Jan van Velthoven mim 5066 EC MOERGESTEL Willems Voor de a.s. feestdagen: PbflNTENKWEKERkl Metonenoog Kerstkienen met Gezwiene Waai de natuur S.V. Roef!- nieuws Zo heb ik bijv, als aanbieding: KERSTSTUK JES, opgemaakt in een witte aardewerk- kandelaar met kaars. Uiteraard zijn er alle maten Kerstbomen, -sterren en -bakjes verkrijgbaar. Wim Willems heeft allerlei benodigdheden om Uw huis met de Kerstdagen een extra feestelijk tintje te geven. GIETIJZEREN BRAADPANNEN VUURVASTE SCHALEN BAKVORMEN MIXKOMMEN PAPIEREN KERSTLOPERS EN TAFELLAKENS SERVETTEN EN BORDEN WEGWERPLEPELS, -VORKEN EN -MESSEN DRINKSERVIEZEN KAARSEN ENZ. Knal alleen op Nieuwjaarsnacht! I En Cnhnnlctraüt Q l\/lnarriaetal Schoolstraat 3 - Moergestel Donderdag 27 december gesloten! L f Nr. 20 DE VOS. ■I Op 2e Kerstdag gaat Gezwiene Waai weer kienen. Deze kienavond staat geheel in het teken van kerstmis en oud en nieuw, en de prijzen zijn natuurlijk weer uitermate de moeite waard. Dus, tot kiens op 2e kerstdag, 20.30 uur y SCHOOLSTRAAT31a j TE L1442 Wij wensen U Prettige Kerstdagen en Gelukkig Nieuwjaar! tenslotte is hij een cultuurvolger, hij leeft bij voorkeur in een omgeving, waar ook mensen wonen. Uit een onlangs gehouden onderzoek wat vossenmagen zoal bevatten, bleek, dat daarin voor komen boterwikkels, brood, doperwtjes en worst. Bij de nesten werden zelfs frietzakken, resten mayonaise en kuip jes margarine gevonden. Allemaal za ken, die zorgen, dat de vos steeds voldoende voedsel kan vinden! Maar de meer oorspronkelijke nachtelijke jacht buit bestond uit o.a. kleine vogels, konijnen, jonge hazen, ratten, muizen, eieren, slakken, kevers, eekhoorns, egels, wormen en plantaardige produc ten, zoals bosbessen, bramen en ande re vruchten. De vos bezit ook een uitstekend reuk orgaan. Als er een cadaver begraven is, kan hij dat terugvinden, zelfs al zit het 60 cm. diep in de grond. Het mannetje (rekel genaamd) kan ongeveer 65 cm lang worden en zijn straat meet dan nog ongeveer 40 cm. De schofthoogte is ongeveer 35 cm. Het gewicht varieert van 6 tot 8 kg. Het vrouwtje (de moervos) 5 tot 6 kg. De kleur van de vacht zijn van rekel en moervos gelijk. De rug roodbruin en de buikzijde grijsachtig wit. De staart is een volle oluim met meestal een witachtio Een van de geheimzinnigste dieren, die in onze omgeving nog voorkomt, is de vos. Het afgelopen voorjaar zijn op de Campina heide, tussen Oisterwijk en Boxtel, al vijf nesten gesignaleerd. Men zal de vos zelden te zien krijgen; de vos jaagt hoofdzakelijk 's nachts. Het ge beurt wel eens, als men met de auto's 's nachts door een bosrijke omgeving rijdt, dat men opeens de helgroen fos- forescerende ogen te zien krijgt. Ze lichten feller op dan de ogen van een kat doen. Ondanks de intensieve bejaging, die op de vos wordt uitgeoefend, omdat hij de hondsdolheid overbrengt, heeft de vos zich uitstekend kunnen handhaven. Op de gebieden, beheerd door de vereni ging tot behoud van natuurmonumen ten, zoals de bosgebieden tussen Moer gestel en Oisterwijk, is hij beschermd, op de gebieden beheerd door Brabants Landschap, zoals Hondsberg en Hooge Braaken, mag de vos wel geschoten worden, maar de nesten niet worden uitgegraven. Overal elders is hij vogel vrij! Dat hij zich toch, zoals wij boven reeds zagen, uitstekend kan handhaven, heeft meerdere oorzaken. Allereerst heeft hij geen natuurlijke vijanden meer. Wolf en arend zijn hier allang uitgestorven en verdwenen. De vos leeft solidair, d.w.z. op zichzelf, alleen, zonder binding met soortgeno ten, waardoor het veel moeilijker is ze uit te roeien. Zijn bekende, zelfs spreek woordelijke, slim- en sluwheid helpt hem natuurlijk ook een handje! Sportvereniging Roef Moergestel is een bloeiende vereniging, zo bleek tijdens de algemene ledenvergadering in no vember j.l. Bij Roef kan men aan 3 sporten deelnemen t.w. softbal (dames en meisjes), handbal (voor zowel het vrouwelijke en mannelijke geslacht in erg brede zin) en korfbal (voorlopig alleen nog voor meisjes). De bedoeling van het bestuur is om elk lid zoveel mogelijk te laten sporten. Men kan deelnemen in prestatie gerich te zin, doch ook in recreatieve zin biedt Roef haar leden mogelijkeheden. Bij de groei van de vereniging blijkt echter, dat dit vaak, wat de leeftijdsop bouw betreft, niet geheel harmonieus verloopt. De ene keer hebben we te veel leden voor een team dat sterk prestatie gericht is en te weinig leden om recreatief gezond bezig te zijn. Momenteel verkeren we weer in een dergelijke situatie en wel bij de softbal dames en meisjes en bij handbal komen we dames senioren te kort. Voor Moergestelse dames, die toch van plan waren, om eens iets aan sport te gaan doen, ligt hier de kans om bij Roef uw voornemens in daden om te zetten. U kunt zich voor softbal opgeven bij R. Rijnen, Nieuwenhoflaan 11 te Moerges tel en voor handbal bij de heer H. Reysink, Regenbeemdeke 2 te Moer gestel. U kunt voor softbal ook vrijblijvend terecht op vrijdagavond om 18.00 uur voor meisjes en om 19.30 uur voor de dames in sporthal "de Vonder". Voor handbal (dames) op donderdag om 21.00 uur. U mag zelfs enkele malen gratis mee trainen als U daar prijs op stelt. U bent echt welkom. Het bestuur van S.V. Roef! De paring valt ongeveer van december tot februari. De draagtijd bedraagt 51 of 52 dagen. Er komt maar een nest per jaar voor, in maart of april. Het aantal jonge vossen ook wel welpen genoemd, loopt uiteen van 4 tot 6. Zij worden blind geboren en hebben direkt een donker bruine vacht. Het nest wordt meestal gevonden in een verlaten konij nenhol of onder een oude boomstronk, het heeft verschilldende uitgangen en kamers, zelfs met luchtkokers. De welpen komen na drie en een halve week boven de grond. Ze worden na 10 weken gespeend, dat weel zeggen, dat de moervos ze dan niet meer zoogt. Ze beginnen echter al eerder vast voedsel te eten. De moervos neemt de welpen mee op jacht en leert hun die kunst! Als de jonge vossen ongeveer twee en een halve maand oud zijn, worden zij door de oude vossen verlaten, die dan ook zelf uit elkaar gaan. De welpen zijn na 6 maanden volwassen en geslachtsrijp. De vos kan zeer goed zwemmen, hij klimt zelfs in bomen en zoals U allen weet, verliest de vos wel zijn haren, maar niet zijn streken. Door het vrij veel voorkomen van de vos zijn bepaalde vogelsoorten, zoals korhoen en wulp wel in het gedrang gekomen. Ons pluimvee is tegenwoor dig wat veiliger voor deze rover, maar als de vos de passie preekt, boer, pas dan toch maar op je kippen! Gerard kuypers. wees puntje.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 4