W. VUGS Kommunie- aanbiedingü! Bungalow met garage, Krijtestraat 10 Perceelsoppervlakte: 750 m2 Met open oog door de natuur door G. Kuijpers TE KOOP: Voor een modern kapsel. Dames- en ZOEKERTJES Herenkapsalon Schoonheidssalon Louis v/d Meydenberg Nr. 26. De zwarte specht. INDUSTRIEWEG 10 - MOERGESTEL TELEFOON 04243 - 2389 1 Vergroting kleur 20 x 25 25 kleurenfoto's kaart en envelop samen totaal f 57,50 Levertijd min. 2 weken) De zwarte specht heeft niet altijd in ons land gebroed. Hij is vanuit Duitsland gekomen en na 1915 voor het eerst in ons land gesignaleerd. Het komt meer voor dat vogels aan gebiedsuitbreiding doen. Een mooi voorbeeld daarvan is de Turkse Tortel, die uit Z.O.-Europa komt en pas in 1950 voor het eerst in Nederland, Groningen, werd gezien, en nu dreigen ze hier zelfs een plaag te wor den. Ze zijn al doorgedrongen tot in Ijs land. Maar we keren terug tot onze zwarte specht, die in Moergestel op verschillen de plaatsen voorkomt; o.a. bij de Mari akapel aan de Oisterwijkseweg richting Galgeven, in de omgeving van villa ’’Zonnewende” aan de Tilburgseweg en direkt in onze omgeving bij de ’’Rosep- hoeve” aan de rand van de Campina. We hoeven U niet te vertellen, denk ik, dat de kleur van de zwarte specht zwart is, maar de hele bovenkant van zijn kop is prachtig donker rood. Het vrouwtje is minder opgesmukt en bij haar is alleen de achterkant van de kop rood. De zwarte specht lijdt nogal In onze stukjes ’’Met open oog door de natuur”, behandelen wij bij voorkeur die zaken, die vele mensen in Moergestel zelf regelmatig waarnemen en zo uit ei gen omgeving kennen. Op wandelingen door onze bossen zul len de meeste Moergestelnaren wel eens, speciaal in het voorjaar, de timmerman onder onze vogels, de specht bezig heb ben gehoord. Waarschijnlijk is U ook de roep van deze vogel wel bekend maar hem te zien krijgen is nog een andere zaak. Wij hebben, evenals bij de uilen, in Ne derland meerdere soorten spechten. De algemeen voorkomende grote bonte specht, die zich zelfs wel eens in onze tuinen vertoont; de schuwe groene specht, die het meest voorkomt in de bossen; de zeldzame kleine bonte specht en tenslotte, waar vandaar ons verhaal over gaat, de 46 cm. grote zwarte specht. eens aan woningnood. Er ontbreken nl. in zijn gebied vaak bomen, die voldoen de dik zijn om voor de specht als woon gelegenheid te dienen. Zijn voorkeur gaat uit naar beukenbomen. Zowel man als vrouw hakken de nestholte uit; meestal op een hoogte van 6 tot 10 m. dikwijls een ogenschijnlijk gezonde boom, die bij nadere beschouwing van binnen toch is vermolmd. De nestin- gang, ovaal van vorm, heeft een grootte van 8,5 bij 11 cm. De breedte van de nestholte is ongeveer 18 cm en het nest ligt van 60 cm tot 1 m. diep. Er is een enorme kracht nodig om deze nestholte uit te hakken. Men heeft wel eens spaanders gevonden van 15 cm. lengte. Na ongeveer 12 dagen hakken is het nest gereed, waarna met het leggen van de eieren begonnen wordt. Een echt nest bouwt de specht niet, hoogstens lig gen wat spaanders onder de meestal 3 tot 5 gladde witte eieren. Zowel de man als het vrouwtje broeden. De jongen ko men na 13 dagen uit. Na 18 dagen ver schijnen ze in de nestopening en vliegen na 4 weken de wijde wereld in. Ze wor den door beide ouders gevoederd en krijgen (smakelijk eten!) opgebraakt voedsel. Het bestaat uit allerlei insecten, speciaal houtwormen en ook wel uit bessen en zaden. De specht zoekt zijn voedsel door met zijn sterke snavel grote stukken schors los te werken waardoor de insecten en wormen bloot komen te liggen. Ook kunnen ze met hun zeer lange kleefach tige tong, die zelfs weerhaakjes bevat, overal in om de insecten te verschalken. Zelfs mierenhopen worden door de spechten geplunderd. Zij zijn zeer goed uitgerust om in bomen te klimmen. Ze bezitten sterke korte poten met zwa re nagels en een stevige staart, die ze ge bruiken als steunbeer en springveer. Door zijn lacht-achtige roep en zijn ge roffel te imiteren kan men de vögel makkelijk lokken. Door met een stok op een boomstam te slaan, zijn wij er op excursies dikwijls in geslaagd hem dicht bij te krijgen, zodat wij hèm mooi kon den bekijken. Iedereen zou ’s morgens vroeg eens de romantiek mee moeten maken van zo’n wandeling door de stille natuur. Plotse ling klinkt dan de roep van de specht en zijn roffel, die al naar gelang hij hakt op een dunnere of dikkere tak of stam ho ger of lager met die typische echo door het bos klinkt. Wij kunnen U verzeke ren, dat dit een bijzondere ervaring is. G. Kuijpers I 5 maart 1980. iu RAADHUISSTRAAT 19, MOERGESTEL, TELEFOON 04243 - 1584 Photo-atelier Rootven 26 - Moergestel Tel. 04243 - 1421 ■I In aanmerking komen personen uit een van de volgende kategorieën: a) zij die in Moergestel geboren zijn en er nog steeds woon achtig zijn; b) zij, die ekonomisch gebonden zijn aan Moergestel; c) zij, die niet in Moergestel geboren ijn, maar er reeds meer dan 3 jaren aaneengesloten wonen; d) zij, die in Moergestel zijn geboren, maar er thans niet meer woonachtig zijn. Taxatie op basis van onteigening: f 290.000,— k.k. Aanbiedingen moeten worden gericht aan Burgemeester en Wethouders van Moergestel. Informatie: 04243 -1694 Te koop: z.g.a.n. modern wand- meubel en eethoek. Griete Veldeke 25, Moergestel. Wegens omstandigheden te koop: i.z.g.s. aanrechtblad kastjes, af zuigkap licht-eiken, merk Tosca en koelkast, inh. 250 I. merk Uleifa. Pr. Irenestraat 13, Moergestel, tel. 04243 - 1582. ‘ft.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 6