Bericht van Wim van Oort 5. ZOEKERTJES Jan van Bommel Als enige in Moergestel leveren wij voor I I I I I I I I I ij, Groetjes van Wim. De tweede school was een z.g.n. Harambee school, een zelf-help project. De school is door de plaatselijke gemeenschap gebouwd en word door hen ook gerund. We troffen er klasloka len aan die opgetrokken waren van golfplaten en het ontbrak er aan alles: schoolbanken, schoolmaterialen, stromend water, electrici- teit, leraren, etc. De laatste school was een missieschool, die met buitenlandse hulp gebouw was. Er waren dege lijke gebouwen en de meest noodzakelijke schoolmaterialen waren aanwezig, echter niet in overdaad. Minder gunstig vond ik het grote aantal Europese en Amerikaanse leraren op die school. Aan Afrikanisering werd er weinig ge daan. In het algemeen kreeg ik wel de indruk dat de mensen in Kenia wat betreft behuizing en de meest noodzakelijke levensbehoeften momen teel beter af zijn dan de doorsnee mens in Tan zania. Van de originele Afrikaanse kuituur is echter niet veel meer overgebleven. Dit uit zich onder andere in hun westerse kleding, westerse mu ziek, westerse leefgewoonten en hun taal. En gels is namelijk de landstaal, terwijl Kiswahili slechts door weinige goed gesproken wordt. Tanzania daarentegen probeert eigen tradities en gewoonten in zijn cultuur te behouden, Ujamaa, Kiswahili en Self-Reliance zijn het basisconcept daarvoor. Maar daarover een volgende keer meer! Na twee weken trekken door Kenia wilden we weer terug gaan naar Tanzania. Ons was verteld dat het voor residenten van Tanzania geen probleem was om rechtstreeks terug te gaan. Dat bleek wel even anders uit te pakken. Aangezien we een speciale toestem ming van de politiecommissaris in Dar es Sa laam misten, werden we maar liefst 5 dagen aan de grens opgehouden. Een van de grensbe wakers ving ons echter ontzettend goed op en nodigde ons 3 maal daags uit voor een maaltijd in zijn huisje. Dit is een typerend voorbeeld van de enorme gastvrijheid die je van veel Afri kanen krijgt. Wildvreemde mensen nodigen je zonder be lemmeringen uit hun huis voor een maaltijd of een kop thee, en als je geen bed hebt om te sla pen geven ze je zelfs hun eigen bed. Ondertussen zijn we weer veilig aangekomen in Rama, overigens na in Mwanza nog twee da gen tevergeefs op een bus gewacht te hebben. Transport is namelijk een enorm groot pro bleem. We zijn weer vele ervaringen rijker, fris van geest en vol nieuwe ideeën en plannen. We gaan dan ook weer met goede moed aan het nieuwe jaar beginnen. Komende van Rulenge werden we in Nairobi geschokt door de grote overdaad en luxe: ein deloze winkelstraten met overvolle etalages, 6 baans autowegen, duizenden auto’s, waaron der de allernieuwste modellen, toren hoge kan toorgebouwen en hotels, enorme sportcom plexen, paarden renbanen, etc. etc. We vroegen ons wel af of we nog in Afrika wa ren toen we dat alles zagen. Maar we hebben ook de andere zijde van Nairobi gezien, wat meer schokkender was. In diezelfde stad, over igens buiten het oogveld van de toeristen, leven meer dan 80.000 mensen in de meest armoedi ge omstandigheden. Hun onderkomens zijn opgebouwd van afval, plastiek en karton, zo dicht op elkaar, dat je er nauwelijks gaan kunt. Je treft er dan ook geen tuintjes aan waar men sen hun eigen voedsel verbouwen zoals elders in de landelijke streken. We hadden ook de unieke kans een Masai ne derzetting van binnen te mogen bekijken, 25 km zuid van Nairobi, slechts een half uurtje rijden met de auto. Het is onvoorstelbaar dat je zo dicht bij elkaar 2 geheel verschilldende culturen aantreft. De Masai is namelijk een volk dat niet van een verwesterde samenleving wil weten. Deze semi-nomaden leven nog steeds van hun vee, hun enigste bestaan. Tel kens wanneer hun schapen, geiten en runderen een gebied hebben afgegraasd wordt het dorp verplaatst. Hun huizen bouwen ze overigens met koeienmest. Aangezien de stam zich nog uitbreid, terwijl het gebied waar ze met hun vee kunnen trek ken steeds kleiner wordt, wordt hun leven met de dag moeilijker. Een Amerikaans echtpaar is daarom begonnen om permanente vestigingen te introduceren te samen met land en tuin bouw. Ze hebben een dam in de vallei aange legd om water op te vangen, dat vanaf daar met windmolens naar de diverse tuinen gepomt wordt. Ik moet zeggen een indrukwekkend project en misschien het begin van een nieuw tijdperk voor de Masai. In Kenia hebben we verschillende middelbare scholen bezocht, nl. Lenana High School in Nairobi, Keriani Highschool in Chagoria en Kengano Girlsschool in de buurt van Kisü. Ook hier waren de verschillen enorm. De eerste school is een overheidsschool gelegen in een park en voorzien van tennisbanen, golf banen, rugbyvelden en zelfs een zwembad. Aan schoolmateriaal was geen gebrek. Het is een regelrechte copie van een Engelse stijl ’’eli te boardingschool”. Onderwijs is trouwens in het algemeen sterk op het engelsesyteem ge richt, puur theoretisch en gebaseerd op de brit- sche samenleving. Artikelen die in delen van Tanzania schaars of in het geheel niet verkrijgbaar zijn, zoals sui ker, zeep, sigaretten en cement, troffen we in overdaad aan. De prijzen waren overigens wel schrikbarend hoog, waardoor we de indruk kregen dat het voor de ’’gewone man” onmo gelijk is deze produkten te kopen. Ik moet er wel bij zeggen dat we maar een deel van Ugan da gezien hebben en niet weten wat de situatie elders in het land is. Omdat we pas na zonsondergang in Kampala aankwamen reed de bus niet meer naar het busstation, maar naar een door Tanzaniaanse soldaten bewaakt benzinestation, even buiten het centrum. De nacht hebben we daar in de bus doorgebracht. De situatie in Uganda is na melijk nog steeds niet rustig. De vele politie agenten en soldaten in de straten en vele con troleposten langs de wegen wijzen erop. In deze brief vertelt Wim aan zijn vrienden en kennissen over zijn belevenissen ver van huis. Op verzoek van hem en zijn ouders halen we de belangrijkste en interessantste gedeeltes uit zijn brieven en publiceren die voor de gehele Moergestelse bevolking, zodat zij op de hoogte blijven van Wim z'n aktiviteiten. Rama, januari 1981 Aan het begin van het nieuwe jaar wens ik ie dereen alsnog de allerbeste wensen toe voor 1981 en dank ik U allen voor de Kerst en Nieuwjaarswensen die ik mocht ontvangen.- Tevens wil ik mij verontschuldigen maken voor het feit dat ik al lang niet meer geschreven heb. De laatste maanden van het afgelopen jaar wa ren namelijk erg druk waardoor schrijven er telkens overheen schoot. Begin November begon namelijk de (korte) re gentijd, en daarmee een periode van veel veld werk zoals het zaai- en plantklaar maken van de velden (shamba’s). Het meeste werk hebben de leerlingen van hun jembe gedaan, met uitzondering van 1 Vi Ha nieuw land dat we met ossen geploegd hebben. In Mbuba, een plaatsje ongeveer 12 km van Rama, is een landbouwtrainingscentrum ge vestigd waar de cursisten onder andere leren werken met ossen. Enkele van deze cursisten hebben enige weken bij ons geploegd. Omdat het onontgronnen grond was moest tweemaal geploegd worden. Dit was teveel gevraagd van de leerlingen om met de jembe te doen (een jembe is een hak; een stalen blad met een hou ten steel). Het komende jaar hopen we overi gens op school met eigen ossen te beginnen. De voedselgewassen hebben onze eerste aan dacht gekregen. We hebben bonen en maïs ge zaaid en de bananenplantage uitgebreid. Eind november hebben we de theorie van het afgelopen jaar gerepeteerd voor het examen dat de leerlingen begin december moesten ma ken. Na Na de examens was er een volle week beschikbaar om de groentetuin en velden in or de te maken alvorens de leerlingen met vakan tie konden. De maïs en de bonen moesten gewied worden en de tabakzaailingen uitgeplant. Verder heb ben we nog maïs gezaaid, o.a. tussen de bana nen, en plantgaten gegravan voor koffieplan- ten. Toen we deze gegraven hadden bleken de 450 planten die ons beloofd waren niet meer beschikbaar te zijn. Dat was wel een teleurstel ling, speciaal voor de leerlingen, omdat deze er nogal wat werk in gestoken hadden. In plaats daarvan hebben we toen maar maïs tussen de plantgaten gezaaid. En toen... toen was het vakantie!!! De leerlingen gingen voor 6 weken naar huis en ook Piers en ik wilde er wel een paar weken tussen uit. We hadden gepland de Kerstdagen bij vrien den van Piers in Kenia te gaan doorbrengen, maar dat verliep niet helemaal volgens plan, omdat er iemand met onze paspoorten van door was. Pas na Kerstmis kregen we deze te rug. Dat was voor ons echter geen belemme ring niet meer te gaan Aangezien de grens tussen Tanzania en Kenia nog steeds gesloten is, besloten wij via Uganda te gaan. In Bukaba namen we de expres-bus naar Kampala, de hoofdstad van Uganda, om van daar door te reizen naar Nairobi. In Ugan da zijn de gevolgen van de oorlog met Tanza nia overigens nog steeds zichtbaar. Zo troffen we in Musaka een vrij groot deel van de stad in puin aan. Dichter bij de grens waren zelfs hele dorpjes verdwenen. Verwaarloosde bananen plantages rond open plekken, waar eens hutten en huizen gestaan hebben, herinneren daar nog aan. Er wordt overigens wel volop aan de wederop bouw gewerkt. Wat ons verbaasde waren de goede wegen en de goed gevulde winkels die we op onze route passeerden. Regelmatig ontvangen we via zijn ouders een l.g. "rondzendbrief" van Wim van Oort, die begin 1980 voor een periode van 3 jaar vertrok naar Tanzania. J INDUSTRIEWEG 10 - MOERGESTEL TELEFOON 04243 - 2389 'MOERGESTEL NIEUWS" - WOENSDAG 4 MAART 1981 NA_2 •t Muurverf veegvast Muurverf binnen Muurverf super binnen Muurverf buiten Muurverf om af te rollen Muurverf zijdeglans Kwarts fijn binnen Kwarts fijn buiten Kwarts grof binnen Kwarts grof buiten Rauhfaser Holland Pleister Hechtgrond Voorstrijk sierpleister Mini-Marmerpleister Normaal Marmerpleister Glaspleister Struktuurpleister binnen Struktuurpleister buiten Reliëfpleister Antiekpleister Ruwpleister Rolpleister Spachtel Spuitpasta Steentjes spuitpasta Pasta natuursteenpleister Stenen kleur Stenen wit Natuurlijk bij: de doe-het-zelvers de volgende artikelen Kerkstraat 16, Moergestel, Telefoon 04243-1846 10 Te koop aangeboden: crossbrommer, een i.z.g.st.z. wedstr. tafelvoetbalspel. Te be vragen bij Fa. Bertens, tel. 1500. PAGINA 3 <’1’4 R

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 3