Met open oog door de natuur door G. Knijpers i I PEDICURE R. Roloff-v/d Geyn GESLOTEN TOT 1 AUGUSTUS Louis v/d Meydenberg e Dick Adricmus Gerardus i1 Gemeenteraads vergadering. Uitnodiging aan alle bezitters van een z.g. span, en liefhebbers van het aangespannen rijden (mennen). Kwaliteit een begrip! Nieuw adres •1 Vakantie-foto's... per 1 augustus: Hoefkens 1 -Moergestel Tel. 04243 - 1809 4. 5. Jan en Dien Swinkels Uw hartelijk spontane wensen, de vele bloemen en cadeaus, maakten ons Zilveren Feest tot een fijne onvergetelijke dag. Onze hartelijke dank. Warme gebakken vis en alle soorten verse vis! Een goed adres voor een lekkere haring! Moergestel, juli 1980 Zelt 5 2. 3. volendammer vishandel 4 Het St. Janskruid behoort tot de familie van de hertshooi-achtigen, waarvan er in ons land di verse soorten voorkomen. Het verschil tussen het vrij veel voorkomende St. Janskruid en het Kantig Hertshooi dat in onze streken ook vaak te zien is, is zeer moeilijk te onderscheiden. De latijnse naam hypericum is afgeleid van het griekse woord hypo, dat onder of tussen bete kent, en ereiko, dat heide is, het St. Janskruid No 34. HET ST. JANSKRUID Kort na de langste dag van het jaar, 21 juni, vie ren wij op 24 juni de feestdag van St. Jan. Deze data hebben in de folklore een grote rol gespeeld. De Germanen vierden rond deze da gen het hoogtepunt van hun midzomerfeesten, waarbij speciaal de meisjes met kransen van het St. Janskruid op hun hoofd rond de vreugdevu ren dansten. Ook de altaren waren versierd met dit bloeiende kruid. Toen later in onze streken het Christendom werd gepredikt, zijn vele van deze gebruiken overgenomen. Oudere mensen kunnen zich nog herinneren,, dat vroeger deze feesten groots werden gevierd. Hier en in dit geval het feest van St. Jan. St. Jan heeft nl. twee feestdagen, 24 juni vieren wij het geboortefeest van deze heilige en op 29 aug. zijn onthoofding. Dit is de feestdag van de patroon heilige van onze parochie. Zelfs nu nog kent men de uitdrukking: als het regent met St. Jan, dan regent het nog 14 dagen lang. Van wie deze uitspraak afkomstig is, is ons niet bekend. Het is we! een feit dat hij ook in 1980 weer gelijk heeft gekregen! Photo-atelier Rootven 26 - Moergestel Telefoon 04243 - 1421. Op vrijdag 11 juli om 20.00 uur is er weer een openbare vergadering in het gemeentehuis. Besproken worden de volgende punten: Opening Trekking stemmingsnummer Voorstel tot verkoop van 8 bouwpercelen bestemd voor de bouw van schakelbunga- lows in het plan De Hoefkens. Standpuntbepaling met betrekking tot in gediende bezwaarschriften definitieve woonwagenlokatie aan de Bosstraat. Sluiting. komt dan ook veelvuldig op droge zandgronden voor. Perforatum is het latijnse woord voor ’’doorsto ken” of ”van gaatjes voorzien”, geperforeerd. Deze vaste, overblijvende plant, die 50 cm. hoog kan worden, kunnen wij in Moergestel op diverse plaatsen aantreffen. Twee plaatsen noe men wij met name: langs de Oostelvoortjes en langs de Tilburgse weg. De bloeitijd met gele bloempjes valt van eind juni tot en met aug. Bij het plukken en fijnwrijven van de gele bloemen en bloemknop vertoont zich een op bloed gelij kende rode vloeistof, die het meest in de plant aanwezig is naarmate de datum 29 aug. nadert, de feestdag van de onthoofding van St. Jan. De legende vertelt, dat de boosaardige vrouw, die verliefd was op St. Jan (maar St. Jan is hier nooit op ingegaan) de tong St. Jan liet doorste ken met naalden. Na de onthoofding, toen het hoofd van St. Jan op een schaal werd binnenge bracht, sneed een van de dronken gasten deze tong uit het hoofd. Uit het bloed, dat uit de tong vloeide, ontsproot het St. Janskruid. Het blad heeft duidelijk de vorm van een tong en de gaatjes van de naalden zijn zeer goed waar te nemen, maar op deze verhalen zijn tientallen varianten. De beschreven rode vloeistof levert..een prima y geneesmiddel tegen verwondingen, wel St. Jan- solie genoemd. Deze olie verkrijgt men door de bloemknoppen in een flesje met olijfolie te doen en dit flesje een bepaalde tijd in de zon te zetten. Men gebruikt de plant ook om kalmeringsmiddelen te maken. Men moet wel voorzichtig zijn met de rode vloeistof uit de plant, want deze is giftig. Een bijzonderheid is dat dit gif zeer sterk werkzaam is wanneer men na inname hiervan in het zon licht blijft. Dit geldt voor zowel mens als dier. In het donker is het effect veel en veel minder. Dit verschijnsel komt in de natuur meer voor, denk maar aan de vorming van vitamine D in de huid onder invloed van het zonlicht. Vroeger werd het St. Janskruid ook gebruikt als liefdeskruid. De trouwlustige meisjes hingen op de feestdag van St. Jan het kruid boven, aan en onder hun bed, was het kruid de volgende mor gen niet verwelkt, dan kon het meisje er zeker van zijn dat er een vrijer in aantocht was. We hebben toch het idee dat onze meisjes in deze tijd andere middelen hebben om jongens te ver leiden. Daar komen volgens ons weinig kruiden aan te pas!!! De eerste rit zal op Zondag 13 juli a.s. gereden worden. Voorrijder is Dhr. v d Hoven uit Loon op Zand. Start is om 10 uur bij verbouwde boer derij Dhr Smarius (Loonse hoek). De tweede rit zal plaatsvinden op 3 augustus a.s. Voorrijder is Dhr J. v.d. Sanden te Enschot. Start is om 10 uur bij café ’’Kerkzicht” te En schot. De derde en laatste rit voor de vergadering is gepland op 17 augustus. Start zal ook om 10 uur plaatsvinden bij Groot Speijck. U, liefhebber van deze mooie, zo niet de mooiste tak van paardensport, nodigen wij uit tot het bijwonen van de belangrijke vergadering op vrijdagavond 22 augustus a.s. om 20.30 uur in café ’’Kerkzicht” te Enschot. De initiatiefnemers wensen U fijne ritten en een goede vergadering toe. Nadere inlichtingen kunt U inwinnen bij mane ge De Baan - Enschotse Baan - Enschot of bij dhr. v.d. Mee - Wildemanstr. 7 te Oisterwijk. Initiatiefnemers van ’’Manege de Baan” om tot oprichting van een menclub (aangespannen rij den) te komen, hebben aardig succes, en e.e.a. begint steeds vastere vorm te krijgen. Met groot succes, en tot de volle tevredenheid van de deelnemers(sters) zijn er reeds 5 gezellig heids ritten verreden. Vóór de officiële oprichtingsvergadering die op vrijdag 22 augustus gepland is, zullen er nog 3 gezelligheids-ritten verreden worden. «I "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 9 JULI 1980 PAGINA 5 [l>. SI -jgns*rul<l Enkele deelnemers aan één van de reeds verreden ritten. i Gemullehoekenweg 11 Oisterwijk Telefoon 04242-2344 's-Maandags op de markt 's-Woensdags bij Groenteha! Crisje Robert en Anneke Smorenberg - Lebbink Butselaar 32 1. Wij zijn blij met de geboorte van onze zoon 3 Enkele tips voor het maken van goe de vakantie-foto's: Kijk, voor U vertrekt, tijdig even Uw camera en flitser na. Uw fotohande- laar wil het ook voor U doen, want eventuele batterijen moeten regel matig vernieuwd worden. Bewaar kleurenfilms, ook de film die in de camera zit, zo koel mogelijk. Te grote warmte kan kleurafwijking ver oorzaken. Als U een kostbare camera hebt, zorg dan wel voor een goede ver zekering tegen diefstal en be waar de aankoopnota om even tuele invoerproblemen te voor komen. Sommige luchthavens gebruiken röntgen-apparatuur om wapenbezit te signaleren. Zorg, dat (belichte) film niet bestraald wordt (voor Schiphol geldt deze waarschuwing niet). Gebruik voor landschapsfoto's als 't kan een UV-fUter. Goed voor de kleurweergave; het filter beschermt bovendien de lens. Zet Uw onderwerp niet te krap in het beeld, maar neem rondom enige reserve. Bij het afdrukken kan er iets van de rand wegvallen en het zou jammer zijn als dat net een belangrijk stukje is. Voor wie een direct-klaar camera heeft is het leuk om een plakboek mee te nemen en daar dagelijks wat foto's in te plakken met een tekstje. Dan neemt U zo Uw vakantie mee naar huis! Veel plezier!! Deze adviezen werden U verstrekt door: Tijdelijk: St. Josephziekenhuis, Kamer 802, Oosterhout. I i 1 I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 5