ITlHI LrKl Veertig jaar E.H.B.0 Moergestel dl -J oSca K.V.O.-nieuws Open dag manege ”De Baan” ^oóca Werken aan een gezonde veestapel Menclub ”De Postkoets” opgericht Ml i h Geboren J.S. gaat de dierenarts regelmatig, bijvoorbeeld om t T In het komende weekend viert de Moergestelse E.H.B.O.-vereniging Sint Christoffel zijn veertigjarig bestaan. Het is een eenvoudig re kensommetje voor de le of tweede klas: 1980 min 40 is 1940. Iedereen zal begrijpen dat het ontstaan van de E.H.B.O.-vereniging niet zo maar een bevlieging was van enkele enthousi astelingen. De oorlog die met zijn verschrikke lijke dreiging ook over ons land en ons dorp Het heeft eeuwen geduurd eer er van een ge zonde veestapel sprake was. Besmettelijke vee ziekten hadden rampzalige gevolgen voor de dieren en voor de veehouders. ’’Pest” was de naam die de volksmond aan deze ziekten gaf. De veepest bijvoorbeeld richtte met name in de 18e en 19e eeuw ettelijke rundveestapels ten gronde. De georganiseerde bestrijding van veeziekten kon pas op gang komen nadat de wetenschap in de gaten had gekregen hoe ziekteverwekkers als bacteriën en virussen te werk gingen. De overheid bood de boeren de helpende hand door de invoering van de Veewet. Zo lukte het eind vorige eeuw eindelijk de gevreesde veepest te bedwingen. Tuberculose, mond- en klauwzeer en besmette lijke verwerpen vormden tijdens de eerste helft van de 20e eeuw de ernstigste bedreigingen voor het rundvee. Met besmettelijke verwer pen wordt een door een bepaalde bacterie ver oorzaakte miskraam bedoeld. Deze ziekte wordt ook wel abortus Bang genoemd. De Deense onderzoeker Bang was de ontdekker van deze bacterie. Bestrijding van tubelculose en besmettelijke verwerpen was ook in het be lang van de volksgezondheid. Deze ziekten, de zogenaamde zoönosen, kunnen namelijk van het dier op de mens overgaan en omgekeerd. Gezondheidsdiensten voor dieren. Het waren de boeren zelf die het initiatief na men tot het organiseren van de gezondheids zorg voor landbouwhuisdieren. Als eerste werd in 1919 in Friesland een gezondheidsdienst voor vee opgericht. In 1946 werden in de rest van ons land provinciale gezondheidsdiensten voor dieren opgericht. Deze gezondheids diensten worden door de boeren geleid en door de boeren en de overheid gezamenlijk gefinan cierd. Ziektebestrijding is een kwestie van gezond- heidsbewaking. Daarom is er een heel bewa kingssysteem opgebouwd. Alle runderen zijn voorzien van een soort paspoort (schets en oormerk) en bij verkoop ook nog van een ge zondheidsverklaring (certificaat). Zonder deze papieren mogen runderen niet worden verhan deld. Voor varkens, pluimvee, schapen en paarden is de laatste jaren een soortgelijk systeem op poten gezet. Breekt er ergens een besmettelijke ziekte uit, dan weet men onmid dellijk die ziektehaard en de bedrijven die daarmee in contact hebben gestaan op te spo ren en de bestrijding doeltreffend aan te pak ken. Voorkomen is beter dan genezen en daarom logssituatie meer zijn: maar de gevaren waaraan de mensen dagelijks blootstaan zijn er niet minder op geworden. Denken we alleen maar aan het intensieve verkeer, dat jaarlijks ook in onze gemeente slachtoffers eist. Denken we ook maar aan de toegenomen sportactivi teiten, waardoor het risico van lichamelijk let sel ook is toegenomen. Voor de E.H.B.O. is er nog steeds een duidelijk taak, en we mogen al- Mensen die er veel vrije uren en veel inspan ning voor over hadden om eventueel hun me demensen eerste hulp te kunnen bieden. Op dit moment telt de Moergestelse vereniging 58 ac tieve leden, en kort na de viering van het jubi leum zal er weer een nieuwe cursus worden gestart. Het mag dan wel, goddank, geen oor- de twee weken, de boer op. Daarvoor is een systeem van bedrijfsbegeleiding opgezet. Met behulp van de gegevens die hij heeft over het voerverbruik, uitval sterfte), slacht kwaliteit en drachtigheid op een bepaald be drijf geeft hij adviezen, bijvoorbeeld over en tingen. Ontdekt hij iets, maar twijfelt hij over wat het is, dan stuurt hij bloed, urine, haar, slijm of mest naar het laboratorium van de ge zondheidsdienst in zijn provincie. Daar onder zoekt men ook gestorven dieren op hun dood soorzaak. Geneesmiddelen. Net zo goed als voor mensen bestaan er ook voor dieren allerlei geneesmiddelen. Een uie rontsteking moest vroeger tot ’’rijpen” wor den gebracht door er elzenbagger op te sme ren. Tegen ontstekingen en andere kwalen be schikt de dierenarts tegenwoordig over midde len als antibiotica (pinicilline), chemothera- peutica (chemische geneesmiddelen), hormo nen en wormbestrijdingsmiddelen. Werken aan een gezonde veestapel is in het be lang van de dieren, de veehouders en de consu menten. Nergens in de Europese Gemeenschap staat de kwaliteit van de gezondsheidszorg voor landbouwhuisdieren op zo’n hoog peil als in Nederland. Maar dat behoeft niemand te verbazen. Nederland heeft immers als geen ander land een traditie hoog te houden op het gebied van de veehouderij. was gekomen maakte het dringend nodig dat er mensen kwamen die in noodsituaties vakkun dig eerste hulp konden bieden. En die mensen zijn er in Moergestel sindsdien steeds geweest. Zondag 28 om 9.30 uur wordt er weer een open dag gehouden op Manege De Baan te Berkel- Enschot. Op deze dag worden een dressuur- en behen- digheidswedstrijd verreden en zal er voor de ponyruiters een stoelendans zijn. Om ongeveer 14.00 uur hopen wij de nieuwe foyer op een wat officiële wijze te kunnen ope nen. Tevens zullen op deze dag de wisselbekers van de verschillende competities worden uitge reikt. De menclub - welke nog niet zo lang geleden is opgericht - zal om ongeveer half drie een be- hendigheidswedstrijd houden. Om ongeveer 16.00 uur wordt er dan nog als sluitstuk van deze dag een spring wedstrijd ge organiseerd. Hierna zullen de diverse bokalen worden uitgereikt voor de beste deelnemers op deze dag. Het bestuur van beide verenigingen te weten Rijvereniging De Baan en de menclub alsmede de directie van Manege De Baan hopen op deze dag eens kennis met U gemaakt te hebben en Uw interesse opgewekt te hebben voor een van de takken van de paardesport. Op donderdag 25 september a.s. gaan we met de dames van de K.V.O. naar het Brabants mutsenmuseum in St. Oedenrode. We vertrek ken om half 10. Het is de bedoeling om met het openbaar vervoer te reizen, we nemen dan ’n zwerverskaart. Opgaven voor zondag 21 september bij het bestuur. Het C.D.A.-vrouwenberaad N.B. organiseert op maandag 6 October een studiedag in het provinciehuis te Den Bosch van 10.00 tot 15.00 uur. Thema: ”De positie van de meewerkende agrarische vrouw in het gezindsbedrijf”. De medewerking van de agrarische vrouw van de K.V.O. is hierbij gevraagd. Opgave voor 21 september bij de secretaresse, tel. 2376. 1 T I Tijdens de op 4 september gehouden vergade ring is de Menclub (aangespannen rijden) ge naamd de ’’Postkoets” opgericht. Het bestuur is gekozen, en ruim een 20-tal leden hebben zich, al aangemeld. Doelstelling van de opgerichte menclub is, om een ieder die de beschikking heeft'over een span of gery, of hij die overweegt, tot aanschaf van iets dergelijks, zoveel mogelijk van deze mooie tak van paardensport te laten genieten, respectievelijk bij aanschaf voor te lichten. Dat men bij de menclub ”De Postkoets” ook aan andere mensen denkt, dan alleen aan hen, die over een span beschikken, bleek zondag 14 september 1.1. Een aantal leden stelden gratis hun materiaal beschikbaar aan de in Oister- wijk logerende en uit Rotterdam afkomstige invalider. Met ’n voor deze mensen uniek ver voermiddel, heeft de menclub ”De Postkoets” een fijne rit door Oisterwijks bosgebied geor ganiseerd. Kunt U zich het enthousiasme van deze mensen voorstellen. De eerstvolgende activiteit is op zondag 28 sep tember a.s. Alle leden (ook hen die zich nog voor 25 september a.s. als lid opgeven) worden die dag uiterlijk om 14 uur bij manege de ’’Baan” te Enschot verwacht, voor deelname aan een behendigheids ring-steek wedstrijd. Nadere inlichtingen worden U graag verstrekt door: J. v.d. Mee, Wildemanstraat 7, Oisterwijk, tel. 04242-2969. C. Happel, Burg. Panislaan 46, Enschot, tel. 013-331467. E. Bisschoff, Dr. Bolsiuslaan 4, Oisterwijk, 04242-2498. leen maar blij zijn dat er nog zoveel enthousi aste mensen zijn die deze taak op zich willen nemen. De E.H.B.O. viert zijn jubileum op gepaste wijze en wil iedereen op een of andere wijze bij dit feest betrekken. Een uitgebreid program maboekje zal deze week huis aan huis worden bezorgd. We hopen dat velen hun waardering bij dit jubileum zullen laten blijken, en dat de E.H.B.O.-vereniging St. Christoffel steeds een bloeiende vereniging mag blijven. r v 1 lgT.gr. j 4A8 19 september 1980 i Moergestel, Burg. Maeyerstraat 9 Dochter van: Jos en Hanneke Denissen Zusje van Bas WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 5e Jaargang - Nr. 159 Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. 04243 - 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. <-<' o kanna Pranciica PetronJa W/aria Dierenarts de boer op. f1 moergestel -t u’ - O

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1