7 i I Met open oog door de natuur door G. Kuijpers SLIJTERIJ SLIJTERIJ J. VOGELS 1 "DE STER" "DE STER" ffi K.V.O.-nieuws OH 1 Carnavalsoptocht 1981 Recital (eenvoudig concert) -nieuws Kwaliteit een begrip! UIDGAS i.' Warme gebakken vis en alle soorten verse vis! Wl volendammer vishandel KUB.- Een goed adres voor een lekkere haring! J.' h MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 18 FEBRUARI 1981 4 PAGINA 5 6.95 8.95 8.95 8.75 inottihsmamI PROPAAN - BUTAAN - LPG INBOUW HILD 2 - MOERGESTEL TELEFOON 04243 1778 Gemullehoekenweg 11 Oisterwijk Telefoon 04242-2344 's-Maandags op de markt Op zondag 5 april zal opnieuw een dergelijk re cital worden gegeven: dan door een trio met orgel en op zondag 10 mei door een houtbla- zerskwintet met orgel. fanfare Moergestel in optocht naar het opstel- terrein aan de Scheerman om zich daar tussen de volwassenen te voegen. Ouders of familie of kennissen kunnen de kin deren begeleiden. De organisatoren rekenen op uw aller medewerking. Wij vragen aan alle automobilisten die langs de optocht-route staan hun auto zover mogelijk aan de kant te zetten of eventueel ergens an ders te parkeren; dit om mogelijke beschadi gingen of opstoppingen te voorkomen. Veel plezier en succes met de voorbereidingen voor en tijdens de optocht. Alaaf! C.V. de Pierewaaiers A.J.G. Hoffmans (voorz.) verzekering! Kies voor ^Raleigh of BSA Sport Nu inclusief Voor de 50e maal met open oog door de na tuur. Eigenlijk dus een jubileum. Voor deze aflevering uit de veel gelezen serie van de hand van Geert Kuypers koos hij deze week met op zet voor de huisboktor omdat die momenteel danig aan het huishouden is in verschillende panden aan de Past. v.d. Boogaardstraat. Alles gaat precies volgens de nummers die u eerst hebt afgehaald bij H. de Brouwer. De bordjes zijn dit jaar doorgenummerd voor ca tegorie A - B en C, ongeacht de kleur. Let dus vooral goed op uw voorgaande nummer en daar staat u achter. De Prinsenwagens gaan weer zoals vorig jaar staan op het terrein van de Boerenbond en voe gen pas in op aanwijzing van een optochtcom- missielid. Wij verwachten u vanaf 13.00 uur aan de Scheerman (Heivelden). Wat de kinderen betreft, deze komen bij el kaar vanaf 13.15 uur op de Boszichtschool. Daar aangekomen ontvangen alle deelnemers van een lid van de hofhouding van C.V. de Pierewaaiers een onderscheiding. Door de jury wordt een nummer opgespeld. Als dit allemaal gebeurd is, vertrekken om 13.45 uur de kinderen onder leiding van drum- No. 50 De Huisboktor Wij schreven de laatste weken een paar keer over wintergasten. Dit keer eens over een onge node gast, de boktor. Dit insect heeft zich de laatste jaren in Neder land en ook in Moergestel sterk ontwikkeld en is een van de gevaarlijkste houtvernielers in on ze woningen. In de Pastoor v.d. Boogaardstraat met name zijn in verschillende huizen aanvretingen van de dakgebinten ge constateerd. Men kan door eenvoudig met een schroevedraaier in het hout te steken hele stuk ken verwijderen. In Best stortte vorig jaar het dak van een huis in. In Helmond moest onge veer 30 jaar geleden de toren van de H. Hart- kerk totaal afgebroken worden, omdat die door de boktor tot een gevaar voor de omge ving was gemaakt. Er zijn diverse specifieke soorten boktorren. Waarschijnlijk hebben wij in Moergestel, om dat die het meest voorkomt, te maken met de huisboktor. Zeker weten wij dit niet, want er is geen vol waardig insect gevonden. Zoals u weet komen bij insecten meerdere ontwikke- lingstoestanden (stadia) voor. Het begint met het ei, dat zich ontwikkelt tot een larve of rups. Deze larve of rups verandert in een pop, waaruit tenslotte de kever te voorschijn komt. Onze huisboktor houdt zich het liefst op in naaldhoutsoorten, zoals grenen-, larix- en vu renhout. Tenslotte nog iets over de bestrijding van deze lastige en schadelijke knagers. Wij kunnen ze preventief, dus om aanvreting te voorkomen, en als het hout al is aangetast, bestrijden. Geverfd of geimpregneerd hout la ten ze ongemoeid. De bestrijding is erg moeilijk. Er zijn gespecia liseerde bedrijven, die zich hiermee bezighou den. Men maakt dan gebruik van bepaalde gassen en/of insectenbestrijdingsmiddelen. Houdt uw hout goed in de gaten! I I 6.95 35.70 5.95 Jagerwein, 3 fl. voor12.00 De bestellingen worden gratis thuisbezorgd! Domanier vieux15.95 Schiedamse citroenbrandewijn11.95 Langs whisky18.45 Wijnen: 1974 Chateau du Haut Treuil St. Emilion A.C10.95 1976 Chai de Bordes Bordeaux Sup. A.C 1977 Chateau les Charmilles Bordeaux Sup. A.C een echte Raleigh, koop je alleen bij de echte vakman: Tweewielerspecialist Rootven 62-68 Moergestel Tel. 04243 - 1435 Kreatieve avond Om al een beetje in de karnavalstemming te komen, hebben we voor jullie een kreatieven avond georganiseerd waar we het een en ander gaan doen aan ”face-painting”. Wellicht dat je hier nog wat mee kan doen als je karnaval gaat vieren. Zoals altijd wordt deze avond gehouden in het zaaltje bij de Boerenbond en wel a. s. vrijdag om half negen. Karnaval Met karnaval staat er zoals gewoonlijk weer heel wat op het programma. We beginnen vrijdag voor karnaval in Den Boogaard waar het jaarlijkse karnavalsbal wordt gehouden van kring Tilburg. Ook onze raad van elf de Moerspitters zullen deze avond met een bezoek opluisteren. Zorg wel dat je je pasje bij hebt want anders kom je niet in aanmerking voor de sterk gereduceerde entreeprijs. Op zondag is er natuurlijk de optocht waar we de wisselbeker die we vorig jaar wonnen, met verve moeten verdedigen. En maandag is er natuurlijk de grootste dweil - tocht. Een programma hiervan zal een dezer dagen bij je in de brievenbus vallen. Zorg dat je er, net als vorig jaar, weer bij bent en als je nog nooit bent mee geweest, doe dit jaar wel mee want je weet niet wat je mist. 1978 Domaine de Bagatelle Bergerac A.C 1979 La Chasse du Pape Cötes du Rhone A.C 1979 Sangre de Toro Costi- ères du Gard, p. fl per 6 flessen Cuvée Monopole M. Akkermans-Wolfs - Schoolstraat 16 - Moergestel - Tel. 1350 'h N Uiterlijke inleveringsdatum is 27 februari a.s. Nogmaals vragen wij uw aller medewerking. Wat het afhalen van de bordjes betreft, deze kunt u op zondag l maart a.s. tussen 12.00 en 13.00 uur afhalen bij café restaurant H. de Brouwer. Vergeet ook dit vooral niet. Diegene die met een carnavals- of reclamewa gen^) aan de optocht deelnemen, worden vriendelijk verzocht te rijden door de Schoolstraat bij de molen links af, als men de ze weg volgt komt men aan bij het opstelterrein aan de Scheerman (Heivelden). Dit alles om opstoppingen te voorkomen. De optochtcom missie is daar aanwezig om u uw plaats aan te wijzen dit alles onder leiding van J. van Elde- ren en C. v.d. Wouw van C.V. de Pierewaai ers. We zijn er bijna. Op zondagmiddag 1 maart a.s. gaat om 14.00 uur de traditionele optocht weer van start. Na tuurlijk rekenen de organisatoren dit jaar weer op een grote opkomst. Samen met de muziek gezelschappen: De Koninklijke Erkende Har monie Prinses Juliana, ”de Drumfanfare Moergestel”, Drumfanfare Prins Willem Alexander en de Showband ”De Jantjes” bei de uit Tilburg, maken we er met zijn allen weer een prachtige en gezellige optocht van. Dit allemaal onder het motto: Dés krek wék wó. Hebt u trouwens al een inschrijfformulier ge haald? Vergeet dit vooral niet, anders komen er natuurlijk grote problemen met de jury en dat zou jammer zijn voor al het werk dat er voor gedaan is. De inschrijfformulieren kunt u met de regle menten afhalen bij: P. van Berkel, Burg. Mae- yerstraat 14 of bij C. van de Wouw, Past. Jan- senstraat 9. De inschrijfformulieren moeten ook weer bij een van deze personen worden in- geleverd. ontmoetingsdag Voor de ontmoetingsdag georganiseerd door K.V.O. kring Tilburg kunt u zich opgeven vóór 28 febr. bij het bestuur. De kosten van deze dag zijn 12,50 inclusief koffie en lunch. Voor het programma van deze dag zie Moergestel-nieuws van vorige week. Culturele avond Voor de culturele avond van de K.V.O. in Kleijn Speijck op 19 maart a.s. moet u zich opgeven vóór 10 maart a.s. Onkosten 5,00 bij opgave te voldoen. 26 febr. creatieve dag in Den Boogaard. 26 maart Voorjaarsvergadering met lezing over drugs en alcohol. 9-16-23 maart Curus "Zuinig met energie” aanvang half acht in bovenzaal Boerenbond. Er zijn nog enkele plaatsen vrij, opgave bij het bestuur. 12 maart Volksdansavond. Aanvang 19.30 uur in Den Boogaard voor alle leden van de K.V.O. Maandag 23 febr. a.s. komt Mevr. Dijker, Kinderarts, speciaal voor moeders met kin deren. Ze komt praten over schoolonderzoek etc. Was u de eerste avond verhinderd, dan bent u toch op deze avond van harte welkom. Deze avond vindt plaats in het zaaltje bij de winkel van de Boerenbond, en niet in de bovenzaal zoals eerder vermeld werd. Op zondag 22 februari a.s. zal het koperkwin tet (vijf blazers op koperen instrumenten) ’’Fugato” van de Streekmuziekschool Oister wijk en omstreken een recital verzorgen in on ze parochiekerk. Vooreerst zal het kwintet de Eucharistieviering van half twaalf mede verzorgen. Daarna om ongeveer kwart voor twaalf (wie na de H. Mis wil gaan, gaat; wie wil blijven, blijft; wie wil komen, komt...) begint het recital. Het programma van het recital: The fair round Galliard I en II, A. Holborne Le Cinema Muet 1) monsieur Fatty 2) la tarte a la creme, P.M. Dubois La belle France, J. Brower Take five, P. Desmond Impression on a Parade, S. Baron. De duur van het recital is ongeveer een half uur. i Bij de huisboktor verschijnen de kevers (het volwaardig insect of imago) van mei tot au gustus. Het wijfje legt kort na de paring haar eitjes in naden en spleten van het hout. Na 2 a 3 weken komen deze uit en de larven boren zich in het hout. Ze blijven de eerste tijd dicht aan de oppervlakte en naar mate ze ouder wor den gaan ze dieper het hout in. ’s Winters vre ten ze niet. In onze streken duurt het larvensta dium 3 tot 7 jaar, afhankelijk van de tempera tuur. Ze zijn rond van vorm en vaalwit van kleur. De kop is naar verhouding klein, maar ze hebben goed ontwikkelde kaken! Men moet ze bij mooi warm zomerweer zelfs kunnen ho ren knagen! Onze rups kan uitgroeien tot 2Vi cm lengte. Het larvenstadium duurt het langst in de levenscyclus van deze insecten. Het is wonderbaarlijk, dat ze in zo’n droog milieu kunnen leven. Ze groeien dan ook uitzonder lijk langzaam. In andere, nog koudere, streken presteert de larve van de boktor het tot 32 jaar larve te blijven! Hoe houden ze het vol? Het popstadium duurt maar enkele weken. De kever knaagt zich naar buiten en er ontstaat dan een ovale uitvliegopening van ongeveer 3 bij 6 mm. Typisch is ook dat deze boktorren, die grijsachtig tot zwart zijn, soms met lichtere strepen, antennes of voelsprieten hebben, die bij sommige soorten een lengte hebben van wel 5 a 6 maal de lengte van het insect. I I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 5