1 lïfi Wij herdenken! Stien en Therus: ons gouden paar aan de Waterhoefstraat 8 Bouw- en Houtbond N.K.V. ill Moergestelse Jaarmarkt Herdenkings tentoonstelling 1940- 1945 Koninginnedag Eerste Communie.... Dank U wel Hart van Moergestel 1 De Nuuw Koningin I 1 I 11 j Het Oranjecomité M.O. Zaterdag 3 mei a.s. bestaat er gelegenheid voor het verzilveren van de vakantiezegels voor de komende vakantie. Bank- of gironummer meebrengen. De inlevering heeft plaats van 9.00 tot 10.00 uur, Kloosterlaan 25. Hartstichting Nederland afd. Moergestel t de lag- gen lop rie- Stien en Therus, namens Moergestel-nieuws onze hartelijke gelukwensen, en we wensen ook jullie nog graag vele jaren toe in goede ge zondheid. Hierbij willen wij U in herinnering brengen dat op maandag 5 mei Bevrijdingsdag de jaar markt en oude ambachten worden georgani seerd door C.V. De Dorstvlegels. De aanvang van de markt en oude ambachten is om 13.00 uur, gesloten wordt er om 18.00 uur. Vanaf zondagnacht 1.00 uur verzoeken wij U vriendelijk het St. Jansplein vrij te houden en er geen wagens te parkeren. Vergeet dus niet op 5 mei present te zijn op het St. Jansplein te Moergestel. Wij als organisatie hopen op goed weer en veel bezoek, zodat het er weer een gezellige drukte zal zijn. van /in- ka- i en us- nur ing Voor de festiviteiten i.v.m. koninginnedag 30 april, zowel in ’t centrum van ons dorp, het voetbalveld en in het Trefcentrum, verwijzen wij U naar het programma zoals vermeld in het oranje boekje dat huis-aan-huis werd ver spreid. Op zondag 4 mei doet de tweede groep kinderen zijn Eerste H. Communie in onze parochiekerk. Ditmaal zijn dat de kinderen van de Hertog- Janschool. Hun namen: Twan de Bakker, Mark Boogaers, Tom van Boxtel, Peter Nieuwland, Koen Raaymakers, Erwin Rossmeisl, Frank Schonk, Patrick Si mons, Marc Smeets, Martijn Smits, Roel Smol ders, Cors Weterings, Eric-Jan Willems, Francis Berkelmans, Enid Emmen, Marian Geerts, Mo nique Gijsman, Petra van Haaren, Suzanne Helmons, Janine Hurkmans, Mildred Jansen, Miranda Jansen, Anita van Leeuwen, Bernadet te Smolders, Mariëlle Vermaire, Monique de Vos, Ursula van de Wouw en Muriel Zeegers. Allemaal van harte proficiat en een heel fijne dag! Met de kinderen uit de oorlogsjaren mee geteld, heeft nog geen 40% van onze be volking een persoonlijke herinnering aan de jaren van onderdrukking, onvrijheid en oorlog. Zij die dat wel hebben, kun nen eenvoudig niet verlangen dat de ge voelens vanuit die jaren worden geduld door hen, die gelukkig niet anders ken nen dan vrijheid om te gaan waarheen je wilt en om-te gaan met wie je wilt. Vrijheid om te kunnen lezen wat je wilt, om op papier te zetten wat je kwijt wilt. Vrijheid om je mond open te doen. Doodnormale rechten van de mens, ja wel, van ons mensen hier en nu, maar be sef wel dat die rechten in de jaren van de tweede wereldoorlog ten koste van zo’n 50 miljoen slachtoffers zijn bevochten. Op verzoek van het comité nationale her denking roep ik iedereen op de herden king van de 4e mei ook te maken tot een dag van bezinning op de mensenrechten. De eerbied waarmee wij dienen te her denken kan niet groot genoeg zijn, maar we moeten ook verder. Stilstaan, terugkijken en zwijgen is niet 5 in de geest van hen die wij herdenken. De geest van verzet uit de jaren ’40 - ’45 -die in staat bleek groot onrecht te weerstaan - die geest kan ons mogelijk nu inspireren te strijden tegen nieuw - of nog steeds bestaand onrecht op deze wereld. We zijn er nog lang niet. De grimmigheid van totalitaire regimes komt elke dag via de media tot ons. Wij zijn vrij, zij niet. Laat een ieder in het oog houden waar het allemaal om begonnen is: respekt voor een ander en voor een eigen me ning, daar heeft elke mens recht op. Daarvoor gaven degenen die wij op 4 mei herdenken hun leven! Hier in Moergestel zullen wij op die avond om 19.30 uur voor een herden kingsdienst samenkomen in de parochie kerk van St. Jans Onthoofding. Na afloop wordt U verzocht deel te ne men aan een stille tocht naar de Calvari- berg op het plaatselijk kerkhof alwaar na mens de gemeenschap de kranslegging zal plaatsvinden. Vanaf 18.00 uur die zondagavond tot zonsondergang wordt U uitgenodigd de nationale driekleur halfstok te hangen. J.B.S. ter Veer Burgemeester van Moergestel «1 In het kader van de 35-jarige herdenking van de bevrijding van Nederland, heeft het oranje comité Moergestel een tentoonstelling georga niseerd in de Burgerzaal van het gemeentehuis. De opening geschiedt door de burgemeester op Koninginnedag, 30 april. De tentoonstelling duurt tot en met 5 mei. Openingstijden zijn: el ke dag van 10.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Veel kranten- en fotomateriaal over de tweede wereldoorlog zijn er te zien. Ook allerlei wa pens, onderscheidingen, gebruiksvoorwerpen, militair materieel, etc. zijn tentoongesteld. Voorts zijn er een aantal foto’s en ander mate riaal te bekijken over Moergestel. De tentoonstelling is opgezet door en met be hulp van materiaal van Moergestelse verzame laars. Op woensdag 16 april werd er door een groot aantal collectrices en collecteurs op stap ge gaan voor een ’’Hart collecte”. De giften zijn formidabel geweest. Een bedrag van 2412,88 konden wij, als Moergestel, afdragen aan de centrale in Tilburg, waar een juichstemming ontstond door zoveel goedgeefsheid. Wat is er nu zo belangrijk zult U zich afvragen. Wel, dat is dat wij hebben laten zien dan ons hart op de goede plaats zit, dat wij denken aan onze medemens en wat hem of haar maar ook ons kan overkomen en dat er dan hulp kan en zal zijn. En dat is mooi, laten we hopen dat het zo blijft. Dank aan U, dank aan de ’’ophalers” en ’’ophaalsters”, die er ook het volgend weer zullen zijn, voor U en ons! De tweede in onze serie Gouden Bruiloften zijn Therus Hoosemans en Stien Ketelaars. Zij ston den aanvankelijk wat huiverig tegenover ons verzoek om ’n artikel over hen voor Moergestel- nieuws te maken, maar toen we vertelden dat het louter en alleen ging om hen wat nader aan de mensen voor te stellen en zodoende te laten zien wie nou wel het gouden bruidspaar van de Water hoef was, stemden ze graag toe. Daarna kijken ze samen nog tot rond de klok van half elf, dan ik het bedtijd. Maandag 5 mei zal het echter wel wat later worden. Samen met hun 8 kinderen en 17 kleinkinderen (waarvan 2 getrouwd) zal het Gouden Feest in ’t Draaiboompje worden ge vierd. Men begint de dag om 11.00 uur met een H. Mis in onze parochiekerk en de receptie in ’t Draaiboompje is van 17.00 tot 18.30 uur. Het buurtcomité heeft haar programma inmiddels ook klaar en er komt ook een feesterlijke toog aan het woongedeelte van het gouden paar, ondanks het feit dat hun woonhuis ’n beetje ongelukkig is gelegen. De bruidegom werd geboren als Therus Hoose mans op 20 januari 1900. Momenteel is hij dus precies 80 jaar. Zijn ouders verhuisden in 1907 van de Zelt naar de Waterhoefstraat 6, de te genwoordige woonplaats van onze jubilaris sen. Tot aan zijn trouwdag werkte hij thuis op de boerderij, en verrichte er alle voorkomende werkzaamheden. Stien Ketelaars werd geboren op 25 november 1901. Haar geboorteplaats was het tegenwoor dige café ”De Zwaan” aan het Vrijthof te Hil- varenbeek. ’n Zoon van haar broer is daar de tegenwoordige eigenaar. In 1917 kwam zij naar Moergestel. Samen met haar zuster trok zij in bij haar broer Dennis aan de Oirschotseweg. ’’Omdat vrouwvolk nou eenmaal onmisbaar is op de boerderij”, aldus Stien. Het is ook op die plaats geweest dat Stien haar echtgenoot leerde kennen (of was het ander som?). Therus kwam er nog al eens helpen, dus van het een kwam het ander. 5 mei 1930 om half 10 gaven ze elkaar het ja woord in de kerk van Hilvarenbeek. Ze be trokken ’n boerderij in de Broekzijde. 5 jaar later verlieten ze Moergestel en kochten een boerderij te Biest-Houtakker. In 1946 stierf de moeder van Therus (z’n vader enige jaren eerder) en dat was de reden dat hij de boerderij aan de Waterhoefstraat kocht. Daar voltrok zich het verdere boerenleven van de fam. Hoosemans. Zij hielden er een ge mengd bedrijf en werkten er dag en nacht om ook maar wat verdiend te krijgen. Ook handel de Therus, als hij er de kans voor had, nog wat in vee; paarden, varkens, e.d. en wanneer ze dan vertellen dat ze nog eieren hebben ver kocht voor 1 cent per stuk, dan is het wel te be grijpen dat het hele boerderij leven nou ook niet bepaald een goudmijn was, ook al moesten er werkdagen gemaakt worden van maar liefst 17 uur. Achteraf lachen ze er nog maar eens hartelijk om, zeker wanneer ze de tijd van tegenwoordig vergelijken met die van toen. ”Nu lekker niks doen en toch nog meer geld hebben als dat we vroeger zo hard moesten werken,” vertellen ze. In 1966 tenslotte kwam er een eind aan hun boerderij-werkzaamheden. Ze verkochten het bedrijf aan hun twee zoons. Nu wonen ze in een zijtak van de boerderij en doen het verder, voor Therus enigszins gedwongen, rustig aan. Stien mag graag wat breien en vooral ook kaarten met de kleinkinderen. Therus heeft eigenlijk geen hobbies, hij kuiert ’n enkele keer als het mogelijk is wat over het boerenerf en door de stallen, hij leest de voor pagina van het Nieuwsblad, en verder houdt het op. ’s Avonds kijken ze TV. Om half 7 komen de kleinkinderen van hun zoons naar Sesamstraat kijken. ”A1 hebben ze thuis toch ook een tele visie, ze komen altijd hier kijken”, zegt Stien heel spontaan, en daar is ze zichtbaar mee in haar sas. 4 lui i II m I ii I 1 NA 8 Jodocus. Tis goed dè d'aauw zegels nog worre gebrukt, dè d'aauw guides nog worre betaold! Mar ik ben den urste, asse worre gedrukt, die de nuuw strak opt postketoor haolt! Tis wel èfkes wenne, zón nuuw koningin! Ge waart zo vertraauwd meej de aauw..... De post schoof dur aldaog oew woning in, in oew portemenee zaat ze traauw! Ik denk dek mun ège nog dikkels vergis: koningin Beatrix klinkt zo vrimd. Mar ast er een is zoas d'aauw is gewist denk ik nie dèssut mèn kwaoluk nimt! Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 - 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 30 APRIL 1980 5e Jaargang - Nr. 139 □an- ijke- I. Prijs v.d. 910. it af- loer- moergestel 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1