ste® mw W te BperenBond - Moergestel OOK VOOR U! Ir H Met open oog door de natuur door G. Kuijpers si ik» 3 4 Produktiemedewerkers (m-v) Griekse folkzangeres in Moergestel -nieuws DORPELSTRIPS BEKENDMAKING GEMEENTE MOERGESTEL Zorg dat U in de winter de kou buiten houdt met TESA TOCHTSTRIPS! Vogelvereniging Moergestel Iri ft i te** ff LH 11'. IJ "MOERGESTEL-NIEUWS - WOENSDAG 7 JANUARI 1981 PAGINA 5 i i i plastic en aluminium in verschillende lengtes - schuimplastic of rubber - zelfklevend, eenvoudig en snel aan te brengen - uitstekende duurzaamheid en weerbestendig - soepel, voegt zich tussen naden en kieren van 3 - 5 mm Moergestel, 7 januari 1981. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J.B.S. ter Veer, De Sekretaris, A.P.A. de Rouw. van 30 jaar en ouder welke ervaring hebben met lintzaag, vlakbank, cirkelzaag of vandiktebank. Voor telefonische inlichtingen gelieve U te vragen naar de heer Bosselaar. i i 1 7 2 4 5 8 5 7 4 4 Burgemeester en Wethouders van Moergestel maken bekend dat zij voor nemens zijn om met toepassing van het bepaalde in artikel 46, lid 8 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening aan R.A.J.M. Stevens, Oisterwijkseweg 75 te Moergestel, vergunning te verlenen tot het aanleggen van een aarden wal, op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel, sektie A, nr. 2074, plaatselijk bekend Oisterwijkseweg 75. Onderhavige aanvrage ligt met bijbehorende bescheiden voor een ieder ter gemeentesekretarie, afdeling Algemene Zaken, ter inzage vanaf 9 januari 1981, gedurende 14 dagen. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijke bezwaren tegen deze aanvrage indienen bij het kollege van Burgemeester en Wethouders van Moergestel. Ook uit de punten die de overige inzenders uit Moergestel behaalden blijkt dat onze vogels zich kunnen meten met de betere vogels uit heel Brabant. Industrieweg 10 - 5066 XJ Moergestel - Telefoon 04243 - 2389 Wij vragen op korte termijn: 7 I Op de onlangs door Vogelvereniging de Sijs uit Kaatsheuvel georganiseerde W.Noord- Brabantse kampioenschappen is de Moer- gestelse Vogelvereniging weer uitstekend uit de bus gekomen. A. v.d. Wouw behaalde met een gloster corona 90 punten een eerste prijs en een bondsmedaille. P. Kennis behaalde met een gloster consort 89 punten en een tweede prijs. dat hoofdzakelijk de kleur bepaalt. Het zijn fabelachtig goede zwemmers. Als een paling zwemmen ze met hun staart op een snelle kron kelende manier, of ze gebruiken hun achterpo ten als roeispanen en hun staart als roer. Ze kunnen op het droge ook uitstekend uit de voe ten. Jongen kunnen er in elk jaargetijde gebo ren worden. Nesten worden soms gevonden in metersdiepe gangen in de oever waarvan de in gang onder water ligt, of het komt ook wel voor in een drijvende hoop takken met riet. De paring vindt in het water plaats en na 62 dagen worden 2 a 3 jongen geboren, blind maar goed donker behaard. Na een maand gaan hun ogen open. Ze blijven enkele weken in het nest en verlaten hun moeder pas als ze volwassen zijn. Naast vis eet de otter ook kikkers, salaman ders, zoetwatermosselen, die hier talrijk voor komen, wilde eenden en waterhoentjes en op het land, ratten muizen, slakken, wormen, ke vers, ja zelfs konijnen. Ze kunnen 20 jaar oud worden en leven zonder sociale binding met elkaar. Ze komen in heel Europa en Azië voor, tot in Japan. Het is een uitgesproken schuw dier omdat er zoveel op gejaagd wordt, vooral om zijn prachtige pels. Ze hebben zeer scherpe zintuigen. Ogen, oren en reukvermogen worden hun vijanden (ook de mens) op honderden meters afstand reeds gewaar. Ze zijn in ons land uiterst zeldzaam geworden, niet alleen door bejaging maar ook door de sterke waterverontreiniging. Ze komen in Brabant waarschijnlijk alleen nog voor in de omgeving van Griendsveen (Peel) in de gegraven veenkanalen, daar wieken ge noemd. De heer Vriens vertelde ons dat zijn vader, Cornelis Vriens, er zo’n 60 a 70 jaar geleden veel ving. In die tijd was het Broek nog niet verkaveld. Er lagen diverse visrijke vennen, waarvan de Blanke Man, Hildsven en Blekven de unieke restanten zijn. Wie kent vandaag de dag in Moergestel nog de namen Startse put, dat achter het huis van dhr. C. Geerts lag, de Rietput, gelegen achter het huis van dhr. Piet van Haaren aan de Reedijk. Deze laatste twee vennen zijn bij de ontginning en verkaveling van het Broek in de dertiger jaren verdwenen. De meeste vennen, ook het 6/2 ha. grote Hildsven, stonden in verbinding met sloten en beken o.a. de Reusel, de Rosep en de Hagel- loop. Een ideale situatie voor visotters. Het huidige natuurgebied van het Hildsven, inclu sief enkele weilanden en de boskraag, is onge- toen vrijelijk vangen met klemmen. Tegen woordig is dit gelukkig niet meer toegestaan. Dhr. Vriens vindt dit een goede zaak. Van de twee otters werd er een gevangen in het Hilds ven, de andere, op dezelfde dag, in een sloot die in verbinding stond met dit ven. De otters brachten 10,per stuk op en een is nog te zien bij de Trappisten. Visotters kunnen ongeveer 1.40 m lang worden met een gewicht van 15 kg. Kenmerkend is de kleine platte kop met stompe snuit heel kor te, behaarde, oren. Ze hebben 2 kleine voor pootjes, terwijl de achterpoten wat groter zijn en tussen de tenen hebben ze zwemvliezen. De staart die spits toeloopt, bedraagt ongeveer van de lichaamslengte. De vacht bestaat a.h.w. uit twee lagen. Een waterdichte, witachtige laag onderhaar en langer bruinachtig dekhaar, veer 14 ha. groot. Of in een gebied visotters voorkomen, is heel gemakkelijk te zien aan de restanten van hun maaltijden, de visgraten. Er werden grote opklappende klemmen gezet op kleine verhoogde plaatsen in het water, die door de otters werden gebruikt om de gevan gen vis of andere prooi te verorberen. Deze klemmen werden vastgelegd aan een grote ket ting, die verbonden was met een lange pin, die in de vaste grond geslagen werd. Men mocht No. 46 De laatste visotters van het Hildsven Op de geboortedag van onze huidige koningin Beatrix, 31 januari 1938, werden op het Hilds ven de laatste visotters gevangen. Misschien zijn dit wel de laatste visotters geweest die op Moergestels grondgebied voorkwamen. Dat deze dag zo goed in ons geheugen blijft, ligt voor de hand, want tijdens het luiden van de klokken werden ze gevangen. De man die ze ving is de thans zestigjarige heer Jan Vriens, Hild 19a. tederheid. Behalve eigen teksten heelt ze ook gedichten van landgenoten op haar repertoire staan, waarvan die van Mikis Teodorakis wel het meest bekend zijn. Angelique beschrijft zichzelf als een ”anti- toeristische gids van een gekoloniseerd, geïm migreerd, verkocht en geplunderd Grieken land, waar men sinds lang reeds van wrede dik- tatuur naar striemende demokratie overstapt”. Ze waarschuwt de ’’nostalgische toerist” dan ook voor het ’’gevaar van een muzikale zon nesteek” tijdens haar optreden. Enerzijds slaat haar warme Griekse hart over op de toeschou wer. Anderzijds wordt het publiek gekonfron- teerd met de harde Griekse realiteit. Een para dox welke overigens ook in Griekenland zelf terug te vinden is: het harde regime onder de milde zon. Voor degene die ondanks deze informatie toch durft te komen: Het optreden begint om half 3 op zondagmiddag 11 januari in het Trefsen- trum, Kerkstraat 15 te Moergestel. Biljartcompetitie. Op 15 januari wordt er gestart met de biljart competitie. De wedstrijden zullen gespeeld worden in café ’t Draaiboompje. De deelne mers zullen een dezer dagen een wedstrijdpro- gramma in de bus krijgen. Mocht dit onver hoopt niet het geval zijn, kom dan toch op 15 januari naar ’t Draaiboompje want iedereen moet op deze avond spelen. Mocht je mis schien niet kunnen of heb je nog andere vragen bel dan even naar Rob van Gerven of Jan Jon kers. Tel. 2430 of 1138. Adspirantenkamp. Als je je nog niet opgegeven hebt voor het adspirantenkamp en je wilt dit toch graag mee maken geef je dan zo snel mogelijk op bij ie mand van de adspirantencommissie. Raad van Elf. Alle leden van de Raad van Elf worden alle maal op vrijdag 16 januari verwacht in het zaaltje van de Boerenbond voor een zeer be langrijke vergadering. Alle leden worden daar om ook op tijd verwacht. Sportnieuws. Vanaf aanstaande maandag beginnen de meis jes met de oefening voor de sportdagen. Iede reen die hieraan mee wil doen is dan natuurlijk van harte welkom. Ook de jongens zijn al be gonnen met de oefening maar mocht je nog zin hebben om mee te doen dan kan dat natuur lijk. Iedereen is van harte welkom, ook niet- handballers. Programma handbalcompetitie. Alle dames en herenteams zijn komende zon dag vrij. In haar reeks folk-optredens heeft het Trefsen- trum Moergestel op zondagmiddag 11 januari (14.30 uur) misschien wel de meest vreemde folk-eend van dit seizoen in de bijt. Haar naam: Angelique lonatos. Haar geboorteland: Griekenland. Angelique lonatos is een jonge Griekse schrijfster zangeres gitariste. Uit onvrede met het regime in haar geboorteland, vertrok zij enkele jaren geleden naar het buitenland en woont momenteel in België. Ze schrijft gedich ten waarin onder andere kijk op de politieke si tuatie in Griekenland naar voren komt. Ze schrijft er ook zelf muziek bij, welke geïnspi reerd is door de traditionele Griekse muziek. Haar vlotte en frisse muzikale aanpak stelt ze ten dienste van het gevoel, het cynisme en de I’

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 5