J. WILLEMS Verhuisd de vries LIGTVOETA VERKOOP EN REPARATIES naaimachines HABRAKEN MACHINES Woninginrichting wenst U allen een fijne karnaval! Ook voor rubberlaarzen Kerkstraat 4 SEDA MEUBEL voor groot en klein! Bejaarden opgelet!! zandstraat 1 tel. 04243-1385 moergestel Kollekteplan voor 1980 Met open R de natuur °®9 door Rootven 36 - Moergestel G. Kuypers F Mevr. v.d. Biggelaar Eiken kachelhout te koop!! Het nieuwe adres voor al uw stoomgoed is: lijsternest is bepleisterd met een mengsel van speeksel, rot hout en mest tot een korstachtige wand. De merel bouwt zijn nest in heggen en struiken 1 a 2 meter bo ven de grond. In bomen of op de begane grond komt zelden voor. De groenblau we eieren met roodbruine vlekjes worden dagelijks gelegd en hun aantal is meestal 4 of 5 per legsel. De broedduur bedraagt ongeveer 14 dagen. Alleen het wijfje be broedt de eieren. Het mannetje lost haar wel eens af, maar broedt niet. Twee a drie broedsels is normaal, maar in uitzon derlijke omstandigheden kunnen er zelfs 5 broedsels grootgebracht worden. De jongen krijgen hoofdzakelijk regenwor men. Bij het verlaten van het nest kun nen zij nauwelijks vliegen. Als ze uitge vlogen zijn, worden de jonge merels door beide oude vogels nog 2'/z week ver zorgd; even lang als ze in het nest verblij ven. Onnodig om U te vertellen, dat pas uitgevlogen jonge merels, die zoals wij reeds opmerkten, dan nog nauwelijks kunnen vliegen, vaak het slachtoffer worden van allerlei roofdieren, zoals kat ten, roofvogels en uilen. Voor het Bejaardenkoor ”De Echo” zoe ken wij nog enkele dames en heren vanaf 55 jaar. Voor de toneelclub van de bejaarden zoe ken we ook nog enkele dames en heren vanaf 55 jaar. Wel graag zo spoedig mogelijk opgeven. Dit kan op vrijdagmorgen in "Den Boogaard” of bij een van de bestuursle den. U bent van harte welkom! De merel is een van de zeven beschermde inlandse vogels, die in volière of kooi nog gehouden mag worden. Een goed zingen de merel, er zijn bij deze vogels uitzon derlijk goede zangers, zingt als een lijster!! Wanneer een merel overdag het hoogste lied zingt, kunt U er zeker van zijn, dat er regen op komst is. Neem dan voor alle zekerheid, als U van huis moet, regenjas en paraplu maar mee. Door het Centraal Archief inzamelings- wezen is dit kollekteplan 1980 opgesteld. Dit betekent dat er voor deze landelijke kollektes ook door de gemeente Moer gestel ’n vergunning is verstrekt. Door middel van maandelijkse publikatie wil len we U op de hoogte houden welke kol lektes U in die periode kunt verwachten. 18 t/fn 24 febr.: Internationale Hulpver lening. 25 febr. t/fn 9 maart: Leger des Heils. Behalve de genoemde periodes bestaan er ook de ’’vrije periodes”. Dit zijn periodes waarin voor een ieder de mogelijkheid bestaat om een vergunning aan te vragen voor een eventueel te houden kollekte. Vrije periodes: 1. 1 jan. t/fn 17 febr. (7 weken) 2. 31 mrt. t/fn 13 apr. (2 weken) 3. 23 juni t/fn 24 aug. (9 weken) 4. 29 sept. t/fn 12 okt. (2 weken) 5. 17 nov. t/fn 31 dec. (6 weken) Burgemeester en Wethouders van Moergestel. No 23. De Merel. Er zijn maar weinig vogels, die in Bra bant met zoveel verschillende namen ge noemd worden dan de ons allen bekende merel. Wij geven enkele voorbeelden. In Liempde en St. Oedenrode krijgt hij de naam van: de malder. In Mierlo heet hij: de melling. In Oirschot kennen ze de naam al beter: merzel. Maar in Moer gestel geven wij hem de juiste naam: de merel. Misschien dat de meeste mensen de naam wat dialectisch uitspreken. De merelman is een ongeveer 22 cm. gro te glanzend zwarte vogel met een heldere oranje-gele snavel en hij heeft een geelge- rande oorring. Het merelwijfje is donker bruin aan de bovenkant terwijl de onder zijde iets lichter bruin van kleur is. De borst van de popmerel lijkt enigszins op die van een lijster, maar is donkerder en eigenlijk nauwelijks gespikkeld. De bek is niet geel maar donkerbruin. De merel is een lid van de lijsterfamilie en wordt ook wel zwarte lijster genoemd. Tot de lijster familie behoren de grote lijster, de zang lijster, de koperwiek en de kramsvogel. De twee laatste zijn doortrekkers en win- tergasten, soms in grote aantallen. Hoe wel van de meeste vogels het aantal de laatste jaren terugloopt, hebben wij in de merel een typisch voorbeeld van een cul- tuurvolger (en wat dat is hebben wij bij de vos reeds besproken). Het is wel be grijpelijk omdat het aantal tuinen, plant soenen maar vooral de gazons sterk in oppervlakte zijn toegenomen. Want juist in die omgeving vindt hij bij uitstek zijn voedsel. Het bestaat uit allerlei bessen, insecten, spinnen en slakjes, maar vooral de regenworm. Deze verschalkt hij op een slinkse wijze. Met regelmatige tus senpozen loopt hij over het gazon. Staat als het ware luisterend met een schuin kopje stil en hakt plotseling op zijn slach toffer in. Vaak kost het hem moeite de grootste regenwormen uit het gazon te trekken. Uitermate bekend is ook de me lodieuze zang van de merel. Ze beginnen, bij zacht weer soms in februari al te zin gen. De zang eindigt meestal in de maand juli. Bij het produceren van de prachtige fluittonen zitten ze meestal op een hoge post. Opvallend is ook als ze opgejaagd worden een luidklinkend krijsend ge schetter en hun steeds aanhoudende alarmroep: tsing, tsing. Dit is ook voor andere vogels en dieren een waarschu wing, dat er gevaar dreigt. Het nest, dat bijna altijd door het wijfje wordt gebouwd, bestaat uit modder en dunne twijgjes en is van binnen bekleed met droog gras. Voor veel mensen is het moeilijk het ver schil te zien tussen een merel- en een lijsternest. Beide nesten hebben dezelfde komvorm maar de binnenkant van een van alle merken Merel CHEMISCH REINIGEN Industrieweg 13 - Moergestel Telefoon 04243 1867 Elke zaterdagmorgen tussen 10.00 en 12.00 uur. Industrieweg 10 - Moergestel GEZONDHEIDSSCHQENEN Kastanjestraat 46 Oisterwijk Telefoon 04242 4696

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 6