1 SILABRILLANT Jan van Bommel Kerkstraat 16 - Moergestel Telefoon 04243 - 1846 SILABRILLANT I I I I I I Vastenaktie ’80 Verslag van de jury Karnavalsoptocht 1980 Na droging onschadelijk voor mens, dier en plant. Een zijdematte, transparante en dekoratieve binnenbeits. Silabrillant wordt in vele lichtechte kleuren en in de soort kleurloos geleverd. Mi. I.Ï -nieuws Natuurlijk bij iM «Mu._ I W.K< r*M*’ Excursie. Degenen die zich nog niet hebben opge geven voor de excursie naar het KI- station in Vught en toch graag meewil len, kunnen zich tot zaterdag opgeven bij Wim Wolfs, tel. 1224. We gaan er 26 fe bruari naar toe. Dat volgt nu de einduitslag: Volwassenen. Prinsenwagens: I. Wagen van C.V. de Durdraaiers II. Wagen van C.V. de Dorstvlegels III. Wagen van C.V. de Moezelnippers Overige wagens: le prijs Wagen Oliecrisis van KPJ 2e prijs Wagen Roddel in Gessel 3e prijs Wagen Efkes wachten, we zen nog niet klaar. 4e prijs Wagen Je kunt rijden of niet Wisselbeker naar wagen Oliecrisis (voor de derde maal achtereen) zien als een aanmoediging of als een soort troost, dat geen hogere prijs dan de toegekende prijs kan worden gegeven. Het verschil in punten met de eerstvol gende in de lijst was echter zo gering, dat in feite aan beiden een eerste prijs had moeten worden toegekend. Vandaar dat de tweede prijs met een beker werd toe gewezen aan Gessel is ’t Verengat. Hetzelfde gering verschil in puntental moesten wij vaststellen in categorie C groepen van meer dan twee personen. Aldaar werd een eerste prijs toegekend aan Kampientje. De aanmoedigingsbeker ging echter naar nummer twee van de prijzenlijst, de Raddraaiers, een onver valst stukje Gessels’ politieke satyre. De lezer kan uit het bovenstaande zien, dat het Jury-spelen geen eenvoudige zaak is. Het zijn soms zeer kleine details die bepalen in de einduitslag of er een prijs te halen valt. -S’ F W I Gezinsavond. Op dinsdag 26 februari oefenen we voor de dramatische expressie. Iedereen die zich hiervoor opgegeven heeft moet om acht uur in de bovenzaal van de Boeren bond zijn. Op woensdag 27 februari moe ten de letters oefenen. Ook dit begint om acht uur. De vasten is weer aangebroken. Iets dat niet meer van deze tijd is? vind U. En toch... kijken we wat verder dan onze neus lang is, dan zien we armoede, uit buiting, oorlog, hongersnood om ons heen. Zouden we daar niets aan kunnen doen? Zou vasten - niet omdat dat zonodig hoort zes weken voor Pasen - maar om dat anderen een beroep op ons doen, zin vol zijn? Mensen uit Mozambique doen dit jaar een beroep op de Moergestelnaren hen een steuntje in de rug te geven. Mozam bique is een onafhankelijke republiek in het zuiden van Afrika. Het land heeft tot 1975 een Portugese overheersing gekend. Men probeert er een maatschappij op te bouwen, waarin geen sprake is van men selijke uitbuiting. Veel administratief personeel, technici, kleine handelaren hebben het land verla ten. Andere Mozambikanen waren op de vrij gekomen taken niet voorbereid. 80% van de Mozambikanen kan lezen noch schrijven. Men is begonnen met alfabetisatie-programma’s voor volwasse nen, die zes maanden duren. Dit jaar wil men komen tot een programma voor on geveer 300.000 mensen, waarbij 112 mensen het programma over het hele land begeleiden. Deze 112 verantwoorde lijken moeten opgeleid worden en daar is geen geld voor. In dit land waar ruim 1,6 miljoen kinde ren basisonderwijs volgen en waar veel volwassenen moeten leren lezen en schrijven is een groot tekort aan lesmate riaal. De fabriekjes kunnen de vraag naar schoolschriften niet bijhouden en er is geen geld om de schriften elders te ko pen. Bovendien is er niet genoeg tech nisch personeel om de produktie te ver hogen. In dit land waar slechts 30 van de be volking kans heeft op medische verzor ging heeft men een plan om de gezond heidszorg te verbeteren. Het plan is geba seerd op het systeem van de ’’Blote voe tendokters”. Deze ’’blote voetendokters” zijn mensen uit de gewone bevolking, uit de fabriekjes en de dorpen. Zij krijgen een opleiding van vier maanden, waar door ze eenvoudige dianoses kunnen stel len, gewonden de nodige hulp kunnen ge ven, zieken de nodige medicijnen toe kunnen dienen en de mensen kunnen helpen hun gezondheid te handhaven. Het zijn geen echte dokters, maar wor den wel begeleid door beroepskrachten. Er is echter geen geld om auto’s, lesmate riaal, medicijnen en de benodigde instru menten van te bekostigen. Steun wordt gevraagd voor het alfabeti- satieprogramma, het lesmateriaal en het ’’blote voetendokters”-plan; zaken die broodnodig zijn om een maatschappij op te bouwen. En wij kunnen daarbij hel pen. Groepen van meer dan twee personen: le prijs Campientje 2e prijs De Raddraaiers 3e prijs Khomeini en arabische vrouwen 4e prijs Het vuilbeleid 5e prijs Echte losbollen Wisselbeker naar de Raddraaiers. Groepen van max. twee personen: le prijs De Gastarbeider 2e prijs Gessel is ’t V erengat 3e prijs Moskou 80 4e prijs De Taxateur 5 e prijs Te zot om los te lopen Wisselbeker naar Gessel is ’t Verengat. Kinderen. Wagens: le prijs NOS-jeugdjournaal 2e prijs Pierroot je Groepen: le prijs Ratten 2e prijs Potlood, gum en schrift 3e prijs 3 Pierrootjes 4e prijs Nie storte in de container 5e prijs Van alles wat 6e prijs Twee cowboys met ballonnen Individuelen: le prijs Twee clowntjes 2e prijs Plakkers en knippers 3e prijs Bloemetjesgordijn (nr. 11) 4e prijs Chinees met hond 5e prijs Eerste bewoners van woonwa genkamp 6e prijs Pierrot 7e prijs Taxateur 8e prijs Twee centen 9e prijs Pinokkio 10e prijs Bloemetjesgordijn (nr. 17) Nog nooit in de toch al vele jaren van Gesselse karnavalsoptochten gaf het uit brengen van een goede beoordeling van de deelnemers aan de optocht van zon dag 17 februari 1980 zoveel problemen. Alle juryleden waren het er over eens dat de kwaliteit van het gebrachte weer stuk ken beter was dan het vorig jaar. En dat was al een succesjaar. Het was duidelijk te zien, dat de afwerking van kleding, aankleding, versiering, enz. van de deel nemers en hun ’’gereedschap” de wagens, wagentjes, karren, fietsen en wat verder als hulpmiddel moest dienen, met meer enthousiasme, meer kennis en aandacht waren tot stand gekomen. Nogmaals, het was weer een hele klus. Uit reacties hebben wij danook achteraf (gelukkig) mogen vernemen, dat de meesten het wel met de uitslag van de ju ry eens waren. Natuurlijk kon niet iede reen een beloning in prijzen krijgen. Naar de mening van de jury, en daar wordt stevig over gedubt, zijn de aller- besten beloond. Opnieuw bleek, dat het systeem van eervolle vermeldingen voor ook zeer goede deelnemers niet bestaat. Wij zouden dan beslist een lange lijst hebben verkregen. Om maar een voor beeld te noemen, de groep van 13 jokers zijn buiten de prijzen gevallen, maar zou er voor deze categorie slechts een prijs meer beschikbaar zijn geweest, dan zou het voor deze prachtig aangeklede duide lijk zichbaar goed verzorgde groep ook raak zijn geweest. Juist het Gessels’ Kar- navaleske mankeerde eraan, het was pr achtig verzorgd, maar sterk algemeen gesteld. Ook in de groep individuelen was hetzelf de met enige personen te constateren, om een voorbeeld te noemen, de Bloemen- kar, Oude opstap, dames en herenfiets. In al deze gevallen zouden zij ook in elke optocht in een andere plaats hebben kun nen optreden. De jury hecht veel waarde aan Gessel, daar wordt de optocht ge houden. Nog even willen wij wat zeggen over het toekennen van bekers. Het is beslist niet zo, dat degene die in de groep een eerste prijs heeft behaald, hiermede automa tisch een beker krijgt toegewezen. Het kan zelfs zijn dat de beker wordt toege kend aan iemand die buiten de prijzen is gevallen, ook al is dit dan dit jaar niet ge beurd. De beker moet meer worden ge- WW jk ■7*,' JL r?’

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 6