SCHOENEN Nieuwe kollektie pumps! I L IHI Met open oog door de natuur door G. Knijpers ƒ79,- NlSfRi^ O CEES OP 'T HOOG PRODUKTIEMEDEWERKER J. VOGELS 1 |J Disco in Trefcentrum E.H.B.O 40-jarig bestaan 3,2 miljoen kinderen in ziekenhuis t.g.v. een ongeval - DIEETVLEESWAREN B.V. MOERGESTEL I 1 I is zijn grote mooie •8 rikaans gestreept eekhoorntje voor, dat, ver wilderd, zich goed in onze streken kan handha ven. We hebben allemaal de eekhoorn wel eens in onze bossen gezien en wat dan van het diertje - NISTRIA DIEETVLEESWAREN B.V. 27 september a.s. van 15.00 tot 16.30 uur in Den Boogaard. Woensdag 24 september a.s. voor de jeugd van 12 t/m 16 jaar Disco Action in het Trefcen trum. Industrieweg 13 Moergestel Tel. 04243 - 1867 V e Elke eekhoorn bouwt diverse nesten, meestal knapt hij oude kraaien- of eksternesten om tot een kunstig bouwwerk. Hij gebruikt daarbij uiteraard twijgen, bladeren en mos. Hij maakt naast de gewone opening altijd ook nog een vluchtgat. Dat komt hem vaak goed van pas, want hij heeft nogal wat vijanden. Op de vlucht springt hij als het moet van boom naar boom afstanden van 3 tot 4 meter en laat zich rustig 10 meter vallen, waarbij hij dan evenals een kat altijd op zijn pootjes terecht komt. Zijn grootste vijand, de fluwijn of steenmar ter, is nagenoeg uitgestorven. Tegenwoordig heeft hij het meest te duchten van buizerd, vos, uilen en verwilderde katten. Het vrouwtje werp tweemaal per jaar 4 of 5 jongen. Ze zijn spaarzaam behaard en blijven 9 dagen blind. Ze worden ongeveer 6 weken door de moeder verzorgd en blijven tot ze vol wassen zijn in haar buurt. Het herkenen der geslachten is makkelijker dan bij de egel. Het tellen kan deze keer ach terwege blijven. Het mannetje heeft pluimpjes aan de oren, die bij het vrouwtje ontbreken. De E.H.B.O. houdt haar receptie op zaterdag Nr. 40 De Eekhoorn. In tegenstelling tot de egel is onze eekhoorn geen beschermd dier. Omdat er tegenwoordig toch weinig eekhoorns zijn, bevreemdt ons dit eigenlijk wel. De roodbruin gekleurde eek hoorn komt in prakties heel Europa en Azië voor. De laatste jaren komt in onze omgeving, het Wandelbos in Tilburg, waar vroeger het Tilburgs Dierenpark lag, en de bossen tussen Oisterwijk en Moergestel een klein soort A me- aangetoond, dat de snijtanden van alle knaag dieren per jaar 20 Éi 25 cm. aangroeien. Het is voor deze dieren dus van levensbelang hun snijtanden af te slijpen, vandaar in de natuur allerlei knaagsporen, die met het eten van deze dieren niets te maken hebben, maar alleen die nen om de tanden af te slijpen. Deden ze dit niet, dan zouden zij ten dode opgeschreven zijn en van honger moeten sterven, omdat an ders de snijtanden tegen de kaken groeien. Iedereen weet, dat eekhoorns uitstekende klimmers zijn. Je ziet ze echter zelden in een boom klimmen, omdat ze dat altijd aan de voor de toeschouwer achterkant van de boom doen. De achterpoten zijn langer dan de voor poten. Ze hebben echter zowel aan voor- als achterpoten goede vingers of tenen met scher pe nagels, die hun als klimsporen geweldige diensten bewijzen. Van oorsprong zijn de eekhoorns planteneters. Hun hoofdvoedsel bestaat uit zaden van den nen en sparren (mastappels), noten, zachte vruchten en knoppen, soms ook wel pad destoelen. Ze vergrijpen zich echter regelmatig aan eieren en jonge vogels en eten zelfs aas. Bij een overvloed aan voedsel is hij een levensgrote hamsteraar. Hij begraaft op onderlinge af stand diverse zaden, noten, eikels, etc... een voor een. Wanneer hij die vergeet of in de win ter niet nodig heeft, werkt hij mee aan een ver spreiding van diverse planten en bomen. neld geraken), glas (glazen tussendeuren, glas scherven, drankflessen) en radiatoren (waar kinderen tegenaan vallen). Al deze ongevallen resulteren voor het meren deel in vleeswonden die in het ziekenhuis ge hecht moeten worden, botbreuken en kneuzin gen. Preventie Het onderzoek heeft eveneens gegevens opge leverd t.a.v. de wijze waarop deze ongevallen voorkomen kunnen worden. - Een klein, doch niet te verwaarlozen deel van de ongevallen had voorkomen kunnen wor den, als het produkt veiliger was (8%). - Een ander deel van de ongevallen (22%) was te voorkomen door een minder roekeloos ge drag van het kind zelf. - In alle overige gevallen was het ongeval het resultaat van een combinatie factoren als on zorgvuldigheid van derden (ouders, onderwij zend personeel e.d.), onwetendheid enz. Met name wat deze laatste categorie betreft, is het van groot belang dat door middel van in tensievere voorlichtingscampagnes ouders, verzorgers onderwijzend personeel en anderen die dagelijks bij het opgroeien van het kind be trokken zijn op de hoogte worden gebracht van de gevaren waaraan het kind is bloot gesteld en van de mogelijkheden deze gevaren zoveel mogelijk uit te bannen. Het Veiligheid sinstituut, met name de afdeling Veiligheid in de Privésfeer, verzorgt reeds 11 jaar voorlich ting op dit gebied. Op dit moment vinden on- derhandelingen plaats met onder andere het Ministerie van Volksgezondheid over dé moge lijkheden deze voorlichting te intensiveren. Naast een adequate voorlichting is het van be lang dat extra aandacht wordt besteed aan de veiligheid van produkten en voorwerpen waar mee het kind in aanraking komt (kortweg de materiële omgevingveiligheid): o.a. in de vorm van het verplicht stellen van kinderveilige slui tingen op verpakkingen van gevaarlijke stoffen (schoonmaakmiddelen, medicijnen e.d.) en het ontwikkelen van veiligheidsnormen waaraan produkten die veelvuldig bij ongevallen be trokken blijken te zijn (speelgoed, sport en spel-artikelen, binnentrappen e.d.) dienen te voldoen. Het Veiligheidsinstituut treedt in deze stimulerend op, onder andere door het verrich ten van onderzoek. Stichting ”Het Veiligheidsinstituut” Afdeling Veiligheid-in-de-Privésfeer. Uit een landelijk onderzoek van het veiligheid sinstituut blijkt: jaarlijks wordt een kwart mil joen van de 3,2 miljoen kinderen in Nederland in een ziekenhuis behandeld t.g.v. een ongeval. Van 1 januari 1979 t/m februari 1980 is door het Veiligheidsinstituut in 5 Nederlandse zie kenhuizen een onderzoek verricht naar onge vallen bij kinderen. Daaruit bleek dat naast de jaarlijkse 23.000 ziekenhuis-opnamen bij kin deren t.g.v. ongevallen, bijna 10 maal zoveel kinderen op poliklinieken voor soortgelijke let sels behandeld moeten worden. Meer dan 90% van deze ongevallen ontstaan buiten het verkeer: d.w.z. in huis, op de stoep, in sport- of gymzaal en tijdens de recreatie. Met name kinderen van twee jaar zijn bijzon der kwetsbaar, vooral voor val van trap e.d., vergiftingen en verbrandingen. De meeste on gevallen ontstaan door vallen en struikelen. Bij kleuters schuilt het grootste gevaar in huis (val van trap, struikelen over speelgoed, meu bilair e.d., en bekneld raken tussen deuren); bij de schoolgaande jeugd ligt het gevaar meer buitenshuis (vallen op de stoep, vallen van klimrekken e.d. op de speelplaats en vallen, botsen, stoeien e.d. op school). Bij het merendeel van de ongevallen was een produkt of gebruiksvoorwerp betrokken. Vooral sport en spel-artikelen (met name de trampoline, de schommel en het klimrek), de (kinder)fietsjes, en de vaste trap vormden in vele gevallen de aanleiding tot het ongeval. Het ongevalsletsel werd in een belangrijk aantal ge vallen veroorzaakt door deuren (waartussen vingers, voeten en dergelijke gemakkelijk bek- SU 1 PI 1» i het meeste opvalt pluimstaart. Die viel ook in de oudheid de Grieken reeds op. Zij noemden hem ’’Sciurus”, wat zoveel betekent als ’’Hij die zich met zijn staart overschaduwt”. De lengte van de staart is namelijk hetzelfde als die van zijn lichaam, ongeveer 20 cm. Hij weegt ongeveer 300 gram. Hij behoort tot de familie der knaagdieren, zoals ratten, ha zen, muizen en konijnen. Metingen hebben i Cf' "I "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 I BLOEMSIERKUNST X verzekering! Iwxö' aaMoacai *•4 [mottimchamJÏ ■J I WGlANO Kies voor Baleigh of BSA Sport Nu inclusief Deze medewerker dient genegen te zijn in de Nistria-besteldienst in te vallen. HILVARENBEEK: Apollostraat 3 - Telefoon 04255 - 2651 Schrijf ons of bel 04243-1931. MOERGESTEL: Korenstraat 34 - Telefoon 04243 - 1794 Op korte termijn bestaat in onze dieetvleeswaren- fabriek de mogelijkheid tot plaatsing van een in het bezit van rijbewijs C. V7a de Gui Als eerste in Nederland meten wij uw voeten met een elektronisch voetmeet-apparaat! De nieuwe kollektie damesschoenen is binnen, voor jong en oud. een echte Raleigh, koop je alleen bij de echte vakman: Tweewielerspecialist Rootven 62-68 Moergestel Tel. 04243 - 1435 t J(fr PAGINA6 11' 'I PUMPS vanaf i 'i f u r v l i is L F»

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 6