2. 5 5 9 9 9 9 Bericht van Wim van Oort De tijd dringt... Ut zit er wir op! BURO '76 Audacia-nieuws Foto’s jeugdvakantie- werk 1980 Audacia jeugdnieuws Attentie a.u.b. Zondag 7 september is het zover! Rama, 7 juli 1980 UW HARMONIE IS ER BLIJ MEE!! Bel 1383 als U wat kwijt wilt en het wordt bij U aan huis opgehaald! Boeken, fietsen, radio's, glaswerk enz. enz., gooi het niet weg, maar laat het ons even weten als U wat opruimt. Regelmatig ontvangen we via zijn ouders een Z.g. "rondzendbrief" van Wim van Oort, die eerder dit jaar voor een periode van 3 jaar ver trok naar Tanzania. Andere projecten waren het opzetten van com- posthopen. (We zijn 2 flinke hopen en 1 com- postkuil gestart) en het planten van cassava (tapioca). Net voor het droge seizoen begon hebben we gezamenlijk een 750 tal cassava- stekken geplant. Ondanks dat het sinds die tijd niet geregend heeft zijn de meeste stekken goed aangegroeid. In de theorielessen heb ik een introductie gege ven in de landbouw en aandacht besteed aan het belang van de landbouw. Vooral aan de re latie landbouw-voedsel-gezondheid heb ik nogal wat tijd besteed. Het gemiddelde dieet in Tanzania is nl. verre van evenwichtig. Eiwitten en vitaminen zijn onvoldoende vertegenwoor digd in de maaltijden. gen de eerste 6 weken voor mijn komst al ge zaaid hadden. Verder stonden er voor elke klas, er zijn 2 parallel klassen, 8 lesuren land bouw op de lesrooster en nog eens 5 uren self- reliance (werken om te voorzien in eigen on derhoud). Programma zondag 24 augustus: Bekerwedstrijd: Audacia I - Sarto: aanvang 14.30 uur. Naar J. van Archel te Ammerzode gaan: Audacia 4-5 vertrekken om 10.30 uur. Audacia 2-3 vertrekken om 13.30 uur. Nog slechts 21/z week hebt U de tijd om te kijken wat U nog kwijt wilt voor de Vlooienmarkt! In deze brief vertelt Wim aan zijn vrienden en kennissen over zijn belevenissen ver van huis. Op verzoek van hem en zijn ouders halen we de belangrijkste en interessantste gedeeltes uit zijn brieven en publiceren die voor de gehele Moergestelse bevolking, zodat zij op de hoogte blijven van Wim z’n aktiviteiten. Het grootste deel van die tijd heb ik tot nu toe besteed aan praktisch onderwijs: ’al doende le ren’. Tot nu toe hebben we 3 projectjes ge daan. In groepen van 6 leerlingen hebben we 6 verschillende groenten verbouwd, nl. Stamsla- bonen, bloemkool, tomaten, worteltjes, uiten en doperwten. Iedere groep was verantwoorde lijk voor 1 veldje. Momenteel staan deze groenten er erg goed bijde erwten hebben we zelfs al geoogst. Alleen de bonen zijn vrijwel allemaal dood gegaan vanwege een ziekte en luizen. Aangezien we eind mei de laatste regen gehad hebben, we zitten nu midden in het dro ge seizoen, moet er wel iedere dag water gege ven worden. Aanvankelijk was dat nog wel een probleem omdat de gieters die ik in april al besteld had er nog steeds niet zijn. Wel waren er 3 sproeiers, echter geen slangen. Toen ik na lang zeuren nog steeds geen waterslangen kreeg en de planten op het punt van uitdrogen ston den heb ik zelf maar 3 slangen gekocht. Programma junioren. Donderdag 21 augustus Oirschot C-l - Audacia C-l vertrek 18.00 uur. Oirschot C-2 - Audacia C-2 vertrek 18.00 uur. Oirschot C-3 - Audacia C-3 vertrek 18.00 uur. Oirschot C-4 - Audacia C-4 vertrek 18.00 uur. Programma junioren. Zaterdag 23 augustus Audacia C-l penalty schieten in Oirschot ver trek 12.15 uur. Audacia A-l - RKTVV A-2 aanvang 16.00 uur. Audacia A-2 - RKTVV A-5 aanvang 16.00 uur. Audacia B-l - op tournooi in Chaam vertrek 10.00 uur. Audacia B-2 - RKTVV B-5 aanvang 14.30 uur. Audacia C-l - RKTVV C-2 aanvang 11.00 uur. Audacia C-2 - RKTVV C-4 aanvang 13.00 uur. Audacia C-3 - RKTVV C-6 aanvang 13.00 uur. Audacia C-4 - RKTVV C-7 aanvang 13.00 uur. Pupillen programma. Zaterdag 23 augustus Audacia D-l - Audacia D-2 aanvang 11.00 uur Audacia D-3 - SSS D-5 aanvang 10.00 uur. Audacia D-4 - SSS D-6 aanvang 10.00 uur. Audacia E-l op tournooi in Maarheeze vertrek 9.00 uur. Audacia E-2 op tournooi in Maarheeze vertrek 9.00 uur. Audacia E-3 op tournooi in Maarheze vertrek 9.00 uur. F. pupillen zaterdag 23 augustus Audacia F-3 - SSS F-4 aanvang 11.00 uur. Willen alle jeugd en pupillen goed naar de ver trektijden kijken bij Jan van Bommel en zor gen dat je op tijd bent. Het vertrek is altijd bij de kantine. Hallo, Hoe is het leven in Nederland, gaat alles nog steeds zijn oude gangetje? Hier is er de afgelopen maanden erg veel ge beurd, dus de hoogste tijd daarover wat meer te vertellen. Nu heb ik daar meer tijd voor aan gezien de leerlingen afgelopen zaterdag voor 4 weken met vakantie naar huis zijn gegaan. Maandag 14 april was de dag dat ik min werk officieel begon. Op dat moment waren er een 50-tal leerlingen aanwezig. Momenteel zijn er 68 leerlingen, 48 jongens en 20 meisjes (waaronder enkle zeer schone dames). De meeste komen uit de omgeving d.w.z. van plaatsen binnen een straal van 100 km; maar er zijn ook leerlingen die van zeer ver komen (Bu- koba, Mwanza, Moshi en Dar es Salaam). Het overheidsbeleid is er namelijk op gericht om de verschillende stammen te integreren, dit om nationalisme aan te moedigen en staminferiori- teit tegen te gaan. Daarom moet op elke mid delbare school minimaal 25% van de leerlingen van buiten de regio komen. Alle leerlingen hier zijn intern. Rama Seconda ry School is derhalve een levensgemeenschap waar leerlingen en leraren samen studeren, werken, eten en plezier maken. We zijn er al in geslaagd om een zeer fijne sfeer op te bouwen. Speciaal mijn relaties met de leerlingen zijn erg goed. Het zijn enorme fijne mensen, én zij zijn het die me telkens weer motiveren om lange werkdagen te maken. Ja, werk is er meer dan volop op een nieuwe school. Elke school zou eigenlijk een boerderij moeten zijn, waar de leerlingen leren hoe ze moeten landbouwen. Ook zouden ze dan zelf het voed sel voor de schoolmaaltijden moeten verbou wen en uit andere opbrengsten de school kun nen betalen. Voor mij was er de taak deze doe len te realiseren. Maar hoe??? Toen ik aankwam was er alleen een leeg klaslo kaal en woeste ontgonnen grond tot mijn be schikking, m.u.v. 1 Vt ha. bonen die de leerlin- De groepsfoto’s zijn te bezichtigen van 25 au gustus 1980 t/m 31 augustus 1980 in de etalage van slagerij Ketelaars. Foto’s zijn als volgt te bestellen: In een envelo pe een briefje met daarop de nrs van de foto’s die U wenst. In dezelfde envelope 1,50 maal het aantal fo to’s. Op deze envelope Uw naam en adres en daarna dichtplakken en in de brievenbus op Raamac- ker 4. Foto’s afhalen in de week van 8 september 1980 t/m 13 september 1980. Gelieve de foto’s tijdig te bestellen. Het les geven doe ik met erg veel plezier, hoe wel het vaak wel moeilijk is om leuke lessen te maken bij gebrek aan materialen en boeken. Ik ben blij dat ik vanuit Nederland nogal wat boe ken meegenomen heb. Nu heb ik tenminste iets om op terug te vallen; met behulp van die boe ken ben ik nu een eigen dictaat aan het schrij ven. Een voordeel daarvan is wel dat ik hele maal vrij ben te doen wat ik denk dat goed is. Wanneer ik nu terug kijk op de eerste 3 maan den zie ik dat er al erg veel gebeurd is, mis schien zelfs wel iets te veel! Ik heb nl. het ge voel dat ik de Tanzaniaanse landbouw nog on voldoende ken, alsmede het leven in de dorp jes. Daarom wil ik nu in de schoolvakantie wat meer de dorpjes intrekken, en ook enkele da gen naar een landbouwtrainingscentrum hier in de buurt gaan. Ook in ons huis heb ik me al aardig aangepast aan de nieuwe levensstijl, en een vast dagritme gevonden. Koken doen we op een kerosine brandertje, wat best wel te doen is. Twee we ken terug zaten we met het probleem dat er geen kerosine meer te koop was. Toen hebben we ruim een week buiten op hout en houtskool gekookt. Dat was erg leuk en ’’romantisch”, maar het kost wel erg veel tijd. Daarom ben ik blij dat we nu weer volop kerosine hebben. We hadden geluk dat we enkele maanden terug een zak tarwemeel konden kopen en wat gist. Zodoende konden we zelf ons brood bakken. Maar hoe doe je dat? Eerst hebben we het geprobeerd met een stenen pot op de houtskoolbrander, maar dat was niet zo’n succes. De eerste keer viel het brood uit elkaar en de tweede keer leek het meer op een baksteen. De vierde keer hadden we de truc echter te pakken. Aangezien we toch geen gas hebben heb ik de bodem uit ons gasfornuis gesloopt. De kerosinebrander zet ik nu onder de oven en dat werkt uitstekend. Zo bakken we nu twee maal per week ons eigen brood. Over het eten hebben we nu zeker niet meer te kla gen. Alleen groenten en fruit is hier nog wel eens een probleem. Daarom ben ik zelf maar een groententuin begonnen. Toen er een maand of wat terug een meisje met citroenen langs de deur kwam wist ik niet wat ik zag. Ik was zo verbaasd dat ik alle 150 ci troenen maar gekocht heb. 4 Weken lang had den we toen heerlijke citroenthee en zelfge maakte citroenlimonade. Ook hebben we 6 kippen en een haan gekocht. Hopelijk worden we nu binnen een maand da gelijks van een scharreleitje voorzien. Met mijn huisgenoot en collega Piers kan ik het uitermate goed vinden. Hij heeft zich ge weldig goed aan mij aangepast, (hij is ook ve getariër geworden, doet de vaat ook alleen maar als er geen schone borden en kopjes meer zijn, etc.) Voor de leerlingen is de Engelse taal nog wel wat een probleem, maar op middelbare scho len moet persé les geggeven worden in het En gels. Ik probeer mijn lessen daarom zo simpel mogelijk te houden en gebruik af en toe toch wel een paar woordjes Kiswahili. Zolang het maar niet te snel gaat (pole pole) is het voor de meeste leerlingen nog wel te volgen. IA 8 Jodocus. (wordt vervolgd) De jong wir naor school en de aauw wir aont wérk; de koffers staon wir op de zulder. Naor lichaam en geest vur un hit jaor gestérkt; heelhuids trug, mar wir wel iets gevulder. "Ut zit er wir op zeej ons Mien meej unne zucht. "Ut moet er wir aaf" denk ik treurig. "Ut komt er wir aon" zeej ons Bartje beducht. "Twaar vant jaor vlug verbèj, nét ast veurig. "Ik heb oe gemist" zeej de buurvraauw spontaon. Kèk, dé hak nojt gedocht van dé Trèntje! Mar ze zeej dur, verdomme, meteen aachteraon: "Dé wit zegge, oew stukskes int krentje!" Voor drukwerk houden wij ons steeds aanbevolen, doch, door diverse omstandigheden gedwongen, verzoeken wij U beleefd bij voorkeur 's avonds tussen 19.00 en 20.00 uur bij ons aan huis te komen of te telefoneren. Schikt deze tijd U echter niet, maakt U dan even telefonisch een afspraak? Bovenstaande geldt ook voor informatie over advertenties bestemd voor "Moergestel-Nieuws". Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. 04243 - 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 5e Jaargang - Nr. 154 >1 11 Oisterwijkseweg 43 MOERGESTEL - Tel. 04243 - 2268 i 'I Vertrek li

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1