Knagende 350 kostgangers 5.- DEN BOOGAARD MOERGESTEL K.V.O.-BAL I 11 h L I I i’L?'. jLmI ijl M VISHANDEL PIERRE JANSSENS LEKKERBEKJES H kf "THE PARTY STARS" ZURE HARING 400 gram I k Menclub Postkoets De kinderen en het onderwijs in India ”De ’L» sF Vrijdag 7 november a.s. 1 I Zwarte rat of Bruine rat SOLIDARITEIT met muziek van Aanvang 20.00 uur. I I I tl F *i ’UI 1 i i4 PAGINA 5 It k Er zijn vele dingen te doen in ontwikke- voor kinderen éèn van de voornaamste dingen Theo Raaymakers. ■v Past. Minorettistraat 11 - Goirle Telefoon 013 - 341740 500 gram warm gebakken verse van 6.- voor MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 Fijn weer, veel publieke belangstelling, en een mooie oriëntatierit. Onder al deze omstandig heden, streden zondag 26 oktober 10 aanspan ningen om een van de eerste drie prijzen. De eerste prijs werd gewonnen door mej. Lili an van Beek te Enschot. De tweede prijs ging naar de heer Mudde te Enschot en de derde prijs naar Ad v.d. Hoven uit Loon op Zand. Zondag 23 november staat er een behendig- heidswedstrijd op het programma, waarvan de start is om 11 uur op het landgoed van J. van Esch, Spoordijk 7 te Enschot. Zondag 28 december wordt er een snertrit ver reden. Nadere gegevens hieromtrent volgen nog. Inlichtingen omtrent de menclub ”De Post koets” kunt U inwinnen bij: C. Happel, Burg. Danislaan 46 te Enschot, tel. 013-331467. E. Bisschoff, Dr. Bolsiuslaan 4 te Oisterwijk, tel. 04242-2498. J. v.d. Mee, Wildemanstraat 7 te Oisterwijk, tel. 04242-2969. 1 wI v I J zouden zien. Die kinderen gaan nu gewoon in het dorp naar school en voor de rest van de tijd wonen ze bij ons. Eten, drinken, kleren, boe ken, pennen, potloden, inkt, schriften, leien, griffels, medicijnen, alles was die kinderen no dig hebben wordt door ons verzorgd. Het is niet zo dat alles zo maar voor niks is, er wordt ook een kleine jaarlijkse bijdrage van hen ver wacht. Anders wordt zo’n tehuis een gemakke lijke manier om vanje kinderen af te komen. Kinderen zijn in ontwikkelingslanden vaak het eerst de dupe van de ellende. Hoe groot is het sterftecijfer niet onder kinderen ten gevolge van een gebrek aan voedsel en medicijnen? Hoeveel procent van de kinderen in ontwikke lingslanden gaan er eigenlijk naar school? Hoevelen van hen hebben een kasn om het straks wat beter te krijgen dan hun ouders nu? Je ziet dit soort zaken vaak op de televisie, er zijn ook allerlei hulpprogramma’s, maar toch dneken we er maar weinig ove rna. Dat is ei genlijk met alle problemen uit ontwikke- linslanden zo: de mensen hier willen wel hel pen, en doen dat ook, maar voor de rest blij ven de problemen natuurlijk toch ver van je af staan. Ik geloof dat het onderwijs en de zorg is waar we ons mee bezig moeten houden. Na tuurlijk, er zijn ook andere zaken: huizen bouw, putten voor drinkwater, voedsel voor rampgebieden, noem maar op. Maar we moe ten werken aan de basis, zorgen dat ze straks zelf vooruit kunnen komen, niet alleen maar lapmiddeltjes voor een poosje. Er moeten daarom, om wat voorbeelden te noemen, klei ne landbouwprojecten komen, opleidingen voor timmerlui, metselaars, kleermakers en andere beroepen, kleine industrieën, etc. Maar zeker ook onderwijs. Niet dat we van iedereen intellectuelen willen maken, daar zijn toch geen banen voor. Maar wel dat we willen pro beren om onderwijs meer vanzelfsprekend te maken, niet alleen maar voor mensen die rijk en bevoorrecht zijn door bijvoorbeeld caste. Toen ik in m’n nieuwe plaats kwam vroeg de Bisscheop me dan ook om een tehuis te begin nen voor kinderen. Het eerste jaar waren er dat negenentwintig, het jaar daarna bijna tachtig. Sommigen van hen zijn weeskinderen, er zijn kinderen van erg arme families, kinderen die ver van school wonen; het zijn hindoes, muslims, protestanten, katholieken, parias en castemensen. Van alles bij elkaar, maar wel al lemaal kinderen die anders nooit ’n school me van het middel gedurende 3-4 achtereenvol gende dagen (een huismuis en zwarte rat na 7 a 10 dagen). Maar het lijkt mij het beste dat uw adres aan onze buitendienst wordt doorgegeven. De voorlichtingsambtenaar komt dan wel na te lefonische afspraak met de gemeentelijke onge- diertebestrijder bij U om één en ander te bespre ken en om in overleg met U de nodige bestrij dingsmaatregelen te treffen”. Ratten? Informeer bij de gemeente. In het algemeen moet men er natuurlijk het hele jaar op bedacht zijn dat ratten in en om huis kunnen komen en altijd geldt de slogan: ’’Rat ten niet lokken”! Maar juist nu, in de winter is verscherpte waakzaamheid nodig. Doe dus mee. Meldt het zien of vermoeden van de aanwezig- heid van ratten aan uw gemeente. Winter voor de deur, ratten ook? Als de winter is aangebroken en het land bar en kaal is, zijn de voedselvoorraden voor de ratten in het veld ook schaars. We bedoelen dan de bruine ”riool”rat of waterrat. Armoe is troef voor de bruine rat en zijn omzwervingen op zoek naar voedsel strekken zich steeds verder uit van zijn vaste standplaats. Komt hij op zijn omzwervingen in woningen, boerderijgebou- wen e.d. schuilgelegenheid en voedsel tegen, dan zal hij zich daar snel permanent vestigen. De bruine rat heeft een zeer groot aanpassings vermogen. Hij zwemt goed, klimt goed, kan overal wonen en eet alles! Zijn voedselkeuze is onbeperkt, hij lust zowel vlees als vis, groente en fruit, afval en kadavers. Zijn vacht past zich aan bij de luchttemperatuur van zijn woonge bied. Gezondheid. Door zijn verblijf in water, riolen, op vuilnisho pen, enz. werd de bruine rat in de loop der tijden met een groot aantal inwendige en uitwendige parasieten geconfronteerd, waar hij betrekkelijk weinig of geen hinder meer van ondervindt. Door zijn snelle vermeerdering, een aantal gene raties per jaar, is hij in staat gebleken tegen be paalde ziekten een immuniteit op te bouwen. Daardoor is hij een potentieel gevaar voor de ge zondheid van mens en huisdier. Bekend zijn het overbrengen van b.v. de Ziekte van Weil, para- tyfus, rattenbeetziekte, varkenspest, mond- en klauwzeer, etc. Reden waarom het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, afde ling Bestrijding van ongedierte in Wageningen voorlichting en adviezen geeft hoe de bruine rat doelmatig dient te worden bestreden. Daarbij is niet alleen de verdelging van belang, doch ook de wering. Dat wil zeggen, men dient er voor te zorgen dat er geen voedsel voor de dieren bereikbaar is. Overbodig eten moet niet achteloos worden weggeworpen en is, evenals overdadig gestrooid voer ’’voor de vogels” in dien dit 's nachts blijft liggen, voor de ratten. Verder moet worden voorkomen dat ze gebou wen kunnen binnendringen via kapotte riool buizen, gaten voor doorvoer van leidingen, te grote ventilatieopeningen van de spouw, etc. Ratten voeren. Een veelgehoorde klacht in Wageningen: ’’Meneer, ik heb zo’n last van ratten. Ik bestrijd ze al een paar maanden, maar ik kom er niet van af. Er wordt goed van het bestrijdingsmid del gegeten, het lijkt wel of ik ze zit te voeren. Ze zitten nu overal, eerst in de kelder, maar nu ook op zolder tussen de plafonds en beschietin gen. Daar hoor je ze rennen en rommelen”. Afdeling Bestrijding van Ongedierte: ”Hoe heeft U geprobeerd ze te bestrijden?”. ”Met een busje van de drogist, haver met warfa rin was dat”. Afdeling Bestrijding van Ongedierte: ’’Mis schien weet U het al, omdat U het etiket van het middel goed gelezen heeft, maar ik wil nog even de gedachten bepalen; warfarin is een anti- bloedstollingsmiddel en is pas na een paar dagen dodelijk. Een bruine rat sterft meestal na opna- De kinderen gaan dus in het dorp naar school, een lagere en middelbare school van de rege ring. Dan moet je daarbij niet te veel denken aan scholen hier, want het onderwijs is nog erg gebrekkig: een Engelse leraar die geen Engels kent, antwoorden voor examens worden door leraren op het bord voorgeschreven (en zelfs dan zijn er nog die zakken), alles moet letter lijk van buiten geleerd worden, een gebrek aan boeken, enz. Ik gaf zelf wat bijlessen, o.a. in Engels, aardrijkskunde en rekenen. Ook bij de studie moet ik zijn, zorgen dat ze wat doorwer ken. Thuis komt er dat vaak niet van omdat de ouders dikwijls geen interesse hebben, en meestal is er geen licht in huis om bij te stude ren. Iemand die niet meekan met de studie moet al vlug weg, want er zijn zovelen anderen die hun plaats in willen nemen. Het zijn niet al lemaal studiekoppen, maar in elk geval leert men lezen en schrijven en krijgt men een inte resse in de school, een inzicht dat scholing be langrijk is. Hun eigen kinderen zullen ze straks gemakkelijker naar school sturen. Sommigen kunnen we van ons uit doorsturen naar een opleiding voor timmermans, kleermaker of mechanicien. En ze leren in zo’n groep ook het belang van een gemeenschap, het iets overheb ben voor elkaar, samen een spel doen, caste een beetje vergeten etc. lingslanden, maar voor ons is onderwijs en zorg voor de kinderen erg belangrijk: de jeugd heeft de toekomst! Er zou nog veel meer over te schrijven zijn; dat komt misschien een ande re keer nog. Volgende keer vertel ik U het een en ander over wat je zo in een nieuwe plaats kunt veranderen en aanpassen wat de kerk be treft. Tot volgende keer! Een grote pot van 4.50 voor Waarom zo'n onderscheid? Een rat is loch een rat? Ja, ongeacht de kleur zijn ze schadelijk, ge vaarlijk en onhygiënisch. Toch zijn er wel belangrijke verschillen. De zwarte ral is slanker, en kleiner dan de bruine rat en is van oorsprong een in bomen levend dier. Komt hij dus in woningen of andere gebouwen of aan boord van schepen voor, dan vind je hem in hogere regionen, op zol ders, e.d. Deze rattensoort komt niet zeer algemeen in ons land voor, maar altijd is de mogelijk heid aanwezig dat hij uit andere landen wordt ingevoerd of verspreid wordt vanuit bijvoorbeeld havengebieden. Een enkele maal wordt een ”ratten”-klacht door de Afdeling Bestrijding van On gedierte al als telefonische melding gesignaleerd als "zwarte ratten"-klacht. Het kennen van dil onderscheid is van belang, omdat de zwarte rat. evenals trouwens de huismuis, minder gevoelig is voor de "geijkte" bestrijdingsmiddelen op basis van warfarin. Dus lukt de bestrijding van ratten of muizen na één of twee weken niet volgens verwachting, trek dan aan de bel bij gemeente of Af-' deling Bestrijding van Ongedierte. Liever nog, schakel meteen een goed onderlegde gemeentelijke ongediertebestrijder in.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 5