jong voor haar.» coiffure 13 Onze rust zit er weer op.... LAATSTE DAGEN VAN DE MJNI-POSTER! Gebr. v. Dijck B.V. i De Moergestei- kalender komt eraan! Verkeersveiligheid voor kinderen Leer kind goed fietsen Bel 1383, De val NOUWENS VERHUIZINGEN Verhuur van containers Aannemer van grondwerken en inritverharding. iJè 5 Wènne Praot! ^dan zorgen wij voor de rest! Photo-Atelier LOUIS v/d MEYDENBERG s c Werkgroep Verkeersveiligheid kinderen Moer gestel. Secr.: Burg. Maeyerstraat 13, tel. 1187. vermeld worden en ook de belangrijkste dagen van het nieuwe jaar zult U bij de desbetreffen de maand terug kunnen vinden. Weer een aan rader van jewelste dus, deze nieuwe kalender, die elke rechtgeaarde Moergestel in zijn bezit moet hebben. Over enkele weken rolt hij waarschijnlijk van de persen. Van tevoren hoeft U hem niet te bestellen, wacht U rustig tot de mensen van de harmonie bij U aan de deur zijn geweest. Daar na maken we de adressen bekend waar U als nog in het bezit kunt komen van de kalender. Levering alle soorten straatstenen, rode split enz. L Mi i s <11 Het vervoeren van schooltassen op de fiets moet verantwoord gebeuren. De beste plaats voor een zware tas is op de achterbagagedra- ger, en dan vastgehouden door een niet reeds te veel uitgerekte, maar ’’verse” rubbersnel- binder. Die tas beslist niet aan het stuur han gen! Fiets in orde? Tot slot aandacht voor de technische staat van de fiets die door zoon of dochter wordt ge bruikt. De praktijk leert dat veel fietsen van de jongelui in een bar slechte staat verkeren. Het gaat daarbij meestal om niet of nauwelijks werkende remmen, defecte bellen, loszittende onderdelen, slechte banden, niet brandende verlichting en het ontbreken van een wit ge deelte van het achterspatbord. Het zal duidelijk zijn dat een niet goed onder houden fiets niet veilig is. Laten ouders daar om van tijd tot tijd de tweewieler van het kind aan een inspectie onderwerpen. Als er manke menten worden ontdekt, deze dan direct (la ten) verhelpen. Enkele tips voor ouders-met-fietsende-kinde- ren: Controleer regelmatig de fiets van het kind. Daarbij vooral letten op de remmen, de ketting (als die te slap is, werkt de terugtraprem ook niet goed) en onderdelen die gemakkelijk ”los” kunnen zitten, zoals de dynamo, de wie len, de standaard en het stuur. Laat het kind (voor zover mogelijk) meesleute- De afgelopen weken zijn Photo-atelier Louis v/d Meydenberg en Buro ’76 weer druk doen de geweest om geslaagde onderwerpen te vin den voor de nieuwe Moergestel-kalender 1981. Het belooft weer een fraai overzicht te worden van hetgeen Moergestel zo interessant maakt. Het formaat blijft gelijk aan dat van vorig jaar, bij de foto’s zullen de nodige gegevens len. Dat stimuleert de belangstelling voor goed fietsonderhoud. Een punt dat ook de aandacht verdient is de verlichting. De fietsverlichting kan gauw on klaar raken door ruwe behandeling van de tweewieler in de fietsenstalling op school of sportterrein. Verplicht op de fiets zijn de reflecterende pe dalen en de rode reflector achterop. Bedenk wel dat die reflector géén vervanging betekent van het rode achterlicht! Wijs het kind erop dat het fietslicht op tijd aan moet. Een vuistregel: Doe het licht aan als de auto’s ook hun lampen aan doen. Gezien worden in het verkeer is heel belangrijk. Ook lichte kleding op de fiets valt op! Die zware schooltas niet aan het fietsstuur hangen, maar op de bagagedrager vervoeren (denk aan goede snelbinders). Zadel en stuur moeten op juiste hoogte staan. Het kind moet met de voeten aan de grond kunnen komen, maar mag anderzijds ook weer niet met de knieën het stuur raken. De fietsenmaker kan u vertellen wat de juiste hoogte is. Die vakman bezit ook het specialistische ge reedschap om reparaties die men zelf niet kan uitvoeren, te verrichten. «V.- De vakanties zijn voorbij. In het hele land gaan de kinderen weer naar school. Velen doen dat op de fiets. Dat is vaak een noodzaak, om dat de afstand tussen huis en school te groot is om te lopen of omdat er onvoldoende openbaar-vervoervoorzieningen zij n ’’Help ze ’n handje” is zeker op fietsende jon ge kinderen van toepassing. Zij vormen een kwetsbare groep verkeersdeelnemers, zo blijkt uit de cijfers. In 1978 kwamen in ons land 135 jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar bij onge vallen om het leven, waarvan 62 op de fiets; ge wond werden 3.862 kindern van 6 tot 12 jaar, waarvan 1.482 op de fiets. Route verkennen ’’Help ze ’n handje”. Hoe? Het jonge kind dat voor het eerst op de fiets naar school gaat, zal natuurlijk over de nodige fietsvaardigheid moeten beschikken. Dat betekent onder meer niet slingerend van links naar rechts rijden. Naast vaardigheid is ook goed fietsgedrag be langrijk. Goed verkeersgedrag waait een kind niet aan. Dat moet worden geleerd. In de eerste plaats moeten ouders hieraan een bijdrage leveren. Dat betekent samen met het kind de route naar school verkennen, vertellen en laten zien hoe het fietsend de minste risico’s loopt. Zo zal het kind geleerd moeten worden bij het links afslaan eerst achterom te kijken en duidelijk richting aan te geven. Afstappen Verder zal het kind gewezen moeten worden op de juiste plaats op de weg - gebruik dat fietspad en als het er niet is dan zoveel moge lijk rechts houden. Ook zal duidelijk gemaakt moeten worden op welke plek beter maar even kan worden gestopt in plaats van direct over te steken. Voor een kind dat naar links wil afslaan kan het veiliger zijn af te stappen en met de fiets aan de hand lopend over te steken via - als dat aanwezig is - het zebrapad, al of niet voorzien van lichten. Als ouders vinden dat de oorspronkelijk geko zen fietsroute naar school te gevaarlijk is voor het kind, dan is het zaak een alternatieve route te kiezen, ook al betekent het een omweg. Be dacht moet worden dat de kortste weg niet al tijd de veiligste is. Goed voorbeeld Bij het opvoeden van het kind tot goed ver keersgedrag op de fiets is het erg belangrijk dat de ouders zelf het goede voorbeeld geven. Ou ders die als ’’sportieve” automobilisten menen veel voorschriften aan hun laars te mogen lap pen, moeten echt niet verwachten dat hun kin deren op de fiets zich wel op de juiste manier op de weg gedragen. Nog nét even door een op rood gesprongen verkeerslicht glippen is echt geen handigheidje, maar een uiterst gevaarlijke manoeuvre. En met losse handen op de fiets rijden kan ook fa taal zijn. Ook nadat ouders met het kind de route heb ben verkend, doen zij er verstandig aan regel matig samen te gaan fietsen om te kunnen ont dekken welke fouten het kind nog maakt. Lange das Na de lagercschool zullen veel kinderen onder wijs blijven volgen op een school in een andere plaats dan de eigen woonplaats. Dat houdt dus een nieuwe route in, veelal langer en via een drukkere doorgaande weg. Ook dan is verken ning van de route aan te bevelen en moet het kind op mogelijke gevarenfactoren attent wor den gemaakt. Bij dat alles moeten schijnbaar vanzelfspre kende dingen nog eens extra onder de aan dacht van het kind worden gebracht. Zo is het gevaarlijk op de fiets een lange wollen das te dragen die over de schouders wordt geslagen. Als de uiteinden van zo’n modieuze lange das tussen de spaken of de as van het achterwiel ra ken, kan dat funeste gevolgen hebben. 1 'I V I BBBSHSBmkhmhmH 2 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 i N.- I I De suksesvolle vlooienmarkt is nog maar goed en wel achter de rug, of onze gedachten zijn ai weer bij de volgende! vanaf 1 oktober 1980 zijn wij tussen de middag gesloten van half 1 tot half 2 inplaats van 12 tot 1 uur. rootven 7, moergestel, telefoon 04243 - 2221 Uiterlijk tot en met donderdag 30 september a.s. geldt deze aanbieding. Wilt U nog iemand verrassen met een prachtige foto. U kunt het hele jaar door bellen, er is altijd wel iemand om het bij U op te halen. Ik zaat in mun huis op mun dooje gemak un gat in munne sok dicht te rège, ineens zaag'k iets loapen en dè ging vlug van plak ik denk al: wè zumme nou krège? want inwoning? nee, dè zal hier nie gaon daor hoefde echt nie op te hope dorrom hak saanderendaogs al un muizenval staon en gelukkig is ze daor ingekrope! Lage Witsiebaan 102 - 112 - 136 Telefoon 013 - 670526 - 674796 - Tilburg i Vinkenberg 19a Moergestel Tel. 04243 - 1395 VERHUIS O Las’ U weet het, we zijn overal blij mee, oud papier, schoeisel, ijzer, vodden en alle mogelijke huisraad. INTERNATIONALE VERHUISONDERNEMING EN OPSLAG VAN INBOEDELS VERPAKKINGEN I L OVERZEE i RIJKSVERHUIZERS X PAGINA 3 t v I 11 Jodocus. "Wèk naauw toch geheurd hè, venaovend opt koor: Daor slódde van aachterover! Dè mèdje van wittewel, die aauw sloor, traauwt meej unne mins ut Hannover!" "Dès wèd ut de gooj" zeej ik meej unne laach. "Mar toch stok nog recht op mun bene! Tis ok ginnen af staand vandaog den daag: in vier uurkes rèjde der hene!" "Dè hèn we ok veur, om der hene te gaon: We vertrekke om kwart over zesse!" "En wè zingde daor dan, dèssut ok nog verstaon?" ”!k mèèn hóst: de Leipziger Messe. 13,25 16,95 OPPLAKKEN INLIJSTEN ACHTER GLAS Rootven 26 - Moergestel - Telefoon 04243-1421 s

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 3