Jan van Velthoven FliW St. Nicolaasgeschenken ■tl I -I DIVERSE SPECIALE AANBIEDINGEN!! 1 Ruime sortering!! II I Audacia-nieuws Dr. van Delft drukte vele handen Literair Café 3A ra Zieken in Gargeyapuram o Gilde St. Catharina tl 1 f 1 lilt I I SOLIDARITEIT INDIA vr Kolen- en houtkachels Voorzet-openhaarden en nog vele andere kadoos vindt U in onze winkels. Ijzerwaren en gereedschappen Sanitaire artikelen Hofleverancier Binnenkort is het precies zestig jaar geleden, dat Ernest Claes, een van de grootste en meest gelezen schrijvers uit het Brabantse en het hele Nederlandse taalgebied ”De Witte” schreef. Hij kon toen nog niet weten dat die pretentie loze herinneringen aan zijn eigen jeugd zouden uitgroeien trot het meest gelezen boek dat ooit in de nederlandse taal werd geschreven. Ernest Claes, die als hij nog leefde, dit jaar 95 jaar zou zijn geworden, heeft nadien nog vijf tig boeken geschreven. Die zijn in vijftien talen vertaald, ook in het Russisch, Japans en He breeuws. Al met al leek dat reden genoeg om het volgen de Literaire Café in Tilburg te wijden aan een I 1- 0 2- 1 0-0 4-1 7-1 4-0 6-2 1-5 SCHOOLSTRAAT 3 - KERKSTRAAT 21 MOERGESTEL - TELEFOON 04243 1284 Dinsdags de gehele dag gesloten! 1-0 1-3 1-1 1-3 7-0 3-1 4 ni Het moet Dr. van Delft ongetwijfeld voldoe ning gegeven hebben dat tijdens de receptie van zondag jl. zovelen blijk hebben gegeven van hun erkentelijkheid met de afscheid ne mende arts. Ook ’s morgens was het een drukte van belang in ’’Den Boogaard” toen burgemeester ter Veer het woord deed namens de Moergestelse gemeenschap. In zijn toespraak belichtte hij de vele aspekten van het arts-zijn en de moeilijkheden die dit di kwijls met zich meebrengt. Hij noemde o.a. ’n beroep waarvoor je geroepen moet zijn. Na zijn gesproken woord overhandigde de burge meester het cadeau onder couvert namens de bevolking aan Dr. van Delft en bloemen aan diens vrouw. Naast onderwijs en opvang van kinderen vind ik de zorg voor zieken in een ontwikke- lingslang erg voornaam. Uiteraard is dat hier ook belangrijk, maar hier zijn alle voorzienin gen zo goed. Het is ook hier wel moeilijk als er iemand ziek is, maart och niet in die mate. Wij hebben vaak niet in de gate hoe dankbaar we eigenlijk moeten zijn voor alles wat er al is op dat gebied. Als er in India iemand ziek is heeft dat allerlei gevolgen en geeft dat een heleboel problemen: het kan bijvoorbeeld betekenen dat er een kostwinner minder in huis is, en dat betekent daar erg veel; voor medicijnen is er meestal toch geen geld; er is geen bed voor de zieke; niemand kan thuis blijven om voor hem/haar te zorgen, etc. De mensen kunnen het zich dan ook vaak niet veroorloven om ziek te zijn; daar hebben ze geen tijd voor; als er werk is moet er gewerkt worden want anders is er geen geld en dus geen eten; pas in het dro ge seizoen komen de mensen vaak aan met al lerlei kwalen waar ze al maanden last van heb ben. We moeten daar vanaf en verder moeten we ook denken aan de hulp op de lange duur: een mens moet altijd gezond zijn; vrij zijn van een kwaal betekent nog niet ’niet-ziek-zijn’; er zijn vaak grote gebrekken aan vitaminen door een tekort aan voedsel of een eenzijdige voe ding; regelmatige en langdurige ondervoeding eisen ook hun tol; de onhygiënische toestanden leiden tot allerlei besmettingen en infecties. Wat kun je doen als je daar zo als leek-in-de- medizijnen in India komt? Je bent geen dokter en kan je daar dan ook niet voor uitgeven. Maar de mensen kunnen niet zomaar elke keer naar een dokter in de stad of naar het zieken huis. De dokter in het dorp - in een regerings- kiiniekje - heeft wel advies maar geen medicij nen. In het dorp is geen apotheek. Die rege- ringsdokter moet eigenlijk wel medicijnen krij gen van de regering, maar dat gebeurt (bijna) nooit. Medicijnen die voorgeschreven worden door een dokter moeten de patiënten altijd vol ledig zelf betalen. Er is geen ziekenfonds - niet vrijwillig en niet verplicht. Wij streven natuur lijk naar kleine medische posten in elk dorp, maar voordat het zover is... Je moet dan intussen wel wat proberen te doen. Het begint met wonden waar een infectie in zit. Goede trekzalf erop en je komt een heel eind. Als dat goed gegaan is komen ze met an dere klachten en met de hulp van dokters en verpleegsters leer je langzamerhand de sympto men van de meest voorkomende ziekten: tu- berculose, malaria, typhus, cholera, lepra, enz. In het begin vraag je voor bijna elk geval advies, maar dan kan op den duur niet. Je moet rekenen dat je gemiddeld elke dat 100 tot 150 mensen krijgt voor medicijnen. Dan moet je wel, of je wilt of niet. Het is gebeurd dat we constant 20 van de kinderen ziek hadden met bijvoorbeeld hoge koortsen. Die moesten alle maal - op doktersadvies - spuiten hebben, vijf dagen lang. Kun je toch niet elke dag met twin tig kinderen naar de dokter gaan. Dus heb ik op een gegeven moment op een ziekenhuis ge vraagd of ze mij niet konden leren spuiten te geven. Zo gezegd, zo gedaan, en ik heb daarna heel wat - door een dokter voorgeschreven - spuiten kunnen geven. Als er ernstig zieken zijn of als ik niet wist wat ik in een bepaald ge val moest doen, gingen we naar het ziekenhuis; dat waren vier of vijf mensen per dag. Ik kan niet alles vertellen in zo’n kort stukje. Door de nood gedwongen probeer je om van alles te doen. Het blijft behelpen, maar het voornaamste is dat je belangstelling hebt voor de mensen, dat je met ze wilt praten, iets waar het op andere plaatsen nogal eens aan ont breekt. In het volgende artikeltje vertel ik wat over de melaatsen en hoe we hebben gepro beerd om wat voor hen te doen. Theo Raaijmakers. grensoverschrijdende herdenking van Ernest Claes. Bij de voorbereiding van die herdenking leide het spoor bijna vanzelf naar één van zijn beste vrienden, de Zichemse componist en ac teur Michel van Attenhoven die zich sedert jaar en dag in het werk van Claes verdiept heeft. Wie zich zijn optreden in de televisiese rie ”De Heren van Zichem” herinnert, waarin hij de rol van Meester Bakelants een onvergete lijke gestalte gaf, zal de beste herinneringen hebben aan zijn rijk inlevingsvermogen en zijn sympathieke theaterpersoonlijkheid. Michel van Attenhoven heeft zich intussen bereid ver klaard op 25 november naar Tilburg te komen en hij komt niet alleen. Hij wordt namelijk vergezeld door zijn vrouw Marie Louise Co nings die in ”De Heren van Zichem” de ont roerende rol van Moeder Claes vertolkte. Sa men zullen zij gestalte geven aan enkele top- nummers uit het verzameld werk van Ernest Claes. Met name aan fragmenten uit ”De Wit te”, ’’Jeugd” en ”De Sint Jansvrienden” om nog maar te zwijgen over ”De open poort” (”Zij was zestien en ik zeventien”) en ”Het proces van de Sus en de Charel”. Het bleek niet eenvoudig om bij zo’n herden king muziek van gelijke aard en kwaliteit te vinden. Des te verheugender was het na een aantal voorbesprekingen het muziekgezelschap Brueghel bereid te vinden om op 25 november ook naar de Tongerlose Hoef te komen. Bru eghel bestaat uit Elma Strijks (viool), Jan Han nesen (sopranino, dwarsfluit), Dirkjan Wij- nants (accordeon), Piet Fleerakkers (gitaar, zang), Nico Waagmeester (opinette). Toen zij voor de eerste keer in deze formatie optraden, werd er gesproken van een Brabant se muzikale happening van grote allure. Als er in de marge van dit grote gebeuren nog een plaatsje overblijft, zal andermaal ook een Tilburgs literator het woord nemen, al blijkt dat, na de eerste keer, wel enige moed te ver gen. 25 november, 8 uur - Tongerlose Hoef - Reitse Hoevenstraat 129 - Tilburg. Huishoudelijke en luxe artikelen Sola bestek - Glas en aardewerk Skelters en speelgoed-traktoren Rijwielen Schaatsen en sleden fa f Zondag 16 november werd de laatste serie ver schoten om het ’’Zilveren Brabantkruis” bij het St. Joris Gilde te Eindhoven. Er werd deel genomen door ’n 200-tal ervaren schutters uit geheel Midden-Brabant. Na deze bij de gilden hoogstaande schiet wedstrijd kon door Paul v.d. Putten het ’’Bra bantkruis” uitgereikt worden aan Ad v.d. Kol lenburg uit Oostelbeers. Tweede werd Piet Ven uit Casteren. Verder werd Gust Creusen eerst van Gilde St. Catharina met 55 punten, Hein Bruurs tweede met 54 pnt., Frans Becx (54). Jan van Daelen (52) en Cees Wolfs (50). Het mag wel gezegd worden dat ook deze wedstrijden uiterst goed georganiseerd waren. Op vrijdag 21 november wordt weer op ’n tra ditionele wijze de jaarlijkse ’’teerdag” gehou den bij St. Catharina. Om 9.15 uur komen alle Gildebroeders samen in het Gildehuis ”De Klaore” om vandaar naar de Gildemis te trek ken in onze parochiekerk welke wordt opge dragen voor de overleden leden. Rond 10.15 uur koffietafel met zoals gebruikelijk gebraden worst en zult. Verder die dag gezellig samen zijn in het Gildehuis. Om 19.00 uur gaan ze sa men met de Gildezusters naar ’t Draaiboompje voor een warme maaltijd en brengen deze avond verder door met ’’kienen” en dansmu ziek m.m.v. ’n disc-jockey. ;ïkt Dr. van Delft nam hierna zelf de gelegenheid te baat om alvast ’n dankwoordje te richten aan de velen die aan het afscheid hadden meege werkt; Drumfanfare Moergestel, Harmonie Prinses Juliana en de mensen van het Overkoe pelend Orgaan die het een en ander hadden voorbereid. Daarna volgde rond het middaguur de receptie voor iedereen die Dr. van Delft wilde bedan ken of zomaar de hand wilde drukken en on voorstelbaar velen hebben daarvan gebruik ge maakt. Tijdens deze receptie kreeg hij ook nog ’n ka- do aangeboden van de buurt van de Oirschot- seweg. De heer H. van Ommeren voerde hier bij het woord en overhandigde hem ’n aanvul ling voor z’n filmapparatuur. Tot 3 uur heeft in ”Den Boogaard” ’n lange rij wachtenden de aanhankelijkheid met Dr. van Delft meer dan bevestigd en het feit bewe zen dat hij voor velen meer is geweest dan al leen maar ’n dokter. - ‘11 Programma zondag 23 november. Audacia - Nevelo aanvang 14.30 uur Audacia 2 - Set 2 aan vang 11.30 uur Spoordonkse Boys 3 - Audacia 3 aanvang 11.30 uur TAC 4 - Audacia 4 aanvang 14.30 uur Audacia 5 - Hieronymus 5 aanvang 11.30 uur JUNIOREN Uitslagen 15 november: Audacia 1 - Zigo 1 Broekhoven 2 - Audacia 2 Audacia 4 - Hilvaria 6 Audacia 5 - Zigo 9 Korvel 1 - Audacia 6 Oirschot V 10 - Audacia 7 Audacia 8 - Gudok 6 Programma 22 november: Audacia 1 - Sarto 1 aanvang 14.45 uur SC ’t Zand 2 - Audacia 2 vertrek 13.15 uur Audacia 3 - Sarto 4 aan vang 14.45 uur Spoord B. 4 - Audacia 4 vertrek 12.00 uur Audacia 5 - Voab 9 aanvang 13.30 uur Audacia 6 is vrij. RKDSV 5 - Audacia 7 vertrek 12.30 uur Audacia 8 - Taxandria 12 aanvang 13.30 uur PUPILLEN Uitslagen zaterdag 15 november: Hilvaria 1 - Audacia Dl Audacia D2 - Hilvaria 4 Audacia D3 - Noad 3 Audacia D4 - RKTVV 6 Taxandria 9 - Audacia E2 Audacia E3 - J.Brabant 13 Programma zaterdag 22 november: Tuldania 1 - Audacia Dl vertrek 9.15 uur. Dit is een uur vroeger dan wat er in het clubblad staat. Audacia D2 - Hilvaria 3 aanvang 11.00 uur Audacia D3 - SVG 3 aanvang 10.00 uur Audacia D4 - J.Brabant 6 aanvang 10.00 uur Nemelaer 5 - Audacia El vertrek 9.45 uur J. Brabant E3 - Nemelaer 7 aanvang 11.00 uur F-PUPILLEN Uitslagen zaterdag 15 november: SSS F1 - Audacia F1 SSS F3-Audacia F2 Audacia F3 - Taxandria F6 Programma zaterdag 22 november: Audacia F1 - Taxandria F1 aanvang 12.00 uur Audacia F2 - Taxandria F3 aanvang 12.00 uur Nevelo F1 - Audacia F3 vertrek 10.30 uur Dit zijn voor de F-pupillen de laatste wedstrij den wij gaan voor deze groep de winterstop in. Maar denk wel aan het St. Nicolaasfeest op za terdag 29 november in de kantine. Nu de winterstop voor de F-pupillen begint is er weer gelegenheid voor nieuwe F-pupillen om lid van Audacia te worden. Dit kan, wij moe ten wel ongeveer 9 jongens hebben voor een nieuwe groep. Deze gaan half februari of begin maart dan wedstrijden spelen. Zijn er jongens van 6 jaar en graag voetballen kunnen zich op geven bij Nico Oerlemans, Pater Helmerplein 22, tel. 1283 Wie wil één keer in de veertien dagen het club- i blad rondbrengen in de buitenwijken. Opge- I ven bij Nico Oerlemans, Pater Helmerplein 22. Liefst deze week. I 'r Ufa fo I I I A4 PAGINA 5 0-6 1-4 o Jv. "MQERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 t Brabantkruis. Teerdag. M.O. Nieuwe F-pupillen. Bezorger gevraagd. I j

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 5