I BEGROTING 1980 *i Ten geleide Voor de eerste maal in de historie van Moergestel wil het gemeente bestuur een poging wagen om de begroting van inkomsten en uitga ven voor het jaar 1980 en de daarbij behorende aanbiedingsbrief onder ieders aandacht te brengen. Het gaat immers om het huishoud boekje van de gemeente en het is meer dan normaal dat van hetgeen daarin voor het komend jaar staat, door veel meer ingezetenen kennis moet worden gedragen. De behandeling. Op 23 november j.l. hebben de z.g. Algemene Beschouwingen plaats gevonden. In deze beschouwingen hebben de onderscheiden partijen in de raad hun visie op het beleid voor het ko mend jaar gegeven. In de raadsvergadering van vrijdag 14 december 1979 om 5.00 uur 's- middags zullen burgemeester en wethouders op deze algemene be schouwingen antwoorden, waarna de frakties in tweede instantie gelegenheid krijgen hierop in te gaan. Dan volgt wederom een reaktie van het kollege van burgemeester en wethouders, direkt gevolgd door een behandeling van de diverse be grotingshoofdstukken. Tot slot wordt de begroting 1980 met bijla gen - al dan niet gewijzigd -door de gemeenteraad vastgesteld. De begroting wordt ter goedkeu ring doorgezonden aan het kollege van Gedeputeerde Staten. gen, sportakkomodatie, gezond heidszorg, bibliotheek, enz. enz. Slechts een betrekkelijk klein deel van de begroting kan worden aan gewend voor het doen van nieuwe uitgaven. De gemeenteraad stelt de begro ting vast en geeft daarbij tegelijker tijd aan, hoe de ruimte die er voor nieuwe uitgaven is of gemaakt is, zal worden besteed. De opzet. Hoe wordt een begroting opgezet? Het overgrote deel van de uitgaven houdt verband met verplichtingen in het verleden aangegaan. Denk aan de uitgaven voor onder wijs, brandweer, onderhoud we- Begrotingsbeeld. Kon de begroting voor het dienst jaar 1979 worden aangeboden met een batig saldo van ruim f 92.000,— of f 17,66 per inwoner, voor het dienstjaar 1980 is dat slechts ruim f 6.700,— of f 1,28 per inwoner. Als belangrijkste oorzaken voor de ze ongunstige ontwikkeling kunnen genoemd worden: ad a. het gemiddelde rentepercen tage is Voor 1980 t.o.v. 1979 met bijna gestegen. Dit Ter inzage. De begroting met alle bijlagen ligt voor een ieder ter inzage op het gemeentehuis en op de leestafel van de plaatselijke uitleenbiblio- theek aan de Kloosterlaan alhier. Woningbouw. De tweede fase van het bestem mingsplan "De Hoefkens" kan in het voorjaar van 1980 - nadat dit gedeelte bouwrijp is gemaakt - van start gaan. Konkreet betekent dit, dat middels gronduitgifte in de vrije sector een aantal van 18 woningen kan wor den gerealiseerd. De jeugdtandverzorging is met ingang van dit schooljaar met een nieuwe opzet gestart. Niet slechts de curatieve behande ling, maar juist ook de tandheel kundige gezondheidsvoorlichting en -opvoeding en de preventieve be handeling zijn van het te bieden pakket deel gaan uitmaken. Overigens zal middels een wijziging van het plan "De Hoefkens" de aanvullende bouw van een zes-tal premie-woningen in procedure wor den gebracht. Mogelijk kan toepassing van het overbekende artikel 19 Wet Ruimte- lijke Ordening (een verklaring van geen bezwaar van het provinciaal bestuur om alvast te gaan bouwen) hier in de loop van het jaar uit komst bieden. Ten aanzien van de in het plan op genomen schakelbungalows mag verwacht worden, dat ook hier de oplossing voorhanden komt. Voorts zijn er vergevorderde plan nen, om een zestal (inmiddels 8 stuks) woningen in de woningwet- sfeer te bouwen, bestemd voor on volledige gezinnen en/of al leenstaanden aan de Raad huisstraat alhier. laatste betekent dat over de in voorafgaande jaren gedane investeringen van bijna 8 mil joen, een verlaging van het saldo optreedt te weten een bedrag van ongeveer f 60.000,-. ad b. als gevolg van "Bestek 81" bedraagt de trendmatige stij ging van de uitkering uit het gemeentefonds 2,35%, der halve een in verhouding min dere stijging van de uitkering uit het gemeentefonds die op grond van de te verwachten kostenstijging nodig zou zijn geweest. Ter illustratie: De algemene uitkering steeg van 1977 naar 1978 met f 366.000,— voor 1980 ten opzichte van 1979 slechts met f 223.000,— Om eerder genoemd resultaat (een saldo van ruim f 6.700, te heb ben kunnen bereiken, was het no dig om eerst nog voor een bedrag van f 36.000,— te beschikken over de gunstige resultaten van voor gaande jaren (saldi-reserve). De begroting voor 1980 vertoont dus in werkelijkheid een tekort van bijna f 30.000,-. BERICHTEN UIT HE Volksgezondheid. Verwacht mag worden, dat begin 1980 het bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker voor de regio Midden-Brabant een aan vang zal kunnen nemen. WAT MOERGESTELINHET VO I I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 6