50 Jaar F.E.V.I.O.R L— •jilll LH ij I KIENEN!!! KIENEN!!! EEN DROOGTROMMEL!!! r r- b Landelijke primeur voor Ligtvoet schoenwinkels H' Loflied op Coba 19 sept. bij H. de Brouwer ■F l’i’ r r 3 ’.Li I rv. 'i ‘I NA 8 iiianw gf 4^ Kienen bij de "Gezwiene Waai" op Jodocus. Prachtige prijzen, o.a. dekbed, slaapkamerset, schemerlamp enz., enz. As ik dan mèn gèt aon dur paoltje tuier, dan denk ik: wén lillek geval! dan kèk ik toch liever naor Caba's uier: hak ok mar zón Caba op stal. Unnen uier zo strak en zo ongerimpeld, van ut uurste toe't leste kwartier, meej strekels die zwierig en onbewimpeld un uitdaoging zèn vur de stier! Ak zondags alleen dur de wèje kuier, dan zie ik ons Coba daor gaon: un beeld van un koej mee de schónste uier, die ojt aon un koej Heej gestaon! Unnen ui kan de meense toe traone bewege, mar nun ui-er is meer dan un ui; durren uier brocht Coba den uier-zege: mar vur traon zèn mèn oge te lui! Op de Interlokale Fokveedag werd Coba junioren-kampioen beste uier. (Moergestel-Nieuws, 10 sept. 1980). Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 5e Jaargang - Nr. 158 1 moergestel schuld. De organisatoren wilden de wedstrijd aflassen, echter de voorzitter zette alles op alles om de dag toch door te laten gaan en zei tenslotte: ”Ik zal de schulden op me nemen, maar dan ik na afloop de eventuele winst ook voor mij.” Uiteindelijk is het concours ge woon doorgegaan en hield men ruim 1000,- over. Helaas is er van deze oude tijd tot en met de Tweede Wereldoorlog niets meer in de boe ken terug te vinden. Toen de Tweede Wereldoorlog bijna voorbij was begon F.E.V.I.O.R. in 1944 weer met een groepje onder leiding van Wachtmeester Mul- derij en op 21 maart 1945 werd de vereniging meer her-opgericht in de aanwezigheid van 28 leden in ”De Klaore” tegenover de kerk. In 1946 gaf F.E.V.I.O.R. weer een concours hippique en kwam zelf al weer met twee acht tallen uit. Het ging steeds beter zodat men in 1950 zelf drie achttallen kon formeren, een in de klasse Zwaar, Midden en Licht. Jammer genoeg ging het in de vijftiger jaren voor de rijvereniging bergafwaarts en toen Kees van Haaren in 1956 kommandant werd, was het min of meer een rustende vereniging en onder de leden bestond weinig animo, zodat de nieuwe kommandant het beter vond voor enige tijd te stoppen. In de drie daaropvolgende ja ren zag men F.E.V.I.O.R. dan ook niet te paard, dan uitsluitend voor een oriëntatieritje met de eigen groep, totdat in 1960 weer een aantal nieuwe ruiters zich aanmeldden, waar- N.K.B.-concours (Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke Rijverenigingen), wat ge houden werd te Groesbeek en waar men een 8e prijs behaalde. Twee jaar later in Zundert werd het achttal Zwaar wederom 6e op het Bondsconcours en op het grote N.K.B.-concours te Reuver 7e. In de jaren 1972, 1973 en 1974 had F.E.V.I.O.R. minder leden en kon slechts met een viertal Zwaar worden gestart, waarmede men te Nuland als bondskampioen en te Neer kant en Leende als reservekampioen van de Bond uit de bus kwam. In 1975 werd dit viertal weer een achttal Zwaar, maar ook de konkurrentie van de om liggende dorpen was inmiddels veel groter ge worden. Maar toch in men nu weer, in het ju bileumjaar, erin geslaagd op het gewestelijk Bondsconcours te Reusel een 7e plaats te beha len, zodat F.E.V.I.O.R. na tien jaar weer op het N.K.B.-concours te Wanroij zal verschij nen om te strijden voor de hoogste eer op paar- desportgebied: landelijk Bondskampioen van de N.K.B. mede ook de prestatie weer een stijgende lijn kreeg. Te gast bij Willem Rijnen, met Janus Hofhui zen babbelend over het verleden, wordt eraan herinnerd hoe de ruiters ’s morgens om 5 uur, hippique en begon de dag al met een flinke met nuchtere maag, al op pad gingen naar een O SN,. Al werd in sommige dagbladen de afgelopen weken anders gemeld, de absolute primeur voor het elektronische voetmeet-apparaat wordt opgeëist door de Ligtvoet Schoenwin kels te Moergestel en Eindhoven. Direkt nadat Wim Ligtvoet het prototype op het syposium te Tilburg had gezien heeft men twee van dergelijke apparaten bij de fabrikant besteld. Vorige week dinsdag werden .ze gele verd en had men gelijk de landelijke primeur in huis. In samenwerking met de Stichting Voet en Schoeisel en het Centrum voor Schoentechniek van het Instituut voor Leden en Schoenen T.N.O. te Waalwijk is aan de T.H. te Eindho ven het apparaat ontwikkeld. Op uiterst nauwkeurige wijze wordt de lengte, en ook de breedte van de voet in millimeters gemeten, zaak is dan echter alleen nog het om rekenen naar schoenmaten, maar dit zal wel dra geen probleem meer opleveren. Tot op he den werden de metingen verricht door een z.g. ’’schuifmaat”. Hoewel dat altijd ruimschoots aan alle eisen voldoet, heeft het meten met de ’’hand” een bezwaar: de uitkomst ervan kan enigszins worden beïnvloed door de persoon die de meting uitvoert. Het elektronische voet- meetapparaat sluit deze minieme verschillen absoluut uit. Ook nieuw bij Ligtvoet is het apparaat waar mee men kindervoeten opmeet. Met zet de kin deren op een verhoging en door middel van spiegels aan de onderkant kan men precies waarnemen op welke delen van de voet het kind steunt. Óf de voet naar rechts of naar links draagt en of er sprake is van platvoeten. Door middel van het geven van de juiste voor lichting dienaangaande kan men b.v. met steunzolen proberen de zaak te verbeteren, hetgeen door de ouders van de kinderen ook door het apparaat precies kan worden beke ken. Zodoende kan men zien of de genomen maat regelen afdoende zijn geweest en eventuele vorderingen kan men direkt met eigen ogen waarnemen. Al met al is men bij Ligtvoet erg gelukkig met de aanschaf van de beide instrumenten en kan men de klant weer een extra stuk service geven, waar hij zeker mee gediend zal zijn. Ij* 0 Verder als extra prijs een "Seda"-meubel en als HOOFDPRIJS iets wat goed van pas komt in ons klimaat. o Bij geen enkel jubileum ontkomt men eraan nog eens terug te blikken op hetgeen er achter de rug is. Komende zaterdag wordt door de le den van 50-jarig bestaan gevierd van de Lande lijke Ruitervereniging F.E.V.I.O.R.. Reden voor ons om eens terug te gaan in de historie van deze vereniging en de gebeurtenissen eens op een rijtje te zetten. Reeds een tiental jaren voordat F.E.V.I.O.R. officieel werd opgericht, bestond er in Moer gestel een groepje ruiters, niet aangesloten bij een Bond, dat zich de ’’Jonge Batavieren” noemde. Zij kwamen destijds voor oefeningen bij elkaar op de plaats waar nu de boerderij Heuvelstraat 17 staat. Deze groep presenteerde zich met b.v. koninginnedag en kermis - ook wel eens met andere dorpen samen - in de vorm van ringste ken en dergelijke spelen. Men reed toendertijd op koudbloeds (Belgische knollen). Later hebben Nelis Roozen (de mulder), Bart Roosen (Bart van Heine) en Bart van Kerkoer- le zich aangesloten bij de landelijke rijvereni ging in Oisterwijk, welke wel bij de Noordbra- bantse Christelijke Boerenbond van Landelij ke Rijverenigingen (N.C.B.) was ingeschreven en waarbij zij in wedstrijdverband konden rij den. In 1929 kwamen deze heren op het idee om in Moergestel zelf te beginnen met een landelijke rijvereniging en aan te sluiten bij de Bond. Zij nodigden de bondsvoorzitter, Hendrik Nuyens uit Oirschot, uit voor een bijeenkomst in ”’t Draaiboompje”, maar men kwam niet tot een definitieve oprichting. Tijdens de tweede bij eenkomst op 30 juli 1930 werd besloten een landelijke rijvereniging via de plaatselijk R.K. Boerenbond aan te melden bij de Noordbra- bantse Christelijke Boerenbond van Landelij ke Rijverenigingen te Tilburg. Bij deze oprichtingsvergadering waren aanwe zig: Nelis Roozen (voorzitter), Bart van Ker- koerle (kommandant), Bart Roosen Har- rie Kastelijns (sekretaris), Willem Rijnen, Kees van Dijk, Jan Kemps Jan v.d. Wouw, Kees van Dal en Wout Pijnenburg. De eerste vraag was: ’’Welke naam moet de vereniging dragen?”. Met dit probleem stapte men naar Meester Nagel (Neus Nagel), die de naam F.E.V.I.O.R. (Fier En Vlug Is Óns Ros) bedacht. In 1933 bedankte Bart van Kerkoerle als kom mandant en nam Willem Rijnen het over, waarnaast steeds in het voorjaar Wachtmeester Bakker als instrukteur werd uitgenodigd om de leden de kunst van het paardrijden bij te bren gen. Ook heeft de vereniging twee trompetbla zers te paard gehad, nl. Kees Kemps en Crisje Antonis sr., die bij de concoursen de parade voorreden. In 1935 hield F.E.V.I.O.R. het eerste concours M> ’’’f' ïf, ■'■’t i, O concours hippique in de omtrek, daar hun paarden bij een boer moesten stallen en ter plaatse eerst naar de kerk moesten, alvorens aan de wedstrijden mocht worden deelgeno men. Toendertijd mochten op hooguit twee zondagen per maand wedstrijden worden geor ganiseerd. Ook de amazones was in die tijd een groot pro bleem. Uiteindelijk kreeg de Bond in 1952 van de Roermondse bisschop toestemming om ook dames te paard toe te laten op wedstrijden. In Moergestel was Thea Appeldoorn de eerste amazone. Voordat zij echter werd aangeno men als lid van F.E.V.I.O.R. moest Pastoor van den Boogaard daarvoor zijn toestemming geven. In de laatste vijftien jaar heeft F.E.V.I.O.R. mooie prestaties weten te verrichten in de afde- lingsdressuur. In 1966 te Oudenbosch en in 1967 te St. Oe- denrode werd men met het achttal Bondskam pioen in de klasse Licht en Midden en in 1968 behaalde men op het Bondsconcours te Ou denbosch de 6e plaats in de klasse Zwaar en werd derhalve afgevaardigd naar het grote De oefenterreinen van F.E.V.I.O.R. zijn in al die jaren vaak van plaats verwisseld. Momen teel heeft de vereniging een manege aan de Reedijk, in 1968 voltooid en geheel gebouwd en onderhouden door eigen leden, met daarbij een terrein in de openlucht. Het buitenterrein wordt door Kees van Haren beschikbaar gesteld. Ook het vervoer van en naar wedstrijden, cur sussen, e.d. is steeds door eigen leden geregeld en sinds enkele jaren is de vereniging, samen met de ponyclub, in het bezit van een vracht wagen, zodat het vervoer enigszins vlotter kan verlopen. Sinds 1970, veertig jarig jubileum, draagt L.R. F.E.V.I.O.R. fier het vaandel in top. Ter gele genheid van het gouden jubileum werd op 3 augustus j.l. een concours hippique gehouden, waarover U reeds eerder in dit blad kon lezen en zal op zaterdag 20 september a.s. een feest dag zijn voor leden en genodigden. Wij hopen met alle leden dat de naam F.E.V.I.O.R. in het N.C.B.-gebied, maar ze ker ook landelijk in de paardesportwereld nog lang zal voortbestaan en dat de vereniging het vaandel hoog blijft dragen. Voor a.s. zaterdag wensen wij u veel plezier en voor de toekomst veel succes toe. Hartelijk gefeliciteerd! A.v.D. J I I n

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1