DANSEN VOOR GEHUWDEN Bericht van Wim van Oort Grandioze Nieuwjaarsaanbiedingen I Hm H 4. MOERGESTEL The Ragtime Band "DEN BOOGAARD" I I Disco met Ome Gijs II 3 jaar vertrok Moergestelse bevolking, zodat zij op de hoogte blijven van Wim z'n aktiviteiten. Zaterdag 10 januari: 1/z prijs Muziek: Aanvang 20.30 uur •s RAADHUISSTRAAT 17-MOERGESTEL-TEL.04243 1287 J Zondag Voor de jeugd: DAMESKLEDING. ALLE moderne en klassieke jurken1/2 prijs Diverse rekken truitjes1/z prijs 1 rek rokken1/2 prijs 2 rekken rokken20% korting Luttmer en Hayo pakjes 20% korting ALLE moderne blouses !- KINDERKLEDING: ALLE truitjes1/2 prijs ALLE jurkjesYz prijs ALLE Lois en Rob's ribbroeken 20% korting 1 rek kinderpantalonsYz prijs tabak te telen, konden wij als school niet ach terblijven. Tot zover weer de laatste nieuwtjes. De groeten vanuit Rama en tot schrijfs! Wim. Zou ze niet akkoord gegaan zijn, bev. omdat de informatie over zijn familie haar niet aan stond, dan zou ze hem niet ontvangen hebben. Haar familie zou de jongeman dan vertellen dat het meisje niet thuis was. ook al zou ze zich schuil houden in het huis. In deze brief vertelt Wim aan zijn vrienden en kennissen over zijn belevenissen ver van huis. Op verzoek van hem en zijn ouders halen we de belangrijkste en interessantste gedeeltes uit zijn brieven en publiceren die voor de gehele HERENKLEDING: LOIS 100% katoenen pantalonsYz prijs LOIS 50/50 pol-katoenen pantalons20% korting ALLE blouses20% korting 1 rek herenpullovers1/2 prijs Zo gauw de regens beginnen te vallen kunnen we volop starten met planten en zaaien. Met de voorbereidingen zijn we overigens al begon nen. De leerlingen hebben reeds een 350-tal plantgaten gegraven in de bananenplantage die we aan het aanleggen zijn. De eerste 120 bana nenplanten zijn zelfs al geplant. Bananen kun nen namelijk wel enige tijd nagenoeg zonder regen, en bovendien geven we ze nu en dan wa ter. Ook zijn we al enige zaaibedden met groenten gestart, zoals kool, sla, tomaten, au bergines, prei, paprika’s en Chinese kool. Zo gauw de eerste regens vallen kunnen we meteen aan het uitplanten. Samen met de streek-voorlichtingsdienst zijn we een ’’tabak-projekt” gestart. Aanvankelijk heb ik nog wel even geaarzeld, want de ta baksteelt is vrij-gecompliceerd, en bovendien komen de produkten de menselijk gezondheid niet ten goede. Maar aangezien de tabaksteeld van overheidswege sterk gepusht wordt en de bewoners van de streek zelfs verplicht worden n 5 Verder zijn we volop bezig met de ontginning van nieuwe shamba’s (land). De school staat namelijk midden in de porie, waardoor er geen bouwland voorhanden is. We moeten van voor af aan beginnen met het kappen van bomen en struiken, het oprooien van boomstronken en het verwijderen van stenen en hout. Pas daaqr- na kunnen we het land zaaiklaar maken. En dat alles is handwerk. Daarnaast zijn we ook begonnen met de ontginning van een stuk moe ras in een nabij gelegen valei. Een Nederlandse pater is daar bezig met de ontwatering van dit moeras. Hij heeft de school ongeveer 2 ha. aangebo den. Deze kans liet ik niet graag voorbij gaan, want het is zeer goede grond en bovendien be reikbaar via een weggetje. Aangezien we nooit meer zo’n prachtkans krij gen zullen we proberen alles te doen wat in ons vermogen ligt. Een andere reden waarom dit projekt me erg aanspreekt is dat het midden tussen de shaba’s (velden) van de lokale bewo ners ligt. Door een goed beheer van ons veld (goede grondbewerking, juiste zaaitijd en plantmethode, etc.); kan het een voorbeeld zijn voor anderen. Om te voorzien in onze eigen behoeften aan boompjes zijn we een boomkwekerijtje gestart. Naast fruitbomen gaan we ook bomen voor de produktie van bouwhout en brand hout zaaien. Hout is namelijk de enigste brandstof die gebruikt wordt voor koken, en bouwhout komt altijd te pas. Bovendien kunnen deze bomen de omgeving opfleuren. Bij de bouw van de school is er na melijk nogal wat hout gekapt. Aangezien het nog een hele tijd duurt voordat deze boompjes ’’echte bomen” zijn, hopen we ook van elders wat grotere boompjes te krijgen. Zo heeft een streekkwekerij ons al 1000 coniferen toegezegt. De bouw van het kippehok is nog bij lange niet voltooid. De fundering is klaar maar daar is het dan voorlopig ook bij gebleven. Bij het Over feest gesproken, onze school is ondertus sen officieel geopend en wel op 17 augustus j.l. Voor deze gelegenheid was president Julius Nyerere persoonlijk naar Rama gekomen. Hij arriveerde om 1 uur ’s middags, een uurtje later dan gepland. Nadat de nodige handjes ge schud waren, brachten de leerlingen enige dan sen en liederen. Vervolgens werden er enige speeches afgesto ken, waaronder één van de president, en ca- deau’s overhandigde. De leerlingen hebben hem namens de school een zak bonen gegeven, de eerste oogst van school, een cadeau dat bij de president in goede aarde viel. Deze gebeurtenissen werden gevolgd door de officiële opening. Ook in Tanzania doen ze dat door het doorknippen van een lint. Toen volgde er een gezamenlijke maaltijd in de recreatiehal, maar daar liep door een organisa torische fout wel het een en ander uit de hand. Maar liefst 400 mensen stormden naar binnen, terwijl er op 250 gasten gerekend was. Er was dan ook gebrek aan alles: tafels, stoelen, bor den, bestek, schotels, etc. - Eten was er echter genoeg, zodat na ”3 rondes” iedereen zijn honger gestild had. Ondertussen was het wel half 5 geworden en had de president zijn tocht al weer vervolgd, na nog een korte rondwande ling gemaakt te hebben. ’s Avonds was er ’n disco, waar we heerlijk geswingd hebben, terwijl er zelfs voor een drankje gezorgd was. Voor het eerst sinds mijn verblijf in Rulenge kreeg ik een flesje bier onder ogen. Wonder boven wonder was ik de smaak nog niet verge ten! Beste Mensen, De berg met onbeantwoorde brieven blijft groeien, vandaar dat ik mijn toevlucht maar weer genomen heb tot een algemene rondzend brief. Persoonlijke schrijvens volgen, maar vragen nog enig geduld. Maar nu eerst het nieuws van de laatste maanden. In Rama zitten de mensen nog steeds te wach ten op de eerste regens. Sinds 10 mei is er geen regen van betekenis meer gevallen, met uitzon dering van enkele ’’verdwaalde” onweerbuit- jes enige weken terug. Het is dan ondertussen ook erg droog geworden. Zelfs het beekje waarvan de school zijn water betrekt bevat erg weinig water; in elk geval niet genoeg om vrij in het ’’oppomp-reservoir” te stromen. Daar om gaan er sinds begin augustus 3 x per week een 30-tal leerlingen beneden naar het dal om met emmertjes en potjes water in het reservoir te scheppen. Vandaar wordt het dan opge pompt naar de watertank die de school van wa ter voorziet. Regelmatig ontvangen we via zijn ouders een i.g. "rondzendbrief" van Wim van Oort, die begin 1980 voor een periode van naar Tanzania. Omdat het meisje akkoord ging konden de on- derhandelingen over de bruidschat beginnen. De bruidschat is een gift die de familie van de jongen of de jongen zelf moet geven aan de fa milie van het meisje. Deze kan bestaan uit goe deren, b.v. koeien of geld, of een combinatie van beide. De laatste jaren is er een flinke discussie ont staan over het al dan niet handhaven van de Bruidschat, met name onder jonge mensen. Maar ook de vrouwenbeweging pleit voor af schaffing. Zij zien de Bruidschat als een be taalmiddel voor de vrouw, die de man ’’ge bruiksrecht” over zijn vrouw geeft. Voorstanders van handhaving van de bruid schat halen echter aan dat de gift een teken van dankbaarheid is aan de ouders omdat ze zoveel voor hun dochter gedaan hebben, én voor het gemis van hun dochter als lid van de familie (werkkracht op het land). Voor de bruid is het een teken dat de jongen veel om haar geeft!? Een probleem de laatste jaren is dat de bruid schat veel te hoog is, waardoor het een opsta- kel wordt voor een huwelijk. Dat was ook het geval voor onze buurman. Hem werd gevraagd te zorgen voor een geit, een koe, bier, tuinge reedschap en keukengerei. Hij kon dat alles niet ineens betalen. Aangezien vandaag de dag het nog steeds zo is dat de bruidschat voor de familie de enige vorm van erkenning van het huwelijk is, kon hij haar nog niet meenemen naar Rama. Hij moet nu tot december wachten voordat hij weer terug kan om de rest te betalen. Als alles dus volgens plan verloopt zit er in december een feest aan te komen. aanbreken van de regens moet het dak er na melijk opzitten, omdat de ’’modderstenen” anders verregenen. De eerste 10 kippen lopen er al. Het is een Itali aans ras met een goede eierproduktie (naar ik me heb laten vertellen). Ik hoop wat aan ver meerdering te kunnen gaan doen, en eventueel kruisingen met lokale rassen. Al te veel haast met de kippen heb ik ook weer niet, want het is vrijwel onmogelijk om aan kippenvoer te ko men. Momenteel voeren we ze met afval van de keuken en de etensresten van de leerlingen. Voor 10 kippen gaat dat nog wel, maar voor 100 geeft dat grotere problemen. Zoals ik al eens eerder geschreven heb waren er op school nog vrijwel geen boeken en gereed schappen. Daarom zijn Piers en ik in juli ruim 2 weken op pad geweest om het een en ander te vergaren. Eerst zijn we naar Mwanza gegaan, en daarna kregen we zelfs nog een lift to Arusha en Mos- hi. We zijn er in geslaagd om enkele boeken en wat tuingereedschap mee terug te brengen, echter bijlange aan niet alles wat we nodig heb ben. Wat boeken betreft was het helemaal ho peloos. De meeste boeken worden namelijk in het buitenland gedrukt, en omdat er momen teel een invoerbeperking is voor buitenlandse goederen is er weinig voorradig. Des al niet te min is een start gemaakt met het vergaren van schoolmateriaal. Het mooie van de reis was overigens dat deze dwars door de Nationale parken ”De Serenge ti” en ’’Ngoro-ngoro” ging. Daar hebben we erg veel dieren gezien: migrerende gnoe’s, gra zende zebra’s en gazellen, rustende en slapende krokodillen en nijlpaarden, giraffen, buffels en zelfs leeuwen die een prooi aan het ver scheuren waren, olifanten met jongen en een neushoorn die voor ons de weg overstak. Het was een geweldige belevenis, waar de vele T.V. films die ik gezien heb niets bij zijn. Het meest verwonderlijke was wel het aantal dieren dat je bij elkaar zag. Meer dan 100 km. zie je er lÓOden aan beide zijde van de weg. De gastvrijheid en de vriendelijkheid van de mensen, alsmede de bereidheid het weinige dat ze hebben te delen is echter enorm groot. De kontakten met onze buurman zijn nog steeds erg goed. In de zomervakantie is hij naar Bukola geweest om een vrouw te zoeken. Hij vertelde ons dat het tijd was om ”een keu ken te gaan zoeken” (hupata jiko). Zoals deze uitdrukking al aangeeft wordt er hier anders tegen de huwelijksrelatie aangekeken dan in Nederland. De liefde speelt hier (nog steeds) een ondergeschikte rol. De headmaster had hem verteld dat zijn broer wel een huwbare dochter had. Hij dus met een aanbevelingsbrief van de headmaster naar diens broer. Die broer had geen bezwaren te gen een huwelijk, dus gingen ze samen het meisje vragen. Toen zij onze buurman vertelde dat ze aan het leren was voor verpleegster was zijn interesse ineens over. ”lk heb iemand no dig om voor me te koken en in de tuin te wer ken, maar niet iemand die zelf werkt” zei hij. Daags daarna kreeg hij van zijn oudere broer het adres van een dorpje waar ze nog wel huw bare meisjes hadden. De volgende morgen ging hij dan al vroeg op weg naar het dorpje, een km of 25 van zijn eigen dorpje. Al spoedig vond hij de kontaktpersoon die zijn broer hem genoemd had, en deze ging akkoord. Samen gingen ze naar het meisje om wat te praten. Het meisje stond hem wel aan, dus vroeg hij of ze met hem wilde trouwen. Dat vroeg hij dus al de eerste keer dat hij haar zag, zonder dat hij haar ook maar enigszins kende. - Het meisje vroeg hem om de volgende dag terug te komen voor antwoord. Samen met de kontaktpersoon ging hij terug naar diens hut. Daar wilde de kontaktpersoon meer informatie over onze buurman weten en over zijn familie, en onze buurman over het meisje en haar familie. - Toen het meisje hem de volgende morgen ont ving in haar huis betekende dat, dat ze ak koord ging met een huwelijk. I V "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 7 JANUARI 1981 PAGINA 3 ir i- a ij 1 B VERDER 1001 AANBIEDINGEN IN ONZE ZAAK! (zie etalages) 'r ’i- ■1 4 V 1 1 j tv- i 'jij I I I I ll

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 3