1 ïfeïïK - L. 1 mm* n b b Onze communicanten E.H.B.O.-berichten Harmonie nieuws I Kruis vereniging Moergestel P.V. Moergestel tl s i u|il Si. 1 1 tö j ■fe ,1 SOI ner ner ■'T I Plaatsten we in vorige nummers de namen van de kinderen die de afgelopen weken hun Eerste Communie deden, hier hebben we de feestelijke foto’s die direct na de H. Mis van hen werden gemaakt door onze fotograaf Louis v/d Meijdenberg. Wat kan het kruiswerk voor de groep ouderen doen? 1. Vooreerst zijn daar de activiteiten in het ka der van meer bewegen. Oudere mensen hebben vroeger niet stil gezeten. Zij zijn altijd in de weer geweest voor hun werk. De pensionering maakt daar van de ene op de andere dag een einde aan. Toch blijft het dan zaak in bewe ging te blijven. Op veel plaatsen organiseert het kruiswerk bejaardengymnastiek en zwem men voor ouderen. Voor velen is het een hele nieuwe ervaring enkel en alleen als ontspan ning in beweging te zijn. Daarnaast is het deel nemen aan bewegingsactiviteiten een middel om contacten te krijgen en te houden. Er is wellicht wat moed voor nodig om weer na zo veel jaren te gaan zwemmen, te gaan dansen. De wijkverpleegkundige kan U over die drem pel heen helpen. 2. De bejaarde, die zich fit en vitaal voelt, moet niet verbaasd zijn als hij op een dag de Tijdens de jaarmarkt hebben een groot aantal mensen geraden naar de namen van de drie poppen. Deze waren: 1. Rini, 2. Bella en 3. Geesje. De naam Bella werd door 2 personen geraden. Te weten door Monique van Esch, Pijnendijk 6a Moergestel, en Wilma v.d. Steen, Mgr. Sweensstraat 2, Haaren. Beide ontvangen een pop. Zoals U elders in dit blad, via een advertentie kunt lezen, is de actie tijdens de jaarmarkt goed geslaagd. Wij danken verder dan ook al len die hieraan hebben meegewerkt. Omdat de oefenavond met Hemelvaart natuur lijk niet kan doorgaan, heeft de E.H.B.O. een oefenavond gepland op donderdag 22 mei. Wij hopen op deze avond al onze leden te mo gen begroeten. Deze avond is een zeer belan grijke oefenavond, ook voor onze pas geslaag de mensen. Houdt U deze avond vrij voor uw eigen E.H.B.O. Wij rekenen op een zeer grote op komst. Dus tot 22 mei in het Wit Gele Kruis Gebouw. Namens het bestuur Francine van Rèmunt 3. Het ouder worden vraagt vaak een andere leefregel, een ander levenspatroon: meer rusten, minder inspanning, minder roken. Dit vereist een hele omschakeling, zowel lichame lijk als geestelijk. De wijkverpleegkundige kan hier begeleiding bij geven. Datzelfde geldt ook voor haar adviezen over een goed en juist ge bruik van medicijnen. 4. Goede voeding is belangrijk voor ieder, die gezond wil blijven, daarom beschikken de meeste kruisverenigingen over een diëtiste, die regelmatig in het wijkgebouw spreekuur houdt. Zij adviseert niet alleen over de sa menstelling van diëten, maar ook hoe met de vaak beperkte mogelijkheden van een dieet, dan nog kan het zinvol zijn het voedingssche- ma aan te passen aan het andere leefritme. U kunt hierover altijd praten met de diëtiste en de wijkverpleegkundige. Kortom: de wijkverpleegkundige brengt een stukje gezondheidszorg bij U thuis. Zij kan U met raad en daad bijstaan in alle kleine en gro te problemen, die in het dagelijkse leven kun nen voorkomen, of dit nu gaat over lichamelij ke gezondheid, de ontspanning, het huishou den of de contacten. De wijkverpleegkundige kan praten én luiste ren. PAGINA 3 wijkverpleegkundige voor de deur ziet staan. Ook dat is een belangrijk onderdeel van het kruiswerk: gewoon informeren of het allemaal nog gaat; of er geen problemen zijn met het huishouden doen en het verzorgen van zich zelf; of er voldoende hulp van familie en buren is. Bij zo’n huisbezoek van de wijkverpleegkundi ge kan naar boven komen, dat er wat extra hulp en steun nodig is om zelfstandig te blijven wonen. De wijkverpleegkundige kan dan alles vertellen over het bestaan van allerlei hulpmid delen, die de dagelijks terugkerende activitei ten vergemakkelijken. B.v. een sok- en kousenaantrekker, een zgn. ’’helping hand” om iets van de grond op te ra pen, handgrepen in douche en toilet om je ge makkelijk aan op te trekken, speciale heup- en rolstoelen, aangepast eetgerei etc. De wijk verpleegkundige weet ook hoe deze hulpmiddelen te verkrijgen zijn. Ook kan zij wijzen op het bestaan van een warme maaltijd- service en een gebruik daarvan regelen. Als er meer hulp ingeschakeld moet worden, b.v. gezinszorg, kan de kruisvereniging daarin ook bemiddelen. bent, het kruiswerk letterlijk en figuurlijk ver van je bed staat. Toch heeft het kruiswerk ook gezonde mensen iets te bieden. Gezond zijn is een hoog goed; gezond blijven een nog hoger. Daaraan kan de kruisvereniging een belangrij ke bijdrage leveren. Dat geldt zeker voor be jaarde mensen. In Nederland leven ongeveer anderhalf miljoen bejaarden; dat is zo’n 10 van de bevolking. Van deze 65-plussers is 3% hulpbehoevend, ziek of gehandicapt. De overigen - toch nog al tijd ruim een miljoen bejaarden - wonen zelfstandig en kunnen zich met behulp van de directe omgeving aardig redden. Voor deze groep ouderen is het prettig te we ten, dat er een kruisvereniging is, die het zich juist ten doel stelt in hun zelfstandigheid te be geleiden en te stimuleren. En vaak is daar niet eens zoveel voor nodig: het ontdekken van de eigen mogelijkheden, het gebruik van hulp middelen en het advies van de wijkverpleeg kundige. 4 Het Kruiswerk: ook wanneer je als bejaarde nog zelfstandig woont. De kruisvereniging is er voor iedereen. Dat weet de moeder, die regelmatig met haar baby de vertrouwde gang naar het consultatie bureau maakt. Dat weet de teener, die een lelij ke val met de brommer maakt en tijdelijk met krukken moet lopen. En dat weet de zieke be jaarde, die uitkijkt naar de komst van de wijk verpleegkundige. Het lijkt erop, dat wanneer je gezond en fit I 4 en: 7 - eze Uitslag wedvlucht Pt. St. Maxcence op 11 -5-’8O. De duiven werden gelost om 7.00 uur met N.O. wind, afstand 308 km. De overwin nende duif was voor Comb, de Laat. Deze duif vloog een kwartier vooruit. Eerst geconstateer de duif 11-34-08 uur. Comb, de Laat 1, 5, 7, 11, 12, 13, 15; Comb. Ligtvoet 2, 3, 6; Comb. Oerlemans 4, 10, 17, 18; A. Damen 8, 9, 14, 16; L. v.d.Branden 19; J. van Haren 20. I R Ljw MA 2 MOERGESTEL-IMIEUWS" - WOENSDAG 14 MEI 1980 Ai tie i I f 5 er- im- J ■i i II u lii mi lat - ML f

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 3