E.H.B.O. H. SMOLDERS B.V. Jan van Velthoven i ƒ9.- Trim-, tour-, en racefietsen Aannemersbedrijf CEES OP T HOOG Dames-, heren- en kinderfietsen Zoekt U 'n leuk kadootje? g Kerkgebeurtenissen en -veranderingen bij ons in de parochie -nieuws -I.U Renovatie Mach. Timmerafdeling Nieuwbouw Verbouw Ruwbouw Afbouw 3 bosjes i DROOGBLOEMEN Het adres voor: j'-l dL I 5 1V' r r Telefoon 1483 Pastoor de Louwstraat 8 Moergestel VELE SPECIALE AANBIEDINGEN •fSt Diverse merken o.a. Gazelle - Batavus - Bianchi. Schoolstraat 3 - Kerkstraat 21 Moergestel - Tel. 04243-1284 Dinsdags de gehele dag gesloten! diverse modellen, maten en kleuren bv. olielampjes van Klaas Fenne; kandelaars van Ochrid Acres; overpotten van Loré; kaarsen van Haweka enz. enz. SOLIDARITEIT <8 V- t 1- .et :r. Theo Raaij makers. voor Als je in India in zo’n parochie komt, is je eerste indruk wel dat het er voor Nederlandse begrippen behoorlijk ouderwets aan toegaat. Het staat allemaal vol met kleurige H.Hart beelden en Mariabeelden, er wordt volop ge biecht, ze houden erg van wierook en kaarsen en latijn, het gaat allemaal heel plechtig, ze bidden het rozenhoedje en de kruisweg, er zijn processies, noem maar op. Ik dacht datik dat wel een beetje moeilijk zou vinden, maar dat is heel erg meegevallen. Je wilt natuurlijk wel proberen om een paar dingen wat meer zinvol te maken. AANBIEDING DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG: 0- p- le it: ie ie ie IS- en :r- a- BLOEMSIERKUNST Korenstraat 34 - MOERGESTEL - Tel. 04243 - 1794 over de periode 10 t/m 16 november Dinsdag 11 november om 13.30 uur (verder 18 en 25 november): Cursus Broodwetenswaardigheden in de zaal van de Boerenbond. Woensdag 12 november om 20.30 uur: Contactavond Brigadiers in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Voor iedereen toegankelijk. Donderdag 13 november: Studie-avond voor leden N.C.B., K.V.O. en K.P.J. Aanvang 20.00 uur in Den Boogaard. Onderwerp: ’’Landbouw in breder verband”. Inleider: Ir. Le Paepe, landbouwattaché in Ne derland voor België. Zaterdag 15 november: ’’Rock en Roll-avond” van de K.P.J. Zaterdag 15 november: Tentoonstelling in verband met het afscheid van Theo Raaymakers naar India, ’s Middags In de (bijna) dagelijkse Mis zijn zowat altijd alleen kinderen - in het dorp zelf zijn maar twee katholieken en de mensen uit andere dor pen komen alleen 's zondags. Hoe houd je de eucharistieviering een beetje zinval? De hin- does en muslims zie je bij hun grote feesten vaak alleen naar de bioscoop gaan, niet naar de tempel of moskee. Hoe kun je bij onze gro te feesten zorgen dat de mensen ook graag naar de kerk komen? De mensen houden ervan - net zoals hier - dat dingen een beetje begrijpelijk zijn. Als we ge woon de biecht vasthouden die daar is, dan krijg je alleen maar de rijtjes: zondag niet in de kerk geweest, vrijdag vlees gegeten, ongehoor zaam geweest, gestolen, etc. - er is vrijdags he lemaal geen vlees te krijgen! Mensen van 80 jaar zeggen dat ze ongehoorzaam geweest zijn aan hun ouders! Ze stelen, maar als je door droogte (en dus gebrek aan werk en geld) niks te eten hebt, wat moet je dan? Er zijn er ook bij die zeggen dat ze helemaal niks gedaan heb ben! Je probeert om tot een gesprek te komen en ze die verschrikkelijke rijtjes af te leren. Bij de ouderen is dat erg moeilijk omdat het al ja- ren zó gegaan is. Maar ik moet zeggen, dat we met de kinderen een heel eind gekomen zijn. Ze vertellen hoe 't allemaal gaat, wat ze moei lijk vinden, waarom het wel eens fout gaat, we hebben gewoon een praatje. Overigens kwa men - met goedkeuring van de bisschop - niet alleen de katholieken, maar ook de hindoes, protestanten en muslims om eens te praten en om gezegend te worden! Met Kerstmis, Pasen, Palmzondag, Witte Donderdag, Goede Vrijdag en andere grote feesten maken we er echt een feest van. Met Kerstmis is dat voor de mensen wat gemakke lijker, omdat ze dan geld hebben om feest te vieren (er is dan net regen geweest, dus werk en dus feest!). Met Pasen is er geen werk en daar om geen geld; moeilijk om een feest te maken, ’t Afgelopen jaar is dat toch aardig gelukt. We r-tj PAGINA 9 schien hoeft dat van U allemaal niet, maar voor ons is het uitgegroeid tot ’n hele spontane viering van die dagen. Natuurlijk kun je dat niet elke dag doen. Op de gewone dagen probeer je om ’t toch aan trekkelijk te houden. Zoveel mogelijk de men sen erbij betrekken: ze doen zelf de lezingen, ze schrijven voorbeden, we zingen (liefst zoveel mogelijk), we leggen ’t vredesteken uit en pro beren ’t zo meer zinvol te maken, we halen ie dereen in de buurt van het altaar, als we com munie uitreiken zeggen we de naam van de per soon aan wie we communie geven erbij, we le ren (tijdens de eucharistie) nieuwe liedjes, enz. Na de communie beginnen we te zingen; dat hoeven we niet te organiseren; iemand zingt en de rest volgt; we zingen zoveel liedjes als we willen; als er niemand meer wil zingen gaan we verder. We proberen jaarlijks om wat dieper in te gaan op het geloof van de mensen en wan onszelf. We hebben bv. een bijeenkomst voor kate- chisten die een dag of vijf duurt. We praten dan over ons werk, kijken wat beter kan of wat we kunnen veranderen, proberen bepaalde dingen uit en bepraten wat we er van vinden. Er is ook een jaarlijkse bijeenkomst voor kin deren (de eerste keer 150 kinderen en dan tien dagen lang), vooral een voorbereiding op de Eerste Communie, ook een gelegenheid om nieuwe liedjes te leren, proberen om ’t idee van christelijke samenleving wat duidelijker te ma ken, iets voor elkaar overhebben, samen wer ken, samen een spel doen, en zoal meer. We willen ook bijeenkomsten gaan houden voor gezinnen; uit elk dorp komen dan een paar ge zinnen die we willen opleidien tot een soort ba sisgemeenschappen, zodat je in elk dorp een hechte kern krijgt, mensen die iets meer weten van christen-zijn, mensen die dat willen probe ren over te brengen aan de rest van het dorp. Dit zijn zomaar een paar voorbeelden van wat we doen, voorbeelden van wat we proberen, er zijn er nog veel meer. Misschien zegt U dathet allemaal maar simpel en primitief is; dat klopt ook; we werken met een kerk-in-de-groei, een kerk die nog maar net aan ’t ontkiemen is, een kerk die nog een eigen gezicht moet krijgen. We zoeken en we zullen het langzamerhand wel vinden; er is werk aan de kerk en daar zijn we mee bezig. In het volgende artikeltje vertel ik U iets over de ziekten die we daar dagelijks krijgen, de meest voorkomende ziekten, en wat we daar zoal aan kunnen doen, zowel thuis als in het ziekenhuis. zijn begonnen met een grote processie op Palmzondag. De mensen zien graag iets. We hebben een paard geleend (een ezel is daar te min), iemand als Christus op het paard gezet, twaalf kinderen verkleed als apostelen, kinde ren die lakens voor ’t paard legden waar ’t dan over moest lopen, grote palmtakken en uitbun dige zang! ’t Was prachtig en we hebben dan ook een erg lange processie gehad - méér dan i iif "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 A.s. donderdagavond 13 november om 20.00 uur gaat de nieuwe EHBO cursus van start met 30 nieuwe cursisten. De personen, die zich voor deze cursus hebben opgegeven verwachten wij dan om 20.00 uur in het Wit Gele Kruis gebouw. Natuurlijk rekent het bestuur dan ook op al onze gediplomeerde leden, deze kunnen op de lesavonden de E.H.B.O. praktijk en theorie nog eens ophalen en tevens een handje helpen 7 V een uur! Op Witte Donderdag hadden we weer dezelfde twaalf apostelen voor de voetwassing. Op Goede Vrijdag een kruisweg langs de straat; een heel eind gelopen met een echt groot kruis, ’n als Christus verkleede jongen met veel bloed (rode inkt) en een doornen kroon, de apostelen in de achtergrond. Wat er zo in die feestdagen gebeurd is vergeten die mensen nooit - ze hebben iets gezien. Mis- I 1 Tussen 18.00 en 21.00 uur is de tentoonstelling te bezichtigen. Plaats: de Burgerzaal van het gemeentehuis. Zondag 16 november: Tentoonstelling in verband met het afscheid van Theo Raaymakers naar India. Tussen 11.00 en 14.00 uur is de tentoonstelling te be zichtigen. Plaats: de Burgerzaal van het ge meentehuis. De evenementen welke U geplaats wilt zien on der ’’Dorpskalender” gelieve U door te geven aan: Gemeente-sekretarie, afd. Sociale Zaken en Welzijn, dhr. B. Raaymakers, tel. 04243 -1235, toestel 31. Met vriendelijke groet, Bestuur E.H.B.O.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 9