Aannemersbedrijf Gebr. Janssen Timmerlieden Met open oog door de natuur door G. Kuijpers I I h I I I I i 9 I r I 5' h I CDA afd. Moergestel Parochienieuws I Audacia- nieuws Presentatie Heemkundekring P.V. Moergestel H I - <y Katholieke bond van Ouderen afdeling Moergestel I ld I Nr. 28. De Vink. Wie - gaat - er - mee - naar - Haaren - kersen - plukken? - ’t - Is - te - wiet! Deze prachtige volzin stelt de zang of slag voor van een goede, voluitzingende, vink. Uiteraard opgetekend uit de mond van oudere mensen, die nog weten, dat toondertijd Haaren voor de ze streek evenals Mierlo en Uden het centrum van de kersenteelt in Noord-Brabant was. De manvink zingt met een serie snelle tonen ge volgd door een afrondend tierlantijntje. In het vroege voorjaar is de vinkenslag korter maar naar mate het weer beter wordt groeit die uit tot de bovenvermelde volzin! De zang van de vink varieert van streek tot streek. Men zou kunnen zeggen, dat elk gebied zijn eigen vinken-dialect heeft. Maar zoals trouwens bij de meeste zangvogels is er ook bij de vinken een groot individueel verschil in de zangkunst. Vogelmensen kennen heel goed het verschil tussen een meivink en een waal (doortrekker). De kleur van de manvink is zeer opvallend, het is een fraaie verschijning. Ze hebben een lei- blauwe kop, witte schoudervlek, vleugelstre- pen en witte staartveren. Een bruine rug en rosbruine buikveren completeren het geheel. De popvink is afgezien van de witte elementen veel meer musachtig van kleur. De vliegbewe ging is golvend, d.w.z. een serie snelle vleu gelslagen afgewisseld met perioden, waarbij de voge! de vleugels gesloten houdt en daardoor hoogte verliest. De vink komt in heel Europa tot in Noord- Afrika voor, zelfs in Klein-Azië. De broedtijd valt van april tot juli. De popvink zoekt de nestgelegenheid uit, praktisch altijd in een vor kachtige tak boven in een boom. Ze bouwt ook zelf het nest (over emancipatie gesproken, da mes!) en het nestmateriaal bestaat uit mos, kortstmossen, fijn gras, berkenvezel, veren, fijne worteltjes, bijeengehouden met spinrag en rondom gecamoufleerd met korstmossen. Van binnen wordt het bekleed met veren, wol, haren en plantenpluis. Het is een schitterend kunstwerk. Onderzoeken hebben aangetoond, dat een vinkenvrouwtje wel 1300 vluchten Het voedsel van de vink bestaat uit allerlei za den, vruchten, kleine dieren, spinnen, insecten en wormen. Ze eten echter meer plantaardig dan dierlijk voedsel. Ze hebben ook graag bloesemknoppen, maar lang niet in die mate waaraan de goudvink zich hieraan vergrijpt, maar daarover een volgend keer. Vijanden van de vink zijn: wezels, katten, eksters en gaaien, deze laatste vooral als rovers van de nesten. Blinde vinken komen tegenwoordig gelukkig alleen nog in de etalage van de slager voor. maakt voor ze al het benodigde materiaal heeft verzameld! Weet U, dat ze het dan ook nog presteert het wel eens in drie a vier dagen klaar te krijgen. Het aantal glanzende lichtrose, zwak gespik kelde eieren bedraagt meestal vier of vijf stuks. Het wijfje broedt de eieren in 12 dagen uit ter wijl het mannetje haar dan voedsel brengt. Na 2 weken verlaten de jongen het nest en worden nog enige dagen door hoofdzakelijk moeder evenals tijdens de nestperiode gevoerd. In januari j.l. deelden wij U mede, dat wij op 17 april een grote CDA contact-avond zouden organiseren in Den Boogaard te Moergestel. Zoals we schreven hebben we voor deze avond belangrijke CDA mensen uitgenodigd, en het programma ziet er dan ook als volgt uit. 20.00 uur zal Dhr. Helmer voorz. afd. Moergestel U allen met een kort woordje ver welkomen, waarna dhr. Kolen voorz. Midden- Brabant het openingswoord zal spreken. Dhr. Kolen zal deze avond verder leiden. Omstreeks 20.15 uur zal Dhr. A.J.C. Wage makers voorz. Noord-Brabant een uiteenzet ting geven over het fungeren van het CDA in Noord-Brabant. 20.25 uur dhr. A.H.A. Veenhof voorz. CDA aktie ’’Onder een dak” zal het een en ander vertellen over het verloop van deze aktie. 20.30 uur de aktuele politiek wordt voor U be licht door dhr. H.J.B. Aarts lid van de 2e ka mer der Staten Generaal. Als laatste spreker voor de pauze, omstreeks 20.45 uur zal Prof. P.A.J.C. Steenkamp voorz. CDA Nederland praten over de algeme ne politiek, en het fungeren van het CDA voor en na de fusie. Van 21.15 tot 21.30 uur houden we een korte pauze, waarna het 2de gedeelte van deze avond in zijn geheel ten teken zal staan van de discus sie. In de pauze kunt U schriftelijk vragen in dienen, die dan door voornoemde sprekers zul len worden behandeld en of beantwoord, even zo uw vragen tijdens de discussie. Om 22.50 uur zal de voorz. dhr. Kolen de sluiting verrichten. Evenals vorig jaar te Oisterwijk en Helvoirt, houdt de Heemkundekring ”De Kleine Meije- rij” ook dit jaar weer een open dag. Eenieder die iets meer wil weten van de Heemkundek ring en haar werk, is van harte welkom op zon dag 13 april a.s. in het Gemeenschapshuis ”den Domp”, Kerkstraat 26 te Haaren, waar een aantal leden van de kring een tentoonstel ling hebben ingericht van archeologische vondsten uit de omgeving, van oude gereed schappen uit de boerderij of gebruikt bij hand werk, van devotianalia uit de periode van ”het rijke Roomse leven” en van prenten en foto’s van verdwenen dorpsgezichten uit de gehele omgeving van Oisterwijk en Haaren. Dia’s van oude ambachten worden vertoond en in een stand kan men kennis nemen-van het kwartaalschrift van de Heemkundekring, dat nu al aan zijn 31e jaargang toe is. Uiteraard zijn verschillende leden aanwezig om de bezoekers te informeren over het werk van de heemkundekring, die de plaatsen Oister wijk, Berkel-Enschot, Esch, Haaren, Helvoirt, Udenhout en Moergestel omvat. De heemtentoonstelling in ”den Domp” te Haaren is op 13 april a.s. geopend van 12 tot 16.30 uur. AUDACIA JEUGDNIEUWS Uitslagen junioren zaterdag 5 april: Audacia 1 - Ons Vios 1 Set 3 - Audacia 2 Audacia 3 - Nemelaer 2 Noad 5 - Audacia 4 Audacia 5 - JPS 3 Audacia 6 - RKDSV 4 Hilvaria 9 - Audacia 7 Uitslagen pupillen zat. 5 april: Nevelo 1 - Audacia 1 Audacia 2 - Beerse Boys 3 Audacia 3 - J. Brabant 9 Audacia 4 - J. Brabant 11 Audacia 5 - Audacia 6 Uitslagen F.pupillen zat. 5 april: SSS F3-Audacia Fl... Audacia F2 - Taxandria F5 Taxandria F7 - Audacia F3 Taxandria F6 - Audacia F4 Programma junioren zat. 12 april: Audacia 1 is vrij. Zigo 4 - Audacia 2 vertrek 13.15 uur EDN 2 - Audacia 3 vertrek 12.30 uur Audacia 4 - RKTVV 10 aanvang 14.45 uur Noad 6 - Audacia 5 vertrek 13.15 uur Audacia 6 - Oirschot 9 aanvang 13.30 uur RKDSV 4 - Audacia 7 vertrek 12.30 uur Programma pupillen zat. 12 april: Spoord. Boys 1 - Audacia 1 vertrek 10.15 uur Audacia 2 - Spoord. Boys 3 aanvang 11.00 uur SSS 6 - Audacia 3 vertrek 9.15 uur Audacia 4 - Taxandria 12 aanvang 10.00 uur Audacia 5 - SSS 9 aan vang 10.00 uur Programma F-pupillen zat. 12 april: Oisterwijk Fl - Audacia Fl vertrek 10.30 uur Taxandria F6 - Audacia F2 vertrek 11.00 uur Audacia F3 - VCB Fl aanvang 12.00 uur Audacia F4 is vrij. Uitslagen maandag 7 april: Audacia 1 - Jong Brabant Audacia 2 - Jong Brabant Audacia 3 - Audacia 5 Programma zondag 13 april: Audacia - SVG Audacia 3 - SV SOS GSBW 4 - Audacia 4 Audacia 5 - Were Di 6 14.30 uur 11.30 uur 12.00 uur 11.30 uur 2-1 4-4 4-3 Overzicht van de maanden januari, februari en maart. Gedoopt zijn: Frouke, dtr. van Martinus Albers en Maria Groenen. Gijs, zn. van Adrianus Mulders en Catharina Lapien. Dorus, zn. van Engelbertus de Laat en Jacoba Lapien. Beijke, dtr. van Pe trus Weterings en Anna Geerts. Maartje, dtr. van Johannes van Dijk en Maria Lapien. Jo- rinda, dtr. van Frans de Wilde en Nanny van Tilburg. Davie, zn. van Jan van den Bok en Ri- kie de Laat. Ferdinand, zn. van Tom van lersel en Joke Rooyakkers. Getrouwd zijn: Kees de Laat en Petra van Loon. Antoon Mathijssen en Ria van Lieshout. Kees de Vries en Franka Vermeer. Kees v.d.Broeck en Jeanne Denissen. Willem Oerlemans en Toos Habraken. Wim Mols en Lies van Breda. Adri Zuurman en Ankie v.d.Donk. Peter Scheffers en Ans Wolfs. Ger van Trier en Jacqueline v.d.Wal. Roger Blom en Lilian Witlox. Adri Maasen en Angelie Jansen. Chris Brok en Jeanne Bierkens. Jos v.Stipthout en Annet v.Hooydonk. De Pina en M. Rijnen. Overleden zijn: Johannes Kwinten (87 jr.), Heinrich Köllmann (73 jr.), Hubertus Joosten (38 jr.), Johanna Hageman (77 jr.), Carel van Vuurden (56 jr.), Gerardus Priemus (78 jr.), Adrianus Rooyak kers (81 jr.), Evert Smeets (36 jr.), Petronella Tholen (76 jr.), Catharina van der Staak (83 jr.). 1-2 4-4 0-4 1-0 0-11 6-1 0-3 2-7 1-0 1-1 Penalty bokaal. Vrijdagavond 11 april a.s. gaan we de derde ronde schieten voor de penalty bokaal. Wij beginnen om half 7. Alle junioren en D en E-pupillen worden om kwart over 6 op het voetbalveld verwacht. Dit is de laatste voorronde, daarna is er nog de finale maar hier moet nog een datum voor worden gezocht. Graag willen wij ook de jeugdleiders uitnodigen om alles zo soepel mogelijk te laten verlopen. Uitslag wedvlucht St. Ghislain 6-4-1980, af stand 156 km. De duiven werden met N.O.-wind om 8.45 uur gelost, ondanks de wind op kop werd het nog een snel verloop. Eerst geconstateerde duif 11.02.15 uur. Comb, de Laat 1,3,5,13; L. v.d.Branden 2,6,11,12; Comb. Oerlemans 4,8,15; Comb. Ligtvoet 7,10; Joh. v.Haren 9,14. Er werd vanuit St. Ghislain ook een jaarlijkse Paaseierenvlucht gehouden, deze werd vervlo gen in series 2. Overwinnaar werd Comb, de Laat gevolgd door Comb. Oerlemans 2,5; J. v.Haren 3; Comb. Ligtvoet 4,9,11; A. Damen 6,10; W. van Remunt 7,12,15; L. v.d.Branden 8,13. 1 In aansluiting op de agenda van de jaarvergadering welke gehouden zal worden op 15 april a.s. om 2 uur in den Boogaard. Dient nog het volgende te worden vermeld: Er zal een extra voorlichting worden gegeven door het ziekenfonds Midden-Brabant. Onderwerp: Ziektekostenverzekering voor ouderen. Wij verwachten U allen op dinsdag 15 april a.s. om 2 uur. Koffie en konsumptie gratis. Opgeven nieuwe jeugdleden. De kompetitie loopt weer teneinde en dat is weer de tijd om nieuwe leden op te geven. Als je voor 1 augustus 1980 zes jaar wordt kun je al lid worden van Audacia. Wij doen een beroep op jongens van 14-15-16 jaar. Er is genoeg talent in Moergestel om gezonde sport te doen. Iedereen is welkom maar doe het wel op tijd dit in verband met de voetbalbond, en de jeugdcommissie kan dan de nodige maatregelen nemen. Je kunt je opgeven bij N. Oerlemans, Pater Helmerplein 22; H. v.d. Heuvel, Raamackerstraat 2 en K. Denissen, Tilburgseweg 41. 6 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 9 APRIL 1980 PAGINA 7 Oisterwijkseweg 32 - Moergestel - Tel. 04243-1258-1812 Wij vragen: I I' I voor villa- en bungalowbouw, alsmede voor onze werkplaats te Moergestel. Wij bieden: 'n Hoog loon Goede sociale voorzieningen 'n Blijvende baan. Sollicitaties: dagelijks (ook 's zaterdags) op ons kantoor: Oisterwijkseweg 32, Moergestel, Tel. 04243-1258. 7-1 3-2 3-0 1-0 1-1 1-3

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 7