De hond nog niet in de gemeentepot! i PL Raadvergadering d.d. 14 december. Het feest in de kerststal 1 r-j punten hieruit worden in het kort besproken. i i De raadsvergadering van vrijdagavond jl. had een nogal bijzonder karakter. Op de eerste plaats begon men dit keer op een wat ongebruikelijk tijdstip, nl. 5 uur in de middag. Op tweede plaats werd er niet minder dan ruim 7 uur vergaderd, met een schorsing om de honger te stillen, van drie kwartier. Wat werd er besproken: Welnu, op 30 november zijn door de diverse raads fracties algemene beschouwingen gehouden n.a.v. de aanbieding van het gemeentelijk beleidsstuk bij uitstek, de gemeentebegroting voor het jaar 1980. De fracties hebben hierin hun visie gegeven op het gemeentelijk be leid, in het bijzonder op dat van het college van B en W. In de vergadering van afgelopen vrijdag kwam nu het antwoord van B en W op die algemene beschouwingen. Dit antwoord was dit keer voor het eerst op schrift gesteld, hetgeen duidelijk de instemming van de raad genoot. De hoofd- Raadsvergadering 14 december. Voorzitter: Burgemeester Ter Veer. Aanwezig: alle raadsleden. Publieke tribune: slecht bezet. Rogier van Etderen Boszichtschoo! Tot zover de hoofdpunten uit het antwoord van B en W. De raad kon nu in tweede instantie reageren. De SVP pleitte bij monde van de heer van Stip hout alsnog voor openbaarheid van commissievergaderingen. Wanneer dat wordt gewenst, zou alsnog kunnen worden besloten tot het houden van een geheime vergadering. Ook vond de SVP dat, gezien de breedte van de ge- rekonstrueerde Schoolstraat, het trot toir beter een fietpad had kunnen zijn. T.a.v. het bedrijventerrein merkte hij op dat er gerust meer werkgelegenheid in Moergestel mag komen. De SVP is dan voorstander van kleinschalige, milieu vriendelijke industrie. Ook vroeg dhr. van Stiphout zich af waarom de hondenbelasting toch niet al in 1980 kan worden ingevoerd. De heer van Gils (CDA) was gelukkig met de wijze waarop de commissies tot nog toe functioneren. Wanneer het openbaar belang dit vordert zou men de commissievergaderingen in het opbaar kunnen houden. Volgens de heer van Gils zal het college de provincie wel achterna moeten zitten dat de omleg ging T 31 sneller wordt gerealiseerd. De heer van Gils achtte maatregelen ter bevordering van de verkeersveiligheid hier op zijn plaats. Bovendien vond de heer van Gils dat wanneer geen subsidie afkomt voor de rekonstructie van de buitenwegen, er toch tijdelijke voorzie ningen kunnen worden getroffen. Het CDA was nogal boos op de wijze waarop de college in hun antwoord hadden gereageerd op het bezoek van de commissaris van de Koningin. B en W stelden in hun antwoord nl. dat de commissaris aan zijn bezoek op 6 november j.l. een strikt informeel karak ter wilde geven. De heer van Gils noemde dit een "rookgordijn uitleg gen". Uit het begrip informeel kon de heer van Gils zeker niet het woord geheim halen "Ik wil namens het CDA tegen deze passage dan ook hoogst protest aantekenen" aldus de heer van Gils. De brieven van het college over de E-werkers kon de heer van Gils niet ondersteunen. De heer Swinkels infor meerde nog bij het college hoeveel van de E-werkers die reeds in een eerder stadium afvloeien werk hadden kunnen vinden. De heer Buijnsters (VVD) was geen voorstander van opbaarheid van commissievergaderingen. Ook had de heer Buijnsters t.a.v. de rekonstructie van de Schoolstraat, veel negatieve reakties gehoord. Hij informeerde ook naar de plaats van een eventueel nieuw bedrijventerrein. De WD kon de ver stuurde brieven t.b.v. de E-werkers niet ondetsteunen. De heer van Os, nam vervolgens het woord namens de PGB. Hij vond dat de vergaderingen van de commissies in principe openbaar behoorden te zijn, een besluit tot een geheime vergadering behoort dan bij de commissie zelf. De, in het antwoord van B en W genoemde suggestie tot het oprichten van een op provinciaal of regionaal (stadsgeweste- lijk) werkend coördinatie-bureau, vond hij toch een goede suggestie. Volgens hem zou een dergelijk bureau het vergunningsbeleid (bijv. Hinderwet) moeten reguleren. Het aktieplan van het stadsgewest was hiervoor niet voldoende. Bovendien ging dhr. van Os in op de algemene beschouwingen van het CDA, volgens hem zou de titel hier van moeten zijn, hoe negatief kunnen we zijn. "Het CDA heeft alleen maar achteruit gekeken, en niet naar de toekomst, aldus dhr. van Os. Na een schorsing van 3 kwartier ging het college van B en W in op boven staande reakties van de fracties. Wet houder Mulders verklaarde dat destijds het bestek van een reconstructie van de Schoolstraat uitvoerig in de commissie is besproken. Bovendien is volgens dhr. Mulders door de aanleg van trottoirs rekening gehouden met de voetgangers Wat betreft de reconstructie van land wegen vond de wethouder het alsnog treffen van tijdelijke voorzieningen nog al duur. Hij gaf wel toe dat de staat waarin sommige landwegen in deze tijd verkeren erg slecht kan zijn. Wethouder Smits kwam wederom terug op de E-werkers, in juni zijn reeds 5 mensen afgevloeid. Deze zijn allemaal in het vrije bedrijf terechtgekomen en 1 viel er onder de WAO-regeling. Er is wel een mogelijkheid tot een verlenging van een half jaar doch, dit betekent slechts uitstel van executie volgens dhr. Smits. Tijdens de behandeling van de subsidie aanvragen 1980 kwam de aanvraag van Jezus is vandaag geboren. Het is groot feest in de kerststal. Jezus ligt nog niet in het kribbetje. Daar zitten Jozef en Maria in het stallet je. In de verte zagen ze opeens drie mannen. Het was heel koud. Nu zagen ze wie die mannen waren, het waren de drie koningen. Een koning had een baby-piama, de an dere had een kistje bij en de laatste had één stuk zeep bij om Jezus te wassen. Grondverwerving Het college beloofde de raad, dat men op de hoogte zal worden gebracht van nieuwe ontwikkelingen op dit terrein. In het kader van het plan Oistelvoirt kan men waarschijnlijk de beschikking krij gen over vervangende grond. Zekerheid hier omtrent is er echter nog niet. Onderwijs en schoolbegeleiding. De leerlingen van de lagere scholen zullen meer in contact worden gebracht met kunst en kunstenaars. Wat betreft de schoolbegeleiding merkt het college op, dat hier duidelijke behoefte aan bestaat er is echter gebleken dat met niet staat te trappelen van ongeduld. De PPD in Tilburg (pedagogisch didac tische dienst) heeft met ingang van 8 augustus 1979 Schoolbegeleidings dienst Tilburg. E-werkers. Wegens vermindering van de subsidie gelden door de centrale overheid, zal het aantal E-werkers moeten afvloeien. Het college vindt dat een trieste zaak, vooral voor betrokkenen. Volgens wet houder Smits, die dit tijdens de verga dering toelichtte, staat het college echter hier met de rug tegen de muur. Het college zal er echter alles wat binnen zijn vermogen ligt aan doen wat er aan te doen valt, volgens de heer Smits. De raad werd verder meege deeld dat hierover brieven zijn verstuurd naar de vaste kamercommissie voor sociale zaken en naar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het college vroeg de raad, dat met een positief besluit als zodanig te ondersteunen. Hondenbelasting. Volgens het college is de heffing hiervan meer een milieu- dat een fiscale maatregel. Het vraagt een goede voor bereiding zodat invoering in 1980 niet mogelijk is. SVP ter sprake voor de kosten van de politieke scholingscursus. Dhr. Op 't Hoog toonde zich duidelijk voorstander van een inwilliging van het verzoek. Omdat de cursus duidelijk niet partijge bonden is. Een dergelijk verzoek zou volgens dhr. Op 't Hoog moeten wor den beloond. Hij stelde dan ook voor dit voorstel in stemming te brengen. Dit werd door de heer van Stiphout onder streept. De vergadering werd dan ook wederom geschorst voor nader beraad door het college. Nadat de vergadering was heropend voerde wethouder Smits het woord namens het college. Hij vond het initiatief van de SVP wel lofwaardig, doch het verzoek laat zich naar zijn mening niet honoreren. Wel is het in het kader van het welzijnsplan een normale zaak dat het binnen dat welzijn ook politieke partijen functioneren. Hierbij kunnen dan ook activiteiten die boven de partijen uitgaan meegenomen wor den aldus dhr. Smits. Het verzoek werd alsnog in stemming gebracht en het werd met 17 stemmen tegen en 4 stemmen voor afgewezen. Vervolgens werd het investeringspro gramma en de begroting 1980 aange nomen. Het laatste agendapunt was het voorstel tot wijziging van de verorde ning onroerend-goedbelasting. Dit punt had nogal wat voeten in de aarde. De SVP stelde de halvering voor van de door het college geraamde meerop brengst. De verhoging zou nl. de gemeente f 110.000,- op gaan brengen. De uitvoering van het investeringspro gramma 1980 was hierp gebasseerd. Deze uitvoering houdt wat betreft de financiële aspecten hiervan een risico factor in. Na een schorsing op verzoek van de CDA-fractie kwam het CDA met een verlaging van deze opbrengst van f 30.000,-. De rest hiervan zou volgens het CDA kunnen worden gehaald uit de opbrengst van de reinigingsrechten. Nogmaals werd om schorsing verzocht en wel door de fracties van PGB en SVP. Door de PGB werd nu gesteld dat wanneer het inwoneraantal stijgt, de uitkering uit het gemeentefonds van het rijk ook omhoog gaat. De PGB was daarom toch van mening om het voorstel van het CDA te steunen. Besloten werd daarom dat de geraamde opbrengst van f 110.000,- wordt verlaagd met f 30.000,-. Dit bedrag zou dan moeten komen uit de winingsrechten. Volgens Dhr. Ter Veer is dan een zeer voorzichtig beleid van het college te verwachten in het komen de jaar. Het college is bezorgd over de financiële consequenties van deze ver laging. Dhr. Op 't Hoog (PGB) voegde hieraan toe dat hij die bezorgdheid deelde Om kwart voor twaalf tenslotte kwam er een eind aan deze marathon-verga- ring. Openbaarheid van commissievergade ringen. De SVP had gepleit voor openbaarheid van commissievergaderingen. In 1978 is door de raad een verordening voor de commissies vastgesteld, waarin in art. 9 is geformuleerd, dat de commissies zelf kunnen bepalen of men in het openbaar wil vergadering of niet. Rekonstruktie van de Schoolstraat. Door de slechte staat waarin de weg verkeerde, is de rekonstruktie zeker niet te vroeg gebeurd. De provincie is niet bereid geweest hierin financieel bij te dragen. Men zal daarom de omlegging T31 spoediger realiseren. De raad heeft toen besloten om de Schoolstraat als woonstraat te rekonstuktueren. De ma ximale breedte bedraagt nu 5.65 m. De minimale breedte bedraagt 5.05 m. met een dubbel zijdig trottoir. Rekonstruktie buitenwegen. Het college heeft geïnformeerd bij de Cultuur technische dienst om subsidie te krijgen. Uit het landbouwfonds van de Europese Gemeenschap. De kan hierop acht men erg klein, toch wordt een verzoek ingediend. Landschapsplan. Door het CDA was hier naar geïnfor meerd. Het ontwerpplan is gereed gekomen in de vergadering van de commissie openbare werken. Bij Staats bosbeheer is geïnformeerd of hierop subsidie kan worden verleend. Bedrijventerrein. De studie c.q. voorbereiding voor de aanleg zijn bijna voltooid. Het college is van mening dat het uitsluitend bestemd moet zijn voor plaatselijke bedrijven. Dit selectief vestigingsbeleid betekent daar om dat de omvang moet worden afgestemd op de plaatselijke behoefte. Het behoud van de werkgelegenheid zit naar de mening van het college niet in het aantrekken van nieuwe bedrijven, maar in het scheppen van ruimte voor de plaatselijke bedrijven. Woningbouw. In het plan Raadhuisstraat komt ruimte voor 8 woningen voor alleenstaanden dan wel onvolledige gezinnen. Het college is' de mening toegedaan dan toekomstige bestemmingsplannen zo danig flexibel dient te zijn dat inge speeld kan worden op deze andere woonvormen. Voor de bouw van 6 premie-woningen in het bestemmingsplan dat een gedeel telijke herziening inhoudt van het plan de Hoefkens zal op een aparte exploita- tie-opzet worden gemaakt, dit zal voor zover men nu kan bezien een batig saldo opleveren.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 12