I M HENK SCHEPENS Henk Schepens tweewielers Algemene informatie over baarmoeder halskanker en het bevolkingsonderzoek Baarmoederhals GEMEENTE MOERGESTEL Jacht Kerkeindsche Heide Moergestel HINDERWET HINDERWET - - IMEKBKg De langzame groei van deze soort kanker maakt het mogelijk om de tijdsduur tussen de uitstrijkjes (’momentopnamen’) op een periode van drie jaar te stellen. Het valt te verwachten, dat in de toekomst dergelijke bevolkingsonderzoeken door de huisarts zelf zullen worden verricht. Voorwaarden hiervoor zijn: kleinere praktijken (huidige overbezet ting, tijdgebrek); degelijke organisatie; aanpassing van laboratorium-capaciteit; Conclusies: 1. baarmoederhalskanker is betrekkelijk makkelijk op te sporen; 2. baarmoederhalskanker is, mits vroegtij dig ontdekt, voor lOO’Vo te genezen door een vaak kleine ingreep; 3. het eerste uitstrijkje is slechts een grove zeef want 1 op de 20 vrouwen zal voor na der onderzoek moeten terugkomen. De baarmoeder hangt als een kleine omge keerde peer boven in de schede van de vrouw. Het smalle gedeelte van deze holle peer noemt men de baarmoederhals. Daar waar bij de peer het steeltje zit, zit bij de baarmoeder de opening: de baarmoeder- BROMFIETS- EN RIJWIELHANDEL TEL. 04243-1282 MOERGESTEL mond. De kanker waar het bij dit onderzoek om gaat komt juist in het onderste gedeelte van de hals voor, juist achter de baarmoeder- mond. Wat is kanker? Kanker is het eenvoudigst te omschrijven als ’een uit de orde gelopen groei’. Groei is namelijk heel normaal; ons hele leven door. Voortdurend wordt ons weefsel vervangen: oude cellen worden afgebroken en door nieuwe jonge cellen vervangen. Zo worden bijvoorbeeld, alle bloedcellen eens in de zes weken ’ververst’. Deze drie mogelijkheden tot oproepen vor men samen 5,5% van de onderzochte vrou wen. Dit betekent, dat méér dan één op de twin tig vrouwen een oproep zal krijgen om het uitstrijkje over te laten maken, (al of niet na voorafgaande medische behandeling). Wanneer een vrouw een oproep krijgt voor herhaling is daarmee beslist nog geen reden voor onmiddellijke paniek. Het eerste onderzoek werkt als een grove zeef; nader onderzoek is vaak nodig. Wat gebeurt er met de vrouwen waarbij cel len werden gevonden die het nodig maakten nader onderzoek te doen? (de hierboven ge noemde groep van circa 1,5%). Op 10.000 vrouwen in een onderzoek (Cyt- U-Universitair) werden in de groep c 150 vrouwen aangetroffen. Deze werden door hun huisarts een tweede maal uitgestreken en eventueel een derde of vierde maal, waarbij in 40 gevallen geen af wijkingen meer werden vastgesteld. De overgebleven 110 werden naar een gy naecoloog verwezen, die bij nader onder zoek bij 55 vrouwen geen afwijkingen meer vond. De andere 55 werden in een ziekenhuis op genomen. Hiervan werd bij 40 vrouwen een operatie en/of bestraling toegepast en bij 15 was een kleine operatie (de zogenaamde conisatie) voldoende. Samenvattend: 55 per 10.000 vrouwen in de leeftijdsgroep van 35-55 jaar bleken kanker te hebben. Dat is ongeveer 1 200. Alle hierboven genoemde cijfers zijn ont leend aan een onderzoek door het Labora torium van Cyt-U-Universitair, (te Utrecht) dat in de jaren 1970-1973 wérd'verricht in een 16-tal gemeenten en waarbij zo’n 38.000 vrouwen werden onderzocht. Afgaande van deze cijfers is het te verwach ten, dat bijvoorbeeld in een regio, waar 75.000 vrouwen in de leeftijdsgroep 35-55 jaar worden uitgestreken, een 450 gevallen zullen worden gevonden. Bij een groot gedeelte ervan zal de kanker nog in een ’’pril begin” zijn. Door een een voudige behandeling kan deze dus worden genezen. t'HiO Dat vervangen van oude cellen door nieuwe gaat ons hele leven door. Wanneer nu plaatselijk ’wildgroei’ optreedt - de groei zich dus niet meer aan de plaatselijke orde, vormen en lijnen stoort -, noemt men dat tumorvorming. Groeit dit nieuwe weefsel echter andere weefsels binnen - invasie groei - dan spreekt men van kanker. Er zijn kankersoorten die snel groeien, andere groeien langzaam. De baarmoederhalskanker groeit zeer lang zaam. Tussen het prille begin en de eigenlij ke invasiegroei ligt 8 tot 10 jaar. Deze opmerkelijke eigenschap is één van de peilers waarop het bevolkingsonderzoek steunt. Hoe vaak komt baarmoederhalskanker voor? In de leeftijdsklassen 35-55 jaar komt baar moederhalskanker ongeveer 1 op 200 vrou wen voor. (5,5 per 1000 vrouwen). Welke leeftijdsgroepen komen voor het on derzoek in aanmerking? Mede op advies van de Gezondheidsraad bepaalde de Staatssecretaris van het Mi nisterie van Volksgezondheid en Miliehy- giëne, dat alle vrouwen tussen 35 en 55 jaar voor dit onderzoek in aanmerking komen. Voor deze groep wordt dan ook een subsi die ontvangen. Vrouwen buiten deze leeftijdsgroep kunnen zich - zo zij dat willen - op eigen kosten bij hun huisarts laten onderzoeken. Hoe is deze kankersoort te behandelen? Bij ontdekking bestaat de behandeling af hankelijk van de grootte van de kanker uit: óf het wegnemen van een kegelvormig stuk je weefsel uit de baarmoederhals, óf bestraling; óf het wegnemen van een groter stuk van de baarmoederhals; óf het wegnemen van de gehele baarmoe der. Bij ontdekking in een vroeg stadium volgt als regel 100% genezing. In latere stadia hangt deze van de gepotte van de uitbreiding af, maar over het alge meen is de prognose ervoor heel goed te noemen. Hoe gaat het onderzoek in zijn werk? De baarmoederhals en -mond zijn gemak kelijk te onderzoeken. - met een speculum (sperder) wordt de schede open gehouden zodat de onder zoekster de baarmoedermond kan zien; - met een houten spateltje wordt een weinig slijm-weefsel van de baarmoedermond en het inwendig-voorste gedeelte van de hals uitgestreken; - dit afstrijksel wordt op een glaasje uit gestreken en door middel van een vloeistof gefixeerd. - in een laboratorium wordt met de micro scoop beoordeeld of er in dit uitstrijkje cel len aanwezig zijn, die er op duiden dat er kankergroei is of te verwachten zou kunnen zijn. Waarop berust het onderzoek? De drie peilers waarop het bevolkingson derzoek rust: a. makkelijk te ontdekken; b. langzame groei; c. makkelijk te behandelen, met goede prognose. Deze drie zaken maken het de moeite en de kosten waard om de zaak grootscheeps aan te pakken. Gang van zaken De oproep om op een bepaald tijdstip te verschijnen gebeurt door de afdeling bevol king van de gemeente van inwoning. Bij het onderzoek zélf zijn wachttijden mi nimaal. Meestal staat men na een kwartiert je al weer op straat. Voor de opgeroepen vrouw bestaat de mo gelijkheid om telefonisch een andere af spraak te maken. (telefoonnummer op oproepkaart). Op dit nummer kan men ook nadere inlich tingen krijgen. Enige weken na het onderzoek ontvangt de huisarts de uitslag. Voor de vrouw geldt na een periode van in principe 3 weken: ’geen bericht - goed be richt’. De vrouw moet goed beseffen, dat alleen dit (kleine) gedeelte van haar lichaam wordt onderzocht. Een goede uitslag hierover zegt niets over haar algehele gezondheid. Wordt de vrouw naar het spreekuur van haar huisarts verwezen, dan zijn daardrie mogelijke redenen voor: - a. bij circa 1,5 is het uitstrijkje mislukt, de kwaliteit onvoldoende om het goed te kunnen beoordelen; - b. bij circa 2,5% is er een ontsteking in de schede, die eerst door de huisarts moet wor den behandeld, (het uitstrijkje is dus mo menteel niet te beoordelen). Na de behan deling zal de huisarts zelf een nieuw uit strijkje maken; c. bij circa 1,5% worden er cellen gezien, die nader onderzoek nodig maken. "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 PAGINA 5 U I Rijwielen vanaf f 279,- Een gedeelte van de Kerkeindsche Heide ter grootte van circa 93 ha is reeds jaren als jachtterrein verhuurd. De thans lopende verhuur loopt af per 1 juli 1981. Ons Kollege geeft er de voorkeur aan het jachtterrein in de toekomst te verhuren aan inwoners van deze gemeente. Wij stellen daarom Moergestelnaren in de gelegenheid om vóór 15 november a.s. een bod per jaar te doen voor het genot van de jacht. Opgemerkt wordt dat de te sluiten overeenkomst een geldigheidsduur zal hebben van 6 jaren. De inschrijving dient bij brief te geschieden waarin dan tevens opgave gedaan moet worden van de diploma's waarover men terzake beschikt. Om daadwerkelijk tot jacht over te gaan zal men bovendien in het bezit moeten zijn van een jachtakte. De politie kan daarover informatie verstrekken. Moergestel, 22 oktober 1980. Burgemeester en Wethouders van Moergestel, De Burgemeester, J.B.S. ter Veer, de Sekretaris, A.P.A. de Rouw. MERKRIJWIELEN Gazelle, Batavus, Peugeot, Sparta, Motobecane, Kinder- rijwielen enz. enz. BROMFIETSEN Zündapp, Kreidler, Yamaha, Peugeot, Puch Maxi, Moto becane enz. enz. Burgemeester en Wethouders van Moergestel maken bekend dat op 19 september 1980 bij hen een aanvrage is ingekomen van M.C. Roozen, Stokske 3, 5066 MC Moer gestel, om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundveehouderij en varkensmesterij annex mestopslag waarin een elektromotor met een vermogen van 0,4 KW gebezigd zal worden op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel sektie B nr. 2374 gedeeltelijk, plaatse lijk bekend Stokske 3. De aanvrage en andere daarbij behorende bescheiden liggen vanaf heden ter gemeen- tesekretarie Afdeling Algemene Zaken ter inzage tijdens de kantooruren van 08.30 uur tot'12.30 uur en van 13.15 uur tot 17.00 uur. Tijdens de termijn waarbinnen gemotiveerde bezwaren kunnen worden ingebracht, te weten vanaf heden gedurende een maand, liggen bovenbedoelde stukken eveneens ter inzage in de Openbare Bibliotheek, Kloosterlaan 32a te Moergestel elke vrijdag van 17.00 tot 20.00 uur. Desgewenst kan een mondelinge toelichting op de aanvrage worden verkregen. Tijdens bovenbedoelde bezwarentermijn kunnen de bezwaarschriften - die gemoti veerd moeten zijn - bij ons Kollege worden ingediend. De mogelijkheid bestaat voor de indiener van het bezwaarschrift het schriftelijk verzoek te doen dat zijn persoonlijke ge gevens niet worden bekendgemaakt. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens de te houden open bare zitting op 11 november 1980 om 11.00 uur in het gemeentehuis van Moergestel, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de aan vrage tussen het bevoegde gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Volledigheidshalve wordt opgemerkt dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op bovenomschreven wijze alsmede een ieder die kan aantonen dat hij daartoe redelijker wijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid worden gesteld om bezwaren tegen het ontwerp van de te nemen beschikking in te dienen. Moergestel, 22 oktober 1980. Es'jrgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J.B.S. ter Veer, de Sekretaris, A.P.A. de Rouw. Burgemeester en Wethouders van Moergestel maken bekend dat op 12 september 1980 bij hen een aanvrage is ingekomen van C. Roozen, Stokske 5, 5066 MC Moer gestel om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundveehouderij en varkensmesterij annex mestopslag waarin twee elektromotoren gebezigd zullen worden met een gezamenlijk vermogen van 0,7 KW alsmede een 500 litertank voor dieselolie en een 600 litertank voor H.B.O. op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel sektie B nr. 2374 ge deeltelijk, plaatselijk bekend Stokske 5. De aanvrage en andere daarbij behorende bescheiden liggen vanaf heden ter gemeen- tesekretarie Afdeling Algemene Zaken ter inzage tijdens de kantooruren van 08.30 uur tot 12.30 uur en van 13.15 uur tot 17.00 uur. Tijdens de termijn waarbinnen gemotiveerde bezwaren kunnen worden ingebracht, te weten vanaf heden gedurende een maand, liggen bovenbedoelde stukken eveneens ter inzage in de Openbare Bibliotheek, Kloosterlaan 32a te Moergestel elke vrijdag van 17.00 tot 20.00 uur. Desgewenst kan een mondelinge toelichting op de aanvrage worden verkregen. Tijdens bovenbedoelde bezwarentermijn kunnen de bezwaarschriften - die gemoti veerd moeten zijn - bij ons Kollege worden ingediend. De mogelijkheid bestaat voor de indiener van het bezwaarschrift het schriftelijk verzoek te doen dat zijn persoonlijke ge gevens niet worden bekendgemaakt. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens de te houden open bare zitting op 11 november 1980 om 10.00 uur in het gemeentehuis van Moergestel, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de aan vrage tussen het bevoegde gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Volledigheidshalve wordt opgemerkt dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op bovenomschreven wijze alsmede een ieder die kan aantonen dat hij daartoe redelijker wijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid worden gesteld om bezwaren tegen het ontwerp van de te nemen beschikking in te dienen. Moergestel, 22 oktober 1980. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J.B.S. ter Veer, de Sekretaris, A.P.A. de Rouw.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 5