Jan en Anna van Elderen: 15 15 18 19 !5 19 19 19 18 18 9 Terugblik op 40-jarige huisartspraktijk I I het gouden paar aan de Oisterwijkseweg 9 9 I J 1 I h I Een mooi woord Missiejenaris 1 I b i I ’Hi ‘1 WML vervolg op pag. 3 had dan ook een duidelijke aanloopperiode nodig. Na de overname van de praktijk van Dr. Schrader sr. ging het allemaal wat vlotter. Hij begon zijn visites op een fiets, stapte over op een motor, maar vertelt niet zonder trots dat hij twee weken na de bevrijding al een dumpauto te pakken had, die hij zolang heeft uitgereden tot er een nieuwe auto aan zat. Reeds een hele poos gonst het gerucht door Moergestel: ’’Dokter van Delft houdt er mee op”. Geruchten, en zeker geruchten die gonzen, gaan altijd over personen die op een of andere manier aan de weg getimmerd hebben en die een opvallende plaats in de gemeenschap hebben ingeno- men. Wat dat betreft gonsde het gerucht over het aanstaande afscheid van "van Delft” zeer te recht. Veertig jaar lang was dokter van Delft senior in touw en op pad voor griepjes en pijntjes, maar ook voor het grote verdriet en het langdurige lijden dat in iedere gemeenschap rondwaart. En vooral de mensen die hem in deze laatste situaties hebben leren kennen, dragen hem diep in hun hart. - ff i Ze sluiten de rij Gouden Bruiloften voor het jaar 1980, Jan en Anna van Elderen, Oisterwijkseweg 26. Op donderdag 20 november a.s. vieren ze op grootse wijze hun 50-jarige echt verbintenis, maar daarover later in dit artikel meer. Huisartsenpraktijk was zwaar. Ook in de huisartsenpraktijk is in de loop van 40 jaar veel veranderd en verbeterd. Veertig jaar geleden waren er nog maar weinig tele foons en weinig auto’s, waardoor de acute be reikbaarheid van de arts veel moeilijker was. Ziekten als kinkhoest, pokken en longontste king waren veel gevaarlijker dan nu en kwa men veel meer voor. Bevallingen werden bijna uitsluitend door de huisarts gedaan. Er waren jaren bij van 80 tot 100 bevallingen, en het merkwaardige bij bevallingen is dat baby’s een duidelijke voorkeur hebben voor de nacht. Hij herinnert zich ook nog dat er in 1951 of 1952 een ernstige pokkenepidemie heerste en heel Moergestel moest worden ingeënt. Dat was een heel karwei, maar hij kreeg toen wel assistentie van mevrouw Dijker. Van de laatste dagen voor de bevrijding herin nert hij zich nog een spannende gebeurtenis. Ze lagen toen met een hele groep mensen in de kelder van het Broothuys. De geruchten gingen dat de bevrijders al in Spoordonk waren. Laat in de avond komt er een man zenuwachtig bin nen omdat zijn buurvrouw moest bevallen, er gens op de Oirschotseweg. Dokter van Delft vervolg op pag. 3 ,1. - l 1 S°I-IDARITEIT o Jan van Elderen werd geboren op 7 april 1904, Rootven 9 was het adres (tegenwoordig Bouti que Barbara). Hij zal 3 jaar geweest zijn toen men verhuisde naar Tilburgseweg 4. Het is ook op dit adres geweest dat hij de oorlog ’14-’18 meemaakte. Kort daarop, 1919, ver huist het gezin van Elderen naar, zoals het in de volksmond heette: ’’Den Bult”. De lagere school volgde Jan, net zoals zijn leeftijdgeno ten, aan de Schoolstraat. Hij kent ze nog, de ’’misters”. In die tijd zat je nog twee jaar bij dezelfde. Meester Hertzig (le en 2e klas), meester Mulders (klas 3 en 4) en meester Fick (5e en 6e klas). Hij was 12 jaar toen hij de stoute schoenen aantrok, zowel letterlijk als figuurlijk, en ging te voet werken in Oisterwijk bij Schoenfabriek Roosen-de Bakker. Later, in 1920, moest Jan weer gaan leren. Zijn baas stuurde hem naar de Avondschool in de Kerkstraat in Oisterwijk. Naderhand ging hij aan het zwerven (van Gils, Een gesprek met dokter van Delft senior is vlug gearrangeerd. Klokke acht precies - we krijgen er een compliment voor - gaat de bel in de hal over en laat de dokter ons binnen. Nu eens een keer niet in de spreekkamer, maar in de rustie ke huiskamer, waar het open haardvuur een behaaglijke warmte uitstraalt. Het heeft er wel iets weg van een museum. Alle stijlen van de schilderkunst - behalve de zeer moderne - zijn er vertegenwoordigd. En opvallend prijkt een prachtige orchidee - eigen kweek - op een sub tiel tafeltje. Mevrouw van Delft schenkt ons een kopje geu rige koffie in, en het gesprek komt vanzelf op gang. Als piepjong arts naar Moergestel. Dokter van Delft is geboren en getogen in Waalwijk, waar zijn vader tekenleraar was. Hij volgde het gymnasium in Den Bosch en studeerde medicijnen in Utrecht. Op 30 juni 1939 studeerde hij af en moest meteen als offi cier van gezondheid onder dienst. De meida gen van 1940 was hij gestationeerd in Dor drecht. Na zijn ontslag uit een. korte krijgsge vangenschap keek hij uit naar een artsenprak tijk. En zo kwam hij als eerste gemeentearts in Moergestel. Aanvankelijk woonde hij in het Broothuys, maar reeds in 1949 kwam zijn huidige woning met praktijk gereed. Als buitenstaander denk je dat zo’n eerste arts in een gemeente wel met zijn neus in de boter zal vallen, maar dat was heus niet waar. Er waren wel vier artsen van buiten Moergestel die hier praktijk uitoefen den, en op het gebied van de huisarts verande ren de mensen niet zo gauw. Dokter van Delft Cevabo, enz.). ”Wie ut mist betolde, daor ging ik naor toe”, zegt Jan. Hij kwam op een keer thuis (’t was nog voor zunne trouw) met ’n loonzakje van ’n andere baas. Hij had er thuis niets van gezegd, maar was tóch van werk veranderd. In 1932 komt hij terecht bij Berkel- mans. Hij blijft er 14 jaar om tenslotte in 1946 te beginnen bij van Bommel. Daar is hij geble ven tot aan zijn pensioen in 1969. Jan heeft ook z’n vrije tijd altijd nuttig weten te besteden. Zo was hij jarenlang penning meester van de Werkliedenvereniging, sekreta- ris van St. Willibrordus, zat bij Berkelmans in de Ondernemingsraad, was penningmeester van de voetbalvereniging M.V.C. en was liefst 30 jaar lang lid van de harmonie, of eigenlijk gedeeltelijk ook fanfare, want samen met o.a. Sjef van de Wouw maakte hij de overgang mee. Vanwege z’n gebit is Jan noodgedwon gen moeten stoppen met musiceren en z’n vrouw was er wat blij mee. ”Ze kwamen nooit naar huis”, zegt ze. Jan heeft echter z’n sporen zéker verdiend voor de Buurtvereniging van de Oisterwijkse weg. Als grondlegger en ook als bestuurslid stond hij altijd paraat, en samen met Goris Janssen, Piet Schilders en Jo Schepens heeft f' 1 Leerlingen moeten solidair zijn met de leer lingen, arbeiders met de arbeiders, wij met de armen en onderdrukten..., en ook de agent van de Mobiele Eenheid rekent op de solidariteit van zijn kollega, de dealer gaat uit van de solidariteit van zijn kollega-drug- handelaren, de docent vraagt solidariteit aan zijn mede-docenten. Een mooi woord: solidariteit. Een ander mooi woord: soli dair. Maar op zich zeggen die woorden he lemaal niets. Want ten eerste: met wie ben je solidair? Met degenen die toch al de macht hebben, of met degenen die de klap pen krijgen? En ten tweede: waarom ben je solidair? Omdat je er nooit slechter op kunt worden, of omdat je je werkelijk bij ie mands lot betrokken weet? Het klinkt prachtig als je die woorden ge bruikt: ’Ik? Natuurlijk ben ik solidair.... Natuurlijk kun je op mijn solidariteit rekenen....’ Maar ze betekenen niets, als je niet duidelijk maakt met wie en waarom je solidair bent. Om U te helpen: Lees de pagina over onze missionaris Theo Raaymakers en India. De Werkgroep Missie, Ontwikkelings- en Vredeswerk. INA 8 A r Jodocus. f Ge zét jonk, en ge mént dègge alles nog kunt, ge vuu/t aandermans ermoej as ège; ge denkt: tis de meense in Holland gegund, mar daorgènts zón zut ók moete krège! Dan gaode op stap meej un grots ideaol, meej Gods woord as oew liefste bagage: ge zwoegt meej gewontes, ge ploetert meej taol, en ge denkt: waar ut toch mar un rage? Ge komt vur un wél naor oew baokermat trug; ge wordt er verwend en bewonderd. Mar al dieje luux, dé vervi/t ok wir vlug: ge wilt weg, want ge vuu/t oe bedonderd. Ge leerde de kènder un Indias Hed; ge prikte en schreeft over missie. Onzen Bart zeej: tis nét of ge Jezus ziet! Die meej die veul haor, kèk, dè is ie! Ge gaot meej de kaauw naor de wèrmte toe, mar ge brocht hullie wèrmte hier hinne. Vur jou geldt Gods woord as un heilige koe: Verlies veul, om de wereld te winne! Voor Pater Raaijmakers, bij zijn 2e vertrek naar de missie van India. WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 5e Jaargang - Nr. 166 Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. 1.! t r v t1- T».- moeraestet - i nl 1 1 i o 1 V ■-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1