Blue Band margarine Verse worst te Barbara Met open oog door de natuur door G. Kuijpers Bobbelman blauw K JlR ^Ppen na/fno/fe 1/ ®oerei> f bruin Groene savoyekoollOQ I I I Koffie SPAR HEEFT MEER, SPAR GEEFT MEERÏ' Gebr. v. Dijck B.V. I HET BESTE ÉN VOORDELIGSTE IN DE BUURT I I Jt I B B tn- BI IH 4 .4 I Verhuur van containers De sportieve, klassieke, modieuze en alle andere modellen uit de voorjaarscollectie, zoals die afgelopen maandag te zien waren op onze grandioze modeshow, zijn nu volop voorradig. oouwe r ■«I - voor per zak a 2 kilo ken bij de heer Avan Laarhoven op de Broek- zijde. De geschiedenis van onze akkers gaat te rug tot ongeveer het jaar 700. j Aannemer van grondwerken en inritverharding. Levering alle soorten straatstenen, rode split enz. - 500 gram 345 - kilo Maandag 23 en dinsdag 24 maart No.51. De Moergestelse Akkers Wel beseffend, dat de Moergestelse akkers een onderwerp is wat zo veel omvat, is er niet aan te ontkomen, dat wij ons moeten beperken tot bepaalde hoofdzaken. Komt U gerust vrijblijvend even kijken. I De Moergestelse akkers zijn eigenlijk voor het grootste deel verdwenen. Zo’n 30 of 40 jaren terug kon je ze nog overaai in heel ons dorp vinden. Maar er zijn er toch nog wel zoveel over, dat iedereen er, hoe jong hij dan ook is, vandaag de dag nog weldegelijk kennis mee kan maken. De mooiste voorbeelden treffen wij aan achter de Vrijhoef in de Zelt en de omgeving van de Molenakkers. Wij hebben ons licht opgesto- de bakker Ma9ere /le/® kilo ij f9 De mensen gingen zich vestigen op de hogere gronden tussen de groge heivelden en de natte broekgronden, zo kort mogelijk bij de Reusel. Volgens de heer van Laarhoven is af te leiden uit de gevonden voorwerpen bij afgravingen in de Molenakkers, dat daar al bewoning is ge weest rond het jaar 700. Hij heeft er diverse potscherven, drinkputten (houten) tot zelfs een maalsteen uit die tijd gevonden. Wij kunnen echter de ouderdom van deze akkers echter ook nog op een andere manier bepalen. Het gaat hier over een landschap, dat door de mens gemaakt is (cultuurlandschap). De vroegere bewoners gingen de akkertjes omwallen met houtopstanden. Ze bestonden vooral uit door nachtige struiken, die als een natuurlijk omhei ning fungeerden. De grootte van de akkertjes was van 500 tot 1500 m. Het was zoals men dat noemt kleinschalige landbouw. De akkers werden bemest met plaggenmest. Men had in die tijd, wat schapen, een of twee koeien. De schapen graasden overdag op de hei en de koeien op wat grazige plaatsen langs de beek. Ze werden elke avond binnengehaald, speciaal voor de mest. Deze mest werd ver mengd met heiplaggen en zo over de akkers rondgestrooid. Het resultaat was, dat ieder jaar zo de akkers gemiddeld 1 mm. werden op gehoogd. Zo betekende 1 m. zwarte grond een tijdperk van 1000 jaar. Zo kan men op deze manier dan ook de ouderdom van een bepaald gebied bepalen. Als men oude kaarten van Brabantse dorpen u SPAR lVar'”e gesneden per zak BIBH BB f. 4’ bekijkt, ziet men rond die dorpen grote opper vlakte heivelden. Een mooi Moergestel voor beeld hiervan is de Kerkeindse hei, die vroeger veel groter was dan nu. Ze reikte tot aan de Heuvelstraat toe. Ook het gebied ten oosten van de Heikant was een groot heidegebied tot Oisterwijk en Oirschot toe. Naast de begrazing door de schapen werden deze heidegebieden om de vier jaar helemaal afgeplagd. Bij te intensieve of te sterke afplag- ging ontstonden zelfs zandverstuivingen. Mooie voorbeelden daarvan zijn de Beekse Bergen en de Drunense Duinen. Het dorp Loon op Zand is er zelfs vroeger door ver plaatst. Dat deze afplagging een sterke verar ming van de begroeiing van de hei betekende, zal iedereen duidelijk zijn. Wij komen hier als wij de hei eens nader gaan bekijken nog wel op terug. Het vervoer van deze heiplaggen naar de potstal gebeurde vroeger meestal per kruiwa gen en/of per korte kar (aardkar). Deze land bouwmethode is in zwang gebleven tot rond 1900. Over de gewassen, die men verbouwde, komen wij een andere keer nog eens terug. ro°dnierk Per Pak 370 bii °"s altijd 337 I F 4 1 I R tin - 1 w - 14 I. Mi! I H ï’t UI "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 18 MAART 1981 "f PAGINA6 y- 69 o Vinkenberg 19a Moergestel Tel. 04243 - 1395 595 M I f Rootven 9 - Moergestel - Tel. 04243 - 1879 198 I 189 i j’l

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 6