i ”Rum” op zondag 18 mei in ”Den Boogaard” I - 11 .11 I I I j.l Tri in fietsers Jodocus net niet in de finale... maar toch op de T.V. Herwonnen Levenskracht Rondom de priesterwijding van Rinus Hart Ut nuuw Trappistebier! j i VI tl I üv I I I I I SBbm MA 8 M.O. Jodocus. Op woensdag 14 mei a.s. wordt het nieuwe Trappistenbier officieel geïntroduceerd bij de Moergestelse kasteleins. Un hil aauw tradisie in ere hersteld: de trappiste gaon zélf wir aont braauwe! Un ège resèpt, hèn ze mèn al verteld, mar wèt is hèn ze vur dur gehaauwe! Toch kunde wel raoje wèn bier dè dè is: dès bier van gebed en van zwège; in stilte gebraauwe, in zwège gegist: un bier dè naor stilte doet nège. Tis bier vur den aovend, as ge vermoejd nog èfkes aon niks mir wilt denke; dan hurde ut laand waor de gèrst heej gegroejd, en dan vuulde den himmel oe wenke! Deze LP werd in 1979 (datum van verschijnen aldaar) in Zwitserland bekroond met de Grand Prix Diamant van het festival van Montreux. Kaarten voor dit optreden (a 6,-) kan men bestellen bij ’Tommy’ (Heuvelhof, Tilburg) of trefsentrum Moergestel, 04243-2239. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 14 MEI 1980 5e Jaargang - Nr. 141 i I Op zaterdag 31 mei ontvang Rinus Hart in on ze parochiekerk de priesterwijding. Voor hem ongetwijfeld een grote dag, een hoogtepunt, maar ook voor de hele parochie gemeenschap. Rinus leeft en werkt nu al een viertal jaren in onze parochie en veel mensen hebben hem leren kennen en waarderen en zul len met Rinus deze voor hem veel betekenende dag willen beleven. Vanuit het parochieberaad is een werkgroepje samengesteld, dat een programma heeft ge maakt voor de komende gebeurtenis en nu druk bezig is met de voorbereidingen. Op zondag 18 mei (14.00 uur) organiseert tref sentrum Moergestel een concert van de beken de Vlaamse folkformatie ’Rum’. Vanwege het te verwachten bezoekersaantal zal dit concert plaatsvinden in ’Den Boogaard’. Als er uit de hele Vlaamse folk-revival één groep met internationale allure is gegroeid, is dat beslist ’Rum’. Bij het verschijnen van hun eerste L.P. ’Rum’ Dirk van Esbroeck, Pol Rans en Wiet van de Leest) in 1972, bleek reeds dat deze groep de nodige spankracht bezat om en brug te werpen van het ’pure’ traditionele naar een méér hedendaagse aanpak. Hun tweede LP ’Rum 2’ bevestigde helemaal deze lijn, door o.a. het opnemen van nummers als ’t Lentelied (J. de Wilde) en een parijse ’Musette’. Door het avond aan avond optre den over héél Vlaanderen en Wallonië, en door de eerste uitstappen naar het buitenland (cfr. Cambridge Festival 1973 - St. Laurent 1974) steeg hun populariteit. De warme podium presentatie maakte ’Rum’ zéér geliefd bij het publiek. Voortdurend werden nieuwe nummers op de planken gezet en af en toe werden nieuwe in strumenten uitgeprobeerd (cfr. hobo en trom bone, die ondertussen standaardinstrumenten zijn geworden). Rum is inderdaad van een akoestisch snaren-trio geëvolueerd naar een kwartet met verschillende blaasinstrumenten (trombone, baritonhoorn, tuba, hobo, dwars fluit en doedelzak). Op 20 mei (dinsdag) worden rond zeven uur ’s avonds de envelopjes weer opgehaald en wel door de mensen die ook de vastenzakjes heb ben opgehaald. Op donderdag 29 mei wordt in de Burgerzaal van het gemeentehuis een foru mavond gehouden. Het forum, onder voorzit terschap van Henk Degen, bestaan uit: een theologiestudente, een gehuwde priester, een pastoraal werker, een priester en een zuster van een beschouwende orde. Ieder is van harte wel kom en kan vragen stellen aan het forum. Begin 1980 stappen Wiet van de Leest en Vera Coomans (Vera had een tijdje Pol Rans ver vangen) op. Voor de volgende LP die eind 1980 bij WEA-België zal verschijnen zullen de volgende muzikanten deel uitmaken van RUM: Dirk van Esbroeck - zang, gitaar, hobo en fluit. Juan Masondo - zang, gitaar, requinto en bou- zouki. Frakke Arn - trombone, baritonhoorn, tuba en elektrische bas. Jean-Pierre van Hees - dwarsfluit, doedelzak, tinwhistle en hommel. Op zaterdag 31 mei vindt de priesterwijding plaats, met daarna de nodige festiviteiten. Hierover de volgende week meer. Dinsdag 6 mei vond in literair café ”De Leeu werik” in Eindhoven de halve finale plaats van het Zondagsdichters-toernooi. De negen beste zondagsdichters van Brabant maakten het de jury bijzonder nfoeilijk. Dat Jodocus hierbij hoge ogen wierp, vooral met zijn gedicht ”De Volkstïmders” dat vorig jaar in Moergestel- Nieuws werd gepubliceerd, was duidelijk uit het enthousiasme van het publiek. Onmiddellijk na zijn optreden, dus reeds voor de beslissing van de jury was gevallen, werd hij benaderd door een verslaggever van de NOS, die hem, onafhankelijk van het oordeel van de jury, in de finale-uitzending wilde hebben. De jury kende aan alle deelnemers de eerste prijs toe, maar deed tenslotte de delicate keuze om Helena Wolters uit Eindhoven als officiële afgevaardigde voor de provincie Noord- Brabant naar de landelijke finale in Amers foort te sturen. Een beslissing waarbij ook Jo docus zich van harte kon aansluiten. Zodoende zal Brabant, naar alle waarschijn lijkheid, twee vertegenwoordigers hebben, één officiële en Jodocus buiten mededinging. Het wachten is nog slechts op een officiële schrifte lijke uitnodiging van de N.O.S. De finale vindt plaats in de Flint in Amersfoort op 31 mei a.s. Wij houden U in elk geval op de hoogte. De ’Rum 3’ LP bracht méér elke muzikant apart voor het voetlicht. In 1977 werd het oor spronkelijke trio uitgebreid met Juan Mason do, een puike Argentijnse gitarist. Na een West-Europese tournee van om en nabij de 50 concerten in Nederland, Zwitserland, Frank rijk en België en na een tiental maanden inten sief podiumwerk kwam de 4e LP ’Hinkelen’ in september 1978 op de markt. Pol Rans verlaat de groep. Steeds meer trimfietsers blijken door hun ge drag op de weg een gevaar te worden voor de verkeersveiligheid. De mannen en de vrouwen die, in hun vrije tijd op een race-fiets stappen en vaak vele tientallen kilometers langs ’s her enwegen koersen om overtollige pondjes kwijt te raken of de conditie te verbeteren, vergeten al te vaak dat ook zij als verkeersdeelnemers op de openbare weg zich hebben te houden aan de verkeersregels die voor iedereen gelden. Uit de burgerij komen hierover in toenemende mate klachten. Nu is bekend dat de politie niet tegen elke overtreding optreedt. Maar wanneer de veiliheid op de weg en de vrijdag van het verkeer in gedrang komen zal de politie verba liserend moeten gaan optreden. Het weggedrag van menig trimfietser leidt tot gevaar voor en irritatie bij overige weggebrui kers, wanneer essentiële verkeersregels worden overtreden, zoals: - met meer dan tweeën naast elkaar rijden; - onvoldoende rechts houden; - op de autorijbaan rijden in plaats van op hel fietspad; - geen voorrang verlenen op kruisingen aan snelverkeer; - bochten afsnijden; - door rood licht rijden enz. Wanneer trim-fietsers in groepen rijden ge beurt het herhaaldelijk dat andere verkeers deelnemers voor hen moeten uitwijken of af remmen. Voor het op snelheid blijven, het trekken van een tussensprintje, het wisselen van kop zijn deze trim-fietsers dan bereid grote risico’s - voor zichzelf en voor anderen - te ne men. Dat hierdoor levensgevaarlijke situaties kunnen ontstaan, zal duidelijk zijn. Groepen trim-fietsers worden nog wel eens vooraf gegaan of gevolgd door begeleidende auto’s. Bedoeling is veelal dat deze begeleiders de groep behulpzaam zijn bij gevaarlijke krui singen en bij andere riskante situaties. De praktijk wijst echter uit dal deze begeleiders - hoe goed hun bedoelingen ook mógen zijn - juist extra gevaren opleveren, door hun optre den of gedrag. Ook zij houden zich niet altijd aan de verkeersregels; - door bijvoorbeeld langzaam, op de rijbaan, met de groep trimfietsers op hel rijwielpad, mee te rijden hinderen zij het overige snelver keer; -door met de auto op het fietspad te rijden worden wielrijders in de problemen gebracht; - door knipperende waarschuwingslichten of zwaailichten te voeren, iets dat verboden is, worden andere weggebruikers afgeleid. Begeleiders, die op kruisingen of splitsingen van wegen het verkeer gaan regelen, ten einde de groep trimfietsers lang deze punten te lood sen, veroorzaken juist bijzonder riskante situa ties. Hun aanwijzingen kunnen door andere wegge bruikers al te gemakkelijk NIET of VER KEERD worden begrepen. Daar komt nog bij dat NIEMAND verplicht is verkeersaanwijzin- gen van onbevoegden op te volgen, én sommi gen doen dat ook niet. Al met al kunnen hier door onveilige en soms conflictueuze situaties ontstaan. Ook de eisen die aan een trimfiets gesteld wor den, blijken in de praktijk nog wel eens over Tret hoofd te worden gezien. Enkele va‘n die ei sen zijn; de fiets moet voorzien van een bel, van tenminste één goedwerkende rem en van een aehterspatbord, waarvan hel achterste ge deelte helder wil of reflecterend geel is. Boven dien moet elke fiets voorzien zijn van een rod reflector en reflecterende pedalen. Het programma valt uiteen in twee punten: a) bezinning op het priesterschap; b) priesterwij ding en festiviteiten op 31 mei en 1 juni. Voor de parochieraad is deze komende priesterwijding de aanleiding geweest om eens de aandacht te vragen voor het priesterschap. Dit zal gebeuren via de bekende gele folder, in de kerk tijdens een preek, door middel van een forum avond. De gele brochure wordt deze week huis aan huis rondgebracht. U vindt er wat gedachten en overwegingen in die mogelijk uitgangspunt kunnen zijn om zelf en met elkaar over het priesterschap na te denken. Wat is de taak van de priester, hoe vult hij deze in en waar staan hierbij de parochianen? Ter illustratie van de algemene taak van de priester is een blad uit de agenda van de beide pastores afgedrukt. Te vens vindt U in de folder enkele uitspraken van kinderen over het priesterschap en het volledi ge programma. Samen met de gele folder worden envelopjes rondgebracht, waarin U als U wat wilt geven, uw bijdrage kunt doen voor een gezamenlijk kado aan Rinus Hart van de gehele parochiege meenschap. Het aldus ingezamelde geld zal worden gebruikt voor het kopen van het geza menlijke kado en het betalen van de door Ri nus te maken onkosten. Herwonnen levenskracht is een instantie op het gebied van de gezondheid. Het heeft diverse rusthuizen, zowel voor mannen, vrouwen als kinderen. Hier kan men terecht als men weer op kracht moet komen van de een of andere ziekte. Ook geeft deze instantie geld voor het opspa ren van verschillende ziekten, zoals kanker. Ook doen zij aan welzijnswerk, zoals het be zorgen van fruitmanden bij langdurige zieken of een kadootje geven aan gehandicapten. Hiervoor is geld nodig en daarom houd Her wonnen Levenskracht haar jaarlijkse kollekte aan de kerk en wel op zaterdag 17 mei en zon dag 18 mei telkens voor de aanvang van de H. Missen. Wanneer U wat geeft, doet U goed werk en danken wij u bij voorbaat voor uw gift. Herwonnen Levenskracht 1 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1