Hans Wolfs naar Libanon... 9 9 Nabeschouwing parochieavonden I Demonstratie Heemkundekring te Moergestel Toneelgroep K.P.J. weet van wanten NCB KVO KPJ Ponyclub H 1 vergadering I i I a.s. Zaterdag en zondag in ”Den Boogaard” JA8 bijeenkomsten besprokenen aan eenieder die het wil lezen door te geven. ,,’n Duidelijke zinnige opvulling van m n moergestel: Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 25 MAART 1981 6e Jaargang - Nr. 184 Zoals al enkele jaren het gebruik hangen ook dit jaar weer de foto’s die op de culturele ge- zinsavond zijn gemaakt, in de winkel van de Boerenbond. U hebt de gelegenheid ze te gaan bekijken en eventueel te bestellen, tot 11 april a.s. -- Deze week vertrekt de duidelijk gemotiveerde Hans Wolfs Bosstraat 5 - voor 4,5 maand naar Libanon als oldaat voor het vredesleger van Unifil. Na ’n opleiding van 9 maanden in Assen, spe cifiek gericht op de omstandigheden in Zuid- Libanon, is alles klaar voor de toch niet onge vaarlijke missie die de Hollandse soldaten te vervullen hebben. mag gerust op verantwoordelijkheid gewezen worden. Als de relatie met de kinderen onverhoopt stuk loopt, toch altijd de deur open blijven houden. De pijn van een verstoorde relatie wordt meestal aan beide kanten geleden. E. Wat vindt U ervan als iemand die nog onze ker is langs de weg van het experiment tracht te ontdekken wat zijn levenskeuze is? Experimenten moeten bespreekbaar zijn met de ouders het is misschien beter te experimen teren dan het na te laten. Het mag echter nooit als doel op zichzelf staan. Ouders dienen vertrouwen te hebben in hun kinderen en hen niet te laten vallen als het zicht van de midden-Brabantse familie van Rijswijk te zien, die een beeld geeft hoe men voorouderonderzoek kan bedrijven. Oude foto’s, vooral van Moergestel, doch ook van de andere plaatsen laten zien hoe het dorpsbeeld in nauwelijks 100 jaar is veranderd. Ook is aandacht besteed aan het schrijven van de streekhistorie. In de reeds meer dan 30 jaar gangen van het tijdschrift ”de Kleine Meijerij” zijn tal van artikelen verschenen over het verle den van Oisterwijk en omgeving. Voor wie dan nog niet voldoende is geïnfor meerd, zullen een aantal leden van de Kring aanwezig zijn om bezoekers te informeren en om vragen te beantwoorden. Deze ’’Open Dag” wordt gehouden in ”den Boogaard” aan het Moergestelse St. Jansplein en is open op zaterdag 28 maart van 2 tot 6 uur en op zondag 29 maart van 1 tot 5 uur. De toegang is gratis. Bestuur en medewerkers rekenen op veler bezoek en belangstelling. diensttijd, ’n beetje ’t avontuur, en iets zien van de wereld, zijn wel de redenen dat ik vrij willig getekend heb”, aldus Hans. In ’t in 4 de len opgesplitste Libanon, in ’t uiterste zuiden de militairen van majoor Haddod, vervolgens Unifil, daarboven de Palestijnen en in ’t noor den de Syriërs, met daartussendoor nog enkele libanezen, worden op ’t moment de voor- jaarsstormen, als voorbode van de lange hete zomer. Lang zullen ook de dagen voor Hans zijn, 24 uur per dag paraat, zeven dagen in de week, met niets dan eindeloze vlaktes om je heen, in elkaar geschoten huizen, hier en daar ’n ten tenkamp en verder absolute stilte, zo nu en dan onderbroken door wapengekletter tussen el kaar beschietende Palestijnen en Haddad- militairen. ”De eentonigheid en de spanning van ’t wach ten zal waarschijnlijk ’n grotere strijd zijn dan de militaire strijd”, volgens ex-Libanon solda ten. De blauwe boret en sjaaltje, zijn voor soevenier-jagers ’n gewild objekt, prijzen tus sen de 100 en 500 gulden worden geboden, eve nals ’t embleem, dat om die reden dan ook pas in ’t vliegtuig tussen Schiphol en Beiroet over handigd zal worden. Hans, goede reis en behouden thuiskomst... 1ra ti-IH a.s. Vrijdag is er om 19.30 uur weer de maan delijkse gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. De agenda: 1.Opening. 2.Trekking stemmingsnummer. 3.Ingekomen stukken. 4. Mededelingen. 5. Voorstel tot vaststelling van de notulen van de vergadering van 27 februari 1981. 6. Voorstel tot vaststelling van de vergoe ding voor het geven van godsdienston derwijs over 1980 en het voorschot op deze vergoeding voor 1981. 7. Voorstel tot afwijzing van het subsidie verzoek van de Stichting voor speciaal onderwijs te Oisterwijk voor toezicht op de leerlingen tijdens de middagpauze. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het doen van onder houd en het treffen van voorzieningen ten behoeve van sportakkommodaties en gebouwen van jeugdverenigingen. PAUZE 9. Voorstel tot verhoging van de huurprij zen voor sportzaal ”De Vonder” voor het seizoen 1981/1982. Op drie donderdagavonden in januari en februari zijn de tweejaarlijkse bijeenkomsten voor alle parochianen gehouden. Als thema was ditmaal gekozen: het gezin. De belangstelling was niet overweldigend groot: in totaal een 150 personen. Degenen die er zijn geweest hebben er, gelet op de vele positieve reacties en de levendige discussie in de groepen, een fijne avond aan gehad. Het onderwerp: "rondom het gezin” bood de gelegenheid eens met elkaar te praten over problemen en situaties waar we allemaal mee te maken hebben of krijgen. 7 10. Voorstel tot verkoop van perceel EO 18 in het bestemmingsplan De Hoefkens aan mevrouw D.C.J. Hurkmans-Hor- sten, Krijtestraat 26 alhier. 11. Voorstel tot het ongegrond verklaren van een namens C.A.P. van Opstal in gediend beroepschrift tegen het besluit van burgemeester en wethouders tot weigering van een gevraagde vergunning voor het bouwen van een garage aan het Stokeind 14 te Moergestel. 12. Voorstel tot vaststelling van een par- keerexcessenverordening. 13. Beantwoording eventueel ingekomen vragen. 14.Sluiting. De discussie werd gevoerd naar aanleiding van het toneelspel ’’Huisvredebreuk”, waarin door middel van een zestal karakterrollen een ge zinssituatie werd nagespeeld, waarbij elke rol een eigen problematiek aangaf en een ge- spreksvraag opleverde. A. Wat vindt U van een autoritaire houding: zeggen waar het op staat, wat je te doen hebt en te laten? De jeugd heeft geen behoefte meer aan com mando’s en vaststaande meningen van ouders. Het opleggen van gezag zonder meer kan niet meer en schept ook afstand, die er vaak al is door het verschil in ontwikkeling tussen ouders en kinderen. Als mogelijke oplossing werd j --------- gesuggereerd om contact te houden met de misgaat. open I De verantwoordelijkheid moet geleerd worden en ervaren. Een goede opvoeding van jongsaf zal altijd doorwerken en vrucht afwerpen. F. Wat vindt U ervan dat de kinderen de ou ders vaak bemoeizuchtig vinden en liever zelf hun weg door het leven zoeken die soms be hoorlijk afwijkt van de weg die de ouders gin gen. Het milieu speelt een grote rol en ook de op vattingen van de ouders omtrent de kerk. De afwijkende weg wordt soms ook afgedwongen of aangepraat door de groep waarin ze verke ren. Belangrijk is dan om een goed thuis te bie den. Soms ook te weinig aandacht van de ou ders omdat ze het zelf te druk hebben. Begrip opbrengen voor elkaar, waarbij bezorgdheid niet aangezien mag worden als bemoeizucht en ouders hun kinderen dienen te vertrouwen. Het doet soms pijn dat een afwijkende weg wordt gekozen, maar je dient je als ouder daar bij neer te leggen (het verleden speelt vaak nog mee). Na een aanvankelijk moeilijke start was men spoedig over de drempelvrees heen en naarma te het eerste bedrijf vorderde ging het stuk ook beter lopen, en groeide elke speler in de hem of haar toebedeelde rol. Natuurlijk, niet iedereen beschikt over hetzelf de talent. Dat zou ook niet goed zijn want dan had men voor geen enkele stuk meer hoofd rolspelers nodig. De laatstgenoemden waren echter door regisseur Eddie Hurkmans weer zorgvuldig gekozen. Wat moet ik in dit ver band nl. voor niet-insiders nog zeggen van Martien Burgers? Ik ben, geloof ik, zo stilaan ’n fan aan het wor den van zijn spel, en hij is nog niet aan het eind van zijn kunnen. Grandioos noem ik ook het spel van Willy en Mario Ketelaars, Lian Jonkers en voor mij dé ontdekking in dit stuk: Rian Op ’t Hoog. Ver volgens waren er nog Kees Bierkens, Frank v.d. Meydenberg (allebei geknipt voor hun rol len), Hermia Ketelaars, Paul Klaassen en Re- gien Jonkers (zij zijn duidelijk gegroeid het laatste jaar) en Adrie Hoeven die de pech heeft dat zijn stem nog wat te hoog ligt, maar qua presentatie toch ook niet achter-blijft bij de anderen. Van hen allen moet echter één ding geprezen worden, namelijk hun rolvastheid! Men is wat dat betreft zeker niet over één nacht ijs gegaan en het is ’n grote verdienste van de regisseur die wat dat betreft de touwtjes heeft strak gehou den. Hopelijk blijft deze groep bij elkaar want men heeft bewezen tot grote hoogte te kunnen groeien zodat er het komende jaar alle goeds van te verwachten is. Alleen jammer (of moe ten we zeggen: onbegrijpelijk?) dat zoals zater dagavond de zaal niet tot de nok toe gevuld is. De spelers hebben er het volste recht toe. Graag alle komplimenten en veel sukses! M.O. mag worden voor de zorgen van hun ouders. v*nd| U van iemand die nog met zich- L>e jeugdige toneelgroep van de K.f.J. stond ^"^‘dereen overhoop ligt, die overal tegen- jongstleden zaterdag voor haar jaarlijks ver- tie gaat? Als er steeds over je gepraat en voor je beslist wordt kan dat heel frustrerend werken. De ei gen groep waartoe men op die leeftijd wil be horen is vaak van grote invloed. Het is logisch dat jongeren zich tegen een aantal zaken, bijv, werkloosheid, competitiedwang enz. afzetten. Uit de discussie bleek dat deze onvrede meer zou bestaan bij jongens dan bij meisjes. Er Hel lijkt hel parochicberaad daarom zinvol, door middel van een korte samenvatting het op de prooflc. In utoai L zxiiiL.'t zvia kncnrzvlz aham aan Aanaarla» zIia knt Ia»am zIaam 4a aah>am rAVBkJ Om een grotere bekendheid te geven aan het vele werk, dat de Brabantse heenkundekringen en vooral de Heemkundekring ”de Kleine Meijerij”, die het rayon Oisterwijk, Moergestel, Berkel- Enschot, Udenhout, Helvoirt, Haaren en Esch bestrijkt, zal deze kring a.s. zaterdag en zondag een z.g. "open dag” houden te Moergestel. In "den Boogaard” aldaar kan men een tentoonstelling bezoeken, die een beeld poogt te geven van de verschillende aktiviteiten van de kring. I Zo zijn er een aantal archeologische vondsten, die een beeld geven van het leven van onze vroegste voorouders. Ook de latere voorouders komen aan de beurt. Hoe zij werkten ziet men via gebruiksvoorwerpen uit de boerderij en uit de werkplaatsen van handwerkslieden. Hoe hun kinderen speelden wordt getoond door vroeger kinderspeelgoed. Oude pijpenkoppen geven iets van het gezelligheidsleven en devo- i tieprentjes en stolpen met beeldjes laten iets zien van het religieuze leven van de Brabanders vroeger. Thans worden nog wel eens moderne straten genoemd naar oude veld- en akkernamen. Een onderzoek naar die namen (toponiemen) wordt gedemonstreerd door een ingekleurde kadasterkaart. Oude gebouwen moeten behouden en ge restaureerd worden. Foto’s laten zien hoe dit goed, maar ook hoe dit minder goed geschiedt. Wie waren onze voorouders. Er is een over- jeugd, de kansen te bieden voor een gesprek en naast elkaar te staan als gelijkwaar- digen. B. Wat vindt U van iemand, bijv, de vader die de problemen en de moeilijkheden uit de weg gaat? De ouders dienen samen de kinderen op te voe den ook al is de moeder meer bij de dagelijkse problemen van de kinderen betrokken en zal zij die ook beter kunnen begrijpen. Dit opvoe den begint al vroeg, je kunt niet pas gaan bijsturen als er problemen komen. Dan "groei” je ook met je kinderen mee. Beide ou- deis dienen zich met de kinderen bezig te hou den en één lijn te trekken, ook al is soms de houding van de problemen uit de weg gaan door bijv, moeilijkheden op het werk wel be grijpelijk. C. Wat vindt U van iemand bijv, de moeder, die grote waarde toekent aan gevoelsuitingen? Gevoelsuitingen zijn wel belangrijk, maar je moet er wel wat mee kunnen doen. Er is duide lijk verschil in de wijze waarop ouders relaties ervaren en waarop jongeren dat doen. Het ver anderde maatschappijbeeld speelt hierbij een rol. Heel belangrijk bleek dat je met de kinde ren in contact blijft, er steeds tijd voor hebt, waarbij van de kinderen dan begrip verwacht De jeugdige toneelgroep van de K.P.J. stond ^“P* en op de tour van de overconsump- plichte nummer weer op de planken in ”Den Boogaard”. 'n Verplicht nummer dan voor degenen die er van houden om eens een avond heerlijk ont spannen plezier te beleven, te lachen en te ge nieten van ’n enthousiaste groep toneelspelers. Het betrof ditmaal de opvoering van het blijspel ,,’n wespennest”, ’n stuk in drie be drijven wat handelde over vakantie-perikelen in ’n pension.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 1