19 19 19 19 18 18 i9 19 i9 19 :1 j I >5 i9 B I Herfst I K.V.O. Bibliotheek Bedankt R E.H.B.O.-nieuws De eerste paar maanden in India Nieuwe cursus E.H.B.O. Alphahulpverlening Audacia en... de ’’Grote Club-aktie”! I 1 Moergestel-kalender l t Het bestuur. I Als alles volgens plan verloopt komt de bekende kalender a.s. zaterdag in de verkoop. De vastgestelde verkoopprijs bedraagt wederom f 3,- en de totale opbrengst is bestemd voor opleiding e.d. van leden van onze harmonie. - zelfstandig de opgedragen werkzaamheden kan verrichten; - iemand is die sociaal gevoel en begrip heeft; - ervaring heeft in het verrichten van huishou delijke werkzaamheden; - bereid is ook een andere dag te werken als bij voorbeeld een feestdag op de normale werkdag valt. Verder werd het winterprogramma aangebo den, o.a.: Cursus: V rouwen leren over ontwikkelingssa menwerking. Cursus: Broodwetenswaardigheden. Cursus: Verstandig met energie. Sociale Scholingscursus Gesprekmiddag, thema: ’’Vrede” Mevr. Dijker, kinderarts, over ’’Peuters en kleu ters” Demonstratie avond, Rath en Doodenheefver behang etc.: deze avond is op 16 oktober in Den Boogaard aanvang 20.00 uur. Verder zal er nog plaatsvinden: Kerstviering, Kreatieve middag, Volksdansavond, Ontmoe tingsdag, Kulturele avond en kringbedevaart. - 1 Wacht U rustig af tot de verkopers bij U aan de deur zijn geweest, daarna komt de kalender in de z.g. vrije verkoop. In de komende weken wil ik U graag iets gaan vertellen over mijn ervaringen in India, zoals vorige week al in Moergestel nieuws werd be kendgemaakt. De eerste paar keren ga ik wat vertellen over India in het algemeen en daarna meer specifiek over het werk van de laatste paar jaren. Deze week wil ik het hebben over mijn eerste indrukken en de eerste maanden die ik daar doorbracht. Donderdag 9 oktober j.l. hield de K.V.O. haar jaarvergadering, deze werd goed bezocht. De le zing door de heer Rovers uit Boxtel over ’’Moe ders voor Moeders” was zeer interessant. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw Hendriks van Kilsdonk gekozen, daar mevrouw Kouwen- berg v.d. Sande aftredend was en zich niet meer herkiesbaar stelde. Beste E.H.B.O.-vrienden, Aanstaande donderdagavond 16 oktober, is er weer een oefenavond in het Wit-Gele-Kruisge- bouw om 20.00 uur. Wij rekenen erop dat vele leden deze avond bezoeken. Leden die deel willen nemen aan een cursus etc. gelieve zich zo spoedig mogelijk op te geven bij een van de bestuursleden. In oktober wordt de contributie opgehaald of afgeschreven, de da mes die geen lid wensen te blijven van de K.V.O. gelive dit schriftelijk door te geven aan de secretaressen voor 19 oktober. De jaarlijkse collecte ten behoeve van de nierstichting Nederland heeft het mooie bedrag van 1777,- opgebracht. Namens het bestuur van onze vereniging zegt de plaatselijke organisatie U hartelijk dank. Mevr. Tinny Verhoeven-Buys Vanaf 14 april heeft onze Stichting een afdeling Alphahulpverlening erbij, d.w.z. we bemiddelen tussen de hulpvrager en de hulpgever. Om voor Alphahulp in aanmerking te komen gelden de volgende normen: - er moet hulp nodig zijn volgens de landelijke kriteria; - de hulp moet van puur huishoudelijke aard zijn; - de hulp mag het totaal van 12 uren per week niet overschrijden en moet in maximaal 2 dagen per week worden gegeven; - er dienst geen begeleiding nodig te zijn; - in geval van nood moet men 6 weken zonder hulp kunnen; - het gezin moet de werkgeversrol kunnen ver vullen, dus ook de financiële kant kunnen over zien. Voor deze vorm van hulpverlening zoekt de Stichting Alphahelpsters. Van een Alphahelpster wordt verwacht dat zij: iJh* 'I Ongetwijfeld zult U via de landelijke of regiona le pers gelezen hebben dat de ’’Grote Club-aktie” enige dagen geleden van start is ge gaan. ’n Aktie waaraan vele clubs en verenigin gen deelnemen omdat ’n deel van de opbrengst van deze aktie ten goede komt aan de betreffen de verenigingen. Voorwaar, ’n goed initiatief wat destijd genomen is door enkele Tilburgse mensen, die toen niet hadden durven dromen, dat hun aktie sinds ’n tweetal jaren landelijk ge voerd zou gaan worden. Binnen onze eigen Moergestelse gemeenschap zijn, voorzover wij weten, twee verenigingen aktief om hun deelname aan de ’’Grote Clubak- tie” waar te maken. Een daarvan in Audacia, die hun aandeel in de ze aktie ten goede wil laten komen aan de aktie- ve sportbeoefenaren binnen haar gelederen. Au dacia zit er financieel niet ’’breed” voor, van daar dat het bestuur van deze vereniging alle kansen aangrijpt om hun vereniging financieel gezond te maken. Voorwaar ’n loffelijk streven, wat de broodnodige bijval verdient van haar plaatsgenoten. Als U loten aangeboden krijgt via hun verko pers (senioren- en juniorenleden) stel hen dan niet teleur, maar koop enkele loten en steun daarmee uw plaatselijke voetbalvereniging Au dacia. We willen ook in Moergestel met deze bemidde ling beginnen. Mocht U belangstelling hebben voor deze vorm van hulpverlening dan kunt U informatie aanvragen bij: Stichting Maatschappelijke Dienstverlening, Burg. Verwielstraat 67, Oisterwijk, tel. 9035 tussen 9.00-10.00 uur. Leidster Alphahulpverle ning, Marion van Dinther. 4 Mil Als je vertrekt naar India heb je toch bepaalde verwachtingen; je hebt het een en ander gezien op de televisie, wat gelezen in kranten en boe ken, en wat gehoord van ex-lndia- missionarissen, dus je denkt dat je het wel weet. Als je daar aankomt, blijkt dat het allemaal toch wel een beetje anders is dan je je had voor gesteld. Wat ik me v an die aankomst het best kan herinneren is hoe de hitte als een deken op ons viel toen we in Delhi uit het vliegveld stap ten. Daarna hadden we vijf uur vertraging bij de douane; vertraging kun je dat achteraf gezien misschien niet noemen, dat hoort er nu eenmaal bij in India. De eerste nacht had ik al een paar salamanders op m’n kamer en ik wist toen nog niet goed wat ik daarvan moest denken! Één keer rondwandelen in Delhi liet ons al gauw kennis maken met grote ellende, en verder vie len toen de mooie bomen en vogels nog op. Toen ik op de voorlopige plaats van m’n bestem ming (Owk) was aangekomen, had ik alweer grotere ellende gezien dan die eerste dag in Del hi. Er komt in die eerste dagen zoveel op je af. grijpen dat je ze niet kunt verstaan. Zoveel men sen die ziek zijn, het hele kerkgebeuren waarvan je in het begin denkt dat ze zo’n eind ’’achter” liggen op Europa en natuurlijk vooral op Neder land, zoveel rotzooi op straat, mensen die alle maal maar langs de kant van de weg hun be hoeften doen, varkens die in de modder en rot zooi liggen te rollen, de uitbundigheid waarmee je in dorpen ontvangen wordt, dat nieuwe eten dat allemaal zo heet is, de oude T-fordjes die als taxi worden gebruikt met gemakkelijk veertig man erin, bussen die - als ze eens een keer ko men - bijna van ellende uit elkaar vallen, beesten van alle soorten en maten (geiten, scha pen, koeien, ossen, kippen, apen, slangen, mus kieten, vliegen, mieren, schorpioenen, etc. etc.), onvoorstelbaar slechte wegen (als ze die naam ’weg’ al verdienen), buiten slapen met zo’n mus kietenet om je heen, de eerste regens (waar een grote regenbui in Nederland bij in het niet valt), enz. Dat komt allemaal maar op je afgerold bin nen een paar dagen. Je stapt ineens van Neder land met al z’n comfort en luxe binnen in wat gewoon een andere wereld is. En dan kun je een heleboel van wat je thuis geleerd en gelezen hebt wel vergeten, want daar klopt niet veel van. Ik kan ’t in een paar stukjes in deze krant ook niet allemaal aan U overbrengen; als U 't echt goed zou willen weten, dan zou U zelf een keer moeten komen kijken. Terwijl dat alles rond me heen gebeurde moest ik uiteraard ook wat gaan doen; en vóór je wat kunt doen, moet je eerst de taal leren en daar heb ik me de eerte maanden vooral mee bezig gehouden. ’De taal leren’ klinkt vrij eenvoudig, maar als je zit te kijken met zo’n 450 verschil lende lettertekens, dat gebeurt dat ’taal leren’ niet zomaar eventjes. Daar heb ik met behulp van twee ’leraren’ die ongeveer geen Engels ken den heel wat uurtjes op moeten zweten. En als er dan ook nog twee mensen in huis zijn die Ne derlands en/bf Engels kennen, dan ben je al gauw geneigd om je maar aan die talen vast te houden. Wat de taal betreft heb ik in die tijd het meest geleerd van de kinderendie daar op een soort kostschooltje zaten. Ik begon langzamen- hand ook wel wat kleine karweitjes te doen, maar het was toen toch nog vooral studeren ge blazen. Als ik behalve dat in Owk ook nog wat anders heb gedaan, dan is dat geloof ik het invoeren van de voetbalsport - het was bijna elke avond na schooltijd raak! Ze vonden allemaal dat ik heel goed was - in het land van de blinden in noog koning! Tot volgende week wanneer ik het ga hebben over de parochie waar in na Owk terecht kwam en over het diocees waarin wij werkten. Theo Raaymakers De kinderboekenweek 1980 is we’er voorbij. Op woensdag 1 oktober zijn we de kinderboe kenweek begonnen met een tentoonstelling van de bekroonde jeugdboeken. Deze boeken zijn inmiddels voor uitlening beschikbaar. In de loop van de week werd de bibliotheek versierd met de tekeningen die werden ingeleverd voor de teken wedstrijd. Het was erg moeilijk om de mooiste tekeningen uit te kiezen, want ze waren alle maal erg mooi. De uitslag van de tekenwedstrijd is als volgt: 3 jaar: le prijs: Peter Spijkers 4 jaar: le prijs: Jan-Hein van der Schoot 5 jaar: le prijs: Dennis van Mensvoort; 2e prijs: Johannes van Kuyk; 3e prijs: Mark Spijkers. 6 en 7 jaar: le prijs: Peter Geerts en Nancy Kemps; 2e prijs: Wendy van Erven en Roswitha Roloff; 3e prijs: Marie-Louise van de Wouw. 8 en 9 jaar: le prijs: Jeroen Linssen; 2e prijs: Jorian van Riel; 3e prijs: Gertrud Doreen van Kuyk. 10, 11 en 12 jaar: le prijs: Ester de Vries; 2e prijs: Cora Vugts; 3e prijs: Patrick Erven. Alle andere kinderen die een tekening hebben ingeleverd, krijgen een leuke troostprijs. De uit reiking van de prijzen, ook van de troostprijzen, vindt plaats op 22 oktober om 2 uur. Op die woensdag vervalt het voorleeshalfuurtje. Ja U leest het goed, de E.H.B.O. gaat binnen kort weer van start met een nieuwe cursus. Enkele aanmeldingen hebben wij al binnen maar we willen nog meer mensen de gelegen heid geven om deze zo leerzame cursus te vol gen. De opleiding omvat minimaal 16 lessen van 2 uur. De lessen worden gegeven in het Wit Gile Kruisgebouw en wel op donderdagavond. U moet 16 jaar zijn om aan het examen te kunnen deelnemen. (16 jaar voor 1 april 1981). De kosten voor deelname aan deze cursus worden zo laag mogelijk gehouden. Heeft U belangstelling dan kunt U zich vanaf heden opgeven, zowel telefonisch als schriftelijk bij de onderstaande personen met vermelding van naam, adres, geb. datum en eventueel tele foonnummer. De sluitingsdatum voor nieuwe aanmeldingen is op 30 oktober 1980. 2120*jnen’ PaSt V'd' Boogaardstraat 43, tel. G. van Gisbergen-Oerlemans, Raamackerstraat 18. A. Fonken, Raadhuisstraat 37. Zr. Genoveve-Smits, Kloosterlaan 24, tel. 2321 F. van Remunt, Korenstraat 26, tel. 2451. Met vriendelijke groet, Bestuur E.H.B.O. -- Onze Stichting brengt dan beide partijen met el kaar in kontakt, waarna het gezin zelf een kon- trakt afsluit met de Alphahelpster. Het gezin be taalt ook het loon uit, dat op dit moment 9,75 per uur bedraagt. Het gezin krijgt dan subsidie via de Stichting. De hoogte van de subsidie wordt berekend naar draagkracht. r H SOLIDARITEIT dat je het bijna niet kunt verwerken. Zo’n hele boel van die mensen bij elkaar die allemaal naar INA 8 Jodocus. D.J.G. De mais is gekneusd en ut laand wir geploegd, de grond ligt wir kaol te verwochte. De mist heej zich wir bè de èrde gevoegd en de vogels verhuize meej klochte. Tis nèt of de meense ok aanders zèn, wè meer op dur ège, wè muuger. Wè sommers zo groot leek, wordt naauw zo klèn, wè zo ver scheen lékt nauw zo veul vruuger. WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 5e Jaargang - Nr. 162 Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorg'ci in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. Ut donkert al vruug en ut graas deugt nie mir, de bome gaon langzaom aont ruije. Nog èfkes wè zon, mar dan zuuke we wir in de kaast naor ons dasse en truije. L I i IR <’l I i I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1