II mnaiwritM^nl IHuOIOoStei In gesprek met Rinus Hart ontvangt diakenwijding 1! Louis v/d Meydenberg jr y.' 1; '11 JEj, I Als U vóór 23 februari a.s. Uw karnavalsfoto's laat ontwikkelen en afdrukken, krijgt U een gratis vergroting! PHOTO-ATELIER fel doen. Maar voorlopig blijf ik zeker hier. M.O.ZI.S. w* tx t “1 Rinus Hart die a.s. zaterdag in onze parochiekerk door Monseigneur Biuyssen tot diaken wordt gewijd. WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 4e Jaargang - Nr. 129 Wordt wekelijks gratis huis aan huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaksie: Buro '76 Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór het verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. Het redactieteam van Moergestel- Nieuws zocht Rinus Hart op in zijn sobe re, maar stijlvolle kamer op de eerste verdieping van de pastorie, aan de voor kant, met een ruime blik over het Sint- Jansplein en op de kerk. In zijn ruim voorziene boekenrek staat bijna een he le plank over Israël en de Bijbel en ook een kleine chanuka-kandelaar, een van de religieuze symbolen van het Joodse volk. Rinus is één keer in Israël geweest, en heeft er kennelijk een deel van zijn hart verloren. Wie is eigenlijk deze Rinus Hart, die nu al weer een paar jaar in onze parochie meedraait, buiten de wekelijkse kerk diensten voor de meeste mensen tame lijk onopvallend? We vroegen hem om een en ander te vertellen over zijn le vensgeschiedenis. Rinus: Ik ben geboren in de kop van Noord-Holland, namelijk in Hoorn. Je kunt me dus West-Fries noemen. Ik was nummer vier in een gezin van 6 jongens en 2 meisjes. Toen ik een jaar of 12 was wilde ik pater worden. Bij ons in Hoorn was ook een seminarie, maar zo dicht bij huis leek me niet leuk. Toevallig had ik een oom bij de Kanunniken van St. Au gustinus. En zodoende ben ik op hun se minarie in Sluis, Zeeuws-Vlaanderen, te rechtgekomen. Ik heb daar nog les gehad van Pater van Elderen, de zoon van Jan van Elderen. Dus onbewust toch al heel jong contact met Moergestel. Na twee jaar ging ik naar Tilburg om mijn gymnasiumoplei ding te voltooien aan het Mill-Hill- genlijk wel een priester, maar daar was toen al niet gemakkelijk meer aan te ko men. Ik kende Herman van den Broek toen al wel. Ik heb namelijk een hele tijd als koster gefungeerd in de kerk van de Noord-Hoek. Dat was me voor één wee kend gevraagd, maar het is een periode van jaren geworden. Herman van den Broek hoorde tot het pastoresteam, en zodoende. Maar van Moergestel had ik toen nog nauwelijks ooit gehoord, laat staan dat ik er ooit was geweest. Red.: Je bent van huis uit geen Braban der. Heb je toch goede aard in Moer gestel? Rinus: Uitstekend. Anders was ik er niet gebleven. Je moet bedenken dat ik al va naf mijn vijftien jaar - ik ben nu 31 - ik dit gedeelte van Brabant ben. Mijn ge boortestreek is me eigenlijk tamelijk vreemd geworden. Als ik in Hoorn een ’’Eerste Mis” ga opdragen - ik heb daar voor nog enige bedenktijd gevraagd - dan doe ik het voor mijn naaste familie. Ais ze er maar niet teveel poespas van ma ken! Red.: Hebben jullie als pastoraal team in Moergestel een duidelijke taakverde ling? Rinus: Natuurlijk. Tot mijn terrein hoort buiten de liturgische viering voorname lijk de schoolkatechese, de voorbereiding op eerste communie en vormsel, de jon gerenliturgie en de missiegroep. Kt. A- Zaterdag 23 februari a.s. komt Monseigneur Biuyssen naar Moergestel om onze pastorale werker Rinus Hart tot diaken te wijden. Dat is eigenlijk de laatste officiële stap naar de priesterwijding die Rinus op 31 mei a.s. ook in onze parochiekerk hoopt te ontvangen. De diakenwijding vindt plaats tijdens een plechtige Eucharistieviering om half zes. Alleen voor de allernaaste familieleden zullen er enkele plaatsen gereserveerd zijn. Verder is heel de kerk normaal voor de mensen van Moergestel. Rinus hoopt dat velen met hem deze wijding zullen meebeleven. Red.: Wil je na je priesterwijding in Moergestel blijven, en denk je dat daar, gezien het priestertekort, kans op is? Rinus: Voorlopig wil ik in elk geval blij ven. En ze zullen me die kans ook wel la ten. In mijn gesprekken met de vicarus van het bisdom is een verplaatsing ook helemaal niet aan de orde geweest. Na tuurlijk worden door de priesterwijding de banden met het Bisdom sterker. Ze kunnen een dringender beroep op je college, in deze kontreien beter bekend als de Rooi-Pannen. Toen ik mijn gym nasiumtijd achter de rug had was er in middels in de structuur van de priestero pleiding veel veranderd. De Groot seminaries waren practisch allemaal op geheven, en daarvoor in de plaats waren de theologische faculteiten gekomen. Om bij de Kanunniken van Sint-Augustinus in te treden zou ik eerst een jaar novici aat moeten doormaken ergens in Frank rijk of in Zwitserland, maar dat leek me nu weer wat al te ver van huis. En zodoende heb ik me laten inschrijven aan de theologische faculteit in Tilburg. Ik heb daar gestudeerd van ’70 tot *77 en ben afgestudeerd bij Prof. Lescraauwaet op een doctoraal-scriptie over ”De Lijn van Oeucumene van Pius XII tot Paulus VI”. Red.: Had je toen al de gedachte om je als gewijde priester in dienst te stellen van de kerk? Rinus: In mijn klein-seminarie-tijd na tuurlijk wel. Maar tijdens mijn theologie studie heb ik de keuze nog helemaal opengelaten. De studie aan de theologi sche faculteit is ook niet direct gericht op het priesterschap. Wel wilde ik vanaf het begin een pastoraal-gerichte studie. In het kader van mijn studie heb ik ook een jaar een pastrale stage gedaan in Breda- Noord. Red.: Hoe ben je eigenlijk in Moergestel terecht gekomen? Rinus: Gewoon gesolliciteerd op een ad vertentie via het Bisdom. Ze vroegen ei- Red.: Het bericht van je priesterwijding op korte termijn kwam vrij plotseling en verrassend. Het ging ineens als een lo pend vuurtje door het dorp. Rinus: Het is pas op 12 januari, tijdens de bijeenkomst van alle parochiegroepen bekend gemaakt. Natuurlijk waren er en kelingen die het eerder wisten en moesten weten in verband met het kerke lijk onderzoek naar mijn persoon. Maar ze hebben goed kunnen zwijgen. Red.: Je hebt het over een kerkelijk on derzoek. Is dal een formaliteit of een wekelijk serieuze zaak? Rinus: Het is zeker geen formaliteit, maar wel degelijk een serieus onderzoek naar je geschiktheid voor hel prieste rambt. Dat vind ik ook het voordeel van deze weg naar het ambt: je hebt de men sen leren kennen en de mensen hebben jou leren kennen. Het is geen liefde op het eerste gezicht. Red.: Men spreekt jou vaak aan met Ri nus, en niet met Mijnheer Hart. Vind je dat niet erg? En zal je priesterwijding daar niets aan veranderen? Rinus: leder die dal wil mag mij met Ri nus aanspreken. Zo ben ik nu eenmaal gedoopt. Aan de telefoon meld ik me ook altijd als Rinus Hart. En daar zal de priesterwijding niets aan veranderen. Red.: Heb je naast je werk ook nog hobby's? Rinus: Eigenlijk alleen maar lezen, heel veel lezen. Ik doe één keer in de week aan badminton met het team van Graaf van UrseL Maar daar houdt mijn sportbeoe fening ook mee op. Wat dat betreft ben ik een beetje uit het lood geslagen: mijn broers zijn allemaal actieve voetballers. Het is een lang maar interessant gesprek geworden. We drinken ons laatste slokje koffie. We zijn weer heel wat wijzer ge worden, en we hopen ook dat we U wat beter hebben leren kennismaken met een uitermate sympathieke man. (Let op! Bonnen voor gratis vergroting moeten vóór 1 maart ingeleverd zijn!). Rootven 26 - Moergestel - Tel. 04243 - 1421

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 1