J. Willems Verhuisd! de vries BIJVELT-v/d VEN DE HAUTE COUTURE COLLECTIE Kerkstraat 4 Met open oog door de natuur door G. Kuijpers «Ruud^anis/i^ brillen Rootven 36 - Moergestel 4^ Vloerbedekking.... Overgordijnen.... Vitrage.... B AUTOBEDRIJF 3 Basisschool zicht” Breng eens een bezoek aan onze vernieuwde en verruimde garage Voor Uw nieuwe Volvo of Opel naar de autospecialist bij uitstek! ”Bos- i V; 27. DE MUS. Mevr. v.d. Biggelaar Warme gebakken vis en alle soorten verse vis! Een goed adres voor een lekkere haring! Het nieuwe adres voor al uw stoomgoed is: Industrieweg 5 - Moergestel Tel. 04243 - 2134 volendammer vishandel Kwaliteit 6611 begrip! Er is waarschijnlij geen dier te noemen, dat zo algemeen en overal voorkomt als onze doodgewone (huis)mus. Overal ter wereld waar mensen wonen treffen wij ook onze mus aan. Er is zover wij weten op deze regel maar één uitzondering en wel bij de Eskimo's zult U tevergeefs naar mussen zoeken. Maar Eskimo 's te len dan ook geen graan. Mussen leven in hoofdzaak van granen en dus hebben wij hier weer te maken met een cultuur- volger. In Amerika, waar tot 1852 mus sen niet voorkwamen, werden ze inge voerd om bij een ruspenplaag de mens te helpen bij de bestrijding van dit onge dierte. Helaas de hulp was zeer gering, want mussen zijn hoofdzakelijk zaade- ters. Binnen 25 jaren waren de mussen oppermachtig in de Amerikaanse steden en dorpen, waaruit ze veel inheemse vo gelsoorten verdreven; dus een verstoring van het natuurlijk evenwicht! Deze intelligente vogels hebben zich dan ook volledig aangepast aan de mens, die zich al eeuwen lang heeft toegelegd op de graanteelt; vandaar de "liefde” van de mus voor de mens. Wij kennen in ons land 2 soorten mus sen: de huismus en de ringmus (de heg- gemus is geen familie van onze mussen). De ringmus is duidelijk te kennen aan de halve donkere ring onder het oog. Deze ringmus is duidelijk te kennen aan de halve donkere ring onder het oog. Deze ringmus is echter veel minder ge bonden aan de omgeving van de mens en leeft daarom meer in het open veld, bij voorkeur in eikenwallen. Iedereen kent onze mus, we hoeven U ook het kleurenverschil tussen man en pop niet te beschrijven. Ze hebben een krachtige kegelvormige snavel, waarmee ze allerlei zaden openbreken. Ze leven graag in groepen, baden in het Leerlingen en leerkrachten van de basis school ’’Boszicht” willen in het kader van de Vasten-aktie van dit jaar daad werkelijk meewerken aan de projecten in de Oost-Afrikaanse staat Mozambi que. Deze projecten beogen meer en beter onderwijs en medische voorzieningen in dit Afrikaanse land. Wij, die wat bo vengenoemde punten betreft, het in ons land erg goed hebben, willen dit ook graag aan anderen gunnen. Daarom willen wij de komende week een container oud-papier voor dit doel bestemmen. Hier in ons land wordt het papier maar roekeloos weggegooid, ginds in Mozambique kan men nog geen Schrift kopen! Het gaat niet zo zeer om het bedrag van die 300,- tot 500,- maar meer om het ons bewust worden van de omstandig heden, waarin wij mogen... en waarin zij moeten leven. Denkt U de komende week ook eens met ons mee? Leerlingen en leerkrachten van de basisschool ’’Boszicht”. f Het is niet zonder reden dat de grote Modehuizen zich bezighouden met de vormgeving van brilmonturen. Het is een verlengstuk van het hedendaagse modebeeld: Ruud Panis Brillen in Oisterwijk A toont U graag zijn collectie Modebrillen I van o.a. Jean Patou, Givenchy. Silhouette Cacharel, Guy Laroche, Christian Dior, Rodenstock, Atri en Menrad. Ruud Panis Brillen, Gemullehoekenweg 23, Oisterwijk, tel. 04242-4899, 's-maandags gesloten, dinsdags de gehéle dag open zand, eten en slapen gemeenschappelijk en blijven nagenoeg het hele jaar in de buurt van hun nest, dat ze in de winter ook nog benutten om er in te slapen. Man en vrouw bouwen hun koepelvor mig nest samen, ze gebruiken diverse materialen zoals touw, plastic, papier, textielstof, stroo, hooi, bladeren. Van binnen wordt het nest bekleed met ver en, haren en wol. Men kan deze mussen nesten op alle mogelijke plaatsen vin den. Onze mussen broeden bijna het ge hele jaar, zelfs bij zacht weer in de win ter. Het aantal eieren, die onderling zelfs van kleur en tekening verschillen, bedraagt 3 tot 7. Het vrouwtje begint pas te broeden, als haar legsel compleet is en na 13 dagen verschijnen de lelijke kale jongen. Ze worden door beide ou ders gevoed, hoofdzakelijk met insec ten. Zodra de jonge mussen uitgevlogen zijn, na ongeveer 15 dagen, sluiten ze zich direkt aan bij ander groepen mus sen, hoewel ze nog wel een tijdje door hun ouders gevoerd worden. Bij het ver schalken van insecten hebben onze mus sen de kunst afgekeken van vele insecte neters, zoals de bonte vliegenvanger, vangen ze vanaf een vaste zitplaats in secten, zoals mezen, scharrelen ze tus sen de bladeren en de takken en ze kun nen zelfs op laagvliegende insecten ja gen’, zoals de kwikstaart het doet. Van de torenvalk tenslotte lijken ze het bid den te hebben afgekeken. Waarom ze krokussen vernielen, daarbij blijken ze een voorkeur voor de gele krokus te hebben, is ons niet bekend. In de loop der tijden zijn in ta van lan den en streken klopjachten op de mus sen georganiseerd met het doel ze syste matisch uit te roeien. Echter altijd zon der enig noemenswaardig resultaat. Re centelijk nog heeft het miljoenenvolk in China iedereen gemobiliseerd om de mussen en de ratten uit te roeien. Voor ze er aan begonnen stond echter al vast, dat deze pogingen tot mislukken waren gedoemd. Jammer dat er tegenwoordig geen paar- demoppen meer op straat liggen. Oude re mussen wisten ons nog uit de goeie ouwe tijd te vertellen dat daar veel van hun gading in zat! if 4* CHEMISCH REINIGEN Gemullehoekenweg 11 Oisterwijk Telefoon 04242-2344 's-Maandags op de markt 's-Woensdags bij Groente ha! Crisje j 99 W’ L--.;

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 3