CRISJE Met open oog door de natuur K. w 2.29 1.98 0.98 0.98 1.25 3.50 1.49 Parochie St. Jans Onthoofding Moergestel W* -Cv MOERGESTEL- INFORMATIE HELDER WITLOF MOOIE GOUDREINETTEN VERS GESNEDEN KASANDIJVIE HONINGZOETE SINAASAPPELEN VERSE KASSLA HARDE SPRUITJES y2 kilo HAGELWITTE BLOEMKOOL voor MOOIE GRANNY SMITH 1 Qo 25. DE STEENUIL. f,1 G. Kuijpers d 1e soort - kilo 1% kilo Vi kilo 12 stuks 2 kroppen GROENTEHAL Pr. Irenestraat - Moergestel y Jel. 04243 - 1806 kilo1.30 Nu weer jonge rabarber, kasspinazie, raapsteeltjes. Bieslook, venkel, slauitjes, bleekselderij, veldsla, kervel Wij kennen in Nederland 5 verschillende uilen. De in onze streken vrij algemene bos- en ransuilen. De zeldzamere veld- en kerkuil. Deze laatste broedt al jaren op de zolder van de z.g. oude school in de Schoolstraat, wij bedoelen de oude school, die bij de A vanG als opslagplaats in gebruik is. En als laatste vertegen woordiger der uilenfamilie de steenuil. De lengte van het steenuiltje is inclusief staart ongeveer 22 cm. Ze hebben de laatste jaren steeds in Moergestel ge broed o.a. in de omgeving van ’t Stokske. Wij hebben deze uiltjes dikwijls overdag stil op het cadaverhuisje zien zitten. De mens heeft al eeuwen belangstelling ge toond voor de uilen, misschien komt dit wel door zijn ietwat statig uiterlijk en doordat de ogen van deze vogels naast el kaar staan, waardoor ze zelfs wat mense lijk aandoen. Vroeger zag men de uil ook als symbool van de wijsheid. De Griekse godin Pallas Athene, in het oude Rome Minerva genoemd, staat al tijd afgebeeld met de steenuil. Deze go din beschermde de kunstenaars, dichters en handwerklieden. Op het oude wapen van de Griekse hoofdstad staat een stee nuil afgebeeld. Deze beeltenis is ook te zien op de munteenheid van deze stad. Hier komt de uitdrukking vandaan: "Geen uilen naar Athene dragen”. Het heeft dezelfde betekenis als ons: ’’Geen water naar zee dragen”. De wetenschap pelijke latijnse naam voor deze vogel ’’Athene noctua” betekent vogel van de Atheense nacht. Door de nachtelijke leefwijze en zijn geruisloos vliegen kreeg de uil een waas van geheimzinnigheid om zich heen. Men bracht uilen ook in ver band met heksen en de duivel. Om boze geesten te weren werden vroeger wel ui len op de deur gespijkerd. Er zijn ook al lerlei fabels of verhalen in omloop over de uilen. Zelfs Aesopus, een schrijver uit de Griekse oudheid, vertelde reeds de volgende fabel over de uil. De vogels wilden een koning hebben eve nals de mensen. Maar wie van hen moest dit worden? De nachtegaal zong: ’’Na tuurlijk, die het mooist kan zingen”. De sperwer riep: ”Nee, die het snelst kan vliegen”. Kortom ze werden het niet eens. Na lang en druk praten werden de vogels het eens. Wie het hoogst kon vlie gen, zou koning zijn. De volgende dag om 6 uur zou het startschot gelost wor den. De snelle zwaluwen en de rappe val ken hadden direkt al een hele voor sprong. Gevolgd door de slanke meeu wen, de trage reigers en een slimme kraai. Plotseling werden ze allen voorbij gestreefd door de machtige arend. Maar juist toen hij zijn overwinningskreet wou laten horen, vloog het kleine winterko ninkje, dat boven op de staart van de arend zat met een jubelende zang nog ho ger. Dit was natuurlijk bedrog en men sloot het winterkoninkje op in een mui zenhol! De steenuil moest de ingang be waken. Terwijl de andere vogels overleg den welke straf de kleine deugniet moest krijgen, viel de uil in slaap of liever knap te hij een uiltje. Van deze gelegenheid maakte het opgesloten winterkoninkje rap gebruik en poetste de plaat! Nooit heeft na die dag de uil zich overdag nog laten zien. Na deze geschiedenis ging ’t het winterkoninkje niet voor de wind. Het werd ziek, zelfs zo ziek, dat het al zijn veren verloor. De winter naderde en de andere vogels kregen medelijden. Er werd een vereninzameling gehouden. Al le vogels deden mee, behalve... U begrijpt het al, de uil. De uil zei: Ik ben bang voor de winter, ik wil geen enkele veer laten. Accoord, zei de nieuwe (winter)koning, je zult altijd bibberen van de kou en al leen ’s nachts vliegen. En als je je toch overdag laat zien zullen alle vogels je achterna zitten en jou het leven zuur maken. Vanaf die tijd roept de uil ’s nachts zonder ophouden Hoei..oei..oei alsof hij nog steeds bibbert van de kou. ZATERDAG: 18 en 19.30 uur, Toos de Kruyf-v.d.Wouw, Mgd. Cornelia de Rooy, Robert Boogaers, Cornelis Pasmans e.v. Cornelia Sterke, Jgt. Pau lus v.Gestel e.v. Wilhelmina den Otter, Petrus Rutten e.v. Maria v.Eindhoven, Henricus Mensink e.v. Annie Rijnbeek. ZONDAG: 10 uur, Lamberta Timmer mans, Johannes van Gils e.v. Maria De nissen, Petronella Klomp-Dijkmans, Wim Poirters e.v. Jo v.d.Wouw. 11.30 uur, Johanna Peters-Hagemans, Petrus v.Hest e.v. Anny de Bruin, Tho mas van Alphen e.v. Johanna Ketelaars, Lambert Wolfs e.v. Resy Want. MAANDAG: Josephus den Otter en Henrica Willems Johannes zn., Jgt. The- odorus Vermulst en Wilhelmina Hen driks, Anna Horrevorts-van Dijk, Corne lis v.Haaren en Jos zn. Overl. ouders Cools-Verhulst, jgt. Corne lis v.Beurden en Cornelia Sebregts, Lam- bertus Smetsers e.v. Maria Jansen, Cor nelis v.Lieshout e.v. Adriana de Loos. DONDERDAG: Petrus v.Remunt e.v. Barbara Roosen, Mgd. Willem Kwinten e.v. Martina v.Balsvoort, overl. fam. v.d.Boogaart-v.d.Meydenberg, Jgt. Lam bert Welten, Maria v.Bommel-Termeer. VRIJDAG: 10 uur H. Mis speciaal voor bejaarden, jgt. Maria en Adriana v.Huy- kelom, Hendrikus Bruurs e.v. Maria de Lepper, Wilhelmina Rijnen-Kuypers, Jo hannes Smetsers e.v. Lamberta v.d.Poi. Vrijdag 11 uur Huwelijksmis Ger. van Trier en Jacqueline v.d.Wal (K Ned AM). V rijdag 2 uur Huwelijksmis Roger Blom en Lilian Witlox (K Ned AM). De uil brengt de dag door op een vaste onopvallende plaats, die wij de roest- plaats noemen. Toen de mensen vroeger merkten, dat zangvogels graag de uilen plagen, zijn ze de uil als lokvogel gaan ge bruiken. Met zette een uil op een stok met lijmtakken daaromheen. De vogels bleven daaraan kleven en waren dan ge vangen. In ons land is dit streng verbo den. In landen rondom de Middellandse Zee gebeurt dit nog vaak. Men noemt daarom het steenuiltje ook wel de voge laar. De steenuil broedt graag in holen of hol tes in afgeknotte bomen. Denk maar aan onze knotwilgen. De nestholte is onbe kleed. De broedtijd valt meestal van eind maart tot eind april. De 3 tot 6 rondachti ge witten eieren worden alleen door het vrouwtje gedurende 28 of 29 dagen be broed. De jonge uilen blijven ongeveer 4 weken in het nest en kunnen na 5 weken vliegen. Het voedsel van de steenuil; ze eten geen andere buit, dan die ze zelf be machtigd hebben, bestaat uit insecten, muizen, vleermuizen en kikkers. Ze zien uitstekend en horen uiterst scherp. Aan de zijkanten van de kop zitten zijn grote oren, die geheel met veren zijn bedekt. Dat uilen vrijwel geruisloos kunnen vlie gen, ligt aan de structuur van hun veren. Zelfs hun slagpennen zijn donzig. De aanwezigheid van uilen is ook vaak te constateren aan de uileballen. Dit zijn ballen, die de resten bevatten van hun voedsel, zoals haren, botjes, schedeltjes en schilden van kevers. Iedere soort uil heeft zijn eigen karakteristieke braakbal- len. Algemeen alarmnummer: 0011 steenuil communie- Oppascentrale voor gehandi capten Tilburg en omstreken: Spoorlaan 320, 5038CC Tilburg tel. 013-433584 b.g.g. 560492 Moeders voor Moeders: Zr. H.Th. Snellen, Schepersdijk 66, Oisterwijk, Telefoon 04242-2098. Gemeentehuis Moergestel, telefoon 04243-1235 Geopend elke dag, behalve zaterdag van 8.30-12.30 uur. Wijkverpleegk., tel. 1594. Spreekuur: ma. t/m vrij, van 13.30 - 14.00 uur. Inschrijving voor kraamhulp dinsdags van 15.30 - 16.00 uur. Spreekuur verloskundigen: elke 2e en 4e woensdag van de maand van 9.30-10.30 u. volgens afspraak. Zondagsdienst pastorieën: Johanneskerk Oisterwijk, tel. 04242 - 2060 Weekenddienst artsen: Weekend 1 maart: Dr. v. Delft Sr., tel. 04243-1204 Voor Oisterwijk: Dr. Donders, Lind 40, tel. 04242 - 2128 Jj door G. Kuijpers Intenties 1-8 maart 1980. DINSDAG: Gebeds- en dienst in de vastentijd. ag

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 2