I I van i B Nieuwjaars gedachte u i< IJ Onroerendgoed- belasting 5% omhoog, subsidies 10% omlaag I De redaktie 'Moergestel-Nieuws wenst al haar lezers en adverteerders een Voorspoedig Nieuwjaar! r ft b I I 1 Niet alleen de beste wensen voor 1981 1 fl Driekoningenzingen I i Raadslid Toon van Gris: Nog steeds afstand tot de P.G.B. Tenslotte... In het kader van de bezuinigingen werd een compromis gevonden: tijdens de raadsvergade ring mag nog wel worden gerookt, maar wel op eigen kosten. ■?-d C n fi Door alle beraadslagingen heen was de huidige politieke situatie duidelijk voelbaar. De twee wethouders uit èén partij (P.G.B.) haalden hun voorstel niet. De P.G.B. zag nog een kiert je in de deur naar de S.V.P., doch gaf hiervoor geen motivering aan. Er was ook geen enkele aanwijzing van de S.V.P. in deze richting. Het was opvallend hoe snel het C.D.A. in de stem mingen aansluiting kon vinden met de S.V.P. en V.V.D. De P.G.B. maakte wel een opening naar het C.D.A.maar deed dat bij monde van dhr. v. Os in dermate voorwaardelijke bewoor dingen, dat hierop erg koeltjes werd gerea geerd door het C.D.A. Voorlopig dus nog geen duidelijkheid. Gevraagd naar een nieuwjaarsgedachte voor Uw blad, gaan mijn gedachten op de eerste plaats uit, naar het record aan tal mannen, vrouwen en jongeren in Ne derland, maar ook in onze gemeente, voor wie 1981 bij voorbaat al een stuk onzekerheid in zich draagt. Je zult maar werkeloos zijn. Je steeds maar weer op nieuw moeten af vragen, of je in deze heilloze situatie ooit nog wel aan de slag zult komen. Het is geen aangelegenheid voor hèn al leen! Niemand kan zich aan deze gemeen schappelijke verantwoordelijkheid ont trekken. Dit probleem zullen we met z’n allen moeten oplossen. Hun probleem, is ook het onze. Als ik aan het nieuwe jaar denk, dan gaan mijn gedachten ook uit naar twee jonge mensen uit Moergestel, die beide in 1980 bij een ernstig verkeersongeval betrokken waren. Slechts korte berichtjes in de krant, met ondermeer de woorden ’’levensgevaar lijk gewond”. Voor de buitenwereld is het daarmede gezegd en het dagelijks leven gaat ver der. Voor hen, die er dichtbij staan, zijn het weken, ja maanden geworden van onge kende zorg en hoop. Voor Maria en Clemens zal 1981 hope lijk het jaar van een algeheel herstel worden. Je overschrijdt een drempel zegt Wim Kan. Het oude - en het nieuwe jaar gaan in elkaar over, hebben dus werkelijk met elkaar te maken. Ik denk dan ook met dankbaarheid en respect aan alle mensen die kort of misschien al lang hun vrije tijd beschikbaar stellen voor onze samenleving. Het zijn er zeer ve len. Ons gevarieerd verenigingsleven is puur op hun enthousiasme aangewezen! Het is vurig te hopen, dat zij ermee door wil len gaan en dat jongeren door hun voor beeld worden aangestoken. Het nieuwe jaar kent ook z’n jubilea. Mij zijn er twee bekend. Allereerst het 25-jarig bestaan van de sportvereniging ’’Roef” en voorts zal het ook 25 jaar geleden zijn, dat onze plaatselijke brandweer in z’n huidige opzet van start ging. Zou het werkelijk zover komen, dat on ze voetbalvereniging ’’Audacia” in 1981 kampioen wordt? Wie zou het deze club kunnen misgunnen. Het perspectief is nu meer dan gunstig. Gelukkig wordt er ook in 1981 weer ge bouwd en zal het mogelijk zijn aan hen, die daar allang om vragen een eigen huis te geven. Het jaar 1981 zal ongetwijfeld noodza-. ken nog bewuster te leven, nog meer re kening te houden met elkaar, er alles aan te doen om van de gemeenschap Moergestel een echte en hechte gemeen schap te maken Zalig Nieuwjaa^vens ik U allen toe. 11 I Op 6 januari 1981 wordt de schooljeugd van Moergestel weer in staat gesteld om mee te doen aan het jaarlijkse Driekoningenzingen. We hopen, dat de leerlingen van de basisscho len weer vol enthousiasme en verkleed door ons dorp trekken om geld bij elkaar te zingen voor het goede doel. De opbrengst is bestemd om de Moergestelnaren, die in de derde wereld werken een extra steuntje in de rug te geven. te beginnen met de bouw van woningwetwo ningen. Van de S.V.P. moeten B en W nog on derzoeken of er behoefte en mogelijkheden zijn voor woningbouw voor 1 en 2 persoons- huishoudens. Aan het begin van deze vergadering stond bij het C.D.A. de reconstructie van de landwegen ten zuiden en ten oosten van de gemeente nog steeds bovenaan het verlanglijstje. De andere frakties ondersteunden B en W bij haar voor keur voor de brandweerkazerne annex ge meentewet kplaats. Tijdens het antwoord van B en W in tweede instantie kwam echter de mogelijkheid naar voren om de reconstructie onder te brengen in het ruilverkavelingsplan de Hilver. Dit plan heeft altijd een sluimerend bestaan gehad, doch schijnt recent in een stroomversnelling te zijn geraakt. Dit was voor de raad een volslagen verrassing'. Met normaal onderhoud kunnen de wegen nog 8 jaar mee. Binnen die tijd kan de reconstructie ge realiseerd zijn in het ruilverkavelingsplan. Al leen voor de Vossenhoorn zou een deelplan no dig kunnen zijn. Aan subsidiering hiervoor wordt gewerkt in 1981. Met de nodige voorbe- houdingen wil het C.D.A. nu wel met deze ontwikkelingen meegaan. Om de noodzakelijke ruimte op de begroting te maken moesten er keuzen gemaakt worden. Met de eigen autonome mogelijkheden kunnen de OGB en de subsidies hiertoe dienen. Er wa ren twee voorstellen. 1. B en W met steun van de P.G.B. Verhoging OGB 10% en verlaging subsidies 5%. Motiva tie: rijk verenigingsleven dat in stand moet worden gehouden. 2. C.D.A. met steun van S.V.P. en V.V.D. Verhoging OGB 5% verlaging subsidies 10%. Motivatie: verhoging OGB treft de gehele be volking, dat het toch al met minder moet doen. Verlaging subsidies met pijn in het hart, doch vertrouwen in zelfwerkzaamheid om dit op te vangen. Het tweede voorstel werd aangeno men. Hoe kunnen de kinderen meedoen? 1Op de scholen is de inschrijving. 2. De deelnemers kunnen om 15.15 uur op pad gaan; dit in verband met het vroeg invallen van de duisternis. 3. Tussen 16.45 en 18.00 uur: inleveren van de bussen in Den Boogaard. Daar verschijnt ieder groepje wijzen voor een jury om zich zo goed mogelijk te presenteren en een prijsje in de wacht te slepen. Prijzen zijn er te verdienen voor: a) de hoogste opbrengst; b) de beste zang; c) de mooiste kleding; d) algemeen. Traditie getrouw is er op 6 januari ook de Kerstboomverbranding op het terrein tegeno ver de basisschool ’’Boszicht” en wel om 18.30 uur. De brandweer zal er ook aanwezig zijn. Voor het inleveren van de kerstbomen worden tien prijzen ter beschikking gesteld. Alle prij zen worden bekend gemaakt in Moergestel Nieuws en zullen op een nader aan te geven da tum op de Graaf van Urselschool kunnen wor den afgehaald. Doe mee! De ontwikkelingswerkers kunnen het goed gebruiken! Werkgroep Missie-, Ontwikkelings- en Vredeswerk. i Ook Moergestel heeft te lijden onder de lande lijke economische recessie. Uit eigen middelen kunnen geen belangrijke investeringen meer worden gedaan. De gemeente zal zelfs de grootste moeite hebben om het eigen aandeel te financieren als er subsidies afkomen voor b.v. de brandweerkazerne. De teneur van deze vergadering was dan ook: waar kan en moet worden bezuinigd. Alle frakties maakten zich grote zorgen over de hoge kosten van het pla nologisch afviesbureau en meenden dat hierop bezuinigd kan worden door gebruikmaking van deskundigheid in eigen huis en eigen bij dragen te vragen van belanghebbenden. Dit laatste gebeurt al zei het college en wat de eigen deskundigheid betreft trok zij de vergelijking tussen huisarts en specialist. In dit stadium kon zij niet meer toezeggen dan dat er zo zorgvul dig mogelijk gebruik zal worden gemaakt van het planologisch adviesbureau. Ook binnen het stadsgewest zal deze problematiek worden aangekaart. Het spreekt vanzelf dat alle frakties hier en daar in de begroting mogelijkheden zagen voor bezuinigingen of waarschuwden voor tegenval lers. Het zou te ver voeren om hier gedetaileerd op in te gaan. Dit verslag zal zich beperken tot enkele hoofdpunten op het gevaar af hier en daar iets te kort te doen. Het plan is inmiddels door G.S. goedgekeurd. B en W konden de raad een expioitatie-opzet aanbieden, dat nu ook dhr. Op ’t Hoog van de P.G.B. kon overtuigen van de haalbaarheid van het plan. Hoewel nog niet goedkoop, bestaat er toch de mogelijkheid om medio 1981 *20 «WKS» j: AvdW jSa^ïk^Wxïiiii™; Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 31 DECEMBER 1980 5e Jaargang - Nr. 173 1 hi 'j Politiek Dit waren de resultaten omstreeks midder nacht na de raadsvergadering van 19 decem ber, die 's middags om 5 uur al was begonnen. De raad kreeg in deze vergadering de gelegen heid te reageren op de antwoorden van het col lege van burgemeester en wethouders op de al gemene beschouwingen van de diverse partijen uit de vorige vergadering. De antwoorden van het college waren deze keer op schrift gesteld, zodat de raad de gelegenheid had zich voor te bereiden. Het vroege tijdstip was dus niet voor niets en inclusief een uur pauze vergde deze vergadering zeven uren. Dhr. Swinkels van het C.D.A. was wegens droeve familieomstandigheden verhinderd de vergadering bij te wonen. maar ook veel dank aan alle medewerkers van Moergestel- Nieuws voor de gedane arbeid in het afgelopen jaar, en ook aan hen die ervoor zorgden dat wekelijks de kranten huis- aan-huis bezorgd worden. We zijn ervan overtuigd dat we namens het overgrote deel van de Moergestelse bevolking spreken als we zeggen dat we hun werk zeer waarderen. Nogmaals veel dank en het beste voor het nieuwe jaar aan: Martien Oerlemans - redaktie Jacques Stroucken - Jodocus en de raadsverslagen Gerard Kuypers - Met open oog door de natuur Louis v/d Meydenberg - foto's en de (even belangrijke) medewerkers achter de schermen: Eddy Hurkmans, Adrie v/d Meydenberg, Jan Vriens, Albert van de Werf en Kees van Alphen. Tenslotte bedankt aan iedereen die op welke wijze dan ook meehelpt aan de totstandkoming van dit weekblad dat dankzij veler inzet niet meer weg te denken is uit onze gemeenschap. Namens de Stuurgroep "Moergestel-Nieuws": Johan Ligtvoet, Annie van Dijk-Ketelaars, Jan van Velthoven, Harrie Wolfs, Noud Smits. Voor evt. wensen of ideeën kunt U steeds terecht via Postbus 31 te Moergestel. 1-1- y. J.B.S. ter Veer burgemeester. w I -I Reconstructie landwegen Onroerendgoedbelasting en subsidies Bezuinigingen Plan Oistelvoirt I V Wij hopen U ook het komende jaar 1981 weer op de hoogte te houden van feiten en gebeurtenissen in onze Moergestelse gemeenschap.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1