Werkzaamheden vorderen goed! Christ Smulders I ft™ Met open oog door de natuur door G. Kuijpers I I I 1 I I Wie de jeugd heeft Voetbalpyama’s .1 MEVR. VAN GANSEN 1 1 r i SWIPE 0 SOMETHIN' ELSE V Vogelvereniging Moergestel A '■f 1 JA 6 o No. 43. De Kwabvis Naar aanleiding van ons vorig artikeltje over de dwergmeerval, waarin wij de vraag stelden, wat Kwabvissen zijn, kregen wij een reactie van de heer Marinus Jansen, Reuselhof 28; woonde 40 jaar op Rootven 30. Beslist een man van de praktijk, die over vissen alles weet, omdat hij dat al meer dan 60 jaar doet. Voor Sinds enige weken is men bezig met de aanleg van de standplaatsen voor de woonwa gens aan de Bosstraat. Men is ondertussen wel verder gevorderd dan de foto aangeeft. Dat het water veel beter is geworden, kan men afleiden uit het feit, dat er de laatste jaren weer veel soorten vis op onze rivier gevangen wor den, zoals brasem, paling, zeelt, grondels, snoek, spiegelkarper, bliek, voorn en stekel baarsjes. Waarschijnlijk zelfs ook weer de beekprik, die wettelijk beschermd is en hier 4 negen-oger wordt genoemd. van Ajax, P.S.V., Feyenoord en nu ook van AZ '67. Gegarandeerd sukses met surprise-avondü! vooral onder holle kanten, stukken hout of in een oude schoen of laars, die in het water lag. De heer Jansen heeft er vroeger veel gevangen, waar nu de sluis in de Reusel ligt. Ter plaatse lag destijds namelijk de watermo len, zoals wij die nu nog in Spoordonk kennen. In 1879 is deze molen afgebroken, maar balken van de doorgangsluis bleven in het water lig gen. Tussen en onder deze restanten voelden de kwabvissen zich kennelijk goed thuis. In hetzelfde jaar 1879 is toen het Stoom aan het Rootven gebouwd, waar molenaar Roozen zeer modern verder maalde De kwabvis is een zeer luie trage vis. De heer Jansen ving ze zelfs gewoon met de hand. Offi cieel heet onze vis kwabaal. Ze kunnen 15 tot 20 jaar oud worden en meten dan ongeveer een halve meter, en halen dan een gewicht tot 2 ki lo. De kwabaal is een uitgesproken nachtdier, vandaar zijn luiheid overdag en die vooral voorkomt in heldere meren, beken en rivieren, die niet te snel stromen. Het zijn zeer vraat zuchtige roofdieren. Ze eten alles, zelfs eigen kuit. Kleine baarsjes, blankvoorntjes en gren deltjes moeten uit zijn buurt blijven, ’s Win ters eet hij nog meer dan ’s zomers omdat hij dan naar dieper water trekt. Hij geeft namelijk de voorkeur aan koel water. De kuit- of paaitijd loopt van december tot maart. Naargelang de grootte van het wijfje legt zij 100.000 tot 5.000.000 eitjes. Mijnheer Kwab kan dus rustig een eitje meer of minder eten! Kwabaal werd vroeger veel gevangen met een fuik of mand, maar ook wel met een gewo ne lijn met regenworm. Zoals bijna alle roofvissen is ook onze kwabaal erg smakelijk. Hij heeft zogoed als geen schub ben, maar een palingachtige huid. Hij heeft een kindraad en twee baarddraden aan de neusgaten. Hij is bruin gemarmerd tot geel te gen goud aan. Hij behoort tot de schelvis- achtigen en is het enige lid van deze familie, die in zoet water leeft. Hij komt voor in Noord Amerika, Europa en Azië. Naast het vlees, wat gegeten wordt, levert de Kwabaal een goede soort levertraan en het kuit wordt gegeten als kaviaar. In Rusland looit men zelfs de huid op een bijzondere wijze en wordt verwerkt in kleding en schoeisel, zelfs gebruikt men die i.p.v. vensterglas; zij is name lijk erg goed doorschijnend. Waarschijnlijk, aldus de heer Jansen, komt hij t op de Reusel nóg of wéér wel voor, maar dat is moeilijk te constateren, omdat de Reusel veel dieper is geworden. I le prijs kanaries p.z.r.: A. v.d. Langenberg, met blauwe kanarie 88 punten. le prijs kanaries v.z.r.: J. van Gisbergen, met goudgeel 90 punten BM. le prijs kanaries v.m.r.: A. v.d. Langenberg, met oranje rood 90 punten. le prijs kanaries albino: J. Bergman 88 pun ten. le prijs postuurkanaries: P. Kennis, met gloster consort 90 punten. le prijs kleine tropen: J. van Gisbergen, met bandvink 90 punten. le prijs zebravinken japanse meeuwen: J. van Gisbergen met creme vleugel 88 punten BM. le prijs kwartels: C. v.d. Wouw, met dwerg- kwartel grijs 88 punten. le prijs OK. tropen: A. Moorman, met zebra- vink grijs 89 punten. le prijs OK. kanaries: A. v.d. Langenberg n.l, met zilverisabel 89 punten. Heren Derby: J. Bergman. Dames Derby: A. v.d. Wouw. Beste Kweker: J. van Gisbergen. Beste Duo: J. Bergman. De tentoonstelling van de Moergestelse vogel vereniging is ook dit jaar een geweldig succes geworden. Zoals ook blijkt uit de door de keurmeesters toegekende punten, stond de kwaliteit van de ingebrachte vogels op een on gekend niveau, wat ook blijkt uit de on derstaande lijst van winnaars van eerste prijzen en kampioenen. Kampioen kanaries: A. v.d. Langenberg, met oranje rood 90 punten BK. Kampioen tropen: J. van Gisbergen, met bandvink 90 punten VK. Kampioen stammen: P. Kennis met stam gloster consort 357 4. Kampioen postuur kanaries: A. v.d. Wouw met gloster consort 90 punten BM. le prijs kanaries p.m.r.: A. v.d. Langenberg met oranje rood isabel schimmel 90 punten. le prijs stammen: J. van Gisbergen met stam bandvinken met 357 3 punten. i i I Speciaal in de bochten, wielen, zoals we in de Reusel gekanaliseerd werd, kwamen kwab vissen algemeen op de Reusel en er mee in ver binding staande sloten en beken voor. 'i Mg "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 k Oisterwijk - t/o Rabobank r maten 116-176 vanaf 29.95 'n Supergeconcentreerd reinigingsmiddel, waarmee U moeiteloos kunt schoonmaken. fa) 'n Geconcentreerde luxe zeep, die gebruikt kan worden als schuimbad, maar zelfs ook om Uw auto te wassen. 0 O Enkele van de vele schoonmaakproducten die ik U kan demonstreren en leveren. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij: Korenstraat 3 - Moergestel - Telefoon 04243 - 2289 I J Misschien zijn ze er allemaal wel (en U natuurlijk ook!) a.s. zondag om 14.30 uur op het Sportpark aan de Molenstraat voor de grote voetbaltopper: Audacia - Nevelo.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 7