Jonge ouders krijgen veel hulp van Kruisvereniging Jan van Velthoven Wanneer U aan een nieuwe fiets toebent... Vruug vurjaor I* l X tl Jodocus. Ons Trien heej de schonmaok al in durre kop, al ist vuls te vruug nor mèn zin; ze zeej: doede gè mar us efkes ut schop, swèls ik on de zulder begin! Munnen tuin moet geknipt, munnen èkker gespit: ut heej ammaol veul host van ut jaor; ast veurjaor ne meens op zun hiele zit, dan zéde dur nog nie meej klaor! De krokuskus bloeje al in munnen hof, en ik hè al ne mèrel geheurd; Girrard Kuypers zeej: Dokus, dan hèn we geboft, want ne mèrel zingt nojt vur zun beurt! denkt U dan eens aan zo'n stoere, soepele Gazelle of Batavus van Al doet deze foto misschien anders vermoeden, het VVV heeft in Moergestel een informatiestand ingericht in het gemeentehuis. De opvallende bordjes die even opvallend zijn geplaatst wijzen ook aan niet-inwoners van Moergestel duidelijk de weg, indien zij graag meer informatie willen over b.v. de rekreatieve mogelijkheden in onze omgeving. De stand is echter niet alleen voor rekreanten bestemd, maar ook U als inwoner van Moergestel bent er ten allen tijde, tijdens de openingsuren van het gemeentehuis, van harte welkom. Het VVV wijst U de weg, ook in Moergestel!! Schoolstraat 3 - Kerkstraat 21 - Moergestel Telefoon 04243 - 1284 DINSDAGS DE GEHELE DAG GESLOTEN! Praktisch iedere volwassen Nederlander kent de kruisvereniging. Maar lang niet iedereen weet ook precies wat die kruis vereniging allemaal doet. In feite zou je kunnen zeggen, dat de kruisvereniging voor de gezondheid van mensen pro beert te zorgen van vóór hun geboorte tot aan het einde. Van vóór de geboorte, ja, want wanneer een vrouw zwanger is kan zij van de wijkverpleegkundige of van de kraamzorgverpleegster allerlei praktische adviezen krijgen m.b.t. de voorbereiding op de bevalling, leefregel, luiermand. Adviezen die moeder en kind straks ten goede komen. Boven dien organiseert de kruisvereniging in vele plaatsen zogenaamde "moedercur- sussen”, soms ook 'gespreksgroepen a.s. ouders' genoemd. Daar wordt in een serie bijeenkomsten van alles en nog wat besproken m.b.t. de komende be valling. Je leert er van eikaars proble men, maar ook van wat de arts, de ver pleegkundige en de diëtist te vertellen hebben. Vanzelfsprekend is er op deze bijeenkomsten volop gelegenheid om vragen te stellen. Zo nodig komt de wijkverpleegkundige ook op huisbezoek om persoonlijke problemen te bespre ken. Er zijn mensen die denken dat de wijk verpleegkundige een goedwillende juf frouw is, met meer vriendelijke bereid willigheid dan vakkennis. De wijkver pleegkundige is een goed opgeleide speci alist op haar eigen gebied: 3 'A jaar oplei ding als ziekenhuisverpleegster en daarna nog eens 2 jaar opleiding tot 'verpleeg kundige in de maatschappelijke gezond heidszorg’. Bovendien wordt zij nog re gelmatig door de kruisvereniging bijge schoold om U zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn. (Overigens is de wijkverpleegster soms een wijkverpleger, want er werken ook mannen in het be roep.) U kunt dus rustig allerlei dingen die met de komende bevalling of met uw gezond heid te maken hebben met haar bespre ken. In vele plaatsen organiseert de kruis vereniging ook zwangerschapsgym- nastiek. De bedoeling daarvan is om door het aanleren van ademhalings- en bewe- gingstechieken de bevalling straks zo vlot mogelijk te doen verlopen en ook na de bevalling een goed figuur te behouden. Veel a.s. moeders moeten soms een zou tarm dieet volgen als voorbereiding op de bevalling. Anderen krijgen van hun arts de raad af te slanken. In die gevallen kan de wijkverpleegster goede raad geven m.b.t. de voeding. Maar de kruisvereni ging heeft ook diëtisten in dienst, die op vele plaatsen in het land spreekuur hou den in wijkgebouwen. Met een verwijs- briefje van de arts kunt U daar terecht voor zeer deskundige adviezen en alles wat U moet weten om daarmee te kun nen werken. Thuis bevallen? De bevalling kan thuis plaatsvinden of in de kraamafdeling van een ziekenhuis. Dat vinden wij in Nederland heel ge woon, maar in alle andere Westerse lan den is thuisbevalling een zeldzaamheid. De kruisvereniging is echter altijd propa gandist geweest van thuisbevalling, wan- neer het gaat om gezonde vrouwen, waarbij geen complicaties zijn te ver wachten. Een zwangere vrouw is geen patiënt en de bevalling is een gezinsge- beurtenis, redeneert de kruisvereniging. Dat dit nog niet zo gek geredeneerd is, wordt bewezen door het feit dat wij er gens heel hoog op de wereldranglijst staan wat het laagste sterftecijfer van zuigelingen betreft. Bijna nergens anders ter wereld is een bevalling zó veilig als in ons land. Terwijl toch zo ongeveer de helft van alle bevallingen thuis plaats vindt. In andere landen krijgt men steeds meer belangstelling voor het Nederland se systeem en er gaat bijna geen maand voorbij of er komt wel een delegatie des kundigen uit een of ander land bij de kruisvereniging kijken hoe het hier gaat met de thuisbevalling en de kraamzorg. Kraamzorg, dat is de ander kant van de medaille. Want thuisbevallen kan erg goed en veilig zijn, maar dan dient de be valling wel met de nodige deskundige zorg omgeven te worden. Daarom heeft de kruisorganisatie duizenden gediplo meerde kraamverzorgsters in dienst. Ze hebben 4 maanden opleiding gehad in een internaat en daarna nog eens een jaar praktijk, aangevuld met lessen. Daarna gaan ze terug naar het internaat om examen te doen. Dan pas mogen ze zich gediplomeerd kraamverzorgster noe men. Zo’n kraamverzorgster assisteert huisarts of vroedvrouw bij de bevalling en blijft daarna een aantal dagen moeder en kind, maar ook de rest van het gezin verzorgen. In bepaalde gevallen is er ook "wijkkraamzorg”. Dan komt de kraam verzorgster enkele malen per dag thuis om alleen moeder en zuigeling te verzor gen. De laatste jaren is de poliklinische bevalling erg in opkomst: de bevalling zelf vindt plaats in het ziekenhuis, waar na moeder en kind na 1-2 dagen naar huis gaan en daar verder kraamzorg van de kruisvereniging krijgen. Is er thuis verpleegmateriaal nodig voor de bevalling (bedzeil, speciale klossen om bed te verhogen, etc.) dan komt dat gratis uit het uitleenmagazijn van de kruisvere niging. Tenminste, wanneer U lid bent van de kruisvereniging. PKU-prik. Binnen veertien dagen na de bevalling komt er een verpleegster van de kruisve reniging thuis, om de baby een klein hiel- prikje te geven. De bedoeling is enkele druppels bloed op te vangen op een speci ale kaart die naar een laboratorium wordt gezonden. Daar wordt door bloedonderzoek geke ken of de baby soms lijdt aan een bepaal de stofwisselingsstoornis, phenylketonu- rie genaamd. Het is een zelden voorko mende ziekte, maar wanneer deze niet tijdig ontdekt wordt, leidt deze ziekte tot een vorm van zwakzinnigheid. Het hiel- prikje zorgt voor tijdige ontdekking, zo dat door een speciaal dieet de gevolgen van de zieke voorkomen kunnen worden. Kort na de. bevalling staat de wijkver pleegster weer op de stoep om te kijken of met moeder en kind alles in orde is, of de jonge moeder soms bepaalde vragen heeft rond de voeding etc. Ja, voor a.s. en jonge ouders is de kruis vereniging erg nuttig en belangrijk. ranvra yv WOENSDAG 27 FEBRUARI 1980 4e Jaargang - Nr. 130 Wordt wekelijks gratis huis aan huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaksie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43. 5066 XC Moergestel Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór het verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. moergestel- rd

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1