C. van Opstal met vierspan naar wereldkampioenschappen 8 8 9 8 9 8 8 8 9 9 5 9 5 I SB* fej -- 1 il BU«C 76 i I Attentie a.u.b. Lenneke IX F- CV' Ml M.O./J.S. I een van Oisterwijkseweg 43 MOiJ-’GESTEL Tel. 04243 - 2268 Het prachtige vierspan met de heer van Opstal als koetsier tijdens ’n wedstrijd op Duindigt De paardesport kent vele boeiende aspekten. De bekendste daarvan zijn: het springen, de milita ry, het draven en, gewoon, het rijden voor je plezier. Over een van de minder bekende onderdelen: het mennen, en dan speciaal het rijden met een z.g. vierspan, gaat het nu volgende artikel. We gingen daarvoor naar de manége van de heer van Opstal aan de Zandstraat, omdat wij on langs waren ingelicht over het feit dat hij in september gaat deelnemen aan de wereldkampioen schappen. De heer van Opstal, directeur van Opstalan Dakplatenfabriek en woonachtig op ”De Hooge Braaken”, is sinds 15 jaar aktief in de ruitersport. De laatste drie jaar pas heeft hij zich toegelegd op het aangespannen rijden, en specifiek het z.g. vierspan, waarin, bij voorkeur, elk paard zijn ei gen vaste plaats heeft. J - T Zaterdag 16 augustus, 12.00 uur. We arriveren aan de manége en worden vriendelijk verwel komd door o.a. mevrouw de Ruyter. Haar man Harry is de verzorger van de paarden van de heer van Opstal, zodoende ook is de familie de Ruyter (toepasselijke naam trouwens) woonachtig bij de manége. Na een kort ’’los rijden” arriveert de heer van Opstal met zijn prachtige vierspan (de koets met de 4 Holstei- ners) in de Zandstraat en nodigt Uw redaktie uit voor een tochtje van ruim ’n half uur. ’n Belevenis natuurlijk. Terwijl de paarden draven en in het zand de wielen minder hard klinken, komt het gesprek op gang waarvoor we eigenlijk gekomen wa ren; de deelname aan het wereldkampioen schap in Windsor Castle (Engeland). De heer van Opstal, die momenteel als tweede geklasseerd staat voor het Nederlands kampi oenschap, neemt aan de wedstrijd deel met nog 2 andere Nederlandse equipes. Er wordt gere den zowel'voor de landenprijs als voor de indi viduele overwinning. Het kampioenschap neemt 4 dagen in beslag (11 t/m 14 sept, red.), en elke dag is er een vastgesteld programma. Achtereenvolgens: presentatie, dressuur, marathon en de vaardig heidsproef (oftewel zoals de heer van Opstal het zelf noemt: kegeltj esrij den). Voor de presentatie beschikt men over een luxe koets, hier gaat het dan ook het meest om sier lijkheid, verzorging van paarden, tuig en koets, en de aankleding van het geheel. Dezelf de koets gebruikt men ook voor de dressuur en de vaardigheidsproef. De dressuur (op ’n terrein van 40 X 100 meter) vergt al wat meer van de koetsier. Op dit ter rein moet hij figuren afwerken volgens ’n be paald schema, waarvan niet mag worden afge weken. In de dressuur moet hij o.a. ’n stuk achterui trijden en een gedeelte alle 4 de paarden met slechts één hand besturen. De vaardigheidsproef is het makkelijkst uit te leggen als een soort slalom. Men rijdt hier tus sen twee kegels door met boven op elke kegel een balletje. De afstand tussen de kegels is mi nimaal, dus raakt men een van beiden, valt het balletje eraf en kost het strafpunten. De marathon is, de naam zegt het al, het zwaarste onderdeel van de gehele wedstrijd. Hiervoor heeft men c een aparte koets. De t thon bedraagt in dit g is verdeeld over vijf vl Traject A betreft 'n k dient te worden afgeleg van 15 km. per uur. ■x beschikking over gte van de mara- n 32 kilometer en mde trajecten. van pin 12 km. Dit ■;en een emiddeldc Traject B is ’n zogenaamd staptraject tegen plm. 7 km. per uur. Traject C is uitgezet in de bossen. Ongeveer 10 km. lang tegen ’n gemiddelde van 16 km. per uur. Traject D is weer een staptraject van 1 km. Traject E tenslotte bedraagt 10 tot 12 km. met ’n gem. snelheid van 15 km. per uur. Elk onderdeel bezit natuurlijk de nodige hin dernissen, maar het meest zwaar bij deze mara thon is de strijd tegen de klok. Voor elk onder deel is ’n precieze tijdslimiet vastgesteld, het belangrijkste is dus om op tijd binnen te ko- men. Te vroeg binnen kost strafpunten, te laat eveneens, dus alleen het trainen hierop kost de deelnemers al enorm veel tijd. Daarbij komt nog dat er voor elk wedstrijdonderdeel een z.g. bokrechterlneerijdt, ’n jurylid zou je kunnen zeggen, die alles precies in de gaten houdt. i Zelfs de hoed van de koetsier mag niet vallen of er zijn al strafpunten. Voor dergelijke voor- valletjes heeft de koetsier wel de beschikking l over 2 z.g. groomes (helpers) die ook meerij- I den. j Het meedoen aan zulke wedstrijden is voor de heer van Opstal een waar genoegen, maar de verzorging van de paarden gaat bij hem boven 1 alles. Bij alle wedstrijden waar hij met z’n vierspan aan deelneemt, zijn er na elk onder deel uitgebreide verplichte medische keuringen voor alle paarden. Bloeddruk, hartslag, tempe ratuur e.d. worden nauwkeurig gekontroleerd. ”Als dat niet zo was deed ik er niet aan mee!” j zegt de heer van Opstal. Het is zonder meer duidelijk dat de paarden op dit soort werk speciaal getraind zijn, net zo goed als dat het geval is voor paarden die ge bruikt worden om te springen, en er wordt mo menteel flink getraind, want de heer van Opstal heeft er al zijn schaarse vrije tijd graag voor over. ’n Schitterende samenwerking tussen mens en dier, met volledige inzet van de eigenaar maar evenzeer ook van Harry de Ruyter, die, zegt hij zelf, het geluk heeft gehad dat hij van zijn hob by z’n beroep heeft kunnen maken. De heer van Opstal heeft met hem zeker niet op het ver keerde paard gewed. Intussen waren we al ’n heel eind in de middag en moesten wij, helaas door andere afspraken gedwongen, afscheid nemen van de heren van Opstal en de Ruyter. We hopen U, door het gesprek met deze uiterst sympathieke mensen, wat te hebben kunnen vertellen van het machtige vierspan, dat U, wanneer U in het weekend in de buurt van de Zandstraat komt, ongetwijfeld al eens hebt ge zien. We bedanken mevr, de Ruyter voor de gast vrijheid die we bij haar genoten en wensen het vierspan, de heer van Opstal en zijn rechter hand, alsmede al hun helpers van harte alle sukses toe voor de komende grote wedstrijd. Zij beloofden ons bij het vertrek de vlag van Moergestel hoog te zullen houden, en daar twijfelen we geen ogenblik aan. We hopen U binnenkort van de resultaten op de hoogte te stellen; xs M .'f Jan en len Ketelaars van Spaandonk Wij zijn erg blij met de geboorte van ons dochtertje en zusje 5066 AS Moergestel, 22 augustus 1980 Kerkstraat 10 Peter: Toon van Spaandonk Meter: Bep van Spaandonk-v/d Wiel Judith Martijn Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 5e Jaargang - Nr. 155 door diverse etd bij voorkeur huis te komen of te Bij het H. Doopsel ontvangt zij de namen: PETRONELLA ELISABETH HUBERDINA MARIA Voor drukwerk houden wij ons steeds aanb omstandigheden gedwongen, verzoeken wi, 's avonds tussen 19.00 en 20.00 uur bij ons telefoneren. Schikt deze tijd U echter niet, maakt U dan even telefonisch een afspraak? Bovenstaande geldt ook voor informatie over advertenties bestemd voor "Moergestel-Nieuws" meuws WW,

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1