A' I Met open oog v door de natuur door G. Kuijpers 1 Audacia jeugdnieuws El-Audacia kampioen!! Verkeersveiligheid voor kinderen Jeugdvakantieweek 1980 -nieuws NOUWENS VERHUIZINGEN 3-4 No. 32. DE LINDE. (Tilia cordata) 1-1 i en Hf Na twee spannende beslissingswedstrijden tegen Jong Brabant 9 is het de El van Audacia gelukt kampioen te worden in hun afdeling. De volgende spelers hebben hieraan hun medewerking gegeven: staand v. n. r. Mark van den Heuvel, Hans van den Heuvel (leider), Coen van Helvoirt, Frank van Elderen, Marco Op ’t Hoog, Martien van den Aker, Sjef Schilders, Maurice Schellekens, Marco van Elderen, Marcel Oerlemans (leider), Rein van Ommeren, Dirk van Abeelen, Mark Gijsman, Jan Vermeer, John de Kruyf, Werner van Ras, Robbie Smolders en Mike van de Wouw. Proficiat jongens! Wat U kunt/moet doen? Ouders: een dezer dagen ontvangt U weer een aanmeldingsformulier waarmee U uw kind kunt opgeven. Uw kind krijgt dit via de school. Mocht dit voor uw kind niet ’t geval zijn, dan kunt U terecht op Raamackerstraat 9. Jongen of meisje van 15/16 jaar en ouder: mocht je een van de vorige jaren al mee ge draaid hebben als leiding dan ontvang je auto matisch weer bericht. Mocht dit niet ’t geval zijn en wil je toch meedoen, neem dan eve neens contact op met bovenstaand adres. Wij zijn je erg dankbaar! eeuwenoude bomen treft men in heel West- Europa op pleinen en in straten of lanen aan. Men zegt dat lindebomen zelfs wel duizend ja ren oud kunnen worden. Het planten van de linde gaat zeer ver terug in onze geschiedenis. De germanen geloofden, dat in deze boom een geest zou huizen en wel een geest van het goede soort. Hij zou huiselijk geluk, liefde vrede en rust brengen. De latijnse naam tilia cordata betekent hartvormige linde. Het blad heeft dan ook de vorm van een hart. Misschien is zo wel te verklaren, dat het hart het symbool van de liefde is geworden. Bekend is ook dat Karei de Grote regelmatig opdracht gaf om in ieder dorp of stad een linde te plaat sen ter bescherming van de bevolking. Zelfs vandaag de dag plant men bij speciale gelegen heden nog vaak lindebomen, maar nu omdat deze bomen zo oud kunnen worden. Mooie lindebomen in Moergestel zijn te zien in de Kloosterlaan vanaf het gemeentehuis tot aan het klooster St. Stanislaus en ook bij de oude boerderij van de familie Beerens op het Stokske. Deze lindebomen bij boerderijen hadden meerdere funkties 1) het breken van de wind, 2) koelte in de zomer en 3) het verminde ren van het gevaar dat brand zou overslaan (vroeger stonden de boerderijen zeer vaak dicht bij elkaar en waren allemaal met riet of stro gedekt). Het lindehout heeft een blanke kleur en is vrij zacht. Men heeft er vroeger ook veel beelden van gemaakt. Het is uitermate geschikt voor de figuurzagerij. Broodplanken, houten lepels en tekentafels zijn vaak gemaakt uit dit hout. Van lindebloesem wordt reeds eeuwenlang thee gezet. Dit zou een probaat middel zijn tegen verkoudheid en bij griep zijn waarde bewezen hebben om het zweet op te wekken. De zaden van de linde bevatten veel olie nl. 58 In de laatste wereldoorlog is hier nog veel ge bruik van gemaakt. De linde is tweeslachtig d.w.z. op één boom komen mannelijke en vrouwelijke bloemen voor. De lindebomen kunnen een hoogte berei ken van 30 tot 40 m. en worden, zoals wij reeds zagen, eeuwen oud. Voorzover ons bekend hebben lindebomen geen vijanden op parasie ten, waar ze last van hebben. Autobezitters weten wel, dat zij hun voertuig beter niet onder een lindeboom kunnen parke ren. De auto wordt dan namelijk plakkerig en vet. Dit wordt veroorzaakt door een schimmel, die woekert op de zoete kleverige afscheiding van bladluizen. Deze zoete kleverige stof, roet- dauw genoemd, wordt door bijen verzameld om er honing van te maken. Vindt U lindeho- ning nu nog zo lekker? Nog een reactie op het liedje van de meikever. De melodie zou in Brabant overal ’t zelfde zijn. Volgens dhr. J. Stroucken werd in de buurt van ’s-Hertogenbosch het volgende lied je gezongen: Mulderke, mulderke telt oeuw geld en gao dan nog eens vliege! As ge niet vliegt dan roep ik de vos, die bijt oew hille touwke los! Van je één, twee, drie. Sportnieuws. Op donderdag 5 juni zal er voor het laatst ge oefend worden voor de sportdag en wel bij Ri an Ketelaars. Van 19.00 tot 19.30 uur de KPJ-oefening meis jes. van 19.30 tot 20.00 uur de jazz-oefening. van 20.00 tot 20.30 uur de volksdans. van 20.30 tot 21.00 uur de pyramide. Degene die de vorige keer niet aan de volks dans heeft meegedaan, maar er toch wel zin in heeft, is van harte welkom. Wat betekent ’’jeugdvakantieweek”? Samen gezellig bezig zijn, meestal buiten, voor de jeugd die dit jaar de basisschool bezoekt in of buiten Moergestel, (buiten Moergestel b.v. Cio, LOM, BLO school). Wanneer is de ’’jeugdvakantieweek”? De laatste week van de zomervakantie. Dit jaar is dat 11 t/m 5 augustus. Wat gebeurt er? Kleine groepjes kinderen van (ongeveer) gelij ke leeftijd gaan zich een week lang bezig hou den met: hutten bouwen, fietsen, wandelen, zwemmen, knutselen en nog een heleboel an dere dingen die je juist met een groep erg gezel lig kunt doen! Pupillen uitslagen zat. 24 mei: Audacia D.2 waren op tournooi bij GSBW en wisten daar de sportiviteitsbeker te winnen, ge weldig jongens proficiat. Audacia 5 - J. Brabant 15 Programma junioren zat. 31 mei: Audacia 1 op tournooi bij GSBW. Audacia 4 op tournooi bij Nevelo. Audacia 5 op tournooi bij GSBW. Vertrektijden kijken bij Jan van Bommel. Programma pupillen zat. 31 mei: Audacia 2 op tournooi bij J. Brabant, vertrek 10.00 uur per fiets. Audacia 4 eigen tournooi aanvang 10.00 uur. Audacia 5 eigen tournooi aanvang 10.00 uur. I Zijn er spelers die niet mee op tournooi kun nen zeg het dan op tijd af, er zijn nog steeds jongens die het een half uur van te voren af zeggen en dat is echt te laat. Pupillen zondag 1 juni: Audacia D.l op tournooi in Oirschot vertrek 11.00 uur. Pupillen uitslagen maandag 26 mei: Audacia 3 is er in geslaagd de tweede prijs te behalen op een tournooi in Oirschot. Dat was de vierde keer dit seizoen dat de finale is verlo ren. Maar met het kampioenschap erbij een ge weldige prestatie jongens. Nogmaals proficiat. Uitslagen F-pupillen zat. 24 mei: Audacia F3 - Audacia F4 Uitslagen F-pupillen maandag 26 mei: De F1 is tweede geworden in Oirschot. De F3 en F4 werden op een tournooi in Goirle zesde en kregen daarvoor een geweldige beker. Alles bij elkaar kunnen wij allemaal weer terug zien op een mooie sportdag voor onze F-pupillen. Spelers en jeugdleiders allemaal proficiat. Iedereen in Moergestel: mocht U nog goede ideeën of suggesties hebben voor de jeugdva kantieweek: U kunt ze kwijt op bovenstaand adres. Wij zijn er steeds heel blij mee. Comité jeugdvakantieweek Moergestel Wie doen mee? Een klein groepje mensen luistert elk jaar goed naar de wensen en bekijkt wat er allemaal kan. Een grote groep enthousiaste jongeren stellen een week van hun vakantie beschikbaar en sjouwen een week lang, gratis en voor niets, om de jeugd een fantastische week te bezor gen. Het is ontzettend fijn dat, in tegenstelling tot steden en dorpen in de omgeving, er in Moergestel steeds weer jonge mensen zijn die zich daarvoor spontaan willen inzetten. Het verkrijgen van voldoende leiding is dan ook nog nooit een probleem geweest, ook al waren er vorig jaar 300 kinderen, die meededen, waarvoor een 70 leiders en leidsters nodig wa ren. Helpers sportdag. Iedereen die zich opgegeven heeft om de pro grammaboekjes mee rond te brengen, wordt op vrijdag 30 mei om acht uur bij de Boeren bond verwacht. Mocht je je niet opgegeven hebben dan ben je toch heel hartelijk welkom, want vele handen maken licht werk. Het is de bedoeling dat deze avond de programmaboek jes door geheel Moergestel verspreid gaan wor den. Dus spoor zoveel mogelijk mensen aan om dan even mee te komen helpen. Op zaterdag 7 juni moeten op het Audacia ter rein de velden in gereedheid gebacht worden voor de sportdag van 8 juni. Het is de bedoe ling dat in ieder geval zoveel mogelijk sporters die zondags mee moeten doen dan komen hel pen. Er verder zijn natuurlijk ook de niet spor ters van harte welkom. Ben je geen sporter die aan de sportdag mee doet en ben je nog niet benadert om op zondag 8 juni mee te helpen, dat wordt je vriendelijk verzocht om even contact op te nemen met één van de bestuursleden want ook jou hulp kun nen we op de sportdag gebruiken. '41 MET DE AUTO MEE NAAR SCHOOL. Steeds meer ouders brengen de kinderen met de auto naar school. Bij veel scholen geeft het halen en brengen per auto wel eens problemen. Ouders dienen daarom het volgende te beden ken: - Zet de auto op een plaats waar dat de andere kinderen niet hindert. Dus niet vlak voor de schooluitgang, en ook niet aan de overkant. Dat beneemt de kinderen namelijk het uitzicht. Beter kan men stoppen in een andere straat waar men geen hinder veroorzaakt. - Rijd kalm aan, zeker vlakbij de school. Ook andere kinderen willen graag veilig naar school. - Ga niet dubbel geparkeerd staan. Ook niet naast een parkeerhaven. Dat is verboden. - Zet uw kind op de achterbank en laat het rechts in- en uitstappen. - Ga niet midden op de weg manoeuvreren om weer terug te rijden. Rijd liever een rondje. - Stop niet op een zebra of binnen 5 meter daarvoor. - Parkeer niet op een hoek van de straat. - Roep nooit een kind dat aan de overkant staat of speelt. Ga het halen. - Onthoud het motto: denk ook aan ander mans kinderen. Er zijn maar weinig mensen, die de lindeboom niet kennen. Er is waarschijnlijk geen dorp of stad in Brabant te vinden, waarop een of ande re karakteristieke plaats niet de lindeboom staat. Wij hoeven in onze omgeving alleen maar te kijken en diverse voorbeelden liggen voor het oprapen b.v. de linde op de Tilburgse Heuvel, het prachtige exemplaar op het Vrij thof in Hilvarenbeek en in Oisterwijk is De Lind zelfs naar deze bomen genoemd. Deze TIPS VOOR OUDERS VAN SCHOOL GAANDE KINDEREN. Op de basisschool en soms al op de kleuter school krijgen de kinderen verkeersles. Dat neemt niet weg dat de ouders de verantwoorde lijkheid hebben voor een goede verkeersopvoe- ding. Het kind moet immers op een bepaald moment zelfstandig naar school kunnen gaan ook op andere tijdstippen aan het verkeer deelnemen. Wat kinderen dat moeten weten kan hier on mogelijk allemaal vermeld worden, maar enke le belangrijke tips zijn wel te geven: - nooit hollend of hard fietsend naar school. Laat het kind dus op tijd naar school gaan. Is het wal laat, breng het dan weg. - bij iedere oversteek eerst stoppen aan de rand van het trottoir. Links en rechts kijken. - Zoveel mogelijk oversteken bij brigades, ze bra’s, verkeerslichten. - Niet tussen geparkeerde auto’s oversteken of de weg oplopen. - Altijd de route lopen die U ment het kind als de veiligste hebt uitgezocht. - Zoveel mogelijk op het trottoir lopen. - Geen speelgoed meegeven voor onderweg. - Oefen de verkeersregels, verkeerstekens en borden. Dit geldt vooral voor 6e klassers die naar het voortgezet onderwijs gaan. Meestal gaan zij op de fiets daarheen en komen dan alle borden en verkeerstekens tegen. - Geef zelf altijd het goede voorbeeld. Ook wanneer uw eigen kind niet bij U is. Steek bij voorbeeld niet door rood licht over, steeks haaks over, stop vóór het oversteken en kijk links en rechts. Kinderen nemen het van U over. W li PAGINA 5 4 j. "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 28 MEI 1980 Lage Witsiebaan 102 - 112 - 136 Telefoon 013 - 670526 - 674796 - Tilburg INTERNATIONALE VERHUISONDERNEMING EN OPSLAG VAN INBOEDELS j VERPAKKINGEN I L OVERZEE I RIJKSVERHUIZERS 4 4i .11 I - 1 1 1 1 ■1 iji

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 5