Welzijnsplanning op gemeentelijk niveau I -2 i Weduwenreis 1980 Ponymiddag in Berkel-Enschot Oud papier en glas Woonwagen weggesleept 4 H.F.M. MARCELISSEN Autorijschool OISTERWIJK" Wij lessen in B.M.W. We hopen dat U iets meer bekend bent geraakt met de problematiek rond de planning van de sociaal-kulturele aktiviteiten. De Werkgroep Welzijn n le Van de zijde van het gemeentebestuur is mede gedeeld, dat nog steeds de mogelijkheid bestaat om oud papier te storten in de contai ner aan de Bosstraat. Ook de glascontainer staat daar nog. Eind van deze week zal deze naar verwachting kunnen verhuizen naar het oude stoomgemaal. Ook voor de afgifte van oud papier komt nog een andere plaats. De samenspraak met de bevolking gaat ge paard met het inventariseren van de behoeften en het verzamelen van gegevens. Het is niet de bedoeling dat alleen bij de ge meente democratisch wordt gewerkt maar ook bij de verenigingen. De door de besturen te verstrekken gegevens zullen, indien mogelijk, besproken moeten worden met de leden van de verenigingen. Op zeer korte termijn zullen de verenigingen een formulier ontvangen waarin een aantal informaties worden gevraagd welke nodig zijn of kunnen zijn voor het opstellen van een plan. Ten aanzien van de bewoners zullen een of meer hooravonden worden ge houden zodat ook zij hun wensen kenbaar kunnen maken. Het ligt in de bedoeling van het kollege van burgemeester en wethouders om een plan op te stellen voor de jaren 1982 tot en met 1985 en daarna steeds voor de volgende vier jaren. Wanneer echter mocht blijken dat een en an der niet haalbaar is kan altijd nog besloten worden het geheel een jaar later te doen in gaan. Voorlopig wil de werkgroep het hierbij laten voor wat betreft de eerste informatie aan de Moergestelse bevolking. Het zal wel enige tijd duren voordat iedereen precies weet wat er aan de hand is. Welzijnsbeleid nieuwe stijl - wat staat er te ge beuren. Het voorgaand geschetste betekent dat het rijk de gelden welke vroeger bestemd waren voor de diverse verenigingen thans overmaakt op het gironummer van de gemeente. Wil de gemeente echter aanspraak maken op de gelden dan moet zij zich aan bepaalde voor schriften houden. Onze gemeente ontvangt van het ministerie van Cultuur, Rekreatie en Maatschappelijk werk jaarlijks een bedrag van 21.000,- hiervoor moet zij jaarlijks een lijst invullen van de door haar gesubsidieerde sociaal-kulturele aktiviteiten, dit zijn: Gemeentelijk subsidiebeleid. Zoals eenieder bekend zal zijn verleent de ge meente jaarlijks voor ruim 110.000,- subsi dies met betrekking tot sociaal kulturele aktivi teiten binnen Moergestel. Dit betekent dat de gemeente zelf - in sa menspraak met de bevolking - gaat bepalen hoe het sociaal-kultureel beleid eruit komt te zien en hoe de financiële middelen verdeeld gaan worden. Is het geheel niet allemaal wat overdreven. Misschien zult U zich afvragen of het niet alle maal wat overtrokken is wat er te gebeuren staat. U weet echter ook dat we in een demo cratische samenleving leven waarin de tendens bestaat de bevolking steeds meer te betrekken bij het uitstippelen van de toekomstige ge dragslijnen, de inspraak is hiervan een voor beeld. Ook is het een goede zaak dat het wel zijnsbeleid eens wat beter wordt opgezet zodat men kan zien wat er de komende jaren te ver wachten is en dat men niet afhankelijk is van een momentbeslissing. Het is niet zo dat deze gewijzigde aanpak ook inhoudt dat er nu meer geld beschikbaar komt, zoals U weet geldt mo menteel dat we een pas op de plaats moeten maken. Dit geldt ook voor het gemeente bestuur. De subsidiekraan zal op korte termijn niet veel verder worden opengedraaid, maar zal ook niet worden dichtgedraaid. Wel kan het zijn dat de beschikbare gelden in de toe komst anders verdeeld moeten gaan worden, de een wat meer en de ander wat minder. De bedoeling van de rijksbijdrageregeling is de- centrialisatie. De bevolking wordt verder ook betrokken bij het opstellen van de subsidieverordening en de inspraakverordening, deze worden voor iede reen ter inzage gelegd, iedereen kan dan zijn opmerkingen kenbaar maken aan burge meester en wethouders en deze zullen dan op hun beurt bekijken of met de op- en aanmer kingen rekening kan worden gehouden. Het ligt tevens in de bedoeling van de werk groep om in de tweede helft van 1980 een voor lichtingsavond te houden indien hieraan be hoefte bestaat bij de bevolking. Indien bij U de behoefte bestaat aan een derge lijke avond gelieve U dit door te geven aan de afdeling sociale zaken en welzijn! Afgelopen week nam een vijfde woonwagen een standplaats in op het tijdelijk woonwagen- centrumpje op het tracé van de T.31. B. en W. hebben echter besloten om slechts 4 wagens toe te laten. Zij hebben toegezegd om streng de hande te houden aan dit aantal. Daarom is de betrokken woonwagenbewoners verzocht zich vrijwillig te verwijderen. Zij wensten aan dit verzoek geen gevolg te geven. Het gemeente bestuur besloot om die reden met toepassing van artikel 61 van de woonwagenwet over te gaan tot het doen wegslepen van de woonwa gen naar de plaats, waar deze vóór die tijd een standplaats innam, te weten aan de Meijerij- baan te Tilburg. Als gevolg van de komst van deze vijfde wagen had zich op dit tijdelijk centrum een schermut seling voorgedaan, waarbij vernielingen wer den aangericht. De politie heeft de zaak in on derzoek. Voor het bepalen van wie er wel of niet voor subsidies in aanmerking komt hanteert het ge meentebestuur bepaalde gedragslijnen, deze gedragslijnen noemt men ook wel ”Het Beleid”. Het voeren van beleid is momenteel afgestemd op de in onze gemeente bestaande subsidieverordening, dit zijn een soort spelre gels die bepalen wanneer en voor hoevel subsi die een bepaalde klub in aanmerking komt. Tevens bestond de kans dat verenigingen in aanmerking kwamen voor een bijdrage van het rijk, bijvoorbeeld op basis van de tijdelijke rijksbijdrageregeling voor jeugd- en jongeren werk, speeltuinwerk en peuterspeelzaalwerk of op basis van de rijksbijdrageregeling samenle vingsopbouw of op basis van de regelingen m.b.t. de streekmuziekscholen. Een vijftal ver enigingen kwamen binnen onze gemeente tot en met 1978 voor een dergelijke bijdrage in aanmerking. Uitbetaling vond plaats via de ge meente. Thans subsidieert het rijk zo op geen enkele wijze meer de verenigingen. Het is de taak van de gemeente om zorg te dragen voor een goede en rechtvaardige verdeling van de gelden. ^3 vil Op dinsdag 12 augustus a.s. is weer de jaarlijk se weduwenreis. Deze keer naar Odiliënberg, Valkenburg en via Someren naar Moergestel terug. Vertrek vanaf het St. Jansplein om 9 uur. Te rugkomst uiterlijk 9 uur ’s avonds. Totale kosten voor bus, koffie met vlaai om half 11 en het diner in Someren is hoogstens 48,-. Het kan minder zijn, als er méér mensen meegaan. U kunt - als U wilt - uw eigen middagboter- hammetje meebrengen, maar er zijn ook beleg de broodjes te verkrijgen. Het belooft, zoals altijd, een mooie reis te wor den: een mooie omgeving, een korte zeer inte ressante rondleiding in het kleine Odiliënberg, een weerzien met Valkenburg (o.a. Pension Hermens met stoeltjeslift) en het vertrouwde adres in Someren, waar de rosé goedkoper is geworden!! U kunt bellen mevrouw F. Verba- kel, tel. 2515. - P. v.d. Wiel - A. Nouwens - J. Beerens - van de Zanden - R. Bergman - van de Loo - Th. Zollinger - Caliezi - W. Pellis - V. Theeuwes - B. Raaijmakers - A. Smits. De vereniging van ouders van geestelijk gehan dicapten afdeling Oisterwijk (voorheen: ”Het Zorgenkind”), organiseert samen met de po nyclub ”De Jonge Cavalieren” uit Berkel- Enschot op zondag 10 augustus a.s. om 14.00 uur voor de derde maal in successie een pony middag voor alle kinderen van de leden en be langstellenden. Dit festijn zal plaatsvinden in de manege aan de Kraan 41 in Berkel-Enschot. Ook nu zullen dressuren door de kinderen van de ponyclub ten beste worden gegeven. Daar naast is er een grootse faincy-fair, met allerlei leuke spelletje en prijzen, terwijl voor de aan wezige vaders en moeders een spelletje is geor ganiseerd. Er is ruimschoots gelegenheid tot pony-rij den en de huifkarren staan weer gereed voor een gezellige rit. Wij hopen dat naast onze leden ook daarbui ten veel belangstellenden een bezoekje komen brengen zodat ook zij van de gezellige sfeer kunnen genieten. Alle gehandicapten zijn wel kom. Tot 10 augustus in Berkel-Enschot! De besturen. - vormings- en ontwikkelingswerk volwasse nen; - opbouwwerk; - klub- en buurthuiswerk; - kunstzinnige vorming; - amateuristische kunstbeoefening en volkskul- tuur; - sportieve recreatie; - jeugd- en jongerenwerk; - peuterwerk. De opgave over 1978 betrof een bedrag van 117.583,43 aan verleende subsidies, hieronder vallen de streekmuziekschool, ’t Trefcentrum, de K.V.O., Stichting St. Jan, Stichting Jeugd- vakantiewerk, e.d. Om nu in de toekomst verzekerd te blijven van de rijksbijdrage ad 21.000,- is het zaak dat de gemeente bepaalde maatregelen neemt. Zo moet zij t.a.v. de sociaal-kulturele aktiviteiten een vierjarenplan, een jaarlijks programma, een subsidieverordening en een inspraakveror dening opstellen. Om dit karwei tot stand te brengen is door het kollege van burgemeester en wethouders een werkgroep welzijn ingesteld om de werkzaam heden en de op te stellen stukken mede voor te bereiden. In de werkgroep hebben zitting: Wat heeft de bevolking hier mee te maken. U zult zich afvragen wat U met alles te maken heeft. Velen van U zien hun wensen al verte genwoordigd door de diverse verenigingsbestu ren waarvan men wel of niet lid is. Ook zullen er echter wensen zijn die niet door een vereni ging naar voren worden gebracht, het kan bij voorbeeld zijn dat bepaalde mensen dezelfde wensen hebben om te komen tot het oprichten van een vereniging, maar dat zij van elkaar de wensen niet weten. Voor die mensen is het van belang de wensen kenbaar te maken zodat bij het opstellen van het plan of programma hier mee rekening kan worden gehouden. "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 2 I- I 'fdrr 40 f Vamor-, Rijks- en MRI-gedipl. j 3 1 5- )- 0 Prunusstraat 65 - OISTERWIJK Telefoon 04242 - 4737 I e MU M Wr‘>‘x^

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 3