Met open oog v door de natuur door G. Kuijpers ili TERREINMEESTER Photo-atelier Louis v/d Meydenberg Sportvereniging "Audacia" Proficiat Gouden F.E.V.LO.R. Fiets kijk dagen Rijkspolitie Oisterwijk jong voor haar. coiffure ló i-. t Kwaliteit een begrip! Een goed adres voor een lekkere haring! Het groepsbureau der Rijkspolitie te Oister wijk verzocht ons bekend te maken dat er van 9 tot en met 17 augustus 1980 ’’kijkdagen” ge houden worden voor wat betreft aangetroffen fietsen te Oisterwijk en Moergestel. Op werkdagen is het bureau geopend van 8.00 tot 22.00 uur en in het weekend van 09.00 uur tot 18.00 uur. Ze zitten op een uitkijkpost boven het water en wachten hun beurt af. Vertoont zich een visje dan duiken ze pijlsnel het water in en komen direct weer met hun prooi naar boven. Het zijn echte visliefhebbers. Dagelijks verorberen ze 10 tot 12 visjes van ”een goeie vinger lang”. Het is bijna onbeschrijflijk hoe mooi onze ijs vogel is. Er is geen verschil in uiterlijk tussen jonge vogels, het mannetje en het vrouwtje. Als men er de boeken op na slaat leest men de volgende beschrijving van de kleuren: (alleen de namen van de kleuren zijn al mooi genoeg). Tot zover het verhaal over de slachtoffertjes van de Coolhof. Kent U uit eigen omgeving ook dergelijke ongelukken van vogels? Wij gaan met vakantie vanaf 10 augustus tot donderdagmiddag 21 augustus 13.00 uur. in de handel verkrijgbaar zijn, op deze ruiten aanbrengen. volendammer vishandel Warme gebakken vis en alle soorten verse vis! Van twee geringde merels kwamen we te weten dat zij eveneens op de Oude Hondsberg ge ringd waren. Deze zijn eveneens dood in Moer gestel gevonden. Deze merels bleken ook van dezelfde leeftijd te zijn als ons ijsvogeltje. Zo zien we dat heel veel vogels in de natuur vroeg tijdig aan hun eind komen door allerlei oorza ken. De bovenkop en achterkant van de hals zijn donkerzeegroen. Zij hebben een groen-zwarte ondergrond met een metaal zijde-achtige glans, getekend met smalle marineblauwe, ko baltblauwe en turquoise-blauwe dwarsstrepen. De onderzijde is kaneelkleurig roestrood. Heel deze kleurschakering wordt kompleet gemaakt met rode pootjes en een flinke zwarte snavel. Kan het nog kleuriger?? Tussen de massa-parade en de daaropvolgende wedstrijden was er een demonstratie van de heer C. van Opstal met zijn prachtige vierspan. Hij gaf ’n staaltje van perfekte stuurmans kunst ten beste. (We hopen binnenkort een ar tikel hieraan te wijden, want de heer van Opstal neemt begin september deel aan de we reldkampioenschappen te Engeland. Red.). 2. De vogels zien eenvoudig het glas niet en denken met een open ruimte te doen te heb ben. 3. Door de spiegeling van de ruit lijkt het op water en geeft noodlottige gevolgen. Voor onze iisvogel, die in zijn normale doen di kwijls net water in duikt en daarbij een vis je hoopt te verschalken. Uit deze voorvallen met onze ijsvogeltjes blijkt maar weer eens hoe rijk de natuur in onze stre ken nog aan vogels is. Ze broeden hier voorna melijk langs de Beerze, de Reusel, en het Wil- helminakanaal. Ze geven de voorkeur aan na tuurlijke oevers waar ze hun ietwat oplopende nestgangen graven. Deze gangen, tot een meter diep, worden door het mannetje en het vrouwtje gegraven. Ze gebruiken geen nestma- teriaal maar bevuilen als het ware hun eigen nest met uitgebraakte visgraten. Ze zullen dan ook na elk nestbezoek een frisse duik nemen in het water. Er zijn meestal twee broedsels per jaar. De 6 tot 8 bolvormige, witte, sterkglan- zende eieren worden door beide vogels gedu rende 21 dagen bebroed. De jongen blijven on geveer 25 dagen in het nest. Ijsvogeltjes eten hoofdzakelijk vis maar tij dens de periode dat zij hun jongen voeden eten zij allerlei insekten en schaaldiertjes. Ze van gen deze visjes zeer behendig en erg trefzeker. Zo’n 800 ruiters verdeeld over 55 verenigingen gaven zondag acte de présence bij het Con cours Hippique t.g.v. het gouden bestaansfeest van de Landelijke Rijvereniging F.E.V.LO.R. Vanaf 10.00 uur vonden de wedstrijden plaats op de terreinen aan de Heikant. Onder ’n broeiende zon toonden de vele ruiters en ama zones de van hen verlangde rijkunst. 1Vele vogels hebben een afgebakend territo rium of broedgebied, waarbinnen zij geen soortgenoten dulden. Zien zij nu hun eigen spiegelbeeld in de ruit dan denken zij met een indringer te maken te hebben, willen die te lijf gaan en vliegen zich zo te pletter. Al met al kan F.E.V.LO.R. terugzien op een uitermate geslaagd concours hippique, waarbij we tot slot graag ’n pluim op de hoed van de organisatie willen steken plus daarbij onze har telijke gelukwensen aan bestuur en leden van ons gouden F.E.V.LO.R. Op 15 juni j.l. vloog zich in de Coolhof tegen een raam een geringd ijsvogeltje dood. Enkele jaren terug deed zich dit zelfde voorval hier ter plaatse voor met nog twee andere ijsvogeltjes. Het ringetje dat het laatste slachtoffertje droeg, hebben wij opgestuurd naar het Vogel- trekstation in Arnhem. Uit het ontvangen be richt blijkt dat dit vogeltje op 15 september 1979 is geringd op de oude Hondsberg in Oisterwijk. Als jong vogeltje geringd, vliegt het zich amper een jaar oud hier in Moergestel dood. De zang stelt weinig voor. Het is een schel doordringend ”tjie tjie” geluid. Een soort ei genaardige fluitende triller, die men zelden zal horen. De enige ijsvogel die wij kennen komt in heel West-Europa en een gedeelte van Azië voor. Waarom vliegen zo veel vogels tegen glasra men? Hieromtrent kennen wij enige theorieën of veronderstellingen: Alléén in augustus en alléén bij ons: laat van uw mooiste, liefste, leukste vakantiefoto een miniposter van 30 x 40 of 30 x 30 cm (afhankelijk van negatiefformaat) maken voor maar 9,90 - Om half drie was er de officiële opening door burgemeester ter Veer, waarna de massa- parade plaatsvond. Inderdaad, ’n schitterend schouwspel op ’n even schitterend parcours waaraan weer door man en macht was ge werkt. No. 35 DE COOLHOF EN ZIJN IJSVO- Om deze vogelbotsingen zoveel mogelijk te I jK g "MOERGESTEL-NIEUWS - WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 1 M.O. Werkzaamheden o.a.: onderhoud kleedgelegenheden, speelklaarmaken van materialen en terreinen e.a. voorkomende werkzaamheden. Gemullehoekenweg 11 Oisterwijk Telefoon 04242-2344 's-Maandags op de markt 's-Woensdags bij Groenteha! Crisje Hebt U belangstelling, stuurt U dan even 'n berichtje naar Postbus 73 te Moergestel, dan nemen wij kontakt met U op. rootven 14 moergestel tel. 04243 - 2221 Tot ziens!! Rootven 26 - Moergestel - Telefoon 04243 - 1421 Deze maand: miniposter voor maar f9.90 roept belangstellenden op voor de functie van PAGINA 5 HMKiaraST ik. r -1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 5