DANSEN VOOR GEHUWDEN KALE/Off 1 The Green Stars DEN BOOGAARD MOERGESTEL K.V.O.-nieuws Zaterdag 29 maart J. VOGELS Bijeenkomst kerklezers a.s. maandagavond Disco met Ome Gijs - de natuur Met open oog .'3 Zaterdag 23 februari: Muziek: Aanvang 20.30 uur UIDGAS I Warme gebakken vis en alle soorten verse vis! Een goed adres voor een lekkere haring! Zondag 24 februari: Voor de jeugd: voiendammer vishandel Kwaliteit een begrip! ■Ml ws 11 •^3 t r 24. De Ekster i i i J.P. s r Ekster J 1 t f 1 -»1 1 1 r HILD 2 - MOERGESTEL TELEFOON 04243-1778 -> i i PROPAAN - BUTAAN - LPG INBOUW LPG-INSTALLATIES Gemullehoekenweg 11 Oisterwijk Telefoon 04242-2344 's-Maandags op de markt 's- Woensdags bij Groenteha! Crisje i Inclusief de 25 cm. lange staart meet de vogel ongeveer 45 cm. Zoals U ziet is de verhouding door die extra lange staart bij de vogel als het ware zoek. Daardoor lijkt het of de ekster een te korte vleugel heeft. Wij weten allemaal, dat de ekster dan ook geen goede vlieger is. De kraai, de roek en de kauw hebben deze kunst veel beter onder de knie! De Ekster is een algemeen voorkomende vogel, die prac- tisch over heel Europa en Azië, tot zelfs in Noord-Afrika en een groot deel van het Westen van Amerika voorkomt. In onze streken is de ekster meestal waar te nemen, waar bossen en velden, boom groepen en struiken elkaar afwisselen. Ze Daardoor treffen wij ook vaak in ekster- nesten in grootte verschillende jongen aan. De broedduur is ongeveer 20 dagen. Als U van (Weense) muziek houdt, no teer dan alvast bovengenoemde datum. Con Amore geeft dan haar vijfde ’’Ween se Avond”. Een lustrum dus, reden om iets extra’s te brengen. Wij geloven, dat wij hierin zullen slagen, omdat U zult kunnen luisteren naar een compleet strij korkest, dat tevens gedeeltelijk de koor- begeleiding zal verzorgen. Mocht dit U nog niet overtuigen, dan vertel ik U, dat Thea Vermeulen-Peek onze gaste zal zijn en samen met bariton Frans van Dun tijdens onze Weense avond zal optreden. De aanplakbiljetten zullen U er nog wel aan herinneren, maar U kunt het best maar bijtijds weten. Een nadere aankondiging volgt voor wat betreft het programma, aanvangstijd, etc. U dus mooie r r Tweewielerspecialist Rootven 62-68 - Moergestel Tel. 04243-1435 Fietsen die zich onderscheiden. UW EERSTE KEUS! Zie onze etalage! ij \Jr Een klap-ekster is geen ekster, die er met carnaval goed tegen aan geklapt heeft, maar is een heel ander soort vogel, die weinig mensen in Moergestel zullen ken nen. De klapekster komt dan ook zeer sporadisch voor in onze streken. Op de Campina kan men die, als men geluk heeft nog wel eens tegenkomen. G. Kuypers -i Ondanks de geringe gelijkenis met een kraai, roek of kauw behoort de ekster evenals de vlaamse gaai tot de familie der kraaiachtigen. Het is een zeer opvallen de, voor iedereen in Moergestel, bekende vogel. Op het eerste gezicht en van veraf gezien lijkt de ekster een zwart-witte vo gel. Hebben wij echter de gelegenheid om hem van dichtbij te bekijken, dan blijkt dat zwart, vooral als er de zon op schijnt, door de invloed van het licht een metaalachtige blauw-groene glanzende gloed te hebben. Op donderdag 28 februari organiseert KVO kring Tilburg haar culturele avond in ”Den Boogaard”, aanvang 19.30 uur. Enkele dames van onze eigen afdeling werken hier ook aan mee. Komt allemaal kijken, het belooft een avond te worden. Op dinsdag 26 februari speciale avond voor de agrarische parochieleden, zowel mannen als vrouwen en jongeren. Het onderwerp van deze avond is ’’Samenle vingsvormen”. Inleider Pastoor v.d.Broek. Aanvang 20.00 uur in de bo venzaal van de Boerenbond. Dames van de K.V.O. zorgt dat U er bent. Op 18 maart organiseert de K.V.O. kring Tilburg haar kreatieve middag, aanvang 11 uur v.m. sluiting 19 uur n.m. Als the ma is aangegeven ’’opgroeiende jeugd”. Wij hopen dat U voor deze kreatieve middag eens echt kreatief zult zijn: dat wil zeggen, zoek naar iets origineels. Ver der mag ook het vrije werk tentoon gesteld worden, als U het maar zelf ge maakt hebt. b.v. haken, breien, weven, knopen, enz. Er zijn ook nog demonstra- lies, b.v. spinnen, weven, boetseren, pop pen maken, emailleren, enz. Wilt U iets demonstreren dan moet U zich voor 28 februari opgeven bij de secretaresse, tel. 2376. Ook als U van het thema werk of vrije werk iets in wilt zenden, moet U dit voor 28 februari opgeven bij de secreta resse. De voorjaarsvergadering van de K.V.O. wordt gehouden op donderdag 10 april a.s. Houdt U deze datum vrij! Op maandag 25 februari is er een verga dering voor alle lezers in de kerk. We be ginnen om acht uur in de kerk met wat praktische oefeningen voor de micro foon. Hierna is er koffie in de bijsacristie en een korte bespreking. Rond half tien hopen we te eindigen. Zo’n vergadering is voor het goed functioneren van de groep lezers-helpers erg belangrijk. Daar om verwachten wij ook a.s. maandaga vond alle lezers. Vergeet het niet en kom als U er de tijd voor heeft, zoniet, laat het dan even weten. bouwen meestal hun nesten op hoge uit kijkposten, vooral populieren en eiken genieten hun voorkeur. In dichte bossen zal men zelden eksternesten zien. Ze houden van een goed overzicht op hun omgeving. Zijn er echter geen hoge bo men in de buurt, dan nemen ze tenslotte genoegen met een wat lagere nestgele- genheid. Het nest lijkt op een wirwar van takken maar als men het bouwsel wat na der bekijkt, blijkt het een kunstig in el kaar gestoken eksterhuis te zijn. De on derkant bestaat uit doornige takken. Dan volgt er een dikke laag leem en tenslotte het eigenlijke komvormige nest, dat pr achtig is bekleed met worteltjes, droog gras en haartjes. Boven het nest treffen wij weer de afscherming aan met doorni ge takken als natuurlijke bescherming hoofdzakelijk tegen roofvogels. De in gang van het nest zit aan de zijkant. Een eksterpaar bouwt dikwijls meerdere nesten, speelnesten genaamd. Het aantal gladde glanzend groenachtig-blauwe eie ren is meestal 5 tot 7, zelden meer. Het De jonge eksters blijven ongeveer 4 we ken in het nest. Ze worden door beide ou ders gevoerd. Het voedsel bestaat hoofd zakelijk uit insecten, maar daarnaast eten ze nagenoeg alles, zoals slakken, kik kers, jonge konijnen, muizen, ratten en zoals wij alle constateren langs de weg, cadavers van doodgereden dieren. Tij dens de broedtijd zijn eksters bijzonder schadelijk. Het zijn grote eierrovers, eten bijzonder graag jonge zangvogels en ha len zelfs onder de ogen van eigenaars de kuikens als het ware onder de kloek van daan! Men kan soms eksters boven op de ruggen van koeien of schapen zien zitten. Dit doen ze om de insecten, o.a. teken, die ze dan verorberen. Vroeger hielpen ze zo mee aan de bestrijding van de run- derhorzel, die nu echter zo goed als uit gestorven is. Eksters zijn zeer intelligent en hebben een voorkeur voor blinkende voorwer pen (sieraden!), die ze dan mee naar hun nest slepen. Eksters blijven lang in fami lieverband bij elkaar en vormen in het najaar soms grote groepen. Hoewel er di kwijls op de ekster wordt gejaagd, omdat hij schadelijk is, zou het erg jammer zijn als de ekster uit het landschap zou ver dwijnen. vrouwtje broedt alleen en begint daar mee reeds bij het leggen van het eerste ei.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 3