pruimen geblazen POEM DE HAUTE COUTURE COLLECTIE °e",t^43'2268 F CHRIST SMULDER KERKXBALANSSI zandstraat 1 tel. 04243-1385 moergestel Afgesproken Gaat Noord-Brabant toch ten gronde? Regionale dansavond voor ouderen in ”Den Boogaard” Kwaliteit een begrip! [-nieuws tru’en' blouses, vesten, KNAL! *velours-truien; minstens 25% afgeprijsd! Vele zelfs voor de halve prijs. id - roo' 0 hl, Warme gebakken vis en alle soorten verse vis! zo ma di wo do vr za volendammer vishandel lï. i Bovendien barst de etalage van de koopjes. NATUURLIJK... Een goed adres voor een lekkere haring! 6lJ Het is niet zonder reden dat de grote Modehuizen zich bezighouden met de vormgeving van brilmonturen. Het is een verlengstuk van het hedendaagse modebeeld: Ruud Panis Brillen in Oisterwijk toont U graag zijn collectie Modebrillen van o.a. Jean Patou. Givenchy. Silhouette Cacharel. Guy Laroche. Christian Dior. Rodenstock. Atri en Menrad. JANUARI 1981 1 2 3 28 29 30 31 25 26 Gemullehoekenweg 11 Oisterwijk Telefoon 04242-2344 's-Maandags op de markt 4 5 6 7 8 9 10 f 17 nagaan, of het toegezegde bedrag nog wel bij de tijd is. Zullen we daarom maar als ’’afgesproken” houden, dat we in deze tijd, die inderdaad duurder wordt, onze bezuinigingen niet ten koste van de plaatselijke kerk laten gaan? Het kerkbestuur. OISTERWIJK (T/O RABOBANK) "MOERGESTEL-NIEUWS" WOENSDAG 14 JANUARI 1981 De overheid laat geen erg optimistische gelui den horen. Ons wordt met de regelmaat van de klok aangezegd, dat de prijzen alsmaar stijgen, de koopkracht vermindert. Iedereen zal zijn steentje moeten bijdragen om de groeiende werkloosheid tegen te gaan, om de zo noodza kelijke sociale uitkeringen mogelijk te blijven maken. Dit en een volgend kabinet doen een beroep op iedereen om te matigen, om minder energie te gebruiken, om het geld zo bewust mogelijk te besteden, en het met iets minder geld te doen in een tijd waarin het geld zelf minder waard wordt. In deze tijd valt van 11 tot en met 24 januari 1981 wederom de kerkbalans-actie: de actie die op iedere katholiek een beroep doet om de pa rochies financieel te steunen. En dat betekent dat van iedere katholiek gevraagd wordt het zijne of het hare af te dragen voor het salaris van de pastores, de huishoudster, de kosten. Discussie-avond. Al weer een tijdje geleden hebben we een discussie-avond gehad over samenlevingsvor men. We hebben toen afgesproken om op een andere avond hier nog een keer op door te gaan. Op vrijdag 16 januari zullen daarom Bep en Roel weer komen om deze avond te begelei den. We beginnen om acht uur in het zaaltje van de Boerenbond. Adspiranten-avond. Over twee weken is er op de vrijdagavond weer een adspirantenavond. We beginnen om acht uur en de avond is afgelopen om half elf. lede- l 1 u ii ii ii Li ii it ityi/ u ti ii ii ii n ii Ergernis in de provincie over handhaving plan nen tot verdeling. In de slepende problematiek rond de bestuur lijke reorganisatie, waaraan van 15 juli 1975 mede de plannen tot verdeling van een aantal grote provincies zijn gekoppeld, is een nieuwe fase gekomen: minister Wiegel heeft op 25 no vember jl. laten weten, dat hij blijft vasthou den aan een verdeling van de provincies Zuid- Holland, Overijssel, Noord-Holland, Gelder land en Noord-Brabant. Dat is des te gevaarlijker, omdat de minister bij zijn memorie van antwoord op het wetson- derwerp Reorganisatie Binnenlands Bestuur aan een aantal bezwaren, welke van deskundi ge zijde tegen zijn plannen naar voren waren gebracht, tegemoet is gekomen: hij heeft na melijk meer duidelijkheid verschaft ten aan zien van de overdracht van bevoegdheden door het Rijk aan de provincies en heeft op aan drang van de gemeenten de zogenaamde nega tieve lijst geschrapt en, tenslotte, - nu eindelijk - het belang van een intergemeentelijke samen werking erkend als een vorm van verlengd lo kaal bestuur. In zover wil ’’Brabant Één” de minister prij zen, voor zover hij er in de jongste memorie blijk van geeft naar opinies, die hem vanuit de basis bereiken te willen luisteren. Maar toch houdt deze ontwikkeling voor de provincies Noord-Holland, Gelderland en Noord-Brabant, geleid door commissarissen van de Koningin, die banden hebben met respectievelijk P.v.d.A., V.V.D. en C.D.A., en voor de provincies Zuid-Holland en Over ijssel, waar de verdelingsplannen door in- en externe faktoren het verst ontwikkeld zijn, echter het grote gevaar in, dat het aantal me destanders tegen de telkensweer ’’aangepaste” plannen van Binnenlandse Zaken wordt uitge dund, De Vereniging van Nederlandse Ge- PAGINA 3 meenten en het Interprovinciaal Overleg heb ben reeds van een redelijke tevredenheid over de inhoud van de jongste memorie blijk gege ven. De minister zal ook willen inhaken op het begrijpelijk verlangen-van vele leden in de Tweede Kamer, dat er eindelijk eens knopen moeten worden doorgehakt. Hij tracht de te genstanders in de provincies uit te schakelen door telkens met afzonderlijke wetsvoorstellen te komen voor elke provincie afzonderlijk. Hij heeft zich in een vroeg stadium de vriendschap gekocht van enkele kleinere provinciesTnet een sterk eigen provinciaal besef als Friesland en Zeeland en door af te zien van een verdeling van het langgerekte Limburg, hoewel de ver schillen tussen Noord- en Zuid Limburg veel duidelijk aangetoond zijn dan tussen Westelijk- en Oostelijk Noord-Brabant, en de uiterste afstand van Mook tot Maastricht enkele tientallen kilometers langer is dan van Bergen op Zoom tot ’s Hertogenbosch. Hij zal daarnaast willen speculeren op de ver moeidheid van zijn tegenstanders, die zich met name in Noord-Brabant hebben laten horen met veel inspraak van onderop en met tal van steekhoudende argumenten. Het is al bij al niet alleen voor Noord-Brabant een zeer teleurstellende ervaring, dat de mi nister deze vurige pleidooien voor het behoud van een ongedeeld en sterk Noord-Brabant maar niet wil honoreren, al liet het zich in mei van dit jaar aanzien, dat hij zich - al was het dan niet van harte - had laten overtuigen. Maar Noord-Brabant geeft de strijd niet op, al hoopt de stuurgroep ’’Brabant Één”, dat ook vanuit provincies als Overijssel, Noord- Holland en Gelderland het verzet meer zicht baar wordt. Brabant Één doet dat met temeer vertrouwen omdat zelfs in Twente nu sterke stemmen opgaan, die twijfelen aan de zin van de instelling van een afzonderlijke provincie Twente. Brabant Één doet het ook met des te meer recht van spreken, omdat Noord- Brabant de minister vóór is, wanneer hij voor stelt dat elke provincie moet worden ingedeeld in samenwerkingsgebieden. Noord-Brabant is op dat gebied immers toonaangevend in den lande. Op 3 gemeenten na zijn alle 131 gemeen ten in deze provincie opgenomen in een stads of streekgewest; door deze bereidheid tot sa menwerking kon de Brabantse P.v.d.A. gede puteerde Brugman voor wat de afvalverwer king betreft zeer onlangs verklaren: ”wij heb ben het in Brabant magnifiek voor elkaar. Dat is te danken aan de gewesten, waar de gemeen ten per regio in een groepje bijeen zitten” (’’Binnelands Bestuur” d.d. 3 oktober 1980). Wanneer de minister voorstelt, dat uit de sa menwerkingsgebieden nieuwe provincies kun nen ontstaan, dan gaat hij voorbij aan de historisch gegroeide situatie, dat Nederland opgebouw is uit, maar niet verdeeld is in pro vincies. Overigens is reeds vóór de jongste pennevrucht van de minister uit vakkringen - om redenen van bedrijfszekerheid, financiën en betrokken heid - geprotesteerd tegen zijn voornemen om zowel de politie als de brandweer tot provincia le diensten om te bouwen. De burgers, zoals U en wij, vragen zich daarnaast af waar de 500 miljoen die herindeling van ons land in 17 pro vincies zou kosten, in deze tijd van economi sche teruggang vandaan moet komen. Rechtovereind blijft, dat Den Haag niet voor bij mag gaan aan wat de overgrote meerderder- heid in Noord-Brabant (en elders!) niet wil. Wanneer een in het voorjaar van 1979 op ver zoek van Omroep Brabant ingestelde represen tatieve enquête ons leert, dat 84% van de be volking in de hele provincie tegen een verdeling van Noord-Brabant is, is een ruime meerder heid voor het behoud van een ongedeelde pro vincie! Brabant wil ook na 51/? jaar de strijd niet opge ven. Daar kan Den Haag gerust op zijn. Ruud Panis Brillen, Gemullehoekenweg 23, Oisterwijk, tel. 04242-4899, 's-maandags gesloten, dinsdags de gehéle dag open de organist en anderen binnen de parochiege meenschap. De parochiekerk kan niet worden verwarmd, verlicht en onderhouden zonder de financiële steun van iedereen. En tenslotte, ook al werken er nog zoveel vrijwilligers in de parochie, toch is voor verschillende kerkelijke activiteiten in de parochie ons geld nodig. Óm dit geld bijeen te brengen is de steun van iedere parochiaan onmisbaar. Onder het motto ’Afgesproken’ heeft de Kerkbalans-actie ook nu weer weinig kapso nes. Ze speelt terecht in op het gezond inzicht en de werkelijke belangstelling van de parochi anen om hun plaatselijke kerk te blijven steu nen. Een niet onbelangrijk deel van hun leven is immers met die kerk verbonden. Onze parochie mag zich verheugen over een goede bijdrage van veel parochianen. De laatste drie jaren komt het totaalbedrag van de gezinsbijdrage neer op 100.000,-. Ook zijn er nog andere inkomsten te weten: de collectes 40.000,-; de vergoedingen voor kerkelijke diensten, huren enz. 62.000,-; en het salaris, dat onze pastores verdienen met ander werk 16.000,-. De kosten van de parochie bestaat uit: Salaris sen en sociale lasten ƒ111.000,-. Afdracht aan het bisdom 20.000,-; alles, wat nodig is voor het parochiewerk (tekstboekjes, folders, bij drage aan het koor, liturgische benodigdhe den, attenties voor zieken enz.) 35.000,-; on derhoud van de gebouwen 40.000,-. Deze cijfers zijn ontleend aan de resultatenre kening van 1979 en afgerond op 000. Het jaar 1980 was een jaar met veel extra kosten voor de restauratie van toren en ordel. Het totale kar wei heeft 1.055.000 gekost. Het overgrote deel is gesubsidieerd maar toch komt voor re kening van de parochie: 10% van de bouwkosten97.500 niet subsidiabele kostenƒ23.000 Torentje van kleine klokjeƒ19.500 schoonmaak orgelƒ29.500 Totaal: 169.500 Ten behoeve hiervan heeft de parochie extra 52.000 bijeengebracht door de ’’torenaktie”! U ziet: het zijn allemaal nog al bedragen. Daarom hoopt het kerkbestuur, dat alle paro chianen trouw hun gezinsbijdrage blijven beta len en misschien deze week even bij zichzelf Sinds 1979 worden door de Aktiviteitenkom- missie (Kath. Bond van Ouderen) en de Dans club van Ouderen te Moergestel regelmatig Dansavonden georganiseerd, waarvoor de ge hele Regio (incl. Hilvarenbeek en omgeving) wordt uitgenodigd. Deze avonden zijn ontzettend gezellig en wor den druk bezocht. De muziek wordt verzorgd door ’’Disco Ome Gijs”. Op vrijdagavond 16 januari aanstaande, aan vang 20.00 uur is het weer zover en de Aktivi- teiten kommissie Moergestel nodigt eenieder die 55 jaar of ouder is, uit om gezellig mee te komen dansen. De toegang is gratis. Tot ziens op 16 januari. ^20/ 27 24 welkom. J

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 3