilijk te onder scheiden. De mannetjes roepen koekoek, wat hun zang moet voorstellen. De vrouwtjes ma ken een lachachtig geluid, dat iets op de roep van een specht lijkt. De koekoek is een van de meest mysterieuze Vraag 5: Deelt u de konklusie van de nota en welk gewicht geeft u aan dat delen? Antwoord: Wij achten herindeling van ons bis dom niet nodig en niet wenselijk en wij willen de volgorde van argumenteren, zoals gegeven in de nota graag omkeren in volgorde: 1. gezien de bijzondere gevoeligheden vanwege de ontwikkelingen in de kerk van ons land 2. gezien de positieve ervaringen sinds 1969 met de gekozen strukturele opzet 3. gezien onze opvatting dat de bisschop op de eerste plaats leiding gevend getuige van Gods woord moet zijn en de taken van bestuur kan delegeren Door ons samenkomen en de ernst, waarmee we ons gebogen hebben over de inhoud van de nota, moge blijken, dat we de geformuleerde konklusie zeer ernstig nemen. I "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 10 JUNI 1981 PAGINA 5 vanaf .1’, r A4 !T Schoolstraat 3 - Kerkstraat 21 Moergestel - Tel. 04243 - 1284 JUWELIER - HORLOGER Rootven47 Moergestel. Tel. 04243 -1393 'f V ifcR* Eigenlijk alletwee! Onze oplettende fotograaf Louis v/d Meijdenberg trof hem aan op de Oisterwijkseweg. PROFICIAT TINUSH - I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 5