J 3 Theo op ’t Hoog van PGB naar SVP 4 14 j tL rM - i •Hl JJ u 5 I t" Jli" Hl hik ui h 14H 4 ”T( 11 iS* I, NA 8 ...Katholiek Onderwijs veilig stellen... Vervolg op pag. 5 ir-iö :>x Wordt wekelijks gratis huis aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 4 MAART 1981 5e Jaargang - Nr. 181 ...Gratis... meerdere malen te kennen gaf het met de sa menstelling van het huidige college niet eens te zijn, zei dat ze bij hem een tank van 3.000 Heter voor niets konden komen halen. Ook het colle ge van b. en w. vond de tank niet goedkoop. T I Het verlaten van de PGB door de heer Th. op ’t Hoog vormt het zoveelste incident in de huidige nog geen 3 jaar oude raadsperiode. De heer op ’t Hoog maakte in de raadsver gadering van afgelopen vrijdag duidelijk dat het opzeggen van zijn lidmaatschap van de PGB niet inhield dat hij zijn plaats in de gemeenteraad beschikbaar stelt. We zijn in gesprek met de S. V.P. en we hebben vanaf het begin feeling gehouden met de V.V.D., aldus de heer van Gils. Bedrag per leerling. De raad discussieerde ook even over het bedrag dat per leerling voor de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs als vergoeding beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de exploitatie-uitgaven. Volgens de heer van Stiphout zou het schoolbestuur zelf op enige posten van de begroting moeten bezuinigen. De heer op ’t Hoog ging niet akkoord met de verhoging van 2,35 die het schoolbureau Til burg nodig had voor administratieve hulp. Na een kort maar duidelijk betoog van wethouder Smits kon de raad in meerderheid instemmen met het door het college voorgestelde bedrag van 362,35. De heer Op ’t Hoog bleef bij 460,-. Schoolkatechese. Om de schoolkatechese ook voor de toekomst veilig te stellen, was mede op verzoek van het Bisdom, gekomen tot ombouw van de Stich ting voor katholieke katechese op de basis- en kleuterscholen in de gemeente Oisterwijk tot een stichting die de naam draagt: Stichting voor Katholieke Katechese op de lagere en kleuterscholen in Oisterwijk, Berkel Enschot, Moergestel, Haaren, Helvoirt en Udenhout. Het college van b. en w. vroeg de raad middels beschikbaarstelling van een krediet en via het plaatselijke kerkbestuur gevraagde medewer king te verlenen om de nieuwe stichting de kans te geven haar plannen uit te werken en haar bestaan te verzekeren voor de toekomst. euze uitgangspositie in het bezit te zijn van 2 pastores. Als deken heeft de een in ieder geval geen tijd voor kathechetisch onderricht. Ge zien de nood elders, is het voorts niet ondenk baar dat we op korte termijn ook niet meer te rug kunnen vallen op pastor R. Hart. Zolang deze nog beschikbaar is, blijft de situatie na tuurlijk gestabiliseerd. Het gaat thans vooral om de garantie voor de toekomst. De raad ging vervolgens akkoord met het voorstel van b. en w. Visvijver. Om de bevissingsmogelijkheden van de visvij ver nabij Beekersberg te verbeteren stelde het college voor hiervoor een krediet te voteren en tevens een zakelijk recht te vestigen. De fluctu atie van de waterstand bleek de grootste boos doener voor de slechte bevissing. Dit zou kun nen worden opgelöst door tussen de visvijver en de ontwatering van de omgeving een verbin ding tot stand te brengen d.m.v. een buislei- ding. Het krediet, groot 5.444,52, betrof al leen de kosten van het benodigde materiaal. De werkzaamheden zouden worden uitgevoerd door de leden van de visclub ”De Rietvoorn”. Deze zelfwerkzaamheid stond de heren Damen en van Stiphout wel aan. De heer Kuypers van het C.D.A. was (met open oog door de natuur) ter plaatse een kijkje gaan nemen. Hoewel hij volledig met het voorstel kon instemmen, stel de hij dat het slechts een aanzet was voor een oplossing. Het geheel kwam bij mij als een ste riele bedoeling over. Op de talud zou een hoop zwarte grond moeten worden aangebracht. De diverse vrijkomende zoden composteren en la ten wegrotten en deze deponeren bij de visvij ver zou een verdere oplossing kunnen zijn om de begroeiing daar een kans te geven. De heer op ’t Hoog dacht als secretaris van de visclub, die dit jaar haar 50 jaar jubileum hoopt te vie ren, niet dat het bij de aan de orde zijnde voor ziening zou ophouden. Wij proberen als Club te doen wat we kunnen, doch we kunnen niet het onmogelijke. Weth. Mulders lichtte toe dat er bij de Dienst Landinrichting terzake advie zen waren ingewonnen en dat er in mei nog een onderzoek zal komen naar de kwaliteit van het viswater. De gedachten van de heer Kuypers zullen dan worden meegenomen. Burge meester Ter Veer betreurde het dat hij in zijn nieuwjaarsrede het jubileum van de visclub over het hoofd had gezien, doch zei aan de uit nodiging van de heer op ’t Hoog om op de re ceptie te verschijnen, gaarne gehoor te geven. De raad stelde het krediet ad 5.444,52 be schikbaar. Opslagtank voor afgewerkte olie. De gemeenteraad ging ook akkoord met het voorstel een krediet van 1.000,- beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een olietank ten behoeve van afgewerkte olie. Hieraan werd wel de voorwaarde verbonden dat het college van b. en w. zou onderzoeken of een goedkopere tank tot de mogelijkheden zou behoren. Voor al de heer Swikkels vond de tank aan de erg dure kant. De heer Damen, die vrijdagavond F 'F Kapverordening noodzakelijk. Alvorens het zover was, werd diepgaand op de ze kwestie ingegaan. Vooraal het C.D.A. gaf de indruk de zaak terdege bestudeerd te heb ben. De erfbeplanting zou volgens deze fractie buiten de verordening moeten worden gehou den. Het zal de landbouwer, die steeds milieu bewuster wordt, niet stimuleren nog erfbeplan ting aan te brengen, aldus de heer Kuypers. Een goede instandhouding van erfbeplanting vereist voorts op tijd hakken. De heer van Gils had zijn oor te luisteren gelegd bij naburige ge meenten. Voor zover zo’n verordening daar al was vastgesteld, was de erfbeplanting eruit ge laten. Afgezien van het feit dat de heer van Gils zo’n verordening op grond van ingewon nen inlichtingen ook juridisch aanvechtbaar achtte, vroeg hij zich af of wel zozeer op de privacy van de burger moest worden ingehakt. De heer Swikkels voegde toe dat men het land- schap niet alleen moet behouden maar ook be vorderen. Goodwill kweken staat voor mij voorop. Misschien biedt straks het land- schapsstructuurplan goede mogelijkheden in deze. Een verordening blijft door haar strafbe palingen dwang. Geef in plaats hiervan goede voorlichting en laat de mensen vrij, aldus de heer Swikkels. De heer van Stiphout vond het feit dat de er- beplanting vaak met subsidie is aangelegd, een reden temeer om deze te handhaven. De kapverordening is voor de S.V.P. noodzake lijk. Hiermede het belang van de verordening aan gevend stelde burgemeester ter Veer dat er 's middags nog 3 eiken gekapt in landschappelijk waardevol gebied. Indien de erfbeplanting wordt geschrapt dan verdwijnt er toch iets uit het hard van de verordening. Wanneer het er in blijft zullen we uiterst omzichtig en subtiel te werk gaan. Als iedereen dezelfde mentaliteit had, zou zo’n verordening niet nodig zijn. De dwang die er achter zit is slechts van zachte aard. Het zal een instituut vormen om in de toekomst exceptionele gevallen te kunnen cor rigeren, aldus voorzitter ter Veer. Op de sug gestie van de heer van Gils dat een uniforme verordening voorhet stadsgewest beter was, stelde de heer ter Veer, dat het een autonome zaak van de gemeente is. Voorts moeten we vertrouwen hebben in het advies van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten. Overigens vond ik dat de raad na verloop van een of twee Die duurte lag volgens weth. Mulders aan het ingewikkeld trechtersysteem, zodat er niet al lerlei rotzooi in zou kunnen worden gegooid. De heer Damen dacht dat de olie, die erin zou komen, volgens hem overigens selchts weinig, duurder zou worden dat nieuwe olie. Burge meester ter Veer zei dat er nog een goede voor lichting moest komen. Bij de controle van de rioolputten kreeg men voorts sterke vermoe dens, dat er veel afgewerkte olie thans op een totaal verkeerde plaats terecht kwam, hierme de het belang van de opslagtank nog eens aan stippend. Kapverordening. Met uitzondering van de heren Damen, die het slechts als extra werk voor de ambtenaren be schouwde, ging de raad akkoord met het voor stel tot het vaststellen van een kapverordening. Raadsvergadering 27 februari 1981. Voorzitter: burgemeester ter Veer Aanwezig: alle raadsleden Publieke tribune: zeer goed bezet Opening: 19.30 uur. Sluiting: 23.00 uur. ”De vertegenwoordiging van dat deel van onze bevolking waarvoor ik denk te staan, vraagt een duidelijke plaatsbepaling”, aldus'de heer Op 't Hoog”. Deze duidelijkheid hoop ik op korte termijn te vinden in de Sociale Volks Partij. De redenen van mijn besluit zijn niet te zoeken bij de PGB maar bij de wezenlijke ver andering van mezelf ten aanzien van de politie^ ke verhoudingen in onze gemeente. Ik ga niet als dwarsligger of als struikelblok fungeren. De bestaande situatie is om verschillende redenen en op verschillende manieren door ons allen geschapen en het heeft m.i. geen zin, tenzij om zéér dringende redenen, hierin verandering te brengen. Op langere termijn hoop ik door mijn tijdige keuze een stuk duidelijkheid te scheppen voor de verkiezingen van 1982. Ver kiezingen, aldus de heer op ’t Hoog, die hope lijk een vertegenwoordiging brengen waar onze bevolking meer vertrouwen in kan hebben. Voor mij n grote schok!. De heer van Os van de P.G.B. dacht dat de voor vele onverwachte en onbegrijpelijke stap van de heer op ’t Hoog veel betekende voor de P.G.B. en de Moergestelse politiek. Voor mij was het een grote schok. Ik waardeer Theo als een man van principes en rechtlijnig denkend. Bij de P.G.B. had hij een grote vrijheid van handelen en mede daarom is zijn aansluiting bij de S.V.P. voor mij moeilijk te begrijpen. Hij handelt hiermee tegen de wens van de kie zers in. Deze hebben immers bepaald dat de P.G.B. vier en de S.V.P. twee raadszetels heeft en niet drje tegen drie. Ik hoop dat de heer op t Hoog deze woorden mee zal nemen, aldus de heer van Os. Ook voor de heer van Stiphout van de S.V.P. was de stap een verrassing, ook al had hij na tuurlijk de sympathie voor de S.V.P. wel eer der opgemerkt. Mijn constatering is dat de si tuatie van het college enorm zwak aan het wor- den is. Het overleg van de S.V.P. met de overi ge fracties moet m.i. worden uitgebreid. We zullen ons nader beraden over deze unieke situ atie. Op vragen van de heren van Stiphout en van Gils (C.D.A.) of eens op een rijtje kan worden gezet, welke taken aan het college van b. en w. waren gedelegeerd, zei burgemeester ter Veer, dat deze taken voornamelijk in de ge meentewet vastliggen. Er verandert niets. Het college gaat door met hard werken in het alge meen belang van Moergestel, aldus de burge meester. Dat het college in de komende periode niet op al te veel sympathie vanuit de gemeenteraad behoeft te rekenen, bleek mede uit de woorden van de heer van Gils tijdens de behandeling van de notulen. De arrogante opstelling van de P G.B. in de vorige raadsvergadering, was bij Het gevraagde krediet bedraagt 75 van de voor Moergestel berekende kosten, hetgeen neerkomt op 13.125,-. De overige 25% ko men voor rekening van het kerkbestuur. Mevrouw Roloff-v.d. Geijn van het C.D.A. zei dat, hoewel ze aanvankelijk inde commis sie onderwijs tegen was, toch voor het voorstel zou stemmen teneinde het katholieke onder wijs veilig te stellen. De heer Damen van de V.V.D. sprak de huidige aanpak van Pastor Rinus Hart erg goed aan. Een full-time kracht van buiten de parochie zag hij niet zitten. Ter wijl de heer op ’t Hoog moeite had met de niet in de statuten opgenomen vereiste opleiding voor de katecheet en de heer van Stiphout de vorming van het stichtingsbestuur niet zag zit ten, ging weth. Smits nader op het voorstel in. - „«o m.j Het is niet goed uit te gaan van de huidige situ- het C.D.A. in het verkeerde keelgat geschoten, atie. Moergestel verkeert in de grandioos luxu- 1’ moergestel:

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 1