Met open oog door de natuur door G. Kuijpers nr ff DR. V. DELFT SR. DR. V. DELFT JR. BURO '76 Kienseizoen weer van start Gilde ’’Sint Catharina” Attentie a.u.b. NOUWENS VERHUIZINGEN i lil I Help uw kind om gezond te leren eten Wordt waargenomen door: Afwezig wegens vakantie: van 24 sept. t/m dinsdag 14 oktober I- i Hl 5 I 'MOERGESTEL NIEUWS" - WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 X6 PAGINA 7 4, Nr. 39 De Egel. 4, 0. 6, i- g r 5 1 De Vlooienmarkt was weer een denderend sukses! (foto Theo van Nuenen) I Lage Witsiebaan 102 - 112 - 136 Telefoon 013 - 670526 - 674796 - Tilburg le ie )f it e e o 16- >st, uif lat gt- >a- k s it i- e e >t 1 s Oisterwijkseweg 67 tel. 04243-1424 6- L. ok □el it :t :t it en je- lif ï- :n Oisterwijkseweg 43 - MOERGESTEL - Tel. 04243 - 2268 Voor drukwerk houden wij ons steeds aanbevolen, doch, door diverse omstandigheden gedwongen, verzoeken wij U beleefd bij voorkeur 's avonds tussen 19.00 en 20.00 uur bij ons aan huis te komen of te telefoneren. Schikt deze tijd U echter niet, maakt U dan even telefonisch een afspraak? Bovenstaande geldt ook voor informatie over advertenties bestemd voor "Moergestel-Nieuws". ook rekening worden gehouden met de spijsvertering bij kinderen. Vet voedsel - zoals rijke salades en zware zoetigheden - wordt in de vroege jaren slecht verdra gen en moet dus worden vermeden. Bij het ouder worden kunnen nieuwe voe dingsmiddelen in de maaltijden worden verwerkt. Het kennen van al deze feiten garandeert echter nog niet dat de kinderen goed en gezond zullen eten. Velen hebben toch verkeerde eetgewoonten en eten snacks van slechte kwaliteit met weinig voe dingswaarde. Dit geeft vaak aanleiding tot slechte groei, irritatie, vermoeidheid en problemen met de stofwisseling. Het aanmoedigen van betere eetgewoon ten en gunstige omstandigheden gedu rende de maaltijden moeten het kind helpen goed te leren eten. Breng niet uw eigen vooroordelen bij het eten over op de kinderen en geef ze re gelmatig drie maaltijden per dag. Sla nooit het ontbijt over. Het is gebleken, dat maar een op de vijf kinderen genoeg voedsel eet bij de andere maaltijden om het verlies van de morgenmaaltijd goed temaken. De Kellogg Nutrition Council beveelt aan om de dag te beginnen met een voedzaam ontbijt, bestaande uit vruchtensap, een kant-en-klaar graan- produkt met melk en brood met beleg. Lunch en diner moeten bestaan uit voedsel van de diverse voedingsgroepen, zoals vlees vis, kaas, melk, graanpro- dukten. groente en fruit. Snacks kunnen ook voedzaam zijn als zij bestaan uit crackers, eenvoudige koekjes, melk en fruit. Bedenk dat het belangrijk is veel ver schillende voedingsmiddelen te gebrui ken. Veel verandering maakt vaak van een verantwoorde maaltijd tevens een in teressante. Verschillende manieren van bereiden en opdienen maken de maaltij den voor kinderen dikwijls aantrekkelijk. De ’’Gezwiene Waai” gaat, nu de vacanties achter de rug zijn, weer kienen en wel bij H. de Brouwer. Onze eerste kienavond is op vrijdag 19 september. We kienen weer met sterronde’s en een extra prijs en Jackpot. Verder heeft de Gezwiene waai weer een groot aantal prachtige prijzen voor U die U kunt winnen: Delftsblau we vaas, rolkit, Föhnset, medicijnkastje met verlichting enz. enz. Dus kom kienen bij de Gezwiene waai op vrijdag 19 september bij H. de Brouwer. De egel of het stekelvarken of, zo we in Moer gestel meestal zeggen, de pinegel kennen we al lemaal. Waarschijnlijk zien we ze het meest als verkeersslachtoffer, wanneer ze op of langs de weg aangereden dood liggen. U zult het mis schien wel een vreemde sprong vinden van de kastanje naar de egel, maar in de natuur wor den wij ook als wij rondkijken met een onmo gelijke verscheidenheid geconfronteerd. En van de puntige bolster van de kastanje naar de stekelige egel is dan misschien nog niet eens zo’n gekke sprong. Voor vele dingen zijn kinderen afhanke lijk van volwassenen,maar de twee be langrijkste zijn: leiding geven bij het aanleren van goede eetgewoonten en voedzame maaltijden voor normale groei en goede gezondheid. Goede eetgewoon ten,die in de kindertijd zijn ontwikkeld, kunnen het hele leven door in stand blij ven. Daarom is het nodig om zo vroeg mogelijk goede eetgewoonten aan te kweken en daarmee een fundatie te bou wen voor de gezondheid in het verdere leven. De voedingsstoffen voor kinderen zijn gelijk aan die voor volwassenen mine ralen,eiwitten, vitaminen, koolhydraten, vet en water. Het verschil voor beide groepen zit alleen in de benodigde hoe veelheden.Ten eerste zijn de energie behoeften per gewichtseenheid voor kin deren groter dan voor volwassenen. Ten tweede moet hun voedsel meer vitami nen en weefsel-opbouwende materialen (eiwitten en mineralen) bevatten. Ten derde moet het voedsel zijn aangepast voor de spijsvertering in de kindertijd. Omdat kinderen erg beweeglijk zijn, ge bruiken zij veel energie bij werk en spel. Zij hebben dan ook veel energie-leverend voedsel nodig, zoals graanprodukten en brood om te groeien en op te slaan in de nieuw te vormen weefsels. Voor be hoorlijke weefselgroei en onderhoud zijn eieren, melk, vlees, gevogelte en vis de beste voedingsmiddelen. De vereiste hoeveelheid mineralen en vi taminen is voor kinderen ook hoger dan voor ouderen. Calcium is belangrijk voor de groei van het beendergestel en versterkt de botten en tanden,terwijl ij zer nodig is voor aanmaak van hemoglo bine in de rode bloedcellen bij het gro ter wordende bloedvolume tijdens de groei. Bij het samenstellen der maaltijden moet INTERNATIONALE VERHUISONDERNEMING EN OPSLAG VAN INBOEDELS VERPAKKINGEN I L OVERZEE I’ RIJKSVERHUIZERS N, De egel is een zoogdier, behorende tot de fami lie van de insecteneters evenals de mol en de spitsmuis en is enkele jaren wettelijk be schermd. Hij komt nagenoeg overal in Europa en Azië voor, vooral op plaatsen waar vol doende ruigte van planten en losse bladeren te vinden is. Een mannetjes-egel kan ongeveer 30 cm. groot worden met inbegrip van kort staart je van 3 cm. Vrouwtjes zijn als regels iets klei ner. Eén volwassenen exemplaar weegt om en de nabij 1 kg. Ze lijken nogal plomp van vorm, wat veroorzaakt wordt door de 2‘/z cm. lange tot stekels vergroeide beharing. Het aantal ste kels bedraagt ongeveer 5000. Ze kennen geen echte ruitijd, de stekels vallen onregelmatig uit. De onderkant is grijsbruin grof behaard. Egels zijn nachtdieren. Op een stille zomera vond kun je ze wel eens tegenkomen op een bospad. Bij het minste gerucht of een andere vorm van gevaar trekt de egel zich samen tot een stekelige bol. Ze hebben een scherp ge hoor, zien slecht, ruiken goed, kunnen uitste kend zwemmen en vrij snel lopen. Zoals wij boven zagen, behoort hij tot de insecteneters, maar hij is niet kieskeurig. Het zijn verwoede jagers. Ze vangen muizen, wormen, spinnen, slakken en insecten, ja zelfs slangen. Óp hun menu staan verder nog vele soorten bessen en ander fruit, ook eieren van grondbroeders, zo als fazanten en meeuwen. Jonge egels worden geboren van april tot september. Dikwijls zijn er twee nesten per jaar. Het nest stelt weinig voor. Het bestaat uit wat dorre bladeren of een graspol, meestal onder een heg. De draagtijd is ongeveer een maand. Er worden twee tot acht H I 1 blinde, dove, hulpeloze jongen geboren. Ze zijn spaarzaam bedekt met rubberachtige ste keltjes. Na twee dagen verschijnt er een tweede vacht met hardere stekels tussen de andere in. Het geboortegewicht is 15 gram. Na 50 dagen bedraagt hun gewicht het 10 voudige, na 100 dagen het 40-voudige van hun geboortege wicht. De zoogtijd is 4 weken. Na 6 weken moederlijke zorg zijn ze volledig zelfstandig en gaan hun eigen weg. De winter is voor de egel een moeilijke tijd. Van eind okto ber tot eind maart houden ze een winterslaap. Ze zoeken een ruimte tussen de wortels van een boom of flinke struik, maar bij voorkeur zoe ken ze een plaats onder een hoop bladeren of kompost. Ze bekleden hun slaapplaats met mos en bladeren. De egel bezit een merkwaar dige klier. Deze produceert grote hoeveelheden vetcellen, die als een warme deken om het egel- lichaam ligt, die de temperatuur op peil houdt als een soort thermostaat. De hartslag loopt te rug van 180 tot 15 slagen per minuut, terwijl de ademhaling vrijwel stilstaat. De temperatuur daalt aanzienlijk. Het gevaarlijkst voor de egel is een overstro ming tijdens zijn winterslaap, waardoor hij dan verdrinkt. Verdere vijanden zijn vos, bun zing, hermelijn, bruine rat, wezel, ekster en uil. Hun geluid is van weinig betekenis. Ze kunnen wat sissende, fluitende tonen produce ren. Ze kunnen 8, in gevangenschap 12 jaar oud worden. Het is moeilijk de geslachten te onderscheiden. Één feilloos middel hebben we: Het mannetje heeft een stekeltje meer dan het vrouwtje! Op zaterdag 13 september kon men de schut ters weer zien strijden op het schietterrein in de Heuvelstraat. Aan deze onderlinge broederschap werd deel genomen door de schutters van Gilde St. Joris, Gilde St. Catharina uit Moergestel en Gilde St. Ambrosius van Baardwijk. De uitslag van deze wedstrijd over de eerste 10 geplaatste schutters was als volgt: 1. Hein Bruurs St. Cath.; 2. Bertus van Daelen St. Ambr.; 3. Mary van Daelen St. Ambr.; 4. Frans Becx St. Cath.; 5. Sjef Op ’t Hoog St. Jons; 6. Adrie Op ’t Hoog St. Cath.; 7. Sjef Op ’t Hoog sr. St. Joris; 8. Jan van Daelen St. Cath.; 9. Henk Klein St. Ambr.; 10. Harrie Wolfs St. Cath. Zondag 21 september gaan we met onze gehele Gilde naar het ’’Liefdadigheidsfestijn” te Hoogeloon. Onze plaats in de optocht is nr. 31. Opstellen om 12.30 uur op het feestterrein bij ”De Oude Toren”. Aanvang der wedstrijden is om 14.30 uur. VtWHUlS O M0*U* en je- tif i» U* Mil

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 7