BOTÖ® Wie wil leren trommen? 1 'J Peuterspeelzaal voorlopig buiten gevaar De mol Met open ®®9 door O O tt - de natuur ■1 pp G. Kuijpers 04243-2268 J.S. IF Burgemeester ter Veer Hoopvolle blik naar 1980 Tot uiterlijk zondag 20 januari is er nog de mogelijkheid tot aanmelding. Zo zijn er wel voorraden regenwormen gevonden van duizend stuks. Hoeft de mol de voorraad niet aan te spreken, dan groeit bij de regenworm de kop er weer aan en ontsnapt het diertje. Hoe hij uit de knoop komt, weten wij niet, maar misschien helpen de wormen el kaar. De mol hoeft nooit te drinken, want een regenworm bestaat voor 85% uit water. De draagtijd is 4 a 5 weken. Het aantal jongen varieert van 2 tot 7. Ze worden naakt en blind geboren. Hun oogjes gaan na 22 dagen open. Ze hebben dan een gewicht van 60 gram. Bij de geboor te is het gewicht ongeveer 3 gram. Ze verlaten het nest na 5 weken. Geluid produceren doen ze ook. Meestal een hoge gil en soms een soort zacht kwette ren. Ze kunnen 3 jaar oud worden. Hun vijanden zijn, behalve de mens, rat, her melijn, wezel, vos, das, reiger, vooral de bos- en de kerkuil. Onderzoekingen hebben namelijk aangetoond, dat het voedsel van de kerkuil soms voor 80% uit mollen bestaat. Raadsvergadering 11 januari: Voorzitter: Burgemeester ter Veer. Afwezig: Mevr. Roloff-v.d.Geyn (wegens ziekte) Publieke tribune: overvol. Burgemeester ter Veer opende de eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar met een terugblik naar 1979 en hoopvolle blik naar 1980. er is in het afgelopen jaar veel tot stand gekomen, waarbij zeker de oplevering van de woningen aan de Dreef en de begonnen bouwactiviteiten aan de Hoefkens als hoogtepunten mogen worden ge noemd. Voor 1980 lijken de vooruitzichten niet in alle opzichten rooskleurig, maar één goed voorteken is er al: de toezegging van een subsidie voor renovatie van de Kruysackerbuurt is binnen! Uiterlijk 1 april zal met de werkzaamheden worden be gonnen, en nog dit jaar zullen ze worden afgerond. Lz/ Tenslotte over mollen nog dit: boeren zien ze vaak als kruiz'en. Vandaar dan boze tongen beweren, dat het voor boe ren moeilijk is het in de muziek ver te brengen!! De taxatie is uitgevoerd door Bouw- en Woningtoezicht in Breda. Het gemeen tebestuur zal in elk geval hier ongenoe gen naar deze instantie doorspelen en de resultaten van de bespreking via Moergestel-nieuws bekend maken. Om half twaalf viel de laatste ha merslag. kwerk-drukwerk d k druk erk erk-drukwerk-drukw efk druk^er i. ikwerk-dru _i,. .vwRrk-di m°"aetTo4243-2268 De mannetjes en de vrouwtjes komen slechts in de paartijd bij elkaar. Ont moeten zij elkaar buiten de paartijd dan volgt er tussen de twee mollen een ge vecht op leven en dood. De vrouwtjes houden het in de paartijd met meerdere mannen. Ze kijken dan niet zo nauw! Het nest bestaan uit wat droog gras en ligt vaak in een wat grotere molshoop, maar meestal onder een struik of boom. Iedereen kent in weilanden molshopen. Deze worden veroorzaakt door een klein rolrond zoogdiertje van ongeveer 15 cm. lengte: de mol. Dikwijls ziet men ook aan de oppervlakte, bijna aan de oppervlakte tenminste, gangen, die voor de tuinliefhebbers en de landbouwers aanzienlijke schade kunnen veroorza ken. De mol leeft uitsluitend onder gronds. Het zijn zeer levendige dieren, die erg fel op voedsel jagen. Ze jagen dag en nacht. Zij werken en rusten af wisselend 4!ó tegen 3 uur. Doordat ze zo fel zijn en ook vrij klein, hebben ze een sterke stofwisseling. Ze eten ontzet tend veel. Ze verorberen dagelijks hun eigen lichaamsgewicht; ongeveer 100 gram. Zelfs in hun rustperiodes eten zij nog. Ze kunnen ook beslist geen paar uur zonder voedsel, want dan zal een mol zeker sterven. Het jachtgebied beslaat ongeveer 500 m2. De leefkost van een mol bestaat hoofdzakelijk uit regenwormen. Maar ook allerlei insec ten en larven zijn van zijn gading. Ener zijds is de mol dus een nuttig dier, om dat het allerlei insecten opruimt, maar doordat hij met zijn gegraaf veel plan ten vernielt is hij of kan hij erg schade lijk zijn. In tijden van overvloed legt de mol ook een voorraad aan. Die bestaat vooral uit regenwormen. Hij bijt dan het kopgedeelte van de worm af en draait de rest van hel dier in een knoop. Het spreekwoord: zo blind als een mol, klopt niet helemaal. De mol heeft nl. zeer kleine ogen, ongeveer zo groot als een speldekop. Het gezichtsvermogen is echter slecht. Oren heeft hij wel, oor schelpen echte ontbreken, hij bezit bij de oren enkel een huisrandje. Waarne mingen hebben aangetoond dat ook het gehoor niet scherp is. Wel heeft hij zeer gevoelige tastorganen bij de neus, op de staart en aan de buikzijde. Bij de minste trilling van de grond komt de mol er op af of vlucht hij weg. Menig mollenvan- ger, die een schop gebruikt, zal dit erva ren hebben. Zijn reukvermogen is heel goed ontwikkeld. De zwarte beharing (ook albino’s komen voor!) is zeer dicht en fluweelzacht. Je kunt de haren aan alle kanten gladstrijken. Er kan ook geen zand indringen. Vroeger werd er wel op mollen gejaagd om de vacht. Na een nogal futiel geharrewar over en kele passages in de notulen, en na een moeiteloze instemming met het bedrag van 1750,- voor verbetering van de verwarming van kleuterschool het Hei- develdje begon de discussie, om niet te zeggen het geharrewar rond de toeken ning van subsidie aan het Peuterspeel zaal werk voor 1979 en 1980. In principe waren alle partijen het er over eens dat het gemeentebestuur op korte termijn goed werk had verricht, zij het dat men in details wel wat aan te merken had op de gehouden enquête. Unaniem was men ook voor de voor gestelde subsidie, en wilde men zelfs wel iets verder gaan, waarbij de gedachte aan een mogelijke tweede bezoldigde kracht duidelijk een rol speelde. Veel begripsverwarring ontstond echter over punt tien van het voorstel, waarin was geformuleerd dat de hoofdleidster een gediplomeerd kleuterleidster zou moe ten zijn. Van alle kanten zag men hier een dreigend ontslag voor de huidige hoofdleidster, die het werk nu al 6 jaar naar volle tevredenheid verricht. Het college vroeg om een korte schorsing voor beraad, waardoor de koffiepauze iets naar voren werd geschoven. Na de schorsing werd de gelaakte passa ge in het voorstel aldus veranderd: De Hoofdleidster dient naar het oordeel van Ben W een voldoende opleiding ge noten te hebben. Daarmee kon iedereen vrede hebben. Na nog wat geharrewar met rekensommen die uw verslaggever niet kon volgen werd de subsidie voor 1980 definitief vastgesteld op 921110. Een voorstel van de heer Op ’t Hoog om de ouders van de peuters naar draag- klacht te laten bijdragen zal met het bestuur van het peuterspeelzaalwerk worden doorgesproken. Na de pauze was het vooral het voorstel tot ’’bijstelling van de grondprijzen in het bestemmingsplan de Hoefkens” dat de gemoederen in beweging bracht. Het college vond, voor het eerst sinds lang, de raad unaniem tegenover zich. Unaniem was men van oordeel dat de exploitatieopzet de grondprijsverhoging niet nodig had. Er werd het college zelfs voorgerekend dat het vervroegd uitvoe ren vanhet plan de gemeente toch al een behoorlijke rentewinst had opgeleverd. Daartegenover stelde wethouder Mul ders dat de meeropbrengst moest dienen voor een fondsvorming om straks min der riante bouwplannen te steunen. Hij wist de raad niet te overtuigen en nam na een korte schorsing zijn voorstel te rug. Bij de beantwoording van de ingekomen stukken kwam de geruchtmakende her- taxatie van het Onroerend Goed aan de orde. Hierover was een vraag ingediend door de V.V.D Burgemeester ter Veer zei dat er veel bezwaarschriften waren binnengekomen en dat ook ene Jodocus er zijn satirisch licht over had laten schijnen. Allerwege blijkt ongenoegen over het feit dat men geen inzicht heeft in de aangelegde normen. c 21. DE MOL t: y Heb je interesse of wil je er eens over praten maak dan eens een afspraak met Martien. Je kunt hem bereiken op Oister- wijkseweg 43 of telefonisch onder nr. 2268. Hij vertelt dan wel wanneer het hem 't best uitkomt of hij komt bij je thuis over het een en ander praten. Bij de drumband van onze harmonie is momen teel weer plaats voor enkele goede tamboers of voor hen die daarvoor willen worden opgeleid. Onze instrukteur, Martien Oerlemans, zou graag in kontakt willen komen met enkele serieuze jongelui vanaf 'n jaar of tien. - - - -

Weekblad Moergestels Nieuws | 1980 | | pagina 5