98 19 98 ’79 198 98 98 98 25 Jan Welten: al 32 jaar ’n vijand voor de bisamrat II 19 159 148 79 De rattenvanger 25 69 I I cl I Buurtbus I II1 •I I S3 ff Door diverse omstandigheden wordt deze week door de harmonie géén oud papier opgehaald. Bewaart U het een week langer, dan halen we het volgende week weer graag bij U op! f - U ti j1 ♦'•II lijf. T i 'f 1T1 - 4. 41 UNA 8 1 T Jodocus. 1* Met grote zekerheid wijst Jan de verse" pijpen aan. ■V M.O. De klem pakte deze rat vlak achter de kop. Harmonie Pr. Juliana. Den dieje van Gèssel heej nog gin fluit, en toch nimt ie die bisjes te graoze; hij haolt zelfs de ratte ut waoter uit die van Hameien dur in heej gebiaoze. Hoe dèttie ut doe? Dèst gehèm van de post! Dé gift ie oe nie op un briefke! Hij heej ai veul volk van zun ratte verlost, vur per stèrt mar un hit klèn tariefke! dan naar buiten komen (ze komen altijd één voor één en springen dan als ze de kans krijgen tot kniehoogte tegen je op, zegt Jan) is ’n tik met de schop voldoende om de rat te doden. We kunnen ze wat dat betreft het best vergelijken met de mol. Niet altijd even gemakkelijk. Ook is er verschil in het gebied waar de rat zich ophoudt tussen zomer en winter, ’s Zomers houdt de rat zich meestal op bij zacht stromen de riviertjes of kabbelende beekjes; ’s winters daarentegen zijn vennen of stilstaand water zijn geliefd terrein. Dan ook dienen er vaak tochten ondernomen te worden door metershoog riet en diep water, met links en rechts stokken in de hand om het evenwicht te bewaren. Hoeveel ratten Jan in de achter hem liggende 32 jaar heeft gevangen weet hij niet, ’n Record aantal heeft hij wel. Hij ving op het eind van de 60-er jaren eens 85 ratten in één week. Dat was trouwens ook de tijd dat er het meeste waren, zegt Jan. De grootste die hij ooit ving was 63 cm. lang van kop tot staart en éénmaal had hij ’n oude rat met 7 jongen tegelijk in één klem. (De jon gen zuigen zich in het begin vast aan de buik van dc moeder). Dit gebeurde op de Broekzijde. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. We hopen U door dit artikel wat meer verteld te hebben van het nut van de vrijetijdsbesteding van deze sympathieke man. Hij stond ons graag te woord en nam ons mee op een van zijn vele tochten. We hopen dat Jan nog vele jaren zijn geliefde bezigheid mag uitoe fenen en wensen hem daarbij alle sukses. Tot slot willen we U wijzen op de rubriek ”Met open oog door de natuur”, waarin G. Kuypers deze week de muskusrat behandelt. Blijkbaar maakt nog niet iedereen op de juiste manier gebruik van onze buurt bus. WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 5e Jaargang - Nr. 161 Het buurtbuscomité deelt ons het vol gende mee: Den dieje van Hameien blies op zun fluit, en de ratte die kwame gelope! Hij stapte dur stomweg ut durrep meej uit en ie hisse int waoter verzope. Veel mensen denken namelijk, dat zij naar een van de gele bushaltes moeten gaan om te mogen meerijden. Bij gewo ne bussen is dat wel zo, maar bij de Buurtbus hoeft dat niet. Daar mag iede reen onderweg instappen, en ook uit stappen waar hij maar wil. Als U maar langs de weg gaat staan en op tijd duide lijk een teken geeft, zal de chauffeur voor U stoppen. En dan nog iets over de kaartjes. Duur zijn ze niet, maar toch zijn de tarieven met 1 oktober iets omhooggegaan, net als bij de spoorwegen en bij al het ande re openbaar vervoer. De tarieven zijn nu: 1,10 per enkele rit, en 3,20 voor een vier-rittenkaart. (Halfgeld voor kin deren van 4 t/m 9 jaar en voor bejaar den als zij hun pasje bij zich hebben; dan dus 55 ct. per enkele rit en 1,60 voor een vier-rittenkaart.) r H I t* Nauwkeurig en zeker. ’n Imponerende bezigheid, dat vangen. Kilome terslange wandelingen door de vrije natuur, al moet je er wel aan wennen net als wij, dit op laarzen te doen. Voor Jan is dat echter geen pro bleem meer. Hij is er na zovele jaren (op lieslaar zen nog wel) aan gewend. Op uiterst nauwkeurige wijze gaat hij te werk, dikwijls bijgestaan door Ad Smolders. Ze con troleren nauwkeurig hun gebied en Jan durft dan ook te zeggen dat, wanneer er ratten zitten, hij ze vangt. Vandaar ook de kop van dit artikel. De muskus rat is bang voor de bunzing, maar voor Jan Wel ten kunnen ze misschien nog wel meer schrik hebben. Hij is voor hen zo mogelijk ’n nog gro tere vijand. We kennen natuurlijk allemaal de fabel van de rattenvanger van Hameien, die, op zijn fluit spelend, door het stadje trok en het zodoende bevrijdde van de ratten. Zo gemakkelijk gaat het in de praktijk natuurlijk niet, maar om dat te weten te komen zijn we gaan praten met Jan Welten, woonachtig op de Opslag, die nu al 32 jaar jacht maakt op de muskusrat (bisamrat). Deze rat dient bestreden te worden omdat hij ’n voor onmogelijk gehouden schade aanricht langs de waterkant. Hij graaft tientallen pijpen met een aanzienlijke doorsnee en soms wel tot 'n lengte van 15 meter uit de kant. Op den duur stort dan de hele oever in, reden om door afvanging zijn aktiviteiten sterk te verminderen. Jan heeft weer beet, haalt de rat eruit en neemt de klem weer mee. Maar dan moet U wel aan de goede kant van de weg gaan staan. Namelijk aan dit kant waar de ingang van de bus is. U moet er dus goed op letten in welke rich ting de buurtbus rijdt; en dan zó gaan staan dat de bus vlak voor U kan stop pen. rnnftrnRstpl- .■Tu nieuws f 1 ■hi 1 •.1, i Op weg naar de plaats waar hij daags tevoren een klem heeft gezet. Vergunning. V oor het vangen (niet iedereen mag het) is Jan in het bezit van een vergunning, verstrekt door het Ministerie van Landbouw en Visserij. Deze heeft ook het toezicht op de vangst en stelt z.g. rijksvangers aan. Jan Welten is dus ’n helper van de rijksvanger en levert de ratten ook bij hem in. In 1948 ving Jan de eerste rat in de Reu sel. Van lieverlee werden dat er meer en hij reed heel Brabant af om de dieren te pakken te krij gen. Sinds 1978 is zijn gebied, tot verdriet van Jan echter, beperkt tot de eigen omgeving. Moergestel, Oisterwijk, Haaren, Boxtel, Oir- schot, Berkel-Enschot en Tilburg is zo ongeveer zijn terrein. Ook is er een beperkting wat betreft de tijd van het vangen. Dat mag alleen gebeuren tussen zonsop- en -ondergang. Veel tijd. Dat het vangen heel wat tijd vergt hebben we zelf ondervonden toen we enkele weken geleden eens mee op pad zijn geweest. Meestal gaat hij eerst kijken of er ratten aanwe zig zijn. Dat betekent dan uren lopen langs de waterkant om het gebied af te zoeken naar ge graven pijpen. Daarna volgt het zetten van de klemmen en ’n dag of wat later kijken of er wat inzit. Meestal gaat Jan zo’n drie keer per week te veld. De klemmen (verstrekt door het rijk) slaan de ratten meestal in één klap dood. Soms graaft Jan de nesten wel eens uit. Wanneer de ratten i Til Bi o'" 1 J If Ét- d F"'

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1